V Historické budově Národního muzea se otevírá nová výstava Karetní partie zimního krále

|

V pátek 21. července 2023 se v Historické budově Národního muzea otevírá nová výstava s názvem Karetní partie zimního krále. Ta nabízí návštěvníkům jedinečnou příležitost zhlédnout unikátní soubor 36 alegorických hracích karet pocházejících z Vídně z počátku třicetileté války, která radikálně změnila běh dějin v zemích Koruny české, ale i v celé Evropě.

Karty se svým vznikem vážou k roku 1621 a alegorickou formou znázorňují porážku českých stavů a osudy „zimního krále“ Fridricha Falckého i dalších významných osobností stavovského povstání. Originální soubor mědirytů se dochoval pouze ve dvou exemplářích. Jeden z nich je součástí tzv. Troilova sborníku, souboru téměř dvou set grafik ze začátku 17. století, který má ve svých sbírkách Národní muzeum. Druhá sada je vystavena v Deutsches Spielkartenmuseum v německém Leinfelden-Echterdingen.

Karty jsou doplněny vysvětlujícími latinskými komentáři významného slezského sběratele a bibliofila Františka Gottfrieda Troila, v jehož majetku se soubor karet nacházel. Jejich autorem byl polský františkán Wojciech Dembołęcki, jenž působil jako vojenský kaplan polského kozáckého oddílu lisovčíků, který rovněž zasáhl do bojů třicetileté války. Proto je také karetní soubor nadepsán Vysvětlení tajemství nových hracích karet, zvaných Karty kozáků lisovčíků.

Výstavu Karetní partie zimního krále je možné v Historické budově Národního muzea navštívit do 20. října 2023.

Zdroj: www.nm.cz

Národní muzeum

Mezinárodní festival Flašinet žije! oživí centrum Prahy už podesáté

V sobotu 12. srpna se bude konat 10. ročník mezinárodního festivalu Flašinet žije!, který pořádá Národní muzeum. Na několika místech v centru Prahy vystoupí letos přes dvacet pouličních umělců nejen z různých koutů Čech, ale také ze zahraničí. Letošní jubilejní ročník bude hostit flašinetáře z Francie, Rakouska, Německa, Maďarska i ze Slovenska.

Národní muzeum

U příležitosti zápisu Archivu Antonína Dvořáka do Mezinárodního registru Paměti světa UNESCO otevírá Národní muzeum tematickou výstavu s názvem Antonín Dvořák: Můj život a dílo

Ve středu 13. září otevírá Národní muzeum v prostorách Muzea Antonína Dvořáka autobiograficky laděnou výstavu s názvem Antonín Dvořák: Můj život a dílo. Výstavu, kterou si budou moci návštěvníci prohlédnout na pražském Novém Městě po dobu jednoho roku, pořádá Národní muzeum u příležitosti zápisu Archivu Antonína Dvořáka do Mezinárodního registru Paměti světa UNESCO.

Národní muzeum

Do Národního muzea se po devíti letech vrací za mimořádných bezpečnostních opatření Věstonická venuše!

Naposled v roce 2014 měli návštěvníci Národního muzea možnost prohlédnout si nejstarší keramickou sošku na světě – Věstonickou venuši, pocházející z mladého paleolitu z období 29–25 tisíc let před naším letopočtem. Ta se téměř přesně po devíti letech do Prahy vrací v rámci výstavy Moravského zemského muzea Nejstarší šperky a ozdoby těla. Výstava je dalším ze společných projektů obou institucí – Národního muzea a Moravského zemského muzea. V trezorových místnostech Historické budovy Národního muzea budou moci návštěvníci obdivovat světově unikátní předměty nedozírné hodnoty, a to od 22. září 2023 do konce února příštího roku.