AAA Auto··4 min

Jen 37 % kupujících by si při koupi ojetého vozu zkontrolovalo jeho historii

Rostoucí životní náklady většinu z nás nutí šetřit, proto část zájemců o ojetý automobil hledá nejvýhodnější nabídky na trhu. Studie provedená britskou poradní skupinou VSTAG (Vehicle Safety Trading Advisory Group) zjistila, že stále častěji nespolehliví, často falešní prodejci nabízejí ojeté vozy až za polovinu ceny, než by měly stát. Lidé se pak s vidinou výhodné koupě nechají snadněji ošidit. Podle této studie se zároveň ukazuje, že většina kupujících by si historii původu vozu neověřila, a to i přesto, když auto kupují u soukromníků, kde je riziko nejvyšší. Odborníci z AAA AUTO varují před podvodníky a radí, jak koupit dobrý ojetý vůz.

Britská společnost VSTAG provedla průzkum mezi více než 2 000 kupujícími ojetých automobilů ve Velké Británii a zjistila, že téměř polovina (47 %) by za vůz zaplatila předem přímo ze svého bankovního účtu, aniž by si ověřila důvěryhodnost prodávajícího. Více než 20 % dotázaných pak uvedlo, že vzhledem k rostoucí finanční zátěži by si koupili ojetý vůz, pokud by jej vyhodnotili jako „výhodnou nabídku", což je pro podvodníky na sekundárním trhu ideální. „Přestože Češi jsou více nedůvěřiví než Britové, stále častěji slýchám, že vidina nižší ceny napálila nejednoho kupujícího, který se rozhodl důvěřovat neznámému prodejci na internetu, místo aby důvěřoval lety prověřenému velkému prodejci. Nejčastěji pak jde o vozy z dovozu, u kterých je složité ověřit historii, a snadněji tu pak dochází k podvodům,“ upozornil Petr Vaněček, provozní ředitel skupiny AURES Holdings, provozovatele mezinárodní sítě autocenter AAA AUTO, kde si zákazníci ročně koupí na 90 000 automobilů.

Pouze 37 % respondentů britské studie uvedlo, že by si před koupí vozu ověřili jeho historii. Přibližně 32 % respondentů pak prohlásilo, že si neradi připlatí za koupi vozu od renomovaného prodejce, protože si raději koupí levnější vůz, i kdyby pocházel od neznámého prodejce. „Po koupi bytu nebo domu je auto pravděpodobně největším nákupním výdajem v našem životě, proto by takovou koupi neměl žádný kupující uspěchat a dát na první rádoby výhodnou nabídku. Jedna rada je zásadní: než za vůz zaplatíte, prohlédněte si ho v reálu. Pokud chce prodávající zaplatit auto dopředu, aniž byste ho viděli, mělo by to být vážným varováním. V případě nabídky renomovaného prodejce, který nabízený vůz vlastní, ne pouze zprostředkovává, máte jistotu, že přebírá i plnou odpovědnost za jeho kvalitu a za vůz tak ručí. Takový vůz lze také během několika dnů vyměnit za jiný a můžete získat také pojištění proti elektrickým a mechanickým závadám a hlavně doživotní záruku legálního původu vozu," doplnil Petr Vaněček.

Při koupi vozu se tak stačí řídit několika jednoduchými radami, které sestavili odborníci z AAA AUTO, abyste se ujistili, že vozidlo skutečně existuje, je v pořádku a je dohledatelná i jeho historie:

  • neposílejte peníze za vůz, který jste neviděli,
  • prohlédněte si vůz před zaplacením celé částky,
  • pokud musíte, zaplaťte pouze zálohu, o které si myslíte, že byste o ni mohli přijít,
  • zkontrolujte, zda cena ojetého vozu odpovídá tržní hodnotě,
  • vyzkoušejte si vůz při dostatečně dlouhé zkušební jízdě,
  • vždy si ověřte historii ojetého vozu.

Průzkum VSTAG také zjistil, že podvody při koupi ojetého vozu jsou nejčastější mezi mladými lidmi ve věku 18 až 24 let a obyvateli Londýna. Obětí podvodu se stal každý desátý obyvatel (15 %) hlavního města Spojeného království a 13 % mladých lidí, kteří se zúčastnili průzkumu.

Zdroj: www.aaaauto.cz

Zadavatel
AAA Auto

AAA Auto

Síť autocenter AAA AUTO působí na trhu již 30 let. Ze své základny v ČR expandovalo i do dalších zemí regionu. Provozuje jí společnost AURES Holdings.

Další články od AAA Auto

Nabídka zánovních vozů meziročně vrostla o 11 %, ceny jsou stabilní
AAA Auto

Nabídka zánovních vozů meziročně vrostla o 11 %, ceny jsou stabilní

Za první pololetí letošního roku český trh ojetin nabídnul 45 153 zánovních automobilů, tedy aut s nájezdem do 50 000 kilometrů a stáří do 5 let.
Experti radí: Jak vybrat levné a bezpečné auto na letní cestování s dětmi?
AAA Auto

Experti radí: Jak vybrat levné a bezpečné auto na letní cestování s dětmi?

Letošní dovolené jsou v plném proudu a mnoho českých rodičů míří svými vozy na nejrůznější cesty. V drtivé většině s sebou vozí i své děti. Opatrnosti není v tomto případě nikdy dost. O to pádnějším důvodem je skutečnost, že oproti školnímu roku se řidiči pohybují znatelně vyššími rychlostmi mimo město, například na dálnicích. Bezpečnost posádky je tedy na prvním místě. Ne všechny rodiny si mohou dovolit nový vůz, experti AAA AUTO však dokáží poradit i při výběru co nejdostupnějšího a zároveň nejbezpečnějšího auta.
Auto na dovolenou: Kombíky si pořizuje téměř třetina lidí
AAA Auto

Auto na dovolenou: Kombíky si pořizuje téměř třetina lidí

Už před prázdninami tradičně roste zájem o větší rodinné vozy. Kombi, SUV nebo MPV si teď pořizuje 61 % zákazníků AAA AUTO. Kombi v červnu dokonce předhonila v prodejích dosud nejprodávanější hatchbacky.
AURES Holdings v roce 2023 pokračoval v silném růstu na klíčových trzích
AAA Auto

AURES Holdings v roce 2023 pokračoval v silném růstu na klíčových trzích

V roce 2023 AURES pokračoval v posilování své pozice na klíčových trzích, včetně České republiky, Slovenska a Polska. Robustní digitální webová prezentace společnosti přilákala za rok přes 30 milionů unikátních návštěvníků, což vedlo k prodeji téměř 100 000 automobilů. Díky tomu od roku 2020 do roku 2023 výkon AURESu vzrostl o více než 20 %.
AAA AUTO otevřelo nové centrum elektrických vozů v Čestlicích
AAA Auto

AAA AUTO otevřelo nové centrum elektrických vozů v Čestlicích

Praha, 21. 6. 2024 – Nejvýznamnější prodejce zánovních elektromobilů v ČR, společnost AURES Holdings, provozovatel autocenter značek AAA AUTO a Mototechna, otevřela dnes na okraji Prahy v Čestlicích první centrum, specializované na elektromobilitu. Aktuálně v něm soustřeďuje kolem 40 elektromobilů nejrůznějších značek z více než 120, jež AURES momentálně nabízí. Zákazníci mají k dispozici rovněž odborné poradenství při výběru elektroauta, zajišťované speciálně vyškolenými prodejci.
20 let AAA AUTO na slovenském trhu: 300 tisíc prodaných automobilů
AAA Auto

20 let AAA AUTO na slovenském trhu: 300 tisíc prodaných automobilů

V roce 2004 začala společnost AAA AUTO nabízet ojeté vozy slovenským motoristům. Síť autocenter AAA AUTO, která spolu s Mototechnou, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskont patří do skupiny AURES Holdings, prodala za dobu své existence na slovenském trhu vozy více než 300 tisícům zákazníků a stejný počet vozů vykoupila. V současné době je po celé Slovenské republice dvanáct poboček AAA AUTO. AURES působí na více než šedesáti místech v pěti zemích Evropy, kde nabízí až 15 000 vozů. Historicky již skupina obsloužila na výkupních a prodejních místech za 32 let existence celkem více než 3,2 milionu zákazníků.
Karolína Topolová z AURESu si polepšila v žebříčku Nejvlivnějších žen Česka
AAA Auto

Karolína Topolová z AURESu si polepšila v žebříčku Nejvlivnějších žen Česka

Generální ředitelka a předsedkyně představenstva skupiny AURES Holdings se z 200 žen umístila na 28. pozici a jde o doposud nejlepší ohodnocení v rámci žebříčku Forbes
Trend: ojetých aut na trhu dále ubylo, jejich ceny stagnují
AAA Auto

Trend: ojetých aut na trhu dále ubylo, jejich ceny stagnují

Po razantním nárůstu na počátku letošního roku začíná na tuzemském trhu ojetých automobilů ubývat. Meziměsíčně poklesl počet vozů, nabízených na českých inzertních serverech, o pět procent – na květnových 113 040 z dubnových 118 674, oproti březnu je nabídka nižší o devět procent. Trend poklesu je zjevný: v meziročním srovnání činí úbytek dokonce procent 11 procent – v květnu loňského roku se v české inzerci vyskytovalo 125,5 tisíce vozidel. Vyplývá to z analýzy provedené experty AURES Holdings, provozovatele největší sítě prodejců ojetých vozů v Česku AAA AUTO a Mototechna.
Ceny ojetin dosáhly svého maxima a snižují se i přes pokles nabídky
AAA Auto

Ceny ojetin dosáhly svého maxima a snižují se i přes pokles nabídky

Ojeté automobily mohli Češi v červnu kupovat nejčastěji za 189 000 korun, což je nejméně od ledna. Průměrně bylo na trhu nabízeno 120 250 aut, která měla najeto nejčastěji 156 000 km a byla deset let stará.
Expert AAA AUTO radí na Den dětí: Kdy je třeba sedačka, kdy podsedák?
AAA Auto

Expert AAA AUTO radí na Den dětí: Kdy je třeba sedačka, kdy podsedák?

Mezinárodní den dětí, který se slaví každoročně 1. června, nezřídila OSN kvůli nafukovacím skákacím hradům a malování na obličej, ale proto, aby upozornila alespoň jednou ročně „světovou veřejnost na práva a potřeby dětí“. A právě v oblasti dopravy najdeme spoustu témat, které se jejich potřeb týkají. Experti AAA AUTO a bezpečnostní platformy Vize 0 si posvítili na správné používání autosedaček.