Národní muzeum··6 min

Startuje City Nature Challenge! Národní muzeum zahajuje už 7. ročník přírodovědecké výzvy

V pátek 26. dubna 2024 startuje už 7. ročník mezinárodní přírodovědecké výzvy City Nature Challenge. Ten bude letos v České republice opět probíhat v Praze, Brně, Českých Budějovicích a Uherském hradišti. Nově se zapojí také Ostrava a mikroregion Veselsko. Cílem projektu, který do České republiky přivedlo Národní muzeum, je ukázat, že i příroda ve městech může být unikátní a bohatá, a je potřeba ji chránit.

Obyvatelé stovek předem přihlášených měst ze všech koutů planety každoročně přátelsky soutěží v tom, kdo nasbírá nejvíce pozorování a najde nejvíce druhů živočichů a rostlin. Během čtyř dní účastníci monitorují často nedoceněnou přírodu ve městech a jejich bezprostředním okolí. Do přírodovědecké výzvy se může zapojit skutečně každý, a to v termínu od pátku 26. do pondělí 29. dubna. Stačí si jen zdarma stáhnout aplikaci iNaturalist do mobilního telefonu a začít fotit přírodu kolem sebe třeba v parku nebo cestou ze školy.

„Národní muzeum je už po sedmé hlavním organizátorem jednoho z největších mezinárodních přírodovědeckých projektů. Díky výzvě, do které se každoročně zapojují také odborníci Národního muzea, se může stát bez jakékoli znalosti biologie přírodovědcem opravdu každý. Jednotlivá pozorování navíc mohou pomoci vědecké komunitě k objevení nových lokalit výskytu jednotlivých druhů rostlin či živočichů, což přispívá k lepší ochraně přírody,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Pokud účastník výzvy City Nature Challenge vyfotí živočicha či rostlinu, mobilní aplikace iNaturalist tomuto pozorování sama přidělí údaje GPS. Pak už je potřeba jen daný druh určit, což může uživatel učinit sám, nebo si nechat napovědět od aplikace samotné či od ostatních uživatelů. Pokud alespoň 2 ze 3 uživatelů souhlasí s názvem, dostává toto pozorování tzv. výzkumný stupeň a je tedy plně platné. Veřejností nasbírané materiály slouží dále také k vědeckým účelům.

Za přírodou se mohou návštěvníci vypravit v sobotu 27. a v neděli 28. dubna také do Kroužkovací stanice Národního muzea v Praze-Hostivaři. V běžně nepřístupném areálu pro ně bude v rámci víkendu otevřených dveří připravena ornitologická procházka v Hostivařském lesoparku včetně ukázek kroužkování, komentovaná prohlídka o historii stanice a další aktivity spojené s pražskou přírodou, které si užijí jak dospělí, tak děti. Rušno bude i v Královské oboře Stromovka, kde se mohou všichni nadšenci naučit dokumentovat divokou přírodu. Fotokurzem je provede Vít Lukáš, zoolog a desetinásobný vítěz soutěže Czech Nature photo.

V rámci City Nature Challenge vyhlašuje Národní muzeum i v letošním roce soutěž o nejlepší pozorovatele, resp. pozorovatele s největším počtem pozorování a to ve 2 kategoriích: individuální pozorovatelé a školní kolektivy. Po skončení letošního ročníku Národní muzeum uspořádá výstavu nejlepších fotografií, které účastníci výzvy do aplikace iNaturalist během City Nature Challenge uložili.

Výzva City Nature Challenge odstartovala poprvé v roce 2016, a to pouze ve městech Los Angeles a San Francisco. V roce 2018 se konal první mezinárodní ročník, kdy se zapojilo 68 měst, včetně Prahy, a v roce 2023 už to bylo 482 měst z celého světa. Praha v minulém ročníku obsadila 29. místo co do počtu pozorování a předčila taková města jako New York, Berlín, Vídeň či Londýn. V rámci Evropy pak české hlavní město získalo čtvrté místo, bylo zde zaznamenáno téměř 15 tisíc pozorování celkem 1650 druhů. Národní muzeum již tradičně organizuje projekt na území hlavního města a zároveň podporuje organizátory v dalších městech, která se k projektu průběžně hlásí napříč Českou republikou. V Brně projekt zaštiťuje Hvězdárna a planetárium Brno, v Uherském Hradišti Univerzita Tomáše Bati – Fakulta logistiky a krizového řízení a v Českých Budějovicích výzvu organizuje Biologické centrum AV ČR.

Program City Nature Challenge 2024:

22.–29. 4. Infostánek City Nature Challenge v Historické budově Národního muzea a v Botanické zahradě Praha

27.–28. 4. Víkend otevřených dveří Kroužkovací stanice Národního muzea

Program se uskuteční v sobotu od 10.00 do 17.00 a v neděli od 10.00 do 16.00 hodin.

Pouze v sobotu:

  • 7.30 hod. Ornitologická procházka s ukázkou kroužkování (vzhledem k omezené kapacitě si prosím zarezervujte místo na [email protected])
  • Zajímavosti o pražské přírodě s partnery projektu: Česká společnost pro ochranu netopýrů, Česká botanická společnost, Česká koalice pro ochranu biodiverzity
  • Botanikem v Přírodovědeckém muzeu

Celý víkend:

  • Ukázky kroužkování ptáků
  • 14.00 hod. Komentovaná prohlídka o historii stanice
  • O City Nature Challenge a aplikaci iNaturalist
  • Zajímavosti o pražské přírodě s partnery projektu: Stanice mladých přírodovědců DDM hl. m. Prahy, Přírodovědci.cz, Přírodovědný spolek Darwin
  • Entomologem v Přírodovědeckém muzeu

Místo konání: Kroužkovací stanice Národního muzea, Hornoměcholupská 34, Praha 10-Hostivař

Vstupné: zdarma

27.–28. 4. Kurz fotografování divoké přírody

  • sobota 27. 4. 2024, 13.00–17.00 hod. Fotografování mobilním telefonem
  • neděle 28. 4. 2024, 13.00–17.00 hod. Fotografování fotoaparátem

Kurz je vhodný pro každého, od začátečníků po pokročilé.

Doporučený minimální věk účastníků je 15 let.

Místo konání: Královská obora Stromovka

Vzhledem k omezené kapacitě je potřeba si předem rezervovat místo na e-mailu [email protected]

Zdroj: www.nm.cz

Zadavatel
Národní muzeum

Národní muzeum

Národní muzeum v Praze (zkratka NM, od roku 1848 České muzeum, v letech 1854–1919 Museum Království českého) je nejvýznamnější česká muzejní instituce. Bylo založeno v roce 1818 jako Vlastenské muzeum za vlády Františka I. ze soukromých sbírek tehdejší české šlechty. Poslední významná rekonstrukce byla dokončena v říjnu 2018, na sté výročí vzniku Československa.

Další články od Národní muzeum

Národní muzeum a Česká televize zvou děti na Den s Déčkem v muzeu
Národní muzeum

Národní muzeum a Česká televize zvou děti na Den s Déčkem v muzeu

Národní muzeum miluje děti. Společně s Českou televizí připravilo na sobotu 8. června den pro rodiny s dětmi plný her, zábavy, tvoření a objevování. Známé pohádkové postavy z vysílání stanice Déčko, jako je ptáček Duháček, Jů a Hele, králíci z klobouku, Večerníček a další provedou dětské návštěvníky tvořivými dílnami, expozicemi Historické budovy a Dětským muzeem. Vstup pro děti a jejich doprovod je na akci v rámci muzejní hry zdarma.
Národní památník na Vítkově se stal součástí Vojenského historického ústavu
Národní muzeum

Národní památník na Vítkově se stal součástí Vojenského historického ústavu

Národní památník na Vítkově, který byl od roku 2000 součástí Národního muzea, přechází od 1. června 2024 do rukou Ministerstva obrany. Jeho převzetí a spojení s komplexem budov Vojenského historického ústavu Praha tak umožní jeho užívání jako původně zamýšleného symbolu demokratického státu a památníku těch, kteří za něj položili své životy. Až do konce srpna letošního roku zůstanou pro veřejnost v památníku otevřeny expozice a výstavy Národního muzea.
Více než 100 tisíc návštěvníků si v Národním muzeu nenechalo ujít unikátní výstavu Baroko v Bavorsku a v Čechách
Národní muzeum

Více než 100 tisíc návštěvníků si v Národním muzeu nenechalo ujít unikátní výstavu Baroko v Bavorsku a v Čechách

Právě dnes, kdy Historickou budovu opouští poslední exponáty, se Národní muzeum rozloučilo s velmi úspěšným výstavním projektem Baroko v Bavorsku a v Čechách. Unikátní skvosty z období 100 let 17. a 18. století si v době od 8. prosince do 8. května přišlo prohlédnout 103 295 návštěvníků, včetně žáků a studentů v rámci školních programů. I do budoucna chystá Národní muzeum velké výstavní projekty mezinárodního významu.
České primadony v Met opeře. Národní muzeum představuje v New Yorku světové úspěchy českých operních pěvkyň
Národní muzeum

České primadony v Met opeře. Národní muzeum představuje v New Yorku světové úspěchy českých operních pěvkyň

V rámci Roku české hudby připravilo Národní muzeum pro milovníky opery projekt, v němž představuje umění a úspěchy českých operních pěvkyň v zahraničí. Ve spolupráci s Českým centrem a Metropolitní operou v New Yorku otevřelo 22. května zbrusu novou výstavu s názvem České primadony v Met opeře. Nejen prostřednictvím unikátních divadelních kostýmů ze sbírek Národního muzea a Metropolitní opery uvádí výstava slavné české pěvkyně od počátku 20. století až po současnost, které během své kariéry vystupovaly v jednom z nejprestižnějších světových operních domů, Metropolitní opeře v New Yorku, a mnohdy se zde zasloužily o provedení významných českých oper.
Náprstkovo muzeum Národního muzea slaví 150 let od prvního otevření expozic
Národní muzeum

Náprstkovo muzeum Národního muzea slaví 150 let od prvního otevření expozic

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur slaví 150 let od svého otevření. Významné výročí si připomene velkolepým sobotním Etnopiknikem, komentovanými prohlídkami běžně nepřístupných původních prostor domu U Halánků a tvořivými dílnami nejen pro děti.
Národní muzeum otevírá v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur výstavu Vietnam blízký a vzdálený
Národní muzeum

Národní muzeum otevírá v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur výstavu Vietnam blízký a vzdálený

V Náprstkově muzeu se v úterý 30. dubna otevírá nová výstava s názvem Vietnam blízký a vzdálený. Ta přiblíží návštěvníkům tradiční vietnamskou kulturu a dlouhou historii této země, ale i aktuální moderní Vietnam. Zároveň představí příběh početné komunity žijící v České republice, vzájemné vztahy obou kultur a problematiku společného soužití.
Startuje City Nature Challenge! Národní muzeum zahajuje už 7. ročník přírodovědecké výzvy
Národní muzeum

Startuje City Nature Challenge! Národní muzeum zahajuje už 7. ročník přírodovědecké výzvy

V pátek 26. dubna 2024 startuje už 7. ročník mezinárodní přírodovědecké výzvy City Nature Challenge. Ten bude letos v České republice opět probíhat v Praze, Brně, Českých Budějovicích a Uherském hradišti. Nově se zapojí také Ostrava a mikroregion Veselsko. Cílem projektu, který do České republiky přivedlo Národní muzeum, je ukázat, že i příroda ve městech může být unikátní a bohatá, a je potřeba ji chránit.
Výstava loutek v Prachaticích zavede návštěvníky do královéhradeckého Divadla Drak
Národní muzeum

Výstava loutek v Prachaticích zavede návštěvníky do královéhradeckého Divadla Drak

Národní muzeum po zimní přestávce opět otevřelo Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích. Kromě stálé expozice návštěvníky přivítá také další výstava z cyklu Profily českých loutkových divadel. Loutky Marka Zákosteleckého je tentokrát zavedou do královéhradeckého Divadla Drak.
Národní muzeum vyráží Na turné. Nová výstava v Českém muzeu hudby vás vtáhne do světa hudebních hvězd
Národní muzeum

Národní muzeum vyráží Na turné. Nová výstava v Českém muzeu hudby vás vtáhne do světa hudebních hvězd

V Českém muzeu hudby Národního muzea je otevřena výstava mapující historii i současnost hudebního cestování. Jaké to je, když se hudebníci vydají na šňůru, jakým způsobem provozovali své řemeslo potulní muzikanti, jak cestovaly české hvězdy jako Antonín Dvořák či Jan Kubelík, a jak připravují svá turné současné rockové či big beatové hvězdy? Na tyto otázky odpoví výstava plná zajímavých vzpomínek a autentických předmětů nejen ze sbírek Národního muzea.
Možné podoby knihy představí v Historické budově Národního muzea výstava uměleckých vazeb a knižních projektů Elišky Čabalové
Národní muzeum

Možné podoby knihy představí v Historické budově Národního muzea výstava uměleckých vazeb a knižních projektů Elišky Čabalové

V Historické budově Národního muzea se otevírá výstava s názvem Možné podoby knihy. Ta představí část knižní tvorby Elišky Čabalové, která zde prezentuje jak umělecké vazby převážně současných bibliofilií, tak i některé své autorské knihy a knižní projekty. Výstava nabídne návštěvníkům Národního muzea pohled na knihu z několika úhlů a přiblíží možnosti zpracování po stránce obsahové, materiálové i řemeslné.