Sedm z deseti Češek zažívá bolesti. Po lécích většina sahá až při akutních potížích

|

PRŮZKUM

České Budějovice, 23.08.2023 – Kvalitní spánek, pravidelné preventivní prohlídky, odpočinek a žádné bolesti jsou důležité podmínky pro spokojený a zdravý život. Nový průzkum společnosti dm však ukazuje, že české ženy jich často nedosahují. Kvalitní spánek zažívá jen necelá třetina žen a každá pátá žena spí v průměru méně než šest hodin denně. Na preventivní prohlídky ženy nejčastěji chodí k zubaři a na gynekologii, ale u praktického lékaře se nechává preventivně vyšetřovat jen asi polovina z nich.

Sedm z deseti Češek zažívá bolesti. Po lécích většina sahá až při akutních potížích

Zdravý spánek je vzácnost

České ženy nejčastěji spí 6 až 7 hodin denně. Tuto variantu zvolila v aktuálním průzkumu zpracovaném agenturou STEM/MARK pro společnost dm téměř polovina oslovených. Čtvrtina žen uvedla, že spí v průměru 7 až 8 hodin denně, a téměř pětina žen se vyspí méně než 6 hodin za den. „Pokud se však bavíme o kvalitě spánku, nestačí jen dostatečný počet hodin. Velká skupina žen v průzkumu uvedla, že se v noci často budí a trpí nespavostí. Vydatný a kvalitní spánek má méně než třetina žen,“ komentuje výsledky průzkumu Jiří Peroutka, manažer komunikace dm drogerie markt.

Nejčastěji na gynekologii a k zubaři

Kromě kvality spánku je důležitým faktorem pro spokojený život také péče o vlastní zdraví. Ignorování varovných příznaků a vynechávání preventivních prohlídek často vede k závažným zdravotním potížím. Ženy v průzkumu uváděly, že nejčastěji chodí na pravidelné prohlídky ke svému gynekologovi (83 procent) a k zubaři (81 procent). Ostatní lékařské specializace však spíše zanedbávají. Na preventivní vyšetření u praktického lékaře dochází jen 52 procent žen a k očnímu lékaři jen 43 procent.

Oproti tomu na užívání doplňků stravy myslí 9 z 10 žen. Nejčastěji volí hořčík a vitamíny C, B a D. Hlavním důvodem pro užívání doplňků stravy je ochrana zdraví, snaha cítit se lépe, případně snaha o lepší vzhled. Čtyřicet pět procent žen užívá jeden nebo více doplňků stravy alespoň jednou za den.

S bolestí žije 7 z 10 žen

S péčí o vlastní zdraví souvisí rovněž vnímání signálů, které tělo dává, pokud není vše v pořádku, nejčastěji ve formě bolesti. Z průzkumu vyplývá, že občasné bolesti zažívá 7 z 10 oslovených žen. Čtvrtina oslovených se s bolestmi potýká často, nejčastěji jde o věkovou kategorii nad čtyřicet pět let. „Zatímco mladší ženy uvádějí častěji menstruační bolesti a bolesti hlavy, starší ženy mají spíše problémy s klouby a pohybovým aparátem, se zády, páteří a také se svaly,“ upřesňuje Jiří Peroutka.

Pro tlumení bolesti používá 78 procent žen léky. Zbytek raději odpočívá, zkouší bylinné přípravky, alternativní medicínu nebo se snaží zahnat bolest protahováním a cvičením. Průzkum také ukázal, že ženy po klasických lécích sahají většinou až tehdy, když jsou potíže opravdu akutní. Jen 28 procent žen si bere léky už při prvních známkách bolesti.

V odpovědích na způsoby zvládání bolesti se projevil rozdíl mezi ženami, které aktuálně pečují o malé děti, a těmi ostatními. „Ženy bez dětí častěji uvádějí, že při bolesti volí raději odpočinek, zatímco ženy s malými dětmi do 10 let i přes bolest pokračují v běžných denních aktivitách,“ dodal Jiří Peroutka.

Průzkum viz PDF - Průzkumu se zúčastnilo celkem 502 osob ve věku od 18 do 64 let.

Zdroj: www.dm.cz

dm

Trápí vás únava, bledost nebo špatná nálada? Možná máte nedostatek železa

Hraje klíčovou roli v okysličování buněk, podílí se na tvorbě hemoglobinu, krevního barviva a červených krvinek. Jeho nedostatek provází pocit vyčerpání, oslabená psychika, lámavé vlasy, suchá pokožka nebo celková slabost. O čem je řeč? O železu a jeho množství v lidském organismu. Kolik ho vlastně potřebujeme? Proč ho mají ženy méně? A jak se s nedostatkem vypořádat?

dm

Jak na kvalitní spánek? K večeři si dejte rybu, ložnici vyvětrejte na 17 stupňů a odložte mobil

Spánek je důležitý pro všechny živé bytosti, trávíme jím více než třetinu života. Dopřáváme během něj celému tělu regeneraci, náš mozek přepíná do režimu obnovy a ukládá informace z předchozího dne. Může se však stát, že jeho kvalita začne kolísat a my se do nového dne vzbudíme s tmavými kruhy pod očima a cítíme se unavenější než před usnutím. Vydatnost spánku se totiž odvíjí od mnoha faktorů, od stresu přes zkonzumované jídlo až po nevhodné podmínky v ložnici. Na co tedy dbát před usnutím? Jakou nastavit teplotu v místnosti, co nekonzumovat večer a jak si osvojit večerní rituály?