Národní muzeum··6 min

Národní muzeum vyráží Na turné. Nová výstava v Českém muzeu hudby vás vtáhne do světa hudebních hvězd

Národní muzeum

Národní muzeum

Národní muzeum v Praze (zkratka NM, od roku 1848 České muzeum, v letech 1854–1919 Museum Království českého) je nejvýznamnější česká muzejní instituce. Bylo založeno v roce 1818 jako Vlastenské muzeum za vlády Františka I. ze soukromých sbírek tehdejší české šlechty. Poslední významná rekonstrukce byla dokončena v říjnu 2018, na sté výročí vzniku Československa.

Tisková zpráva

V Českém muzeu hudby Národního muzea je otevřena výstava mapující historii i současnost hudebního cestování. Jaké to je, když se hudebníci vydají na šňůru, jakým způsobem provozovali své řemeslo potulní muzikanti, jak cestovaly české hvězdy jako Antonín Dvořák či Jan Kubelík, a jak připravují svá turné současné rockové či big beatové hvězdy? Na tyto otázky odpoví výstava plná zajímavých vzpomínek a autentických předmětů nejen ze sbírek Národního muzea.

S hudebními dějinami je neodmyslitelně spjato cestování za hranice rodného kraje, ať už se jedná o vandrování potulných muzikantů nebo pečlivě logisticky připravená a plánovaná turné superhvězd. Výstava Na turné, rozdělená tematicky do deseti částí, vtáhne návštěvníky do historie hudebního showbyznysu a představí mnohdy nelehké podmínky poutí muzikantů, kteří se na svých cestách potýkali s námořními bouřemi, nehodami dostavníků, bojovali s režimy, přijímali zvláštní honoráře, setkávali se s famózními úspěchy, ale i se smrtí.

„Výstava Na turné je opravdu pestrým vhledem do historie hudebního cestování, kde stejně jako v 19. století, tak i dnes hraje velkou roli především logistika. Je zajímavé sledovat její vývoj prostřednictvím sbírkových předmětů, jako jsou lodní lístek Antonína Dvořáka z jeho druhé plavby do New Yorku, imigrační dokumenty s otisky prstů Jaroslava Ježka, ale i památeční bunda a další unikáty z prvního koncertu Rolling Stones v Praze, který byl zároveň první velkou školou pro tuzemské pořadatele koncertů. Jedinečné artefakty doprovázejí autentické, mnohdy dramatické, ale i kuriózní vzpomínky slavných hudebních skladatelů, operních pěvkyň, ale i současných umělců. K výstavám a expozicím Národního muzea už neodmyslitelně patří také interaktivní prvky. Na turné si tak budou moci návštěvníci osahat některé hudební nástroje, zkusit si na ně zahrát či rozpoznat jejich zvuk,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Výstava poodhalí například osud houslisty Jana Kubelíka, který si jako jednadvacetiletý syn ševce z Michle po svém americkém turné koupil zámek v Čechách a na cesty vyrážel vlastním salónním vagónem, jehož fotografie je součástí výstavy. Návštěvníci si ale také mohou počíst v zápiscích hudebního skladatele Vojtěcha Jírovce, který oslnil Neapol. Následnou cestu do Paříže v nich popisuje jako boj o život při překonávání námořní bouře i únosu piráty. Autoritářské režimy spoutaly hudební světoběžnictví vlastními pravidly a pohlížely na ně i jako na nástroj propagandy. Mnichovská dohoda posunula státní hranice, a tak při cestě do Anglie v roce 1938 překonávala Česká filharmonie první německy důkladnou celní kontrolu již kousek za Prahou. Doporučení, jak se chovat a co říkat v zahraničí, které její členové před svým odjezdem dostali, si mohou návštěvníci přečíst v části výstavy s názvem Přes hranice.

Nejvyšší metou snad každého umělce bylo uspět za oceánem. Prvním českým dílem nastudovaným v Metropolitní opeře byla Smetanova Prodaná nevěsta, uvedená 19. února 1909 v němčině pod taktovkou Gustava Mahlera. V roli Mařenky vystoupila Ema Destinnová. Bolerko kostýmu z této opery stejně jako její cestovní pas si mohou návštěvníci prohlédnout v kapitole výstavy nazvané Americký sen. Ten si chtělo splnit mnoho Čechů. A rozhodně se to podařilo Antonínu Dvořákovi, jehož Symfonie č. 9 Z Nového světa patří k nejznámějším světovým skladbám. Premiéra 16. prosince 1893 v Carnegie Hall byla velkolepou senzací. V té době nemohl tušit, že jeho „Novosvětská“ doletí o téměř osmdesát let později s astronautem Neilem Armstrongem až na Měsíc. Součástí výstavy je lodní lístek Antonína Dvořáka, glóbus z jeho pracovny v Nelahozevsi a faksimile Symfonie č. 9 Z Nového světa.

Hudební putování je spojeno především se zážitky. Proto se mohou návštěvníci výstavy Na turné těšit i na některé fotografie, dopisy a zápisky, které si muzikanti vozili ze svých cest. Vystaveny jsou cestovní deníky, například ten, který si kreslil Jiří Šlitr. Hudebníci se ale domů vraceli i se suvenýry, a některé z nich představí výstava Na turné – s květinou z peří se vrátila diva Klementina Kalašová z Brazílie, Ema Destinnová si ze severní Ameriky přivezla indiánskou koženou halenu a mokasíny.

Pro hudební kočovníky je cesta cílem. První koncert Rolling Stones v Praze byl nejen symbolickým koncem jedné éry, ale zároveň velkou zkouškou pro české pořadatele, kteří se v průběhu jeho příprav učili, jak se dělá opravdová show, na níž lze v Českém muzeu hudby zavzpomínat prostřednictvím bundy s typickým logem kapely či trička se jménem prezidenta Václava Havla – unikátních předmětů speciálně zapůjčených pro tuto výstavu.

Organizace hudebních cest je náročná. Pro někoho začíná turné útěkem, jiní ho mají pečlivě naplánované. Výstava nabídne perličky ze zákulisí, návštěvníci budou moci porovnat, jak se liší itinerář hudebního skladatele a rockové kapely, poznají, že některé vlaky mají jména po hudebnících, prohlédnou si například i kostýmy členů kapely Laura a její tygři, zjistí, že futrály a pouzdra nástrojů mohou mít opravdu nezvyklé tvary a že i ve vycházkové holi se může ukrývat hudební nástroj. Výstava Na turné je v Českém muzeu hudby k vidění až do konce srpna 2025.

Zdroj: www.nm.cz

Další články

Další články od Národní muzeum

Národní muzeum se připojí k Mezinárodnímu dni archeologie

Národní muzeum se připojí k Mezinárodnímu dni archeologie

Národní muzeum se v sobotu 9. listopadu připojí k Mezinárodnímu dni archeologie. V Historické budově bude pro návštěvníky muzea připraven tematický program včetně rukodělných dílen a komentovaných prohlídek. Součástí akce bude i program v českém znakovém jazyce nebo se simultánním přepisem.
| Národní muzeum
Národní muzeum vzdává hold Bedřichu Smetanovi: Výstava Má vlast oslavuje jeho dílo, život a význam v rámci české hudby

Národní muzeum vzdává hold Bedřichu Smetanovi: Výstava Má vlast oslavuje jeho dílo, život a význam v rámci české hudby

Národní muzeum zakončí letošní výstavní rok projektem Má vlast. Ten v rámci Roku české hudby a 200. výročí skladatelova narození připomene osobnost Bedřicha Smetany a jednu z jeho nejvýznamnějších skladeb. Prostřednictvím autentických poznámek, korespondence, a především partitur představí jednotlivé symfonické básně tak, jak je pojímal sám autor, historický kontext, ve kterém vznikaly, a ohlasy, jaké je provázely v pozdějších významných historických momentech našich dějin. Výstava je symbolicky otevírána 5. listopadu 2024 v den 142. výročí prvního souborného provedení Mé vlasti.
| Národní muzeum
Día de Muertos v Náprstkově muzeu na Betlémském náměstí

Día de Muertos v Náprstkově muzeu na Betlémském náměstí

Oblíbený mexický festival Día de Muertos (Den mrtvých) se po roce vrací do Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur Národního muzea. V sobotu 2. a v neděli 3. listopadu zaplní nádvoří Náprstkova muzea oslavy jednoho z nejdůležitějších svátků, které jsou zapsány na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
| Národní muzeum
Národní muzeum zrestauruje historickou pamětní desku Joachima Barranda na Barrandovských skalách

Národní muzeum zrestauruje historickou pamětní desku Joachima Barranda na Barrandovských skalách

Národní muzeum zahájilo restaurování historické litinové pamětní desky s nápisem BARRANDE na Barrandovských skalách. Ta je v současnosti již ve špatném stavu a cílem restaurátorských prací je obnovit a zachovat tuto památku na významného vědce pro budoucí generace. Z tohoto důvodu byla deska dne 25. listopadu 2024 ze skal sejmuta. Symbolický pomník výjimečnému badateli na poli paleontologie v Českých zemích zdobí Barrandovské skály na levém břehu Vltavy už od roku 1884.
| Národní muzeum
Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100 let

Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100 let

Národní muzeum otevírá dnes, 16. října v Nové budově výstavu s názvem Olympijské příběhy. Ta mapuje úspěchy českých sportovců od jejich účasti na olympijských hrách v Londýně v roce 1908 až po letošní olympiádu v Paříži. Návštěvníci se mohou těšit na mnohdy nikdy nevystavené předměty ze sportovních sbírek Národního muzea či unikátní zápůjčky. Výstavu připravilo Národní muzeum ve spolupráci s Českým olympijským výborem.
| Národní muzeum
Nejkrásnější české knihy roku 2023 budou vystaveny v Národním muzeu

Nejkrásnější české knihy roku 2023 budou vystaveny v Národním muzeu

Syrově uhrančiví Muklové a šlajsny, ilustrovaná historie ragby, Štěpánka Haničincová a Čertík Bertík ve mnohakilové knize o loutkovém filmu, vysoká kniha o lese a miniaturní Jack London, rozverný houbový věstník nebo fotografická autorská kniha z freetechno scény – to je pouze pár příkladů knižních děl, které lze vidět na výstavě nejkrásnějších knih loňského roku.
| Národní muzeum
Národní muzeum otevírá novou výstavu Etiopie objektivem diplomata v Náprstkově muzeu

Národní muzeum otevírá novou výstavu Etiopie objektivem diplomata v Náprstkově muzeu

Na nádvoří Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur si mohou návštěvníci nově prohlédnout výstavu s názvem Etiopie objektivem diplomata. Výběr fotografií, jejichž autorem je Miroslav Kosek, představuje přírodní krásy a geografickou rozmanitost Etiopie i každodenní život jejích obyvatel.
| Národní muzeum
Národní muzeum na příští rok připravuje dvě světové výstavy – Čingischán a 100 předmětů, 100 příběhů z Národního palácového muzea na Taiwanu. Smlouvy jsou podepsány!

Národní muzeum na příští rok připravuje dvě světové výstavy – Čingischán a 100 předmětů, 100 příběhů z Národního palácového muzea na Taiwanu. Smlouvy jsou podepsány!

Národní muzeum připravuje na příští rok dvě velké výstavy světového významu. Ve spolupráci se zahraničními muzejními institucemi v Mongolsku a na Taiwanu představí v březnu příštího roku návštěvníkům výstavu Čingischán, kterou v září vystřídá výstava 100 předmětů, 100 příběhů z Národního palácového muzea. V Praze tak budou po celý rok vystaveny naprosto jedinečné předměty světového kulturního dědictví.
| Národní muzeum
Národní muzeum a Česká televize zvou děti na Den s Déčkem v muzeu

Národní muzeum a Česká televize zvou děti na Den s Déčkem v muzeu

Národní muzeum miluje děti. Společně s Českou televizí připravilo na sobotu 8. června den pro rodiny s dětmi plný her, zábavy, tvoření a objevování. Známé pohádkové postavy z vysílání stanice Déčko, jako je ptáček Duháček, Jů a Hele, králíci z klobouku, Večerníček a další provedou dětské návštěvníky tvořivými dílnami, expozicemi Historické budovy a Dětským muzeem. Vstup pro děti a jejich doprovod je na akci v rámci muzejní hry zdarma.
| Národní muzeum
Národní památník na Vítkově se stal součástí Vojenského historického ústavu

Národní památník na Vítkově se stal součástí Vojenského historického ústavu

Národní památník na Vítkově, který byl od roku 2000 součástí Národního muzea, přechází od 1. června 2024 do rukou Ministerstva obrany. Jeho převzetí a spojení s komplexem budov Vojenského historického ústavu Praha tak umožní jeho užívání jako původně zamýšleného symbolu demokratického státu a památníku těch, kteří za něj položili své životy. Až do konce srpna letošního roku zůstanou pro veřejnost v památníku otevřeny expozice a výstavy Národního muzea.
| Národní muzeum