NOVÝ LEXUS UX 300h 2024: VYŠŠÍ VÝKON A LEPŠÍ JÍZDNÍ VLASTNOSTI

|

Městské SUV Lexus UX, jeden z nejprodávanějších modelů značky v Evropě, se v roce 2024 bude moci pochlubit vylepšeným pohonem a zdokonalenou jízdní dynamikou. UX bylo navržené s cílem zprostředkovat pocit bezpečí a praktickou všestrannost v kombinaci s jízdními vlastnostmi hatchbacku.

Lexus UX je k dispozici v plně hybridní verzi s autonomním dobíjením i jako čistý elektromobil, a zastává významnou roli v globální strategii elektrifikace značky. V České republice zaznamenal model UX v loňském roce historický prodejní rekord, když si ho objednalo bezmála 300 zákazníků, což bylo o 158 % více než v roce 2022.

Dosavadní hybridní UX 250h je v rámci modernizace nahrazeno novým provedením UX 300h. Model UX 300h je stejně jako UX 250h poháněn řadovým čtyřválcem 2,0 litru, v případě verze 4x4 ve spojení se dvěma elektromotory.

Zadní elektromotor systému pohonu e-Four je však v případě nové verze 5,6× výkonnější než u předchůdce. Namísto asynchronního (indukčního) elektromotoru o výkonu 5,3 kW (7 koní), který poháněl zadní kola UX 250h, je zde elektromotor s permanentním magnetem o výkonu 30 kW (41 koní). Ten přispívá k ostřejším reakcím na pokyny od akceleračního pedálu a výrazně vylepšuje požitek za volantem.

Vyšší celkový výkon

Nové UX 300h přichází i s vyšším celkovým výkonem na úrovni 146 kW (199 koní), což znamená 8% nárůst oproti UX 250h (135 kW / 184 koní). Posílení je výsledkem hybridního systému páté generace, u nějž byla dosavadní baterie typu NiMH se 180 články a napětím 216 V nahrazena účinnější lithium-iontovou baterií se 60 články a 222 V.

Akcelerace z 0 na 100 km/h se u provedení s pohonem předních kol zkrátila z 8,5 na 8,1 sekundy, resp. u verze s pohonem všech kol z 8,7 na 7,9 sekundy. Díky hospodárnějšímu systému pohonu a poklesu hmotnosti se dále podařilo snížit kombinovanou spotřebu paliva na 4,7–5,0 l/100 km (podle metodiky WLTP) u verze s pohonem předních kol a na 5,0-5,4 l/100 km u verze s pohonem všech kol. To v porovnání s předchůdcem znamená zlepšení o 12 %.

Lepší zrychlení je v případě UX 300h s pohonem všech kol doprovázeno vyrovnanější jízdní dynamikou. Při rychlém projíždění zatáček jsou lépe utlumeny náklony karoserie; za prudkého brzdění je ještě účinněji potlačeno zanořování přídě; a když povrch vozovky na jedné straně vozidla klouže více než na druhé, vozidlo dokáže suverénněji zrychlovat i prudce brzdit a ostře zatáčet při zachování spolehlivé ovladatelnosti.

K uvedeným vylepšením přispělo odladění systému pohonu všech kol e-Four se zaměřením na dynamické rozdělování hmotnosti mezi nápravami, kdy vozidlo nepřetržitě sleduje jízdní podmínky s cílem optimalizovat rozdělování hnacího momentu mezi koly přední a zadní nápravy. Do jízdní dynamiky se dále promítla vyšší tuhost karoserie, jmenovitě nová stabilizační výztuha držáku chladiče a vyztužení víka kufru.

Větší pohodlí

Nové UX 300h se stejně jako čistý elektromobil UX 300e chlubí ještě větší pohodlím a praktičností.

V kokpitu je na přání k dispozici 12,3" plně digitální přístrojový štít. Digitální kokpit přináší hladké a intuitivní uživatelské prostředí, které zprostředkuje informace, zábavu i konektivitu. Jeho vzhled se mění v závislosti na vybraném jízdním režimu; uspořádání si řidič navíc může upravit podle vlastního vkusu a potřeby. Standardní 8" dotykový displej byl také modernizován.

Pro zájemce o UX je nyní dále k dispozici nová barva interiéru – písková Ammonite, resp. veganské provedení interiéru se sedadly čalouněnými látkou nebo umělou kůží. Umělou kůži najdeme i na věnci vyhřívaného volantu a hlavici řadicí páky. Do modernizovaného volantu je začleněna kamera systému monitorování řidiče. Ten nepřetržitě sleduje pozornost řidiče a dokáže rozpoznat ztrátu koncentrace vlivem únavy či nevolnosti. Pokud by řidič na upozornění nereagoval, systém zahájí kontrolované nouzové zastavení vozidla včetně zapnutí výstražných světel.

Nejnovější variantu bezpečnostního paketu Lexus Safety System + doplňují dvě další funkce. Proaktivní asistent jízdy prostřednictvím přední kamery vozidla za nižších rychlostí ve městě rozpoznává rizika v podobě zaparkovaných vozidel, cyklistů, resp. chodců chystajících se vstoupit do vozovky nebo kráčejících po jejím okraji. Systém upozornění na odstup od vozidla se aktivuje za vysokých rychlostí v případě, že hrozí nebezpečí nárazu vzadu jedoucího vozidla. A další doplňková funkce, asistent bezpečného vystupování, pomáhá při otevírání dveří a vystupování zabránit střetu s vozidly přijíždějícími zezadu.

Vozit s sebou klíč není třeba, stačí mobil

Pro interiér UX ve všech výbavových liniích je k dispozici nová barevná varianta – hnědá Sonic Copper. Pro verze F SPORT a F SPORT Design je v nabídce další dvoubarevné schéma lakování s vyhrazenou paletou odstínů. Nově je rozšířeno od předního sloupku až po zadní C-sloupek včetně propojení okraje zadního skla s linkou zadních dveří.

Na přání je pro UX nově k dispozici i praktický digitální klíč. Řidič tak s sebou vůbec nemusí nosit fyzický klíč – vozidlo odemyká a spouští jen pomocí chytrého telefonu. K používání vozidla stačí chytrý telefon; v aplikaci je možné autorizovat až pět osob, a tak usnadnit a zvýšit zabezpečení při sdílení vozidla.

UX 300e s pohonem předních kol stejně jako doposud používá lithium-iontovou baterii o kapacitě 72,8 kWh. Dobu DC nabíjení z 0 na 80 % se u nového provedení podařilo zkrátit z původních 80 minut na 60. UX 300e již na jaře 2023 přineslo celou řadu vylepšení včetně prodloužení dojezdu o více než 40 % na 450 km a nového multimediálního systému s dalšími funkcemi a většími dotykovými displeji o úhlopříčce 8 a 12,3".

Akční nabídka na českém trhu

Nové UX je v ČR díky akční nabídce dostupné již za 879 000 Kč vč. DPH, a to v bohaté výbavě Business Tech. Se zvýhodněním 306 000 Kč tak zákazník získá bohatě vybavený vůz, jehož součástí je mimo jiné balíček bezpečnostních systémů Lexus Safety Sense +3 včetně rozšířeného balíčku asistenčních systémů (např. hlídání slepého úhlu BSM), zatmavená zadní skla, 12,3“ virtuální kokpit a bezdrátové nabíjení.

Za 899 000 Kč vč. DPH mohou zájemci získat UX 300h ve výbavě F SPORT Design. Se zvýhodněním 321 000 Kč tak získají designový paket exteriéru F SPORT, a nad rámec výbavy Business tech ještě sedadla čalouněná syntetickou kůží nebo elektrické otevírání zavazadlového prostoru.

Na Lexus UX 300e (plně elektrická verze) nyní zájemci mohou čerpat státní dotaci na nákup elektromobilu ve výši 200 000 Kč bez DPH. Nadto ještě Lexus nabízí také vlastní elektrickou dotaci ve výši až 343 000 Kč vč. DPH.

Zdroj: www.lexusnews.eu

Lexus

ZCELA NOVÝ LEXUS RX ZÍSKAL PĚT HVĚZD V TESTECH EURO NCAP

Zcela nový Lexus RX se o bezpečnost při každé jízdě stará velmi pečlivě. Kvalita technologií tomuto modelu zajistila nejvyšší pětihvězdičkové ohodnocení v přísných bezpečnostních testech nezávislé organizace Euro NCAP. V rámci testování se vyhodnocuje základní odolnost konstrukce vozidla a jeho schopnost ochránit řidiče, cestující a chodce v případě nehody.

Lexus

MILÁNSKÝ TÝDEN DESIGNU PŘEDSTAVÍ INTERPRETACI LEXUS ELECTRIFIED

Lexus se letos vrací na Milan Design Week s novou instalací uznávané newyorské umělkyně a architektky Suchi Reddy. ‘Shaped by Air’ se stane středobodem účasti značky na nejvýznamnější světové přehlídce mezinárodního designu. Proběhne zde také veřejné odhalení prototypů vytvořených čtyřmi držiteli ocenění Lexus Design Award 2023.

Lexus

NOVÝ LEXUS RC F TAKUMI EDITION JE ŘEMESLNĚ ZPRACOVANÝ JAPONSKÝMI MISTRY

Lexus představuje nové RC F Takumi Edition, model speciálně sestavený řemeslnými mistry Lexus Takumi, speciálně vyškolenými techniky, kteří jsou zárukou kvality montáže i finální úpravy. Každý vůz bude mít na dveřích řidiče číslovanou identifikační plaketku limitované edice, kde bude i specifický kryt motoru s logem mistra Takumi. Cena pro český trh bude 3 199 000 Kč.