V Nové budově Národního muzea se otevřela výstava Czech Press Photo 2023

|

Právě dnes, 1. února se v Nové budově Národního muzea otevírá 29. přehlídka fotografií Czech Press Photo 2023. V rámci výstavy mají návštěvníci až do konce srpna možnost si prohlédnout celkem 470 tištěných velkoformátových snímků a více než 240 fotografií v obrazovkách a projekcích od 120 autorů. Vítězové si své ceny převzali na slavnostním večeru v Historické budově Národního muzea 31. ledna. Fotografií roku, kterou mezinárodní porota vybrala ze série snímků, se stala fotka Romana Vondrouše s názvem Výtržnosti u soudu.

Grant Prahy, který je druhou hlavní cenou soutěže, získal Vít Šimánek z ČTK, který bude rok dokumentovat oblasti metropole, které procházejí nebo v blízké době projdou zásadní proměnou. V letošním ročníku, který proběhl pod záštitou prezidenta republiky, Ministerstva kultury ČR a primátora hlavního města Prahy, bylo stejně jako loni vypsáno osm fotografických kategorií, ve který soutěžilo 236 autorů z Česka a Slovenska. Ti zaslali více než čtyři tisíce prací, fotografií, které charakterizují uplynulý rok. Mezinárodní porota zasedala ve dnech 12.–14. října v galerii Czech Photo Centre, a to ve složení: předseda poroty šéfredaktor fotobanky ČTK Petr Mlch, belgický fotograf Nick Hannes z Panos Pictures, česká fotografka a dokumentaristka Dana Kyndrová, reportážní fotograf agentury EPA Filip Singer a ředitel Panos Pictures Adrian Evans z Velké Británie.

„Národní muzeum hostí Czech Press Photo už počtvrté. A já jsem rád, že tato prestižní přehlídka fotografií zachycujících zásadní okamžiky uplynulého roku, probíhá právě u nás. Podobně jako v předešlých letech jsou zde vystaveny silné snímky reflektující jak obyčejný život, tak významné dějinné události, které mají v instituci uchovávající historii bezesporu své místo,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Návštěvníci se na výstavě mohou těšit na fotografie z oblasti kultury, umění, sportu, životního prostředí, každodenního života, ale i na reportážní a portrétní snímky. Součástí výstavní kolekce je i soubor Kevina V. Tona, který dokumentoval masivní výstavbu v Praze. Zároveň se na výstavě představí belgický fotograf a porotce Nick Hannes a jeho Zahrada rozkoší.

Výstava je otevřena stejně jako Muzejní komplex Národního muzea každý den od 10 do 18 hodin. Součástí výstavy je také doprovodný program, jakou jsou přednášky či komentované prohlídky.

VÝSLEDKY CZECH PRESS PHOTO 2023

AKTUALITA

1. místo: Martin Divíšek, EPA / Zemětřesení v Turecku

2. místo: Tomáš Davidov / Nesmírný smutek

3. místo: Roman Vondrouš, ČTK / Výtržnosti u soudu

REPORTÁŽ

1. místo: Lukáš Bíba, Economia, a. s. / Cesta prezidenta Petra Pavla na Hrad

2. místo: Lukáš Kaboň, Deník / Poslední rozloučení s ukrajinským vojákem Mykhailem Reutským

3. místo: Lenka Klicperová / Cena za svobodu

KAŽDODENNÍ ŽIVOT

1. místo: Petr Topič, Mafra, a. s. / Kyjev v noci

2. místo: Pavel Nasadil / Pravoslavné Vánoce, Vadul Raskov, Moldavsko

3. místo: Zdeněk Dvořák / Zabijačka – končící tradice

PORTRÉT

1. místo: Milan Jaroš, Respekt / I my jsme měli zmizet v Rusku

2. místo: Patrik Uhlíř, ČTK / Nikos Armutidis

3. místo: Kevin V. Ton / Ivan Pohorský

LIDÉ, O KTERÝCH SE MLUVÍ

1. místo: Tomáš Benedikovič, Deník N / Robert Fico se vrací

2. místo: Michal Hanko, Volný čas / Rozhodnutí

3. místo: Vít Šimánek, ČTK / Soud s Dominikem Ferim

UMĚNÍ A KULTURA

1. místo: Jan Jirkovský / Alkehol

2. místo: Roman Vondrouš, ČTK / Punkový pohřeb

3. místo: Honza Sakař / Nikl el al.

SPORT

1. místo: Petr David Josek, AP / MS ve fotbale, Katar 2022

2. místo: Petr David Josek, AP / MS v atletice, Budapešť 2023

3. místo: Roman Vondrouš, ČTK / Šampioni na Letné

ČLOVĚK A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

1. místo: Michal Fanta, HZS ČR / Požáry v Řecku

2. místo: Martin Frouz / Mláďata sojek

3. místo: Martin Divíšek, EPA / Sokolí nemocnice v Kataru

Partnerské ceny:
Novinkou letošního ročníku je cena Českého rozhlasu – Radiožurnál, kterou získala Majda Slámová za sérii
Ruský raketový útok na obytný dům v ukrajinském Dnipru. Canon Junior Award pro mladou autorku získala Anna Boháčová z mediálního domu Mafra, a. s. za snímek nepokojů před Národním muzeem. Ocenění Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové získal David Neff z mediálního domu Seznam Zprávy za sérii boxerů na vozíčku. Cenu Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) získala Jana Plavec za dokumentování ukrajinských pěstounských rodin. Speciální stipendium ČTK pro mladého autora do 26 let získal Michal Zelinka za snímek z inaugurace prezidenta Petra Pavla. Ve spolupráci se společností Samsung byla udělena cena Lukáši Kaboňovi za sérii s názvem Turnaj Pro Tour kategorie Elite v plážovém volejbalu v Ostravě.

CZECH PHOTO JUNIOR

KATEGORIE MLADŠÍ ŽÁCI

1. místo: Daniela a Kristýna Tkáčiková / Světlo a teplo pro Ukrajinu

2. místo: Anežka Veselá / Hon na lišku

3. místo: Naomi Čech / Blesky třesky

KATEGORIE STARŠÍ ŽÁCI

1. místo: Antonín Martin Šimáček / fotografie ze souboru „Vidím“

2. místo: Tobiáš Jan Říha / H2O

3. místo: Lucie Žilavá / Sama v dešti

KATEGORIE STUDENTI STŘEDNÍCH ŠKOL

1. místo: Klára Mia Krečmerová / Romská svatba

2. místo: Ondřej Kubík / Petr Pavel v Ostravě

3. místo: Lea Kuklová / Odchod Andreje Babiše po inauguraci Petra Pavla

Zdroj: www.nm.cz

Národní muzeum

Národní muzeum zaznamenalo v roce 2023 rekordní návštěvnost 1 145 334 návštěvníků, v letošním roce připomene osobnost Bedřicha Smetany a pozve návštěvníky do pravěku

V loňském roce představilo Národní muzeum návštěvníkům čtyři velké výstavní projekty, které byly postupně doplněny menšími tematickými výstavami, otevřelo unikátní Dětské muzeum a rozšířilo mobilní aplikaci Národní muzeum v kapse. To vše přispělo k dalšímu úspěšnému roku i rekordní návštěvnosti, kdy si Muzejní komplex i další budovy Národního muzea prohlédlo 1 145 334 návštěvníků, což je o téměř 140 tisíc více než v roce předešlém. I letošní rok bude v Národním muzeu plný novinek. Dvěma výstavami připomene 200. výročí narození hudebního skladatele Bedřicha Smetany a návštěvníky pozve do pravěku za lovcem mamutů Eduardem Štorchem.

Národní muzeum

V rámci 200. výročí narození Bedřicha Smetany uvádí Národní muzeum výstavu Obnovená krása divadelních kostýmů Smetanových oper a návštěvníkům Muzea Bedřicha Smetany otevírá své brány zdarma

K 200. výročí narození geniálního hudebního skladatele Bedřicha Smetany otevírá Národní muzeum ve svém Muzeu Bedřicha Smetany novou výstavu s názvem Obnovená krása divadelních kostýmů Smetanových oper. Návštěvníci v ní mohou nahlédnout do kouzelného světa operních kostýmů a do tajů restaurátorské práce odborníků Národního muzea. V den výročí narození, tedy 2. března, má pro návštěvníky navíc připraven vstup zdarma, mimořádně bude v tento den otevřen také Památník v Jabkenicích.

Národní muzeum

Možné podoby knihy představí v Historické budově Národního muzea výstava uměleckých vazeb a knižních projektů Elišky Čabalové

V Historické budově Národního muzea se otevírá výstava s názvem Možné podoby knihy. Ta představí část knižní tvorby Elišky Čabalové, která zde prezentuje jak umělecké vazby převážně současných bibliofilií, tak i některé své autorské knihy a knižní projekty. Výstava nabídne návštěvníkům Národního muzea pohled na knihu z několika úhlů a přiblíží možnosti zpracování po stránce obsahové, materiálové i řemeslné.