Stromem roku je podruhé v řadě hruška. Stojí v širém poli u Mrákotína

|

Stromem roku 2023 se stala Hruška v širém poli z Mrákotína u Skutče v Železných horách. Na druhém místě se umístila Nepomyšlská lípa a bronzovou příčku obsadila Lípa na školní zahradě v Sulíkově. Během slavnostního vyhlášení na brněnské Hvězdárně a planetáriu to koncem října odtajnili pořadatelé z Nadace Partnerství. Hruška získala 6 433 hlasů z celkových 28 250 a stala se již třetím ovocným stromem, který ovládl tuzemské hlasování. Vloni zvítězila rovněž hrušeň z Příbramska, před třemi lety zase jabloň. Ne náhodou se letos na pultech obchodů objevila také speciální hrušková edice minerální vody Ondrášovka, která je generálním partnerem ankety.

Stromem roku je podruhé v řadě hruška. Stojí v širém poli u Mrákotína

„Hlasy jsme se snažili získat, kde se dalo. Pomohla nám média v našem kraji, obecní úřady i školy. Anketu a naši hrušku jsme propagovali na sociálních sítích ale třeba i na Country dni nebo traktoriádě v Mrákotíně. Máme radost, že se díky anketě podařilo zviditelnit naší malou obec. Na hrušku se teď chodí dívat nejen místní, ale i lidé z širokého okolí,“ komentuje vítězství Ludmila Vacková, která strom do ankety navrhla.

Hruška získala své přízvisko díky zlidovělé písni „Stojí hruška v širém poli“ jako solitérní strom

uprostřed lánů v malé třísethlavé obci Mrákotín na Chrudimsku. Památná a chráněná hrušeň obecná není příliš velká, kolem kmenu měří asi dva metry a na výšku osm, je ale nesmírně odolná a statečná. „Přežila kolektivizaci, scelování polí, stavbu meliorací i neodborné zásahy. V jejím neobvyklém tvaru se odráží silný vítr a také její osamělá poloha uprostřed pole,“ komentuje koordinátorka ankety Kateřina Bolečková z Nadace Partnerství. Díky své výjimečnosti patří tento strom mezi chráněné památné stromy České republiky.

Hlasování v anketě letos nebylo zpoplatněné, podporovatelé stromů mohli darovat peníze dobrovolně. „Díky darům v letošním i předchozím ročníku se podařilo vybrat na 150 tisíc korun, které Nadace Partnerství použije na granty na ošetření stromů. O ty se mohou ucházet obce, jejichž stromy se dostaly do finále, a to pro jakýkoliv potřebný strom rostoucí v jejich katastru,“ dodává Bolečková.

Vítězná hrušeň dostane své ošetření od společnosti PROSTROM Bohemia jako již tradiční součást titulu. Postoupí také do zimního klání o Evropský strom roku. Stromy na druhém a třetím místě budou ošetřené technologií půdní injektáže od společnosti Groown, která přímo ke kořenům stromů dostává vláhu, vzduch i živiny. Celé hlasování doprovázela také videokampaň v hlavní roli s populárním moderátorem Vladimírem Kořenem, za kterou stál generální partner ankety minerální voda Ondrášovka. „Letošní vítězka neměla lehký osud a je skvělé, že se kolem ní dokázali místní lidé semknout a svými hlasy ji dostat až na první místo. Jsem ráda, že komunita získala pozornost pro tuto nevšední hrušku. Stromy bychom neměli brát jako samozřejmost, ale pečovat o ně tak, aby jejich krásu mohly ocenit i budoucí generace. Stejně jako vloni vzdáme vítězce hold naší limitovanou edicí minerálky s příchutí hrušky,“ zakončuje Kateřina Ceralová, senior brand manažerka Ondrášovky.

Podívejte se na fotografie a video vítězného stromu. Kompletní výsledky nabízí web www.stromroku.cz.

Zdroj: www.kofola.cz

Kofola

Funkční vodozádržná opatření mohou pomoci poškozené krajině. Pro jejich realizaci je ale nutná součinnost všech zainteresovaných stran

V Rajecké dolině proběhl již druhý ročník série workshopů věnovaných vodozádržným opatřením s názvem „Voda nás spája“, jejichž cílem je představit funkční metody zadržování vody pro různé typy krajiny. Téměř 150 účastníků zejména z řad odborné veřejnosti diskutovalo o možnostech zmírnění dopadů klimatických extrémů – dlouhodobého sucha, přívalových srážek a následné eroze půdy a úbytku vody v krajině.

Kofola

Česká spořitelna zpřístupnila moderní aplikaci na výplatu dividend další firmě. Po ČEZ přichází na řadu i Kofola ČeskoSlovensko

Kvůli Kofole již nebude potřeba chodit do banky. Akcionáři této společnosti získávají přístup k výplatě dividend online. Umožní jim to nová služba České spořitelny Online výplata dividend. Prostřednictvím speciální webové aplikace s ověřením totožnosti přes Bank iD získají akcionáři společnosti Kofola ČeskoSlovensko možnost rychle a komfortně inkasovat svoje dividendy. Až dosud byla online výplata dividend dostupná pouze pro akcionáře energetické společnosti ČEZ.

Kofola

Češi o hmotné dárky už tolik nestojí, raději spolu chtějí trávit čas

Je předvánoční shon skutečně nezbytný, nebo je mnohem lepší využít sváteční čas pro své nejbližší? I na to se Kofola letos zeptala české populace. A výsledek? Lidem vadí předvánoční stres, z více než 60 % jim brání v tom, aby si užili sváteční chvíle v pohodě. Spousta z nich se obejde bez hmotných dárků, a pokud o ně mají zájem, pak o takové, které představují originálně strávený čas se svými nejbližšími. I pro mladou generaci ale zůstávají Vánoce pevným bodem v životě a za nejlepší způsob, jak se svými blízkými během svátků trávit čas, stále považují sledování pohádek.