Klienti ČSOB podepsali prvně hypoteční i zástavní smlouvy elektronicky, plně digitální hypotéka je o krok blíže - Hypoteční banka

|

Skupina ČSOB úspěšně otestovala nejvyšší úroveň elektronického podpisu u hypoteční a zástavní smlouvy a je tak o krok blíže k plně digitálnímu procesu uzavření hypotéky. V rámci pilotní fáze na pobočkách v Praze a Plzni první klienti ČSOB a Hypoteční banky podepsali oba typy smluv pomocí tzv. kvalifikovaného elektronického podpisu. Zástavní smlouvy poté přijal ke zpracování Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK).

„Jsme první na českém trhu, komu se to podařilo. Elektronický podpis nejvyšší úrovně u hypotéky a zástavní smlouvy je jedním z posledních střípků do mozaiky plně digitální hypotéky. Je to velký krok k digitalizaci pro skupinu ČSOB a Hypoteční banku, kterým jdeme naproti našim klientům,“ říká generální ředitel ČSOB Aleš Blažek.

Testovací fáze podepisování hypotečních a zástavních smluv za pomoci kvalifikovaného elektronického podpisu by měla trvat do konce března 2024. Online podepisování smluv probíhá v Hypoteční zóně, což je moderní online prostředí pro správu hypotéky klientem bez nutnosti návštěvy pobočky. Tato inovace mimo jiné uspoří v průměru 64 listů papíru na jednu hypotéku a výrazně zrychlí zpracování úvěru a zástavní smlouvy.

Zcela digitalizovanou hypotéku chystá bankovní sektor v úzké spolupráci s ČÚZK. „To, že jsme elektronicky podepsanou zástavní smlouvu předali na katastrální úřad a ten ji začal obratem řešit, je neskutečný přínos. V budoucnu už nikdo nebude muset běhat se zástavními smlouvami v ruce na katastr, čímž se ušetří spousta času klientům i zaměstnancům úřadu,“ uvádí Martin Vašek, generální ředitel Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.

ČÚZK dlouhodobě řadí digitalizaci mezi své priority - nedávno například dokončil obtížný a komplikovaný převod všech katastrálních map do digitální podoby.„Digitalizace pomáhá našemu efektivnímu fungování, a proto máme velký zájem přijímat plně elektronická podání k zápisu do katastru nemovitostí. Bohužel prozatím nejsou elektronické podpisy pro jejich vytváření dostatečně rozšířeny. Projekt ČSOB je v této oblasti průlomový a já věřím, že bude úspěšný,” uvádí místopředseda ČÚZK Karel Štencel.

ČSOB je lídrem financování bydlení na českém trhu a umí řešit všechny typy potřeb klientů, včetně i někdy zdánlivě nestandardních případů.

Další připravovanou inovací u hypoték bude použití služeb bankovní identity pro podpis například zástavních smluv prodávajícími, kteří nebudou klienty ČSOB. Objem úvěrů na bydlení činil ve skupině ČSOB na konci září 516 miliard korun, což představovalo meziroční nárůst o dvě procenta.

Zdroj: www.hypotecnibanka.cz

Hypoteční banka

Převzetí hypotéky se vrací. Skupina ČSOB službu pro velký zájem opětovně zařadí do svého portfolia - Hypoteční banka

Zájem o vlastní bydlení neustále roste, pořídit si ho je ale stále složitější, a to především kvůli vyšším sazbám vyvolaným vyšší inflací. Vítanou změnu by mohlo přinést znovuzavedení převzetí hypotéky. Služba nabídne možnost odkoupit nemovitost spolu s hypotékou. Kupující tak vedle vlastního bydlení dostávají příležitost převzít i výhodně nastavené financování.

Hypoteční banka

HB Index 2023: V prvním kvartále klesaly ceny bytů. Přesto či právě proto se jich prodalo nejméně za posledních 7 let - Hypoteční banka

První kvartál roku 2023 odhalil vedle klesajícího zájmu o byty s dispozicí 3+1 a 3+kk také pokles cen bytů v jednotlivých krajích. I letos přitom pokračuje nižší zájem o velké rodinné domy před rekonstrukcí, větší poptávce se těší naopak ty mobilní. V případě pozemků pak nadále poptávka převyšuje současnou nabídku.

Hypoteční banka

Mimo velká města se chtějí stěhovat tři Češi z deseti, ukázal průzkum ČSOB - Hypoteční banka

O stěhování z velkých měst uvažuje bezmála třetina lidí. Nejvíc je na něm láká blízkost přírody a také více prostoru. Nižší náklady na bydlení vnímá jako benefit přes 54 % Čechů, stěhování je pro ně tedy jednou z možností, jak získat vysněné vlastní bydlení, jímž je v drtivé většině rodinný domek. Se stěhováním je ale také neodmyslitelně spjata možnost práce z domova, která je při výběru nového zaměstnání důležitá pro šest z deseti z nás; na dálku ale v současné době pracuje jen 37 % lidí. Prozradil to průzkum Digitální stěhování, který si zadala společnost ČSOB.