Kojenecká voda Rajec je ztělesněním panensky čisté přírody Rajecké doliny a dětem a maminkám dává vše, co potřebují pro zdravý život. Díky přirozeně nízké mineralizaci a nízkému obsahu dusičnanů splňuje i ta nejpřísnější kritéria pro pitný režim našich nejmenších. Značka se již dlouhodobě věnuje péči o přírodu, a protože vratné sklo je pro přírodu nejméně zatěžující obal, přichází toto léto s novinkou – kojeneckou vodou Rajec ve vratné skleněné lahvi Cirkulka.
Pro děti chceme vždy to nejlepší. Kojenecká voda Rajec je ideálním řešením k pitnému režimu i na přípravu kojenecké stravy pro ty, kteří jsou na své zdraví nejcitlivější. Splňuje nejpřísnější kritéria – složením, výrobou, skladováním, online kontrolou dusičnanů či dobrovolnou karanténou a kratší dobou minimální trvanlivosti každé jedné lahve. Díky optimálnímu složení ji není nutné převařovat a můžete ji nabídnout svému děťátku po otevření přímo z lahve. Navíc skvěle chutná, takže spolehlivě zažene žízeň i ženám v období těhotenství a během kojení, či ostatním členům rodiny.
„Značku Rajec jsme uvedli na trh už v roce 2004. Kojeneckou vodu jsme začali stáčet v Rajecké dolině v roce 2012. Nejprve do velkých 1,5 l PET lahví, později i do malých 0,33 l PET lahví se speciálním uzávěrem pro naše nejmenší. Maminky nás však pravidelně žádaly i o skleněné lahve. Využili jsme proto výrobní možnosti, které máme v Rajecké dolině, a od léta 2024 nabízíme kojeneckou vodu i v litrové vratné skleněné lahvi,“ vysvětluje Tereza Chládková, manažerka pro značku Rajec.
Každý z obalů splňuje požadavky na pitný režim celé rodiny při různých příležitostech, ale zároveň i tu nejdůležitější funkci – ochránit kvalitu kojenecké vody Rajec po celou dobu trvanlivosti. Nová litrová skleněná lahev je vhodná zejména pro domácí spotřebu. Plastové lahve, ať už velká 1,5 l nebo malá 0,33 l, jsou kromě domácí spotřeby vhodné i na cesty nebo na procházky s miminkem.
Jaké tekutiny a kolik potřebuje naše děťátko?
Potřeba tekutin je obecně závislá na věku dítěte a složení jeho stravy. Čím je člověk mladší, tím větší podíl v jeho těle představuje voda. Zatímco u dospělých tvoří kolem 60 %, u dětí je procento vody mnohem vyšší – až 85 %. K dehydrataci u nejmenších proto dochází velmi rychle. Už při 5 % dehydrataci se mohou objevit křeče a nevolnosti, při ztrátě více než 10 % tekutin dochází k výraznému neklidu, halucinacím či vysoké horečce. Výměna látek v dětském těle probíhá mnohem rychleji než u dospělých, proto musí dítě během dne rovnoměrně přijímat tekutiny vhodné pro jeho organismus.
Hlavně v období, kdy dítě přestane být kojeno a v jeho jídelníčku převažuje tuhá strava, je třeba důkladněji sledovat příjem tekutin. „Mateřské nebo umělé mléko zajišťují dostatečný příjem tekutin u kojenců. Ale zvýšení tělesné teploty nebo letní horka zvyšují nároky dětského organismu na vodu, proto se v těchto případech doporučuje i při kojení přidat malé množství kojenecké vody. Když se dítě probudí do 1 - 1,5 hodiny od posledního kojení a je neklidné, můžeme mu na lžičce podat 5 – 10 ml čisté kojenecké vody. Pokud se uklidní, pravděpodobně mělo žízeň,“ říká pediatr a dětský nefrolog MUDr. Viktor Jankó.
Maminkám dává také následující rady k pitnému režimu jejich nejmenších
- Nekojené děti by od 6. měsíce kromě umělé výživy a příkrmů měly za 24 hodin přijmout cca 400 – 600 ml tekutin.
- Mezi 1. a 3. rokem by děti měly přijmout kolem 1 l tekutin, v předškolním a v mladším školním věku 1,3 l a nad 9 let kolem 1,5 l tekutin denně.
- Velmi důležité je správně rozdělit příjem tekutin v průběhu dne. Dopoledne by mělo dítě vypít 60 % tekutin z denního objemu.
- Děti by měly mít neomezený přístup k čisté, do 1. roku ideálně kojenecké vodě.
- Pro zpestření můžeme pitný režim doplnit o ovocné džusy, které jsou kromě tekutin i zdrojem vitamínů a minerálních látek. Avšak jejich denní příjem nemá převyšovat 120 – 150 ml u kojenců, resp. 350 ml u starších dětí.
- Pokud po nabídnutí dítě vodu nechce, nenuťme mu ji, ani ji nenahrazujme jiným ochuceným nápojem. Napije se, když bude mít žízeň.
Proč je pro naše nejmenší vhodná právě kojenecká voda?
V běžné pitné vodě z vodovodu se mohou nacházet pro dětský organismus nežádoucí látky, které se nedají odstranit ani varem. Při převaření se totiž ve vodě ničí případné bakterie, neodstraní se však dusičnany, dusitany a sodík, které zatěžují dětský organismus a jejichž limity jsou pro pitnou vodu mnohem vyšší. Například u dusičnanů je povolená koncentrace až 5x vyšší než u kojenecké vody.
Kojenecká voda pochází z chráněných a kontrolovaných podzemních zdrojů vody, je nízce mineralizovaná, neperlivá, není nijak mikrobiologicky upravovaná a splňuje přísnější požadavky na obsah některých látek. Rajec, dostupný dnes už i v ekologicky šetrné 1 l vratné skleněné lahvi, je díky svému složení vhodný pro přípravu kojenecké stravy, a to i bez nutnosti převařování. Zažene však žízeň a doplní tekutiny i maminkám a dalším členům rodiny. Ke skleněným lahvím, které jsou dostupné v síti Tesco nebo Rohlik.cz, přísluší i originální modulární přepravka, do které lze umístit 6 nebo 12 lahví.
Zdroj: www.kofola.cz