Jen 37 % kupujících by si při koupi ojetého vozu zkontrolovalo jeho historii

|

Rostoucí životní náklady většinu z nás nutí šetřit, proto část zájemců o ojetý automobil hledá nejvýhodnější nabídky na trhu. Studie provedená britskou poradní skupinou VSTAG (Vehicle Safety Trading Advisory Group) zjistila, že stále častěji nespolehliví, často falešní prodejci nabízejí ojeté vozy až za polovinu ceny, než by měly stát. Lidé se pak s vidinou výhodné koupě nechají snadněji ošidit. Podle této studie se zároveň ukazuje, že většina kupujících by si historii původu vozu neověřila, a to i přesto, když auto kupují u soukromníků, kde je riziko nejvyšší. Odborníci z AAA AUTO varují před podvodníky a radí, jak koupit dobrý ojetý vůz.

Britská společnost VSTAG provedla průzkum mezi více než 2 000 kupujícími ojetých automobilů ve Velké Británii a zjistila, že téměř polovina (47 %) by za vůz zaplatila předem přímo ze svého bankovního účtu, aniž by si ověřila důvěryhodnost prodávajícího. Více než 20 % dotázaných pak uvedlo, že vzhledem k rostoucí finanční zátěži by si koupili ojetý vůz, pokud by jej vyhodnotili jako „výhodnou nabídku", což je pro podvodníky na sekundárním trhu ideální. „Přestože Češi jsou více nedůvěřiví než Britové, stále častěji slýchám, že vidina nižší ceny napálila nejednoho kupujícího, který se rozhodl důvěřovat neznámému prodejci na internetu, místo aby důvěřoval lety prověřenému velkému prodejci. Nejčastěji pak jde o vozy z dovozu, u kterých je složité ověřit historii, a snadněji tu pak dochází k podvodům,“ upozornil Petr Vaněček, provozní ředitel skupiny AURES Holdings, provozovatele mezinárodní sítě autocenter AAA AUTO, kde si zákazníci ročně koupí na 90 000 automobilů.

Pouze 37 % respondentů britské studie uvedlo, že by si před koupí vozu ověřili jeho historii. Přibližně 32 % respondentů pak prohlásilo, že si neradi připlatí za koupi vozu od renomovaného prodejce, protože si raději koupí levnější vůz, i kdyby pocházel od neznámého prodejce. „Po koupi bytu nebo domu je auto pravděpodobně největším nákupním výdajem v našem životě, proto by takovou koupi neměl žádný kupující uspěchat a dát na první rádoby výhodnou nabídku. Jedna rada je zásadní: než za vůz zaplatíte, prohlédněte si ho v reálu. Pokud chce prodávající zaplatit auto dopředu, aniž byste ho viděli, mělo by to být vážným varováním. V případě nabídky renomovaného prodejce, který nabízený vůz vlastní, ne pouze zprostředkovává, máte jistotu, že přebírá i plnou odpovědnost za jeho kvalitu a za vůz tak ručí. Takový vůz lze také během několika dnů vyměnit za jiný a můžete získat také pojištění proti elektrickým a mechanickým závadám a hlavně doživotní záruku legálního původu vozu," doplnil Petr Vaněček.

Při koupi vozu se tak stačí řídit několika jednoduchými radami, které sestavili odborníci z AAA AUTO, abyste se ujistili, že vozidlo skutečně existuje, je v pořádku a je dohledatelná i jeho historie:

  1. neposílejte peníze za vůz, který jste neviděli,
  2. prohlédněte si vůz před zaplacením celé částky,
  3. pokud musíte, zaplaťte pouze zálohu, o které si myslíte, že byste o ni mohli přijít,
  4. zkontrolujte, zda cena ojetého vozu odpovídá tržní hodnotě,
  5. vyzkoušejte si vůz při dostatečně dlouhé zkušební jízdě,
  6. vždy si ověřte historii ojetého vozu.

Průzkum VSTAG také zjistil, že podvody při koupi ojetého vozu jsou nejčastější mezi mladými lidmi ve věku 18 až 24 let a obyvateli Londýna. Obětí podvodu se stal každý desátý obyvatel (15 %) hlavního města Spojeného království a 13 % mladých lidí, kteří se zúčastnili průzkumu.

Zdroj: www.aaaauto.cz

AAA Auto

AAA AUTO se začátkem podzimní sezony slavnostně otevřelo nové autocentrum v Krakově

Síť autocenter AAA AUTO dnes v Krakově otevřela nové autocentrum s celkovou plochou 15900 m2, které se po šesti letech přestěhovalo z již prostorově nedostačující lokality. AURES Holdings tak pokračuje v plánu expanze, který se v rámci skupiny týká zejména Polska. Celkem má skupina AURES Holdings, provozovatel sítě AAA AUTO a Mototechna, v Polsku 12 poboček a ve všech pěti zemích, kde působí, již přes šedesát zastoupení či servisních center. Napříč jednotlivými zeměmi nabízí celkem na 12 000 automobilů. Slavnostního otevření, které moderovala nejpopulárnější polská „automobilová rodina“ Joanna a Włodzimierz Zientarski se zúčastnila i Karolína Topolová, generální ředitelka AURES Holdings, která síť AAA AUTO v Polsku provozuje. Pásku slavnostně přestřihla i influencerka a tvář AAA AUTO v Polsku Natalia Tomczyk.

AAA Auto

Vyvracíme mýty o elektromobilitě – a vy můžete být u toho!

Dojede to bez nabíjení maximálně z Prahy do Brna, tam pak budu muset hledat nabíječku a strávit u ní dvě hodiny. Navíc je elektromobil několikanásobně dražší než normální auto se spalovacím motorem, a ojeté už ho nechcete vůbec – kdoví, jak dlouho vydrží baterka, a dávat 400 tisíc za novou je nesmysl. Podepsali byste z fleku tahle tvrzení?