AAA Auto··5 min

Český trh nabídl meziročně více aut, za posledních devět let byly ale nejdražší a nejstarší

V nabídce internetových agregátorů se letos objevilo již přes 808 tisíc ojetých aut. Střední hodnota ceny se vyšplhala na rekordních 199 000 Kč a věk stoupl na 11,2 roku.

Český trh ojetin nabídl letos již o 9 000 aut více než za celý rok 2022. Nabídka se tak vyšplhala na 808 000 vozů, což je po poklesu od začátku pandemie pozitivní trend. Auta z druhé ruky jsou však nyní nejdražší v historii. Nejčastěji je zákazníci pořídili za 199 000 korun, tedy o 17 000 dráž než o rok před tím. Za posledních devět let, kdy skupina AURES Holdings kontinuálně monitoruje evropský sekundární trh, je to vůbec nejvíce. V roce 2015 byla střední hodnota ceny ojetého vozu 119 900 korun. Nabízená auta jsou také vůbec nejstarší (11,2 let).

Sekundární trh konečně po dlouhých třech letech od začátku pandemie začíná ožívat. V České republice přibude do konce roku meziročně zhruba deset tisíc aut, na Slovensku dokonce téměř třicet tisíc. V Polsku dojde naopak k meziročnímu poklesu o téměř dvě stě tisíc vozů. Ve všech zemích je ale z dlouhodobého hlediska znatelný nárůst v průběhu posledních devíti let, za která máme údaje z trhu k dispozici,“ uvedla Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva společnosti AURES Holdings, provozovatele sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna. V České republice se doposud v nabídce českých internetových agregátorů objevilo 808 600 ojetých automobilů, na Slovensku 415 700 a v Polsku 1 920 800. Z nabídky českého a slovenského sekundárního trhu je 8,5 % aut zánovních, v Polsku tento segment tvoří jen 6 %. „Ve všech zemích evidujeme dlouhodobě nárůst poptávky po zánovních automobilech, které suplují nedostatkové nové vozy. Zatímco na českém trhu meziročně počet nabízených zánovních aut klesá, u polských a slovenských sousedů je trend opačný. Na Slovensku je dokonce nárůst meziročně o čtyřicet osm procent,“ doplnila Karolína Topolová.

Ve všech zemích, které skupina AURES Holdings sleduje, došlo k dalšímu navýšení mediánových cen. V letošním roce se v Česku ojeté vozy nabízely nejčastěji za 199 000 Kč, na Slovensku za 207 400 Kč (8 490 EUR) a v Polsku nejlevněji za 167 270 Kč (29 700 zlotých). To je v devítiletém sledovaném období v Česku o 66 % více, na Slovensku o 60 % a v Polsku dokonce o 134 %. Auta v nabídce od roku 2015 také výrazně zestárla na 11,2 let v Česku, 10,5 roku na Slovensku a dokonce 12,8 roku v Polsku.

Češi v letošní nabídce nejčastěji našli diesely (55 %), zatímco u benzíňáků to bylo 40 %. To je v devítiletém srovnání téměř srovnatelný podíl. Postupně ale přibývají elektromobily nebo hybridy, které zatím tvoří 2,3 % nabídky. „V roce 2015 se za celý rok objevilo v nabídce jen 175 plně elektrických automobilů a ani ne pět set hybridních. Letos to je již přes pět a půl tisíce elektromobilů a téměř deset tisíc hybridů,“ upřesnila Karolína Topolová.

Letošními nejčastěji nabízenými automobily byly opět Škodovky, které tentokrát zabraly všechna tři první místa – Octavia (9,7 %), Fabia (6,4 %) a Superb (3,1 %). Na Slovensku zákazníci mohli vybírat nejčastěji také Škodu Octavia (7,6 %), dále Škodu Fabia (3,8 %) a Volkswagen Passat (3,6 %). V Polsku je na prvním místě opět Opel Astra (2,8 %) a na dalších místech Audi A4 (2,3 %) a Volkswagen Golf (2,2 %). Zatímco v devítiletém srovnání se první příčky změnily minimálně, v desítce nejčastěji nabízených vozů došlo k posunům, a to i díky změnám ve výrobě některých modelů. Z elektromobilů pak mohli kupující vybírat v Česku nejčastěji z modelů Škoda Enyaq, BMW i3 a Tesla Model 3, na Slovensku Tesla Model 3, Nissan Leaf a BMW i3 a v Polsku Nissan Leaf, BMW i3 a Tesla Model 3.

Pokud jde o karoserie, nejčastěji jste mohli v letošní nabídce v České republice najít kombíky (28,9 %), SUV (26,7 %) a až jako třetí hatchbacky (20 %). To je v devítiletém srovnání velká změna hlavně pro SUV, které za tu dobu výrazně posílily na popularitě. V roce 2015 byly nejčastěji nabízenými také kombíky (36,3 %), pak hatchbacky (29,8 %), sedany (9,2 %), MPV (6,5 %) a až jako páté SUV (6,4 %). Podobná změna trendu v oblibě pseudoterénních aut je i v dalších zemích. V Polsku vedou hatchbacky (2023 – 30,2 %, 2015 – 41,3 %), SUV (2023 – 20,2 %, 2015 – 6,2 %) a kombi (2023 – 18,7 %, 2015 – 21,1 %). Na Slovensku vévodí SUV (2023 – 35,2 %, 2015 – 5,7 %), dále kombi (2023 – 25,2 %, 2015 – 33 %) a hatchbacky (2023 – 13,7 %, 2015 – 26,2 %).

Zdroj: www.aaaauto.cz

Zadavatel
AAA Auto

AAA Auto

Síť autocenter AAA AUTO působí na trhu již 30 let. Ze své základny v ČR expandovalo i do dalších zemí regionu. Provozuje jí společnost AURES Holdings.

Další články od AAA Auto

Nabídka zánovních vozů meziročně vrostla o 11 %, ceny jsou stabilní
AAA Auto

Nabídka zánovních vozů meziročně vrostla o 11 %, ceny jsou stabilní

Za první pololetí letošního roku český trh ojetin nabídnul 45 153 zánovních automobilů, tedy aut s nájezdem do 50 000 kilometrů a stáří do 5 let.
Experti radí: Jak vybrat levné a bezpečné auto na letní cestování s dětmi?
AAA Auto

Experti radí: Jak vybrat levné a bezpečné auto na letní cestování s dětmi?

Letošní dovolené jsou v plném proudu a mnoho českých rodičů míří svými vozy na nejrůznější cesty. V drtivé většině s sebou vozí i své děti. Opatrnosti není v tomto případě nikdy dost. O to pádnějším důvodem je skutečnost, že oproti školnímu roku se řidiči pohybují znatelně vyššími rychlostmi mimo město, například na dálnicích. Bezpečnost posádky je tedy na prvním místě. Ne všechny rodiny si mohou dovolit nový vůz, experti AAA AUTO však dokáží poradit i při výběru co nejdostupnějšího a zároveň nejbezpečnějšího auta.
Auto na dovolenou: Kombíky si pořizuje téměř třetina lidí
AAA Auto

Auto na dovolenou: Kombíky si pořizuje téměř třetina lidí

Už před prázdninami tradičně roste zájem o větší rodinné vozy. Kombi, SUV nebo MPV si teď pořizuje 61 % zákazníků AAA AUTO. Kombi v červnu dokonce předhonila v prodejích dosud nejprodávanější hatchbacky.
AURES Holdings v roce 2023 pokračoval v silném růstu na klíčových trzích
AAA Auto

AURES Holdings v roce 2023 pokračoval v silném růstu na klíčových trzích

V roce 2023 AURES pokračoval v posilování své pozice na klíčových trzích, včetně České republiky, Slovenska a Polska. Robustní digitální webová prezentace společnosti přilákala za rok přes 30 milionů unikátních návštěvníků, což vedlo k prodeji téměř 100 000 automobilů. Díky tomu od roku 2020 do roku 2023 výkon AURESu vzrostl o více než 20 %.
AAA AUTO otevřelo nové centrum elektrických vozů v Čestlicích
AAA Auto

AAA AUTO otevřelo nové centrum elektrických vozů v Čestlicích

Praha, 21. 6. 2024 – Nejvýznamnější prodejce zánovních elektromobilů v ČR, společnost AURES Holdings, provozovatel autocenter značek AAA AUTO a Mototechna, otevřela dnes na okraji Prahy v Čestlicích první centrum, specializované na elektromobilitu. Aktuálně v něm soustřeďuje kolem 40 elektromobilů nejrůznějších značek z více než 120, jež AURES momentálně nabízí. Zákazníci mají k dispozici rovněž odborné poradenství při výběru elektroauta, zajišťované speciálně vyškolenými prodejci.
20 let AAA AUTO na slovenském trhu: 300 tisíc prodaných automobilů
AAA Auto

20 let AAA AUTO na slovenském trhu: 300 tisíc prodaných automobilů

V roce 2004 začala společnost AAA AUTO nabízet ojeté vozy slovenským motoristům. Síť autocenter AAA AUTO, která spolu s Mototechnou, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskont patří do skupiny AURES Holdings, prodala za dobu své existence na slovenském trhu vozy více než 300 tisícům zákazníků a stejný počet vozů vykoupila. V současné době je po celé Slovenské republice dvanáct poboček AAA AUTO. AURES působí na více než šedesáti místech v pěti zemích Evropy, kde nabízí až 15 000 vozů. Historicky již skupina obsloužila na výkupních a prodejních místech za 32 let existence celkem více než 3,2 milionu zákazníků.
Karolína Topolová z AURESu si polepšila v žebříčku Nejvlivnějších žen Česka
AAA Auto

Karolína Topolová z AURESu si polepšila v žebříčku Nejvlivnějších žen Česka

Generální ředitelka a předsedkyně představenstva skupiny AURES Holdings se z 200 žen umístila na 28. pozici a jde o doposud nejlepší ohodnocení v rámci žebříčku Forbes
Trend: ojetých aut na trhu dále ubylo, jejich ceny stagnují
AAA Auto

Trend: ojetých aut na trhu dále ubylo, jejich ceny stagnují

Po razantním nárůstu na počátku letošního roku začíná na tuzemském trhu ojetých automobilů ubývat. Meziměsíčně poklesl počet vozů, nabízených na českých inzertních serverech, o pět procent – na květnových 113 040 z dubnových 118 674, oproti březnu je nabídka nižší o devět procent. Trend poklesu je zjevný: v meziročním srovnání činí úbytek dokonce procent 11 procent – v květnu loňského roku se v české inzerci vyskytovalo 125,5 tisíce vozidel. Vyplývá to z analýzy provedené experty AURES Holdings, provozovatele největší sítě prodejců ojetých vozů v Česku AAA AUTO a Mototechna.
Ceny ojetin dosáhly svého maxima a snižují se i přes pokles nabídky
AAA Auto

Ceny ojetin dosáhly svého maxima a snižují se i přes pokles nabídky

Ojeté automobily mohli Češi v červnu kupovat nejčastěji za 189 000 korun, což je nejméně od ledna. Průměrně bylo na trhu nabízeno 120 250 aut, která měla najeto nejčastěji 156 000 km a byla deset let stará.
Expert AAA AUTO radí na Den dětí: Kdy je třeba sedačka, kdy podsedák?
AAA Auto

Expert AAA AUTO radí na Den dětí: Kdy je třeba sedačka, kdy podsedák?

Mezinárodní den dětí, který se slaví každoročně 1. června, nezřídila OSN kvůli nafukovacím skákacím hradům a malování na obličej, ale proto, aby upozornila alespoň jednou ročně „světovou veřejnost na práva a potřeby dětí“. A právě v oblasti dopravy najdeme spoustu témat, které se jejich potřeb týkají. Experti AAA AUTO a bezpečnostní platformy Vize 0 si posvítili na správné používání autosedaček.