Národní muzeum··4 min

Náprstkovo muzeum Národního muzea slaví 150 let od prvního otevření expozic

Národní muzeum

Národní muzeum

Národní muzeum v Praze (zkratka NM, od roku 1848 České muzeum, v letech 1854–1919 Museum Království českého) je nejvýznamnější česká muzejní instituce. Bylo založeno za vlády Františka I. v roce 1818 jako Wlastenské museum a sestávalo ze soukromých sbírek tehdejší české šlechty. Poslední významná rekonstrukce byla dokončena v říjnu 2018, na sté výročí vzniku Československa.

Tisková zpráva

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur slaví 150 let od svého otevření. Významné výročí si připomene velkolepým sobotním Etnopiknikem, komentovanými prohlídkami běžně nepřístupných původních prostor domu U Halánků a tvořivými dílnami nejen pro děti.

Ve čtvrtek 16. května uplynulo přesně 150 let od otevření prvních expozic Náprstkova Českého průmyslového musea. Vojta Náprstek, slavný vlastenec a mecenáš mnoha cestovatelů otevřel v domě U Halánků na Betlémském náměstí nejprve veřejnou knihovnu. Postupně se v jeho prostorách zrodil politický salón, kde se scházela tehdejší elita a založen byl zde také jeden z prvních ženských spolků – Americký klub dam. S pomocí matčina štědrého odkazu mohl Vojta Náprstek v roce 1874 otevřít poprvé v domě U Halánků veřejnosti také sbírky, které obsahovaly četné cestovatelské dary z mimoevropských oblastí a činily z muzea vyhledávanou instituci. Tyto předměty nakonec převážily nad technickými a z původně průmyslového muzea se tak stalo etnografické.

150 let fungování oslaví Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v sobotu 25. května velkolepým Etnopiknikem plným zpěvu, ukázek tanců a bojových umění, stánků, ochutnávek tradičních pokrmů a tvořivých dílen nejen pro děti. V rámci komentovaných prohlídek se budou moci návštěvníci podívat také do běžně nepřístupných historických interiérů knihovny.

V současné době je v Náprstkově muzeu otevřena expozice Kultury Austrálie a Oceánie a výstavy Emil Holub a Vietnam blízký a vzdálený. Mimo to pořádá Náprstkovo muzeum pravidelné akce pro školy, víkendové výtvarné dílny pro děti, komentované prohlídky, přednášky a konference.

Program Etnopikniku 25. května 2024, 11.00–21.00 hod.

NÁDVOŘÍ MUZEA

12.00 Afghánský tanec – Tereza Štojdlová

12.15 Talířkový tanec ze Sumatry – skupina Kintari (následuje workshop)

12.30 Bujinkan – ukázka bojového umění Bujinkan Czech Dojo

13.00 Oficiální zahájení festivalu

13.10 Africká hudba a tanec – Simona Prokůpková, Tomáš Oplatek a Jakub Severin

13.30 Perský tanec – Tereza Štojdlová (následuje workshop)

14.00 Maskový tanec démonů z Bali – skupina Kintari

14.20 Embukai aikido – dojo Aikido Hostivař

14.40 Indická klasická hudba – Elena Kubičková (esrádž) a Tomáš Reindl (tabla)

15.10 Tahitské tance – Evil dancers (následuje workshop)

15.30 Soutěž limbo

15.50 Staroindický chrámový tanec Bharata Natyam – Rásabihárí Dásí

16.10 Ázerbájdžánský tanec – Tereza Štojdlová

16.30 Indonéský tanec – Velvyslanectví Indonéské republiky

16.45 Africká hudba a tanec – Simona Prokůpková, Tomáš Oplatek a Jakub Severin (následuje workshop)

17.20 Tanec bojovníka z Kalimantanu – skupina Kintari

17.30 Embukai aikido – dojo Aikido Hostivař

18.15 Indonéská hudba (angklung a arumba) – Velvyslanectví Indonéské republiky (následuje workshop)

19.00 Staroindický chrámový tanec Bharata Natyam – Rásabihárí Dásí (následuje workshop)

19.45 Folklor Jižní Ameriky a Mezoameriky – skupina Encuentro

PO CELÝ DEN VÁS NAVÍC ČEKAJÍ

Stánky s gastronomickými specialitami z celého světa

Malování jaguou

Thajské masáže

Výtvarné dílny pro děti i dospělé

VÝTVARNÉ DÍLNY

11.00–12.30 Korálkovo-mušličkové náramky

13.00–14.30 Talismany a origami

15.00–16.30 Japonské znaky

17.00–18.30 Korálkovo-mušličkové náramky

HISTORICKÝ INTERIÉR KNIHOVNY

11.00 a 14.50 Komentovaná prohlídka historickým interiérem knihovny

17.45 Stravování v 19. století – Martin Franc

Vstup zdarma

Náprstkovo muzeum, Betlémské náměstí 1, Praha 1

Zdroj: www.nm.cz

Další články

Další články od Národní muzeum

V Národním muzeu byla otevřena výstava jubilejního 30. ročníku Czech Press Photo

V Národním muzeu byla otevřena výstava jubilejního 30. ročníku Czech Press Photo

Nová budova Národního muzea hostí od 10. ledna výstavu fotografií 30. ročníku soutěže Czech Press Photo. 500 tištěných snímků a 250 fotografií v obrazovkách a projekcích celkem od 80 autorů a autorek reflektují uplynulý rok a jeho zásadní události. Vítězové jubilejního ročníku Czech Press Photo byli vyhlášeni na slavnostním ceremoniálu v Národním muzeu 9. ledna 2025 za účasti prezidenta republiky Petra Pavla. Fotografií roku se stal olympijský snímek překážkového běhu ze série Petra Davida Joska, který zachytil na letošních Olympijských hrách v Paříži.
| Národní muzeum
V Národním muzeu se uskutečnilo rozsáhlé cvičení zdravotníků

V Národním muzeu se uskutečnilo rozsáhlé cvičení zdravotníků

V pátek 13. prosince 2024 se v Národním muzeu uskutečnilo rozsáhlé simulační cvičení zdravotníků, které mělo za cíl proškolit v reálném prostředí lékaře a záchranáře v postupech během mimořádných událostí spojených s kritickými stavy v těhotenství. Národní muzeum se do akcí Integrovaného záchranného systému zapojuje pravidelně, aby zajistilo co nejvyšší úroveň bezpečnosti a ochrany svých návštěvníků.
| Národní muzeum
Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby – 20 let v Karmelitské ulici

Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby – 20 let v Karmelitské ulici

V listopadu oslaví České muzeum hudby dvacet let od svého přestěhování do budovy bývalého barokního kostela sv. Máří Magdaleny na Malé Straně. Při této příležitosti muzeum pořádá v sobotu 23. listopadu den otevřených dveří se vstupem zdarma. Návštěvníci se mohou těšit od 10. do 19. hodiny na poutavý program, který zahrnuje prohlídky skrytých zákoutí muzea, zábavná stanoviště pro děti i unikátní koncert, při kterém „zpívající ruce“ promění živou hudbu ve vizuální zážitek.
| Národní muzeum
Národní muzeum se připojí k Mezinárodnímu dni archeologie

Národní muzeum se připojí k Mezinárodnímu dni archeologie

Národní muzeum se v sobotu 9. listopadu připojí k Mezinárodnímu dni archeologie. V Historické budově bude pro návštěvníky muzea připraven tematický program včetně rukodělných dílen a komentovaných prohlídek. Součástí akce bude i program v českém znakovém jazyce nebo se simultánním přepisem.
| Národní muzeum
Národní muzeum vzdává hold Bedřichu Smetanovi: Výstava Má vlast oslavuje jeho dílo, život a význam v rámci české hudby

Národní muzeum vzdává hold Bedřichu Smetanovi: Výstava Má vlast oslavuje jeho dílo, život a význam v rámci české hudby

Národní muzeum zakončí letošní výstavní rok projektem Má vlast. Ten v rámci Roku české hudby a 200. výročí skladatelova narození připomene osobnost Bedřicha Smetany a jednu z jeho nejvýznamnějších skladeb. Prostřednictvím autentických poznámek, korespondence, a především partitur představí jednotlivé symfonické básně tak, jak je pojímal sám autor, historický kontext, ve kterém vznikaly, a ohlasy, jaké je provázely v pozdějších významných historických momentech našich dějin. Výstava je symbolicky otevírána 5. listopadu 2024 v den 142. výročí prvního souborného provedení Mé vlasti.
| Národní muzeum
Día de Muertos v Náprstkově muzeu na Betlémském náměstí

Día de Muertos v Náprstkově muzeu na Betlémském náměstí

Oblíbený mexický festival Día de Muertos (Den mrtvých) se po roce vrací do Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur Národního muzea. V sobotu 2. a v neděli 3. listopadu zaplní nádvoří Náprstkova muzea oslavy jednoho z nejdůležitějších svátků, které jsou zapsány na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
| Národní muzeum
Národní muzeum zrestauruje historickou pamětní desku Joachima Barranda na Barrandovských skalách

Národní muzeum zrestauruje historickou pamětní desku Joachima Barranda na Barrandovských skalách

Národní muzeum zahájilo restaurování historické litinové pamětní desky s nápisem BARRANDE na Barrandovských skalách. Ta je v současnosti již ve špatném stavu a cílem restaurátorských prací je obnovit a zachovat tuto památku na významného vědce pro budoucí generace. Z tohoto důvodu byla deska dne 25. listopadu 2024 ze skal sejmuta. Symbolický pomník výjimečnému badateli na poli paleontologie v Českých zemích zdobí Barrandovské skály na levém břehu Vltavy už od roku 1884.
| Národní muzeum
Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100 let

Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100 let

Národní muzeum otevírá dnes, 16. října v Nové budově výstavu s názvem Olympijské příběhy. Ta mapuje úspěchy českých sportovců od jejich účasti na olympijských hrách v Londýně v roce 1908 až po letošní olympiádu v Paříži. Návštěvníci se mohou těšit na mnohdy nikdy nevystavené předměty ze sportovních sbírek Národního muzea či unikátní zápůjčky. Výstavu připravilo Národní muzeum ve spolupráci s Českým olympijským výborem.
| Národní muzeum
Nejkrásnější české knihy roku 2023 budou vystaveny v Národním muzeu

Nejkrásnější české knihy roku 2023 budou vystaveny v Národním muzeu

Syrově uhrančiví Muklové a šlajsny, ilustrovaná historie ragby, Štěpánka Haničincová a Čertík Bertík ve mnohakilové knize o loutkovém filmu, vysoká kniha o lese a miniaturní Jack London, rozverný houbový věstník nebo fotografická autorská kniha z freetechno scény – to je pouze pár příkladů knižních děl, které lze vidět na výstavě nejkrásnějších knih loňského roku.
| Národní muzeum
Národní muzeum otevírá novou výstavu Etiopie objektivem diplomata v Náprstkově muzeu

Národní muzeum otevírá novou výstavu Etiopie objektivem diplomata v Náprstkově muzeu

Na nádvoří Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur si mohou návštěvníci nově prohlédnout výstavu s názvem Etiopie objektivem diplomata. Výběr fotografií, jejichž autorem je Miroslav Kosek, představuje přírodní krásy a geografickou rozmanitost Etiopie i každodenní život jejích obyvatel.
| Národní muzeum