Mezinárodní festival Flašinet žije! oživí centrum Prahy už podesáté

|

V sobotu 12. srpna se bude konat 10. ročník mezinárodního festivalu Flašinet žije!, který pořádá Národní muzeum. Na několika místech v centru Prahy vystoupí letos přes dvacet pouličních umělců nejen z různých koutů Čech, ale také ze zahraničí. Letošní jubilejní ročník bude hostit flašinetáře z Francie, Rakouska, Německa, Maďarska i ze Slovenska.

Festival bude zahájen v 10:00 koncertem v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí. Netradiční spojení pouťového umění s prostředím kostela každý rok přináší překvapivé hudební zážitky. Posluchači tak mají příležitost vyslechnout si řadu známých kousků ze světa klasické hudby v originální úpravě, jakou nikde jinde neuslyší. Přijďte si poslechnout, jak zní v podání flašinetu třeba Verdiho operní árie, tradiční francouzské písně, nebo Šostakovič, Händel, Bach a další slavní skladatelé.

Odpolední koncert se bude odehrávat venku pod širým nebem. Od 15:00 budou flašinetáři hrát Na Kampě v podloubí u Karlova mostu. Nenechte si ujít pohodové vystoupení na místě s neopakovatelnou pouťovou atmosférou, které každý rok upoutá pozornost všech kolemjdoucích.

Festival uzavře večerní koncert v Českém muzeu hudby od 19:00. Tady se můžete těšit na pestrou směs skladeb ze všech možných žánrů od klasiky přes ragtime, tango nebo filmovou hudbu až po lidové písničky. Po skončení oficiální části koncertu budou moci návštěvníci přistoupit k vystupujícím umělcům blíž, prohlédnout si jejich nástroje, a dokonce si sami vyzkoušet, jak se na ně hraje.

Vstup na všechny festivalové koncerty je zdarma.

Program:

  1. 10:00 | Koncert v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí
  2. 15:00 | Improvizované vystoupení na náměstí Na Kampě
  3. 19:00 | Koncert v Českém muzeu hudby

Zdroj: www.nm.cz

Národní muzeum

U příležitosti zápisu Archivu Antonína Dvořáka do Mezinárodního registru Paměti světa UNESCO otevírá Národní muzeum tematickou výstavu s názvem Antonín Dvořák: Můj život a dílo

Ve středu 13. září otevírá Národní muzeum v prostorách Muzea Antonína Dvořáka autobiograficky laděnou výstavu s názvem Antonín Dvořák: Můj život a dílo. Výstavu, kterou si budou moci návštěvníci prohlédnout na pražském Novém Městě po dobu jednoho roku, pořádá Národní muzeum u příležitosti zápisu Archivu Antonína Dvořáka do Mezinárodního registru Paměti světa UNESCO.

Národní muzeum

Do Národního muzea se po devíti letech vrací za mimořádných bezpečnostních opatření Věstonická venuše!

Naposled v roce 2014 měli návštěvníci Národního muzea možnost prohlédnout si nejstarší keramickou sošku na světě – Věstonickou venuši, pocházející z mladého paleolitu z období 29–25 tisíc let před naším letopočtem. Ta se téměř přesně po devíti letech do Prahy vrací v rámci výstavy Moravského zemského muzea Nejstarší šperky a ozdoby těla. Výstava je dalším ze společných projektů obou institucí – Národního muzea a Moravského zemského muzea. V trezorových místnostech Historické budovy Národního muzea budou moci návštěvníci obdivovat světově unikátní předměty nedozírné hodnoty, a to od 22. září 2023 do konce února příštího roku.