První kvartál roku 2023 odhalil vedle klesajícího zájmu o byty s dispozicí 3+1 a 3+kk také pokles cen bytů v jednotlivých krajích. I letos přitom pokračuje nižší zájem o velké rodinné domy před rekonstrukcí, větší poptávce se těší naopak ty mobilní. V případě pozemků pak nadále poptávka převyšuje současnou nabídku.
Trh s bydlením si v uplynulých letech prošel turbulentními změnami. Zatímco nízké úrokové sazby v roce 2021 vyhnaly ceny nemovitostí k maximu, jejich loňský výrazný růst realitní trh významně ochladil. Započatý trend pozvolna klesajících cen a stagnujícího zájmu pokračoval i v prvním kvartále letošního roku. Výjimkou jsou přitom pozemky, kde zájem přetrvává, či dokonce roste.
Levnější byty napříč všemi kraji
Nejen že stejně jako v minulém roce pokračuje i letos postupný pokles cen prodaných bytů, v prvním čtvrtletí 2023 tento trend ještě nabírá na rychlosti. “Objem prodejů bytů na trhu s nemovitostmi je podle našich dat nejslabší za posledních 7 let,” říká Martin Vašek, generální ředitel Hypoteční banky. “Prodávající tak často dochází k poznání, že bez slevy byty jen tak jednoduše neprodají.”
Celkový pokles cen platí pro všechny kraje České republiky. Nejvíce klesaly ceny v kraji Moravskoslezském (-4,3 %), Pardubickém (-3,2 %), Olomouckém (-3,1 %), Ústeckém (-2,9 %) a Jihočeském (-2,8 %). Cenový pokles ale zaznamenala také Praha, a to o celá 2 %, nejedná se však ani tolik o plošné zlevnění, jako o individuální slevy při koupi. Sekundárně má pak vývoj v hlavním městě negativní vliv i na novou výstavbu, kdy je odkládáno zahájení nových projektů.
“Kupující postupně akceptují, že zatím nelze očekávat návrat k nízkým sazbám hypoték. Stále je však brzdí relativně vysoké ceny nemovitostí. Celková nabídka bytů k prodeji se totiž poměrně stabilizovala, není tak vyvíjen tlak na ještě další snižování cen,” dodává Martin Vašek.
Obecně napříč celým Českem zájem poklesl zejména u nemovitostí typu 3+1 a 3+kk. Velkometrážní byty s rozlohou nad 90 m2 klesaly v tomto ohledu nejpomaleji, a to především pro to, že je jich na trhu menší podíl, segment není tolik citlivý na hypoteční financování a byty si tak prozatím najdou své kupce. I z důvodu rostoucích cen nemovitostí pak pokračuje také nárůst poptávky po nájemním bydlení. Zájem o malometrážní byty z řad investorů však zapříčiňuje postupný pozvolný růst nájemného.
Nezájem o velké rodinné domy
Tak, jako u bytů, i pro nákup rodinných domů platí klesající zájem. Nejvíce patrný je přitom pokles u větších rodinných domů, které si neprošly rekonstrukcí. Příčinou jsou pravděpodobně stále relativně vysoké ceny za energie: “Od minulého roku zaznamenáváme stabilní růst zájmu o financování úsporného bydlení,” říká Martin Vašek. “Češi jednoduše hledají cestu k úspornějšímu bydlení, a tak celkem pochopitelně ustupují od nehospodárných staveb.”
Na rozdíl od velkých a provozně nehospodárných rodinných domů i nadále přetrvává zájem o menší a levnější rodinné domy a mobilní domy (zejména o modulární dřevostavby a kontejnerové domy). Dramatický propad je pak možné zaznamenat u rekreačních objektů, kde se poptávka v porovnání s minulým rokem ještě více propadla.
Ceny pozemků neustále rostou
Diametrálně odlišná je pak situace na trhu s pozemky, kde poptávka stále převyšuje dostupnou nabídku. Cenový růst, jenž započal v uplynulém roce, pokračuje i nyní – jedná se přitom o jediný segment, který nezaznamenal ani pokles tempa růstu. Na cenu pozemku má největší vliv velikost a tvar pozemku, dopravní a občanská vybavenost, vybavení inženýrskými sítěmi, ale i svažitost a orientace ke světovým stranám. Celkovou nabídku přitom zbrzďují zejména zastaralé územní plány a nedostatečné kapacity infrastruktury.
„S tím, jak rostou ceny pozemků, zaznamenáváme u nás ve skupině ČSOB zvýšený zájem o pozemky i ve vzdálenějších lokalitách od okrajů velkých měst,“ uzavírá Martin Vašek.
Zdroj: www.hypotecnibanka.cz