Kofola··8 min

Funkční vodozádržná opatření mohou pomoci poškozené krajině. Pro jejich realizaci je ale nutná součinnost všech zainteresovaných stran

V Rajecké dolině proběhl již druhý ročník série workshopů věnovaných vodozádržným opatřením s názvem „Voda nás spája“, jejichž cílem je představit funkční metody zadržování vody pro různé typy krajiny. Téměř 150 účastníků zejména z řad odborné veřejnosti diskutovalo o možnostech zmírnění dopadů klimatických extrémů – dlouhodobého sucha, přívalových srážek a následné eroze půdy a úbytku vody v krajině.

Funkční vodozádržná opatření mohou pomoci poškozené krajině. Pro jejich realizaci je ale nutná součinnost všech zainteresovaných stran

Rajecká dolina se dlouhodobě potýká se zvýšeným suchem a odborníci ze všech stran se shodují, že je třeba začít intenzivněji pracovat na revitalizaci tamní přírody. Do mapování narušené krajiny se téměř před dvěma lety zapojili odborníci z neziskové organizace Kvapka Rajeckej doliny.

„Žádná moderní technologie nemůže nahradit zkušeného terénního pracovníka, který problém identifikuje, pomocí specializovaného softwaru zdokumentuje a navrhne jeho řešení,“ prozradil Ondřej Vala z Ostravské univerzity, který se mapování defektů v krajině v Rajecké dolině účastní. „Za poslední 2 roky bylo zmapováno 3000 ha, což je téměř 30 % povodí říčky Rajčanky. V následných letech je v plánu toto území zkompletovat. Podklady z mapování nám umožňují připravit ucelená řešení pro celá mikropovodí. Na základě těchto dat potom vybíráme s majiteli pozemků konkrétní lokality k realizacím,“ vysvětluje Ondřej Vala.

Organizace Kvapka Rajeckej doliny představila už loni speciální techniku „jáma – hráz –jáma“, díky které lze kompletně zrevitalizovat nevyužívané lesní cesty tak, aby se do nich zase vsakovala srážková voda. Ta nyní z 80 % nenávratně odtéká. Na letošním workshopu seznámila odbornou i laickou veřejnost s dalšími typy opatření, která pomáhají zlepšit zasakování vody, snižují erozi půdy, přispívají k obnově zásob podzemní vody, a přitom nemusí nutně znamenat zánik lesní cesty.

“V rámci workshopu se zástupci z řad lesníků, vodohospodářů, rybářů, akademiků, pracovníků okresních a krajských úřadů, ale i místních samospráv mohli podívat na ukázky infiltračních opatření v různých prostředích. Díky skvělé spolupráci s Lesy Slovenské republiky jsme mohli na lesní půdě poškozené pojezdem těžké techniky po kůrovcové kalamitě ukázat další metody ošetření půdy dvacetitunovým bagrem,“ říká Jan Husák, jeden z hlavních organizátorů workshopu Kvapky Rajeckej doliny. Zdvih-kypření, vpich, šachovnice a průleh, to jsou funkční opatření, která mohou pomoci krajině se obnovit. Ukázky provázel fundovaný výklad průkopníka infiltračních opatření na Slovensku, pana Štefana Vaľo a Miroslava Kubína, zakladatele odborné platformy AQUAINOVA, která se inovativním opatřením věnuje v Česku a intenzivně se od minulého roku věnuje i zachování přirozeného koloběhu vody v Rajecké dolině.

„Naše motto zní: Co bylo těžkou technikou zničeno, to lze těžkou technikou opravit. Máme za sebou desítky revitalizací, mapování defektů a návrhu opatření na lesní půdě nejen v Česku, ale i na Slovensku. Oceňujeme, že v Rajecké dolině je vůle s problémy něco dělat. Spolupráce je nutná, protože klima se mění rychleji než se mu lidé stačí přizpůsobovat. Voda nám tak během dešťů odtéká zbytečně bez dalšího užitku,“ říká Miroslav Kubín a s nadějí dodává: „Přitom k řešení stačí často tak málo.“ Klíčová je spolupráce všech zainteresovaných stran, nejen státních úřadů, odborníků, neziskovek, ale i podnikatelů a majitelů jednotlivých pozemků, kde jsou opatření nutná.

Informaci o množství vody zbytečně odteklé ze zhutněné lesní půdy poskytuje Kvapce Rajeckej doliny i tzv. Parshallův žlab, který organizace instalovala spolu s odborníky z Ostravské univerzity. „Jde o ojedinělou metodu řešení. Během roku 2022 jsme provoz zařízení testovali v dolině Rybná. Po zkušenostech bude zařízení přesunuto na novou lokalitu a doplněno o srážkoměr, který nám umožňuje korelovat naměřené výsledky se srážkovými úhrny. Ty pochopitelně ovlivňují povrchový odtok zcela zásadně,” vysvětluje pedolog Matěj Horáček.

Díky mapování, které Kvapka Rajeckej doliny v průběhu celého roku realizuje, dokáží

odborníci vytipovat i drobné realizace v údolí, které mohou krajině pomoci. Pilotní a

ukázková řešení vznikla v údolí říčky Rybná. V tamní mokřadní krajině představil přední

odborník na tvorbu tůní a mokřadů, Jaromír Maštera z Národního Ústavu pro Integrovanou Krajinu, správnou metodiku při hloubení tůní. „Mokřady mají mimořádnou schopnost zadržovat velké množství vody, napomáhat přirozenému hydrologickému cyklu a jsou také nesmírně cenné z hlediska biodiverzity. Každá část krajiny je unikátní, a proto je důležité vědět, jaká místa jsou pro budování tůní nejvhodnější,“ říká Maštera.

Kvapka Rajeckej doliny navázala za necelé dva roky působení v Rajecké dolině spolupráci s klíčovými partnery. „Vážíme si toho, že jsme pro naši myšlenku našli silného partnera ve státním podniku Lesy SR, který je spoluorganizátorem workshopu a na jehož pozemcích probíhají ukázky infiltračních opatření. Úzce také spolupracujeme s Žilinským samosprávným krajem. Workshop by neproběhl ani bez skvělé spolupráce s obcí Fačkov a dalšími samosprávami,“ říká Jan Husák, hlavní koordinátor workshopu. Z pohledu co největšího množství realizací je ale nutné propojení i s menšími subjekty. Ve Fačkově, u budovy místní školy, si účastníci workshopu tak mohli prohlédnout ukázkové zařízení na zadržování dešťové vody. To zachytává vodu ze střechy školní jídelny a speciálním zařízením ji jímá do IBC nádrží o objemu 2000 litrů. „Tato voda je pak využívána na školním pozemku před jídelnou na zalévání stromů a vyvýšených záhonů, které v rámci našeho projektu „Dešťovka“ také vznikly. Žáci si do nich zasadili bylinky, které lze využít jak ve výuce, tak při přípravě pokrmů ve školní jídelně,“ představuje vizuálně i edukačně zajímavý nápad Jan Husák. Do vyvýšených záhonů byly instalovány keramické zavlažovací nádoby “Zahradní Olla”, které pomáhají šetřit vodou při zavlažování.

Pilotní ukázkové realizace, stejně tako fundované výsledky mapování krajiny, mohou Kvapce Rajeckej doliny posloužit jako podklad pro hledání financí na realizace napříč dolinou. Plány má tato neziskovka, jejíž založení v dolině iniciovala a dlouhodobě financuje společnost Kofola ČeskoSlovensko, velké. „Za letošním rokem je obrovské množství úsilí při jednáních na úřadech i partnery našich projektů. Příští rok chceme rozšířit projekt Dešťovka do jiných škol v regionu i do domácností, plánujeme také přípravu projektu na ukázkový mokřad s naučnou stezkou a uměleckými prvky v nivě řeky Rajčanky a hodláme začít s managementem mokřadu v Čičmanech. Na lesní půdě máme vytipované oblasti k realizacím s Lesy SR, které jsme zařadili do žádosti v projektu Interreg. Hledáme nové finanční zdroje a spolupráci s dalšími vlastníky pozemků. Uvědomujeme si, jak ambiciózní je náš plán. V Kofole máme velkou podporu, ale pro obnovu doliny je potřeba součinnost všech stran,“ říká Aneta Valasová, ředitelka Kvapky Rajeckej doliny n. o. a dodává: „Jsme rádi, že díky workshopu jsme mohli oslovit další důležité partnery. Naším dlouhodobým cílem je zásadním způsobem přispět k obnově zásob spodních vod a k podpoře biodiverzity Rajecké dolině a udělat z ní ukázkovou oblast. Protože tam, kde je voda, je také život.“

Zdroj: www.kofola.cz

Zadavatel
Kofola

Kofola

Skupina Kofola je jeden z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů s jedenácti výrobními závody na pěti evropských trzích. Celkově zaměstnává více než 2 000 lidí. Do produktového portfolia Skupiny v ČeskoSlovensku patří tradiční kolový nápoj s originální recepturou Kofola, pramenitá voda Rajec, minerální voda Kláštorná Kalcia, řada sirupů Jupí, hroznový nápoj Vinea, dětské nápoje Jupík, energetický nápoj Semtex a další tradiční československé značky Chito, Top Topic a Citro Cola. V licenci vyrábí a distribuuje Royal Crown Colu a Oranginu.

Další články od Kofola

Ničivá povodeň zasáhla Kofolu. Rodinná nápojářská firma byla připravena na všech svých lokacích, divoká voda uštědřila šrámy zvláště Krnovu
Kofola

Ničivá povodeň zasáhla Kofolu. Rodinná nápojářská firma byla připravena na všech svých lokacích, divoká voda uštědřila šrámy zvláště Krnovu

Kofola a její lidé zažili stejně jako mnozí další obyvatelé a firmy Moravy náročný víkend. Opava, kde kdysi v roce 1960 vznikla receptura Kofoly, Krnov, kde je dnes jeden z největších výrobních závodů, stejně tak jako města Hanušovice či Litovel, která jsou novými pivovarskými lokacemi Kofoly, bojovaly v uplynulých dnech s divokou vodou. Její následky se budou vyhodnocovat v dalších dnech.
Mokraď v obci Čičmany začína znovu plniť svoju funkciu. K jej obnove prispeli dobrovoľníci, obec a Kvapka Rajeckej doliny
Kofola

Mokraď v obci Čičmany začína znovu plniť svoju funkciu. K jej obnove prispeli dobrovoľníci, obec a Kvapka Rajeckej doliny

Nezastupiteľnú úlohu v zadržiavaní a prirodzenej distribúcii vody v krajine a podpore biodiverzity v prírode majú mokrade. Tento víkend, v sobotu 7. septembra 2024, nezisková organizácia Kvapka Rajeckej doliny v spolupráci s obcou Čičmany, ochranárskym združením BROZ, OOCR Rajecká dolina, spoločnosťou Kofola a vďaka dobrovoľníkom zo širokého okolia prispela k obnove unikátnej, desiatky rokov neudržiavanej mokrade, ktorá už neplnila svoju funkciu.
Krkonoše, České středohoří, ale i Beskydy se dočkají díky projektu Stezky z lásky dalších opravených cest
Kofola

Krkonoše, České středohoří, ale i Beskydy se dočkají díky projektu Stezky z lásky dalších opravených cest

Po krátké prázdninové pauze se s novou energií vrací projekt Stezky z lásky, zaměřený na obnovu turistických tras a dalších turistických míst po celé České republice. Druhý ročník tohoto populárního dobrovolnického projektu, který je společnou iniciativou Klubu českých turistů, Kofoly a RegioJetu, vstupuje do své druhé půle.
Majitelé Kofoly zakládají rodinnou nadaci, která má pomoci se zajištěním nástupnictví a správou firmy pro další generace
Kofola

Majitelé Kofoly zakládají rodinnou nadaci, která má pomoci se zajištěním nástupnictví a správou firmy pro další generace

Restrukturalizací nedochází ke změně ovládání společnosti Kofola ČeskoSlovensko, změny nemají dopad ani na řízení a management společnosti, ani na obchodní strategii.
Společnost Kofola nabízí ve vratném skle už i kojeneckou vodu
Kofola

Společnost Kofola nabízí ve vratném skle už i kojeneckou vodu

Kojenecká voda Rajec je ztělesněním panensky čisté přírody Rajecké doliny a dětem a maminkám dává vše, co potřebují pro zdravý život. Díky přirozeně nízké mineralizaci a nízkému obsahu dusičnanů splňuje i ta nejpřísnější kritéria pro pitný režim našich nejmenších. Značka se již dlouhodobě věnuje péči o přírodu, a protože vratné sklo je pro přírodu nejméně zatěžující obal, přichází toto léto s novinkou – kojeneckou vodou Rajec ve vratné skleněné lahvi Cirkulka.
Kofola pokračuje v úsilí o ochranu cenných vodních zdrojů
Kofola

Kofola pokračuje v úsilí o ochranu cenných vodních zdrojů

Díky panensky čisté přírodě a kvalitnímu zdroji pramenité vody se stala slovenská Rajecká dolina druhým domovem krnovské nápojářské společnosti. Kofola ji aktivně chrání a do svých projektů zapojuje i lokální subjekty. Poté, co získala BIO certifikaci území pro volný sběr bylin, se spolu s odborníky pustila do mapování krajiny a realizace vodozádržných opatření. Spolu s místními samosprávami se letos zapojí i do obnovy mokřadů.
Značka Targa Florio představuje recepty na letní nealko drinky v sérii videí s motoristickými komentátory
Kofola

Značka Targa Florio představuje recepty na letní nealko drinky v sérii videí s motoristickými komentátory

Léto patří nealkoholickým koktejlům. Inspiraci na osvěžení během horkých dnů přináší značka Targa Florio, známá díky limonádám ze sicilských citrusů, která spadá pod společnost Kofola. V nejnovější kampani si na pomoc přizvala legendární komentátorskou dvojici Števa Eiseleho a Pepu Krále. V sérii videí odlehčenou formou prezentují zajímavé tipy na netradiční letní koktejly, po kterých budete mít čistou hlavu a dokazují, že motorismus a mixologie mají mnoho společného.
Kofola zrealizuje na festivalu Colours of Ostrava reálné svatby, pro nezadané přichystala originální seznamku
Kofola

Kofola zrealizuje na festivalu Colours of Ostrava reálné svatby, pro nezadané přichystala originální seznamku

Chcete být blíž své lásce, nebo právě toto léto najít tu pravou? Kofola i letos pokračuje ve své misi a inspiruje páry k intenzivnějšímu prožívání společného času. Na letních festivalech v Česku a na Slovensku připravila jedinečnou zónu – Náměstí lásky, kde se odehrají skutečné i festivalové svatby nanečisto. Nachystané jsou i seznamky pro nezadané nebo diskuze s odborníky na lásku.
Kdo nikam nespěchá, nic mu neuteče, hlásá v nové kampani Royal Crown Cola
Kofola

Kdo nikam nespěchá, nic mu neuteče, hlásá v nové kampani Royal Crown Cola

Komunikaci pro Česko a Slovensko připravila agentura Wiktor Leo Burnett. Stalo se tak na základě vítězství v tendru.
Na festivalu Rock for People jsme oddali první zamilované! Na Náměstí lásky zrealizujeme během léta další desítky svateb
Kofola

Na festivalu Rock for People jsme oddali první zamilované! Na Náměstí lásky zrealizujeme během léta další desítky svateb

Kofola pokračuje ve své misi inspirovat páry, aby spolu trávily více společného času. Letos zamilované navíc vyzývá ke vzájemným dotykům! Na letních festivaly v Česku a na Slovensku připravila jedinečnou zónu – Náměstí lásky, kde proběhnou nejen reálné svatby, ale i živé diskuze, taneční a další kulturní vystoupení s umělci, které téma lásky a mezilidských vztahu spojuje. První taková zóna vznikla na Rock for People, další se objeví na festivalech Colours of Ostrava, Pohoda a Grape.