Výstava loutek v Prachaticích zavede návštěvníky do královéhradeckého Divadla Drak

|

Národní muzeum po zimní přestávce opět otevřelo Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích. Kromě stálé expozice návštěvníky přivítá také další výstava z cyklu Profily českých loutkových divadel. Loutky Marka Zákosteleckého je tentokrát zavedou do královéhradeckého Divadla Drak.

Po Divadle Alfa, jehož vizitkou cyklus Profily českých loutkových divadel v loňském roce začal, přichází na řadu Divadlo Drak, konkrétně divadelní scénograf, režisér a výtvarník Marek Zákostelecký, který byl s královéhradeckým loutkovým divadlem spjat od roku 1994 a v letech 1999–2013 zde působil i jako šéf výpravy. Návštěvníci se mohou ve výstavě těšit na loutky z několika jeho inscenací: O Smolíčkovi (1997), Václav, řečený Bajaja (2000), Jak šel hloupý Honza do světa (2003) a U kanónu stál aneb Bitva u Hradce Králové (2011). V centru pozornosti stojí projekt Podivuhodný cirkus dr. Tarzana (2014), kde byl Marek Zákostelecký nejen výtvarníkem, ale také spoluautorem a režisérem. Výstavu doplňují plakáty a fotografie z dalších Zákosteleckého „drakovských“ inscenací.

V rámci výstavního cyklu Profily českých loutkových divadel Národní muzeum představuje vybraná profesionální loutková divadla, která se výrazně podílela na domácím divadelním dění ve druhé polovině 20. století a dodnes se těší oblibě malých i velkých diváků u nás i v zahraničí. Připomíná inspirativní osobnosti, které zde působily a působí, a inscenace, které se zapsaly do dějin českého divadla. Výstavní cyklus tak navazuje na stálou expozici v Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích a představuje tři významné kapitoly českého loutkového divadla – loutkáře, kteří putovali od konce 18. století po vsích a městečkách, fenomén rodinného loutkového divadla a pozoruhodné umělecké amatérské scény z první poloviny dvacátého století.

Nová výstava je otevřena do 31. října 2024. Veřejná slavnostní vernisáž, při níž návštěvníky výstavou provede Marek Zákostelecký, se uskuteční v pátek 12. dubna od 15 hodin. Výstavu budou v následujících měsících provázet tvořivé dílny a další akce.

Zdroj: www.nm.cz

Národní muzeum

Do Národního muzea míří poklady čínských císařů

Návštěva české delegace vedené předsedou Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Jiřím Drahošem na Tchaj-wanu pro Národní muzeum znamená velký úspěch a významné rozšíření jeho zahraniční spolupráce. Otevřela se možnost uspořádat v Praze jedinečnou mezinárodní výstavu z pokladů čínských císařů ze sbírek Národního palácového muzea.

Národní muzeum

Multimediální výstava o inovacích pro udržitelnou budoucnost v Národním muzeu

V Historické budově Národního muzea bude od 12. října 2022 k vidění výstava SDGs: Innovations for a Sustainable Future. Udržitelnost jako klíčová výzva pro lidstvo a jedinečná digitální grafika na obrazovkách mobilů a tabletů – to jsou klíčové elementy nové výstavy. Projekt Českých center vznikl ve spolupráci s Technologickou agenturou ČR a Národním muzeem. Konkrétně představuje cíle udržitelného rozvoje a to, jak právě věda a inovace přispívají k jejich naplňování. Výstava pracuje s nejmodernější technologií tzv. augmentované reality.