Národní muzeum··6 min

Startuje City Nature Challenge! Národní muzeum zahajuje už 7. ročník přírodovědecké výzvy

Národní muzeum

Národní muzeum

Národní muzeum v Praze (zkratka NM, od roku 1848 České muzeum, v letech 1854–1919 Museum Království českého) je nejvýznamnější česká muzejní instituce. Bylo založeno v roce 1818 jako Vlastenské muzeum za vlády Františka I. ze soukromých sbírek tehdejší české šlechty. Poslední významná rekonstrukce byla dokončena v říjnu 2018, na sté výročí vzniku Československa.

Tisková zpráva

V pátek 26. dubna 2024 startuje už 7. ročník mezinárodní přírodovědecké výzvy City Nature Challenge. Ten bude letos v České republice opět probíhat v Praze, Brně, Českých Budějovicích a Uherském hradišti. Nově se zapojí také Ostrava a mikroregion Veselsko. Cílem projektu, který do České republiky přivedlo Národní muzeum, je ukázat, že i příroda ve městech může být unikátní a bohatá, a je potřeba ji chránit.

Obyvatelé stovek předem přihlášených měst ze všech koutů planety každoročně přátelsky soutěží v tom, kdo nasbírá nejvíce pozorování a najde nejvíce druhů živočichů a rostlin. Během čtyř dní účastníci monitorují často nedoceněnou přírodu ve městech a jejich bezprostředním okolí. Do přírodovědecké výzvy se může zapojit skutečně každý, a to v termínu od pátku 26. do pondělí 29. dubna. Stačí si jen zdarma stáhnout aplikaci iNaturalist do mobilního telefonu a začít fotit přírodu kolem sebe třeba v parku nebo cestou ze školy.

„Národní muzeum je už po sedmé hlavním organizátorem jednoho z největších mezinárodních přírodovědeckých projektů. Díky výzvě, do které se každoročně zapojují také odborníci Národního muzea, se může stát bez jakékoli znalosti biologie přírodovědcem opravdu každý. Jednotlivá pozorování navíc mohou pomoci vědecké komunitě k objevení nových lokalit výskytu jednotlivých druhů rostlin či živočichů, což přispívá k lepší ochraně přírody,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Pokud účastník výzvy City Nature Challenge vyfotí živočicha či rostlinu, mobilní aplikace iNaturalist tomuto pozorování sama přidělí údaje GPS. Pak už je potřeba jen daný druh určit, což může uživatel učinit sám, nebo si nechat napovědět od aplikace samotné či od ostatních uživatelů. Pokud alespoň 2 ze 3 uživatelů souhlasí s názvem, dostává toto pozorování tzv. výzkumný stupeň a je tedy plně platné. Veřejností nasbírané materiály slouží dále také k vědeckým účelům.

Za přírodou se mohou návštěvníci vypravit v sobotu 27. a v neděli 28. dubna také do Kroužkovací stanice Národního muzea v Praze-Hostivaři. V běžně nepřístupném areálu pro ně bude v rámci víkendu otevřených dveří připravena ornitologická procházka v Hostivařském lesoparku včetně ukázek kroužkování, komentovaná prohlídka o historii stanice a další aktivity spojené s pražskou přírodou, které si užijí jak dospělí, tak děti. Rušno bude i v Královské oboře Stromovka, kde se mohou všichni nadšenci naučit dokumentovat divokou přírodu. Fotokurzem je provede Vít Lukáš, zoolog a desetinásobný vítěz soutěže Czech Nature photo.

V rámci City Nature Challenge vyhlašuje Národní muzeum i v letošním roce soutěž o nejlepší pozorovatele, resp. pozorovatele s největším počtem pozorování a to ve 2 kategoriích: individuální pozorovatelé a školní kolektivy. Po skončení letošního ročníku Národní muzeum uspořádá výstavu nejlepších fotografií, které účastníci výzvy do aplikace iNaturalist během City Nature Challenge uložili.

Výzva City Nature Challenge odstartovala poprvé v roce 2016, a to pouze ve městech Los Angeles a San Francisco. V roce 2018 se konal první mezinárodní ročník, kdy se zapojilo 68 měst, včetně Prahy, a v roce 2023 už to bylo 482 měst z celého světa. Praha v minulém ročníku obsadila 29. místo co do počtu pozorování a předčila taková města jako New York, Berlín, Vídeň či Londýn. V rámci Evropy pak české hlavní město získalo čtvrté místo, bylo zde zaznamenáno téměř 15 tisíc pozorování celkem 1650 druhů. Národní muzeum již tradičně organizuje projekt na území hlavního města a zároveň podporuje organizátory v dalších městech, která se k projektu průběžně hlásí napříč Českou republikou. V Brně projekt zaštiťuje Hvězdárna a planetárium Brno, v Uherském Hradišti Univerzita Tomáše Bati – Fakulta logistiky a krizového řízení a v Českých Budějovicích výzvu organizuje Biologické centrum AV ČR.

Program City Nature Challenge 2024:

22.–29. 4. Infostánek City Nature Challenge v Historické budově Národního muzea a v Botanické zahradě Praha

27.–28. 4. Víkend otevřených dveří Kroužkovací stanice Národního muzea

Program se uskuteční v sobotu od 10.00 do 17.00 a v neděli od 10.00 do 16.00 hodin.

Pouze v sobotu:

  • 7.30 hod. Ornitologická procházka s ukázkou kroužkování (vzhledem k omezené kapacitě si prosím zarezervujte místo na [email protected])
  • Zajímavosti o pražské přírodě s partnery projektu: Česká společnost pro ochranu netopýrů, Česká botanická společnost, Česká koalice pro ochranu biodiverzity
  • Botanikem v Přírodovědeckém muzeu

Celý víkend:

  • Ukázky kroužkování ptáků
  • 14.00 hod. Komentovaná prohlídka o historii stanice
  • O City Nature Challenge a aplikaci iNaturalist
  • Zajímavosti o pražské přírodě s partnery projektu: Stanice mladých přírodovědců DDM hl. m. Prahy, Přírodovědci.cz, Přírodovědný spolek Darwin
  • Entomologem v Přírodovědeckém muzeu

Místo konání: Kroužkovací stanice Národního muzea, Hornoměcholupská 34, Praha 10-Hostivař

Vstupné: zdarma

27.–28. 4. Kurz fotografování divoké přírody

  • sobota 27. 4. 2024, 13.00–17.00 hod. Fotografování mobilním telefonem
  • neděle 28. 4. 2024, 13.00–17.00 hod. Fotografování fotoaparátem

Kurz je vhodný pro každého, od začátečníků po pokročilé.

Doporučený minimální věk účastníků je 15 let.

Místo konání: Královská obora Stromovka

Vzhledem k omezené kapacitě je potřeba si předem rezervovat místo na e-mailu [email protected]

Zdroj: www.nm.cz

Další články

Další články od Národní muzeum

Národní muzeum se připojí k Mezinárodnímu dni archeologie

Národní muzeum se připojí k Mezinárodnímu dni archeologie

Národní muzeum se v sobotu 9. listopadu připojí k Mezinárodnímu dni archeologie. V Historické budově bude pro návštěvníky muzea připraven tematický program včetně rukodělných dílen a komentovaných prohlídek. Součástí akce bude i program v českém znakovém jazyce nebo se simultánním přepisem.
| Národní muzeum
Národní muzeum vzdává hold Bedřichu Smetanovi: Výstava Má vlast oslavuje jeho dílo, život a význam v rámci české hudby

Národní muzeum vzdává hold Bedřichu Smetanovi: Výstava Má vlast oslavuje jeho dílo, život a význam v rámci české hudby

Národní muzeum zakončí letošní výstavní rok projektem Má vlast. Ten v rámci Roku české hudby a 200. výročí skladatelova narození připomene osobnost Bedřicha Smetany a jednu z jeho nejvýznamnějších skladeb. Prostřednictvím autentických poznámek, korespondence, a především partitur představí jednotlivé symfonické básně tak, jak je pojímal sám autor, historický kontext, ve kterém vznikaly, a ohlasy, jaké je provázely v pozdějších významných historických momentech našich dějin. Výstava je symbolicky otevírána 5. listopadu 2024 v den 142. výročí prvního souborného provedení Mé vlasti.
| Národní muzeum
Día de Muertos v Náprstkově muzeu na Betlémském náměstí

Día de Muertos v Náprstkově muzeu na Betlémském náměstí

Oblíbený mexický festival Día de Muertos (Den mrtvých) se po roce vrací do Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur Národního muzea. V sobotu 2. a v neděli 3. listopadu zaplní nádvoří Náprstkova muzea oslavy jednoho z nejdůležitějších svátků, které jsou zapsány na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
| Národní muzeum
Národní muzeum zrestauruje historickou pamětní desku Joachima Barranda na Barrandovských skalách

Národní muzeum zrestauruje historickou pamětní desku Joachima Barranda na Barrandovských skalách

Národní muzeum zahájilo restaurování historické litinové pamětní desky s nápisem BARRANDE na Barrandovských skalách. Ta je v současnosti již ve špatném stavu a cílem restaurátorských prací je obnovit a zachovat tuto památku na významného vědce pro budoucí generace. Z tohoto důvodu byla deska dne 25. listopadu 2024 ze skal sejmuta. Symbolický pomník výjimečnému badateli na poli paleontologie v Českých zemích zdobí Barrandovské skály na levém břehu Vltavy už od roku 1884.
| Národní muzeum
Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100 let

Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100 let

Národní muzeum otevírá dnes, 16. října v Nové budově výstavu s názvem Olympijské příběhy. Ta mapuje úspěchy českých sportovců od jejich účasti na olympijských hrách v Londýně v roce 1908 až po letošní olympiádu v Paříži. Návštěvníci se mohou těšit na mnohdy nikdy nevystavené předměty ze sportovních sbírek Národního muzea či unikátní zápůjčky. Výstavu připravilo Národní muzeum ve spolupráci s Českým olympijským výborem.
| Národní muzeum
Nejkrásnější české knihy roku 2023 budou vystaveny v Národním muzeu

Nejkrásnější české knihy roku 2023 budou vystaveny v Národním muzeu

Syrově uhrančiví Muklové a šlajsny, ilustrovaná historie ragby, Štěpánka Haničincová a Čertík Bertík ve mnohakilové knize o loutkovém filmu, vysoká kniha o lese a miniaturní Jack London, rozverný houbový věstník nebo fotografická autorská kniha z freetechno scény – to je pouze pár příkladů knižních děl, které lze vidět na výstavě nejkrásnějších knih loňského roku.
| Národní muzeum
Národní muzeum otevírá novou výstavu Etiopie objektivem diplomata v Náprstkově muzeu

Národní muzeum otevírá novou výstavu Etiopie objektivem diplomata v Náprstkově muzeu

Na nádvoří Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur si mohou návštěvníci nově prohlédnout výstavu s názvem Etiopie objektivem diplomata. Výběr fotografií, jejichž autorem je Miroslav Kosek, představuje přírodní krásy a geografickou rozmanitost Etiopie i každodenní život jejích obyvatel.
| Národní muzeum
Národní muzeum na příští rok připravuje dvě světové výstavy – Čingischán a 100 předmětů, 100 příběhů z Národního palácového muzea na Taiwanu. Smlouvy jsou podepsány!

Národní muzeum na příští rok připravuje dvě světové výstavy – Čingischán a 100 předmětů, 100 příběhů z Národního palácového muzea na Taiwanu. Smlouvy jsou podepsány!

Národní muzeum připravuje na příští rok dvě velké výstavy světového významu. Ve spolupráci se zahraničními muzejními institucemi v Mongolsku a na Taiwanu představí v březnu příštího roku návštěvníkům výstavu Čingischán, kterou v září vystřídá výstava 100 předmětů, 100 příběhů z Národního palácového muzea. V Praze tak budou po celý rok vystaveny naprosto jedinečné předměty světového kulturního dědictví.
| Národní muzeum
Národní muzeum a Česká televize zvou děti na Den s Déčkem v muzeu

Národní muzeum a Česká televize zvou děti na Den s Déčkem v muzeu

Národní muzeum miluje děti. Společně s Českou televizí připravilo na sobotu 8. června den pro rodiny s dětmi plný her, zábavy, tvoření a objevování. Známé pohádkové postavy z vysílání stanice Déčko, jako je ptáček Duháček, Jů a Hele, králíci z klobouku, Večerníček a další provedou dětské návštěvníky tvořivými dílnami, expozicemi Historické budovy a Dětským muzeem. Vstup pro děti a jejich doprovod je na akci v rámci muzejní hry zdarma.
| Národní muzeum
Národní památník na Vítkově se stal součástí Vojenského historického ústavu

Národní památník na Vítkově se stal součástí Vojenského historického ústavu

Národní památník na Vítkově, který byl od roku 2000 součástí Národního muzea, přechází od 1. června 2024 do rukou Ministerstva obrany. Jeho převzetí a spojení s komplexem budov Vojenského historického ústavu Praha tak umožní jeho užívání jako původně zamýšleného symbolu demokratického státu a památníku těch, kteří za něj položili své životy. Až do konce srpna letošního roku zůstanou pro veřejnost v památníku otevřeny expozice a výstavy Národního muzea.
| Národní muzeum