Plzeňský Prazdroj letos opět investuje do rozvoje městské infrastruktury a podpoří i další prospěšné projekty v Plzni. Ještě během podzimních měsíců zahájí výstavbu chybějící části cyklostezky, která povede přes pivovarské pozemky a spojí centrum města s cyklistickými trasami směrem k Boleveckým rybníkům a vyhlídkovým trasám kolem řeky Berounky. Zároveň ze svého Fondu Plzeňského Prazdroje finančně podpoří další prospěšné projekty a akce v Plzni. Žádosti o granty mohou podávat spolky a příspěvkové organizace do konce září.
„Prazdroj je součástí Plzně už téměř 182 let, po celou dobu si zakládáme nejen na kvalitě piva, ale také na spolupráci s městem, kde se plzeňský ležák narodil. Proto pravidelně podporujeme aktivity, které zlepšují život obyvatel i návštěvníků města. Kombinujeme přímé investice do rozsáhlejších rozvojových aktivit, jako je letošní investice do cyklostezky nebo dříve spolufinancování rekonstrukce katedrály sv. Bartoloměje, s finanční podporou místních spolků a prospěšných sdružení, které pořádají řadu kulturních či společenských aktivit,“ říká Petr Kofroň, manažer plzeňského pivovaru.
Prazdroj do výstavby chybějící části cyklostezky investuje 1,4 milionu korun. Nový několik set metrů dlouhý úsek povede přes pozemky pivovaru ve čtvrti Roudná v sousedství vodárenských vrtů, z kterých se získává voda používaná k vaření ležáku Pilsner Urquell. Zatím tu vede pouze nezpevněná polní cesta s mnoha výmoly. Nová cyklostezka se začne stavět letos na podzim a Plzeňané se po ní projedou již v příštím roce. „Díky nově vybudovanému úseku cyklostezky si cyklisté budou moci udělat například kompletní vyhlídkový okruh okolo areálu Plzeňského Prazdroje. Z místa nově budované cyklostezky dojedou k historické bráně pivovaru po břehu Berounky a Radbuzy za 10 minut. Opačným směrem přes Jateční ulici a kolem pivovaru Gambrinus to zvládnou zhruba za čtvrt hodiny. Případně budou moci nový úsek využít i při cestě ze Štruncových sadů třeba k Velkému Boleveckému rybníku nebo při vyjížďce údolím Berounky až do Chrástu, kam dojedou po cyklostezce umístěné na bývalé železniční trati z Plzně do Prahy,“ doplňuje Petr Kofroň.
Nová cyklostezka není první investicí Prazdroje do rozvoje cyklistiky ve městě. Prazdroj již v minulosti ze svého grantového programu podpořil například vznik Bikeheart Centra cyklistky nebo projekt sdílených kol.
Možnost získat finanční grant z Fondu Plzeňského Prazdroje nyní opět mají spolky, prospěšné společnosti, církve a příspěvkové organizace z Plzně a okolí. Žádosti mohou podávat na webových stránkách pivovaru https://www.prazdroj.grantys.cz/login, a to až do konce září. Maximální výše grantu je 50 000 Kč pro jeden projekt, ovšem dlouhodobé a strategické projekty mohou získat i vyšší podporu.
„Přihlásit lze projekty, které rozvíjejí infrastrukturu či chrání životní prostředí, podporují komunitní tradice a cestovní ruch nebo Plzeňanům oživují veřejný prostor. Rozhodnutí o poskytnutí podpory mohou organizace očekávat elektronicky během října,“ doplňuje Petr Kofroň.
Prazdroj formou grantů podporuje rozvoj města a sousedské aktivity již 22 let. Fond Plzeňského Prazdroje navazuje na úspěšný předchozí program Prazdroj lidem. Finanční pomoc pivovaru letos již například získal Plzeňský lidový soubor Mladina, který v roce 2024 slaví 70 let od svého založení. Příspěvek půjde na rozsáhlou přípravu nové choreografie, šití krojů, víkendová soustředění souboru nebo natáčení videa. V minulosti finanční podpora z Fondu Plzeňského Prazdroje pomohla také například k rekonstrukci katedrály sv. Bartoloměje v Plzni včetně rozšíření prohlídkové trasy v podkroví, vybudování pódia na pořádání kulturních akcí v Jedlé komunitní zahradě a k pořádání oblíbeného festivalu světla a umění BLIK BLIK.
Poznámka pro editory:
- S exportem do více než 50 zemí celého světa je Plzeňský Prazdroj lídrem mezi výrobci piva v regionu a největším exportérem českého piva.
- Plzeňský Prazdroj získal v roce 2023 v žebříčku aliance Byznys pro společnost TOP Odpovědná firma tři první místa: v hlavní kategorii „TOP odpovědná velká firma“ a v oborových kategoriích „TOP odpovědná firma v inovacích“ a „TOP odpovědná firma v životním prostředí“.
Zdroj: www.prazdroj.cz