Lexus··51 min

DYNAMICKÁ PREZENTACE – ZCELA NOVÝ LEXUS LBX

ÚVOD

LBX je zcela novým modelem pro nový trh značky Lexus v Evropě. Má ambice změnit pravidla hry a stát se klíčovým modelem k dalšímu růstu značky v tomto regionu.

LBX, dosud nejkompaktnější model značky Lexus, je hybridní crossover s autonomním dobíjením, který byl navržen jako dostupný a příjemný společník v souladu s dnešním pojetím stylu, které spojuje kvalitu s méně formálním přístupem. Nabízí mnohem více, než bychom očekávali od vozu této třídy – spojuje vyspělé technologie a nekompromisní odlišení na základě kvalit Lexus, postavených na luxusním řemeslném zpracování a zásadách pohostinnosti Omotenashi pro celou posádku.

Vůbec poprvé se Lexus cíleně zaměřil na vývoj vozu se zohledněním specifických preferencí, vkusu a trendů evropského regionu. LBX má předpoklady se okamžitě stát klíčovým modelem v nabídce značky; v roce 2024 by se tak v Evropě mohlo prodat 25 000 těchto vozů.

Označení sestávající ze tří písmen má svůj význam – uvedeným způsobem byl v minulosti odlišen pouze supersportovní model LFA. Volba označení LBX je tedy důkazem zasazení značky Lexus o tento model a důvěry, jakou v něj Lexus vkládá. Podobně jako model LFA ukázal na odlišnou tvář značky ve smyslu přístupu a jízdních schopností, i LBX má ambice změnit zavedené pořádky a redefinovat potenciál malého vozu včetně oživení a rozšíření záběru a profilu celé značky,

Coby nový a cenově nejdostupnější zástupce v rámci evropské modelové nabídky Lexus je atraktivní zejména pro mladší zákazníky a ty zájemce, kteří o vozu této značky dosud možná neuvažovali. Bude též zajímavou volbou všech, kteří touží po menším voze nebo potřebují druhé vozidlo kvůli novým požadavkům v rámci životního stylu.

Komentuje hlavní konstruktér Kunihiko Endoh: „Naším cílem bylo obrátit se proti proudu zažitých koncepcí luxusních vozů. Usilovali jsme o požitek z jízdy postavený na přirozeném dialogu řidiče s vozidlem, jakož i jednoznačně kultivovaný vzhled.“

Atraktivita LBX je velkou měrou postavena na požitku z jízdy, kdy konstruktéři investovali nemalé úsilí k dosažení typického jízdního projevu Lexus – pohodlí, ovladatelnosti a sebejistoty za všech situací, zde v hávu malého vozu. Soubor klíčových opatření zahrnuje celkovou revizi podvozkové platformy GA-B, kde byl prodloužen rozvor, rozšířil se rozchod kol a zvýšila tuhost karoserie. Za vznikem vozu, který okamžitě a předvídatelně reaguje na pokyny řidiče, stojí specifické provedení karoserie a odladění systému zavěšení kol, brzdění i řízení.

Nový hybridní pohon 1,5 litru s autonomním dobíjením byl odladěn tak, aby nabídl neocenitelné jízdní schopnosti se sebejistým lineárním zrychlováním již od rozjezdu. Zprostředkuje tak žádanou agilitu za nízkých rychlostí v souladu s nároky cestování po městě. Nová bipolární baterie typu NiMH v rámci hybridního pohonu i přes menší rozměry a hmotnost poskytuje lepší odezvu, zatímco komplexní opatření k potlačení hluku od vozovky a vibrací přispívají k poklidnému a tichému prostředí na palubě, které luxusnímu modelu přísluší.

Stylistické ztvárnění LBX uvádí novou identitu Lexus – provedení přídě s motivem „odhodlaného pohledu“ je novou interpretací proslulé vřetenovité masky chladiče. Zatímco vnější rozměry jsou oproti jiným modelům Lexus kompaktnější, vůz zaujme atletickým a efektním vzhledem.

V kabině je prioritou zapojení řidiče do děje s kokpitem založeným na koncepci Lexus Tazuna. Uspořádání ovládacích prvků a zdrojů informací se inspiruje koncepcí Tazuna (japonský výraz pro ovládání koně jezdcem prostřednictvím otěží), kdy se eliminují všechny zbytečné pohyby rukou a očí řidiče, aby mohl zaměřit veškerou pozornost na dění v provozu. V kabině panuje vzdušná a otevřená atmosféra s vynikajícím výhledem a přístrojovým panelem, který po obou stranách hladce navazuje na výplně dveří.

Důraz na odlišný přístup je v případě LBX zřejmý i ze způsobu, jakým Lexus skládá modelovou nabídku a uvádí nové volby v souladu s tím, jak dnešní zákazníci hledají vozy odpovídající jejich osobním stylu a charakteru.

Staví na hlavu klasickou strategii odstupňovaných výbavových linií, a dává tak majitelům více volnosti k vyjádření vlastního osobního vkusu a smyslu pro styl. Ve shodě s vizí značky Lexus „making luxury personal“ bude nabídka LBX zahrnovat čtyři různé varianty atmosféry společně s velkoryse vybaveným základním provedením. Tyto atmosféry se namísto různých prvků výbavy nebo komfortních funkcí zaměřují na vyjádření různých kultivovaných, dynamických či sportovních motivů prostřednictvím stylistických prvků, barev, textur a povrchových úprav. Ještě větší prostor k uplatnění vlastní fantazie zákazníka přináší nový program zakázkových úprav Lexus Bespoke Build (k dispozici od ledna 2024 na vybraných trzích).

LBX je prvním modelem značky Lexus, který se bude vyrábět v závodu Iwate na východě Japonska – díky investicím společnosti Toyota Motor Corporation ve snaze pomoci obnovit region zasažený v roce 2011 zemětřesením a tsunami Tohoku. Výroba modelu bude zahájena ještě letos; první vozy se u evropských zákazníků objeví na jaře roku 2024.

LBX A EVROPSKÝ TRH

• Zcela nový model, navržený pro evropské zákazníky

• Otevírá nové příležitosti na trhu včetně oslovení těch zákazníků, kteří o značce Lexus dosud neuvažovali

• LBX přichází na trh s novou limitovanou edicí Original Edition v nejvyšší výbavě

Během vývoje LBX se zohledněním současného vkusu Evropanů se značka zaměřila na tři klíčové profily zákazníků: stávající zákazníky, kteří chtějí druhý, menší vůz; zákazníky, kteří obdivují značku Lexus se vším, co představuje, ale doposud žádný model této značky nevyhovoval jejich potřebám; a ty zákazníky, kteří o značce Lexus dosud neuvažovali, ale nový crossover by mohl vzbudit jejich zájem.

Pozornost uvedených zákaznických skupin si získá poutavý design exteriéru LBX, luxusní vzhled a charakter kabiny – evokující pocity jako ve vozech o třídu výše – jakož i jízdní schopnosti a hospodárný provoz nového hybridního pohonu s autonomním dobíjením.

Další klíčovou výhodou jsou možnosti personalizace, kdy Lexus umožňuje přizpůsobit si vůz vlastnímu stylu prostřednictvím nových interiérových motivů, zde označovaných jako „atmosféry“. O krok dále jde program zakázkových úprav „Bespoke Build“, který přináší ještě větší možnosti personalizace v podobě služby, kterou vídáme zpravidla jen u těch nejdražších modelů. Uvedená opatření jsou v souladu s vizí značky Lexus „making luxury personal“ a zásadním způsobem napomáhají odlišit se od konkurence v této třídě.

Lexus připravil online konfigurátor vozidel, aby si zákazníci mohli lépe představit nejrůznější kombinace zvolených prvků. V konfigurátoru je k dispozici virtuální 3D zobrazení modelu LBX kolem dokola, podobně jako při prohlížení fyzického vozu včetně možnosti otevírat dveře a nastoupit dovnitř – a tak se seznámit s designem a nabídkou různých barev, ozdobného obložení a funkcí.

Jako první se na trhu objeví vrcholné provedení Original Edition s nejbohatší výbavou, jehož výroba pro první evropské zákazníky bude omezena počtem 2000 kusů. Verze postavená na LBX ve variantě „Cool“ se odliší dvoubarevným lakováním karoserie v exkluzivním hnědém odstínu Sonic Copper, matně černými 18" koly z lehkých slitin, stylovými dekory a emblémy Original Edition na karoserii, resp. čalouněním kůží a materiálem Ultrasuede s černým prošíváním.

S příchodem nového LBX bude evropská modelová nabídka Lexus vedle zcela nového crossoveru zahrnovat luxusní sedany, vozy SUV, mikrobusy a vlajkové limuzíny, vozy kupé a kabriolety. A přestože se jedná o nejmenší model v nabídce značky, zákazníci se i nadále mohou těšit na špičkové zákaznické zkušenosti Lexus.

DESIGN EXTERIÉRU

• Nová kapitola designu, která narušuje konvence značky Lexus

• Design vyjadřující prémiovou kvalitu a moderní, méně formální vzhled

• Efektní ztvárnění přídě vozu s „reformovanou“ vřetenovitou maskou a odhodlaným pohledem

• Kompaktní kabina, dynamicky vytvarovaná spodní část karoserie, dlouhá kapota a velká kola hlásají neohrožený postoj a neocenitelné jízdní schopnosti

Lexus při vývoji zcela nového městského crossoveru přepsal vlastní knihu pravidel, kdy krom dalšího přehodnotil některé z nejznámějších designových rysů této značky.

Nekompromisní hybridní model s autonomním dobíjením přináší stylistické ztvárnění, kterým se odlišuje od větších soukmenovců a jasně dává najevo svůj záměr získat pro značku srdce i rozum zcela nové sorty zákazníků.

Nová kapitola designu

Tým stojící za návrhem LBX za podpory nejvyššího vedení společnosti aplikoval svěží nápady, které rozvíjejí zásady „Nové kapitoly“ designu Lexus, stojící za nejnovější generací modelů NX, RX a RZ. Právě design vozu přímo interpretuje atraktivní jízdní schopnosti – což je případ LBX, vozu kompaktního a hbitého ve městě, agilního a příjemného na venkovských cestách plných zatáček; a stabilního a kultivovaného na dálnici.

Cílem návrhářů bylo vytvořit vůz od pohledu atraktivní pro obyvatele evropských měst, kteří dokáží ocenit prémiovou kvalitu spojenou s moderním a méně formálním vzhledem a charakterem. Toto je Lexus, do nějž budete bez potíží usedat v džínách a teniskách, přesto však pokaždé oceníte luxusní řemeslné zpracování, prémiovou kvalitu a atraktivní jízdní charakter, tedy časem prověřené charakteristické prvky této značky.

Ztvárnění čelní partie s odhodlaným pohledem a „reformovanou“ vřetenovitou maskou

Nejnápadnějším designovým prvkem je nové uspořádání přídě s rozdělením vřetenovité masky chladiče – charakteristického znaku designu poslední dekády – na znamení toho, že Lexus tímto vstupuje do nové éry.

Vysvětluje Koiči Suga, generální manažer Lexus Design: „Vřetenovitou masku jsme ‚reformovali‘, abychom uvolnili cestu novému designu. Podařilo se nám vytvořit novou identitu přídě, která se zcela odlišuje od minulosti, nicméně stále v ní okamžitě rozpoznáme identitu značky Lexus.“

Maska byla sjednocena do jediného lichoběžníkového tvaru pod úzkým otvorem vedeným napříč pod náběžnou hranou kapoty, kde propojuje štíhlé jednotky světlometů a je akcentována chromovým dekorem z jediného kusu. Výsledný design staví na tradiční koncepci

„Odhodlaného pohledu“ Lexus. Tento prvek, který se představil u vývojové studie LF-S z roku 2003, se počátkem nultých let stal charakteristickým stylistickým znakem sériových modelů Lexus.

Hladce navazující maska bez orámování definuje kontury vřetenovité karoserie LBX a zvýrazňuje robustní a dynamický postoj vozu. Je navíc aerodynamická a pomáhá uhlazovat proudění vzduchu ve svislém směru a kolem boků vozidla. Nová podoba světlometů vytváří nápadnou optickou signaturu se světly denního svícení a ukazateli směru zabudovanými do společného modulu. V tomto novém uspořádání se změnil i výrazný tvar „L“, jenž nyní není veden dovnitř, ale opačným směrem, aby odpovídal postavení ukazatelů směru. Samotné světlomety mají podobu projektorových bi-LED světel, která jsou ve vyšších liniích vybavena systémem automatických dálkových světel (AHS).

Design poukazující na jízdní schopnosti

V souladu se zásadami „Nové kapitoly“ designu Lexus jsou identita vozu a jeho proporce pevně spjaty s požitkem z jízdy za volantem tohoto vozu. Přední sloupky se posunuly o něco dozadu, a tak se opticky kompaktnější kabina a delší kapota promítly do sportovnějšího profilu vozu. Vytažené lemy blatníků vyjadřují sílu a současně přitahují pozornost k velkým 18" kolům a pneumatikám; na druhé straně krátké převisy a výrazné utažení ploch kolem zadních dveří poukazují na hbité a dynamické jízdní schopnosti.

Ztvárnění zádě s poukazem na robustní postoj

O pevném postoji svědčí i ztvárnění zádě vozu; stylistické ztvárnění zde bylo inspirováno poměrně překvapivým zdrojem – rýžovými koláčky mochi, v Japonsku tradičně podávanými na Nový rok. Tyto koláčky sestávají ze dvou kotoučků – většího, na němž je položen jeden menší.

Tvarová vyváženost LBX se při pohledu zezadu odráží v kompaktní kabině umístěné na efektní spodní části karoserie – coby dalšího vizuálního prvku s poukazem na nízké těžiště a stabilní jízdní chování.

Ze stylistických detailů jmenujme zadní sloupky opatřené fólií s jemným vzorem a zajímavým texturovaným vzhledem. Aero díly na přídi a zádi vozidla jsou opatřeny stříbrnými dekory, které přitahují pozornost k robustnímu spodku karoserie.

Přemístěním registrační značky dolů na nárazník vyniklo označení LEXUS, zasazené do ničím nepřerušené plochy výklopné zádě. Podobně opticky výraznější je i nejnovější provedení typické světelné lišty Lexus ve tvaru písmene „L“ s méně nápadnými směrovými a couvacími světly ve zhasnutém stavu.

Rozměry

Model LBX měří na délku 4190 mm, je široký 1825 mm, vysoký 1545 mm a vyjíždí na podvozku s rozvorem 2580 mm. Malý poloměr otáčení 5,2 m usnadňuje jízdu v úzkých ulicích měst.

Nabídka odstínů karoserie

Paleta barev karoserie zahrnuje živé odstíny a povrchové úpravy Lexus „Sonic“ s hlubokým leskem. Pro verze Emotion a Cool je možné objednávat dvoubarevné lakování, zde v kombinaci libovolného odstínu karoserie s kontrastní černou střechou.

ŽIVOT NA PALUBĚ

• Čistý, otevřený a kultivovaný design kabiny s pohodlím a funkčností Omotenashi

• Řidičsky zaměřený kokpit podle koncepce Tazuna se skvělým výhledem z vozu

• Poloha za volantem jako v sedanu

• Široké možnosti personalizace interiéru díky novým atmosférám Lexus a zakázkovému programu Bespoke Build

• Multimédia s cloudovou navigací, propojením s chytrými telefony a schopností pokročilého rozpoznávání hlasu

• Na přání digitální klíč v podobě aplikace s možností sdílet na dálku až s pěti uživateli

• Pokročilý systém klimatizace se systémem řízení kvality vzduchu Nanoe-X

Cílem návrhářů Lexus bylo vytvořit jednoduchý a kultivovaný interiér navozující pocity a atmosféru jako v modelu vyšší třídy. Tento efekt staví na třech klíčových prvcích: dobrém výhledu ven díky nekomplikovanému a hladkému přístrojovému panelu; pocitu prostornosti a velkorysé šířky interiéru; a nápadném středovém panelu.

Z provedení celé kabiny je evidentní přístup Lexus Omotenashi, tedy tradice pohostinnosti, kdy dáváme celé posádce najevo, že je vítána, a to nabízeným pohodlím a designovými detaily, které předvídají potřeby každého cestujícího – od osvětlení a klimatizace přes provedení a nastavování sedadel nebo odezvu multimediálního systému až po systém elektronického zámku E-Latch.

Kokpit řidiče je zhmotněním koncepce Lexus Tazuna, která se poprvé představila v SUV střední třídy Lexus NX. Podle těchto zásad jsou klíčové ovládací prvky a zdroje informací rozmístěny bezprostředně kolem řidiče, aby se při jejich používání minimalizovaly pohyby rukou i očí.

Řidič se tak může lépe koncentrovat na samotné řízení s co nejmenším odváděním pozornosti.

Horizontální přístrojový panel s čistými a jednoduchými křivkami napomáhá zajistit široký a ničím nerušený výhled, stejně jako vzdušnou atmosféru v kabině. Po obou stranách panel hladce navazuje na výplně dveří, kdy u předních pasažérů evokuje pocit obklopení při zachování velkorysé a vzdušné atmosféry. Souvislá křivka vyplývající z této konstrukce dále pomáhá řidiči lépe odhadovat náklon vozidla při projíždění zatáček.

Markantní středový panel

Nepřehlédnutelný je robustní středový panel s velkým displejem, který je mírně skloněn dozadu, aby hladce navazoval na celou konstrukci. Po straně panelu jsou čalouněné kolenní opěrky; uprostřed je loketní opěrka čalouněná materiálem příjemným na dotek, resp. níže pak odkládací schránka na menší předměty, v níž najdeme i 12V zásuvku k napájení příslušenství a porty typu USB-C.

Sedadla

Malá výška sedadla nad zemí u řidiče posiluje pocit souznění s vozem, kdy poloha za volantem připomíná způsob sezení v klasických sedanech. Kvůli dobrému výhledu všech členů posádky jsou zadní sedadla umístěna o něco výše než sedadla přední.

Konstrukce sedadel napomáhá zachovat stabilní polohu při sezení s minimálními pohyby hlavy v zatáčkách; „prostorová“ konstrukce sedáku s větší kontaktní plochou sedáku a plošším opěradlem pohodlně obepíná tělo při zachování vzpřímené polohy při sezení. U řidiče navíc evokuje pocit těsnější spolupráce s vozidlem.

Pro sedadlo řidiče je k dispozici elektrické nastavování v osmi směrech. Zadní sklopná sedadla jsou rozdělena v poměru 60:40.

LBX je nejnovější model vybavený systémem, který vás upozorní v případě, že byste na sedadle vedle řidiče nebo v druhé řadě sedadel nechali sedět děti, resp. zapomněli tašku či jiné předměty.

12,3" digitální přístrojový štít

Celkový efekt koncepce Tazuna dále zvyšuje nový plně digitální přístrojový štít – o velikosti 7 nebo 12,3" v závislosti na výbavě. Uspořádání a zvýraznění jednotlivých ukazatelů a dat se mění podle zvoleného jízdního režimu včetně možnosti vlastního nastavení podle osobního vkusu a potřeb. Nastavitelný je i obsah zobrazovaný na multi-informačním displeji v přístrojovém štítu.

Na přání je k dispozici head-up displej s možností výběru ze tří provozních režimů a zobrazením různého množství jízdních údajů a stavu systémů na podporu řízení.

Nové provedení volantu

Provedení volantu se třemi paprsky přispívá k dosažení typického jízdního projevu Lexus – sebejistoty, pohodlí a kontroly za všech situací. Programovatelné dotykové spínače na volantu zase zajišťují rychlý a intuitivní přístup k upřednostňovaným nastavením vozidla. Pro vyšší výbavové linie se nabízí vyhřívání volantu; ten může být obšitý umělou nebo pravou kůží. Koncepci Tazuna odpovídá i poloha a tvarování řadicí páky ve prospěch pohodlí a snadného používání.


Čalounění a ozdobné obklady

O prémiové kvalitě a pečlivém zpracování detailů svědčí používané čalounění a dekory příjemné na pohled i na dotek. Kromě špičkové semi-anilinové kůže je možné zvolit interiér bez použití materiálů zvířecího původu s využitím syntetické kůže a materiálů pro čalounění sedadel a volantu, řadicí páky a výplní dveří.

LBX dále zaujme novými dekorativními výplněmi Tsujusami se vzhledem dřevěného uhlí, k jejichž výrobě se používá nová technika kladení několika vrstev k vytvoření nápadné textury povrchu s trojrozměrným efektem.

Difuzní osvětlení

Design difuzního osvětlení napomáhá vyvolat efekt Omotenashi, tedy vřelou přívětivost k navození podobných pocitů jako v pohodlí domova. Luxusní atmosféru v kabině evokuje nepřímé osvětlení, například kolem klik dveří, v prostoru pro nohy, v přihrádce bezdrátového nabíjení a v odkládací schránce ve středovém panelu.

Difuzní osvětlení nabízí 50 různých odstínů, které jsou uspořádány do 14 skupin pod pěti motivy: hojivým, uvolňujícím, povzbuzujícím, soustředěným a opojným. Odstín lze volit podle nálady řidiče, aktuální trasy nebo denní doby.


Nové atmosféry Lexus

Model LBX představuje nový přístup značky Lexus ke koncipování modelové nabídky, která je lépe sladěna s preferencemi a životním stylem zákazníků.

Řada LBX umožňuje volit ze čtyř různých atmosfér (vedle základního provedení modelu): Elegant a Relax se zaměřením na kultivovanou atmosféru, resp. Emotion a Cool se sportovnějším a dynamičtějším charakterem. Jednotlivé varianty berou v potaz rozdílné typy zákazníků.

Modely v provedení Emotion a Cool jsou nápadné dvoubarevným lakováním a 18" litými koly s broušenými povrchy. Verze Elegant a Relax na druhé straně přinášejí jednobarevný odstín karoserie v kombinaci s lesklými 18" koly.

Co se vnitřní výbavy týče, model Emotion zaujme čalouněním perforovanou umělou kůží na sedadlech, středovém panelu a ve výplních dveří, vždy s červenými akcenty a kontrastním prošíváním. LBX Cool – tedy top model s dynamickým ztvárněním – přináší čalounění kabiny v kombinaci materiálu Ultrasuede a kůže (v odstínu černá/tmavě šedá) včetně hnědých detailů a prošívání v odstínu mědi.

Varianty „atmosféry“ Elegant a Relax evokují odlišnou atmosféru. V případě LBX Elegant je použita umělá kůže v jemném hnědém odstínu Forest nebo světle pískovém Ammonite, kterou najdeme ve výplních dveří, na přístrojovém panelu, měkkých bocích středového panelu a na čalounění sedadel. Ve variantě Relax je možné volit mezi hnědou (Saddle Tan) a černou semi-anilinovou kůží s výrazným prošíváním Tatami.

Vedle čtyř provedení s různými motivy atmosfér se nabízí i základní provedení LBX, v jehož výbavě najdeme celou řadu pokrokových technologií, obvykle nabízených pouze za příplatek. Jde zejména o široký soubor systémů aktivní bezpečnosti a systémů na podporu řízení, které jsou obsaženy v nejnovější generaci paketu Lexus Safety System +.

Pro základní verzi i provedení Emotion a Elegant je možné zvolit veganský interiér bez použití kůže zvířecího původu.

Zakázkové úpravy vozidla – služba Lexus Bespoke Build

Pro zájemce o ještě detailnější úpravy LBX podle vlastního vkusu je připravena nová služba Lexus Bespoke Build. Díky filozofii Lexus, která zákazníka klade vždy na první místo, si každý zájemce může vůz upravit dle vlastního vkusu – a využít tak službu zpravidla vyhrazenou jen luxusním modelům nejvyšší třídy.

V rámci zakázkových úprav může zákazník volit z exkluzivních variant interiéru, a vytvořit si tak vlastní kombinaci barev bezpečnostních pásů, vyšívaných vzorů čalounění, barev prošívání a dekorativních výplní. Nabídka prémiových materiálů zahrnuje jemnou anilinovou kůži – luxusní kožený materiál, který je v rámci modelové nabídky Lexus k dispozici pouze pro LBX a vlajkový sedan LS – nebo materiál Ultrasuede v různých barevných kombinacích. Služba zakázkových úprav bude na vybraných trzích uvedena po zahájení prodeje LBX v roce 2024.

Multimédia, informace a zábava

LBX je vybaveno nejnovějším systémem konektivity Lexus Connect, ovládaným přes 9,8" dotykový displej s antireflexní vrstvou pro snadnou čitelnost za všech světelných podmínek.

Funkce zahrnují cloudovou navigaci s podporou plánování tras na základě dopravních informací v reálném čase včetně odhadu případných zpoždění. Uživatelské pohodlí zvyšuje dynamické rozpoznávání hlasu společně s palubním asistentem „Hey Lexus“. Ten reaguje na hlasové příkazy řidiče a předního spolujezdce a rozpoznává hlasové pokyny a požadavky zadávané přirozenou mluvou, a to i v češtině. Například když řeknete „Hey Lexus, je mi zima“, asistent dá pokyn systému ke zvýšení teploty klimatizace. Dokáže dále rozpoznat, zda hovoří řidič nebo přední spolujezdec, a při zadávání pokynů navíc není zapotřebí vypínat audiosystém.

K propojení chytrých telefonů je připravena bezdrátová/kabelová technologie Apple CarPlay, resp. Android Auto (pouze prostřednictvím kabelu).

Funkce „Moje nastavení“ podporuje registraci až tří uživatelů, kteří si mohou uložit vlastní předvolby pro multimédia (audio, navigaci atd.), vozidlo (polohu za volantem, osvětlení kabiny, přístrojový štít atd.) a bezpečnostní a asistenční systémy (načasování systému PCS, citlivost sledování slepého úhlu atd.). Vozidlo automaticky rozpozná uživatele buď podle přítomnosti digitálního klíče, připojeného zařízení Bluetooth nebo pomocí rozpoznávání tváře (u vozů vybavených kamerou monitorování řidiče).

LBX podobně jako nejnovější modely Lexus podporuje bezproblémové dálkové aktualizace softwaru (over-the-air) multimediálních a bezpečnostních systémů, kdy vlastník vozidla využívá veškerých výhod nových verzí bez nutnosti navštívit servis Lexus.

Digitální klíč

Uživatelské pohodlí zvyšuje i volitelně dodávaný digitální klíč. Technologie kompatibilní se zařízeními Apple a Android umožňuje pomocí aplikace v chytrém telefonu odemykat a startovat vozidlo až pěti různým uživatelům. Telefon ani není nutné vyndávat z kapsy nebo tašky, stačí jej mít u sebe.

Aplikaci lze používat i jako bezdrátový klíč pro dálkové zamykání a odemykání, kdy vozidlo může posloužit například jako bezpečný „box“ k uložení zásilky kurýrem. Pokud by si uživatel chytrý telefon zapomněl nebo se mu vybila baterie, i nadále může použít fyzický klíč.


Audiosystémy

Mark Levinson, exkluzivní audio partner značky Lexus, navrhl pro LBX volitelný prémiový systém ozvučení se 13 optimálně rozmístěnými reproduktory. Součástí systému je deset reproduktorů Unity o průměru 9 cm, včetně vestavěného výškového reproduktoru, plus basové reproduktory 22,9 cm v obou předních dveřích, resp. subwoofer 22,4 cm pod podlahou zavazadlového prostoru.

Systém používá novou technologii prostorového ozvučení Mark Levinson Quantum Logic Surround, která zprostředkuje precizní a hutný zvukový projev, hladce vyváženou kmitočtovou charakteristiku a průzračnou reprodukci tónů.

Standardní audio soustava LBX zahrnuje šest reproduktorů, konkrétně čtyři středotónové reproduktory o velikosti 9 cm plus dva 18cm hloubkové reproduktory v předních dveřích.


Klimatizace a systém Lexus Climate Concierge

Konstrukce jednotky klimatizace se chlubí nízkou hmotností, kompaktními rozměry a hospodárným provozem ve prospěch co nejmenší spotřeby paliva. K účinnému vyhřívání a nízké spotřebě energie přispívá nová konstrukce přívodu vzduchu, která zvyšuje využití recirkulovaného vzduchu.

Systém Lexus Climate Concierge u vyšších výbavových linií automaticky koordinuje systém klimatizace s vyhříváním sedadel a volantu s cílem co nejrychleji zajistit požadovanou teplotu pro všechny členy posádky. Systém zároveň do horní části kabiny přivádí čerstvý vzduch o nižší vlhkosti, aby zabránil zamlžování oken, kdy současně recirkuluje teplý vzduch v prostoru nohou cestujících.

Climate Concierge kromě toho vylepšuje kvalitu vzduchu v kabině pomocí technologie Nanoe-X firmy Panasonic, která proud vzduchu vystupující z výdechů ventilace obohacuje o mikroskopické částice vody. Tyto částice mají vícero výhod, kdy např. pomáhají účinně potlačovat viry a bakterie nebo neutralizovat pachy. Mikroskopické částice zároveň zvlhčují pokožku a vlasy.

Přes mobilní aplikaci Lexus Link může majitel ovládat klimatizaci na dálku, a tak vyhřát či vychladit kabinu ještě před usednutím do vozu, stejně jako spustit odmrazování čelního skla.


Systém otevírání dveří s elektronickým zámkem E-Latch

Systém elektronického zámku Lexus E-Latch zajišťuje intuitivní, hladké a snadné otevírání i zamykání a odemykání dveří bez mechanického zvuku.

Na zadní straně vnějších klik dveří jsou spínače k otevření dveří. Uvnitř jsou do dveří zabudovány kliky a madla tak, aby cestující mohl dveře otevřít jedním pohybem – bez nutnosti kliku uvolnit a poté zatlačit. Spínač pro odblokování dveří pomáhá zabránit nechtěnému otevření; při překročení rychlosti jízdy 4 km/h se dveře automaticky zamknou. Dveře je možné otevřít pouze tehdy, když je zařazen stupeň „P“, je sešlápnut brzdový pedál, resp. je zatažena parkovací brzda. V případě vybití baterie je možné dveře otevírat ručně.

Systém elektronického zámku je spojen s asistentem bezpečného vystupování z vozu, který v případě rizika srážky s vozidlem přijíždějícím zezadu deaktivuje vnitřní spínač otevírání dveří (podrobnosti viz část na téma bezpečnost níže).

Zavazadlový prostor

Zavazadelník LBX s pohonem předních kol nabízí objem až 402 litrů (při nesklopených zadních sedadlech), což postačuje k uložení dvou velkých 75l kufrů pod krytem zavazadlového prostoru; u provedení s pohonem všech kol činí objem 317 litrů.

Dobré využití prostoru vyplývá z absence různých zahloubení a výčnělků, resp. vytvoření místa k uložení nářadí, sady na opravu pneumatiky a dalších drobností pod podlahou kufru. Při převážení velkého a neforemného nákladu je možné lehký skládací kryt zavazadelníku uložit naplocho na podlahu kufru.

Elektrické otevírání výklopné zádě

LBX může být vybaveno elektrickým otevíráním výklopné zádě s kompaktním elektromotorem pro tiché ovládání a rychlou odezvu. Záď lze otevírat pomocí spínačů na přístrojovém panelu a v inteligentním klíči; spínač pro zavírání je i na spodním okraji výklopné zádě. Když uživatel použije inteligentní klíč od vozidla, spínačem pro zavření a zamčení se výklopná záď zavře a zároveň zajistí.

Uživatel si může nastavit maximální úhel otevírání víka, například aby se předešlo nárazu do nízkého stropu garáže nebo jiné překážky. Standardní nastavení je 79 stupňů.

Pokročilý systém parkování a funkce dálkového parkování

Pro LBX je k dispozici pokročilý systém parkování, který v reálném čase získává komplexní obraz vozidla a jeho bezprostředního okolí pomocí čtyř kamer a 12 ultrazvukových senzorů. Vůz tak pomáhá zajistit efektivní a automatické parkování s menším počtem manévrů.

Funkce automatického parkování podporuje kolmé (přídí nebo zádí napřed) a podélné parkování i vyjíždění z parkovacího místa (vyjíždění přídí napřed z podélných parkovacích míst). Systém řídí všechny nezbytné funkce vozidla – řízení, brzdění, pohon a řazení.

Paměťová funkce s využitím obrazu kamery podporuje automatické parkování až na třech pravidelně používaných místech, například na příjezdové cestě k domu. Řidič může systém ovládat i na dálku pomocí speciální mobilní aplikace pro parkování (za podmínky, že má u sebe inteligentní klíč od vozidla). Tato funkce je užitečná zejména při parkování na velmi úzkých místech nebo vyjíždění z nich.

DYNAMICKÉ JÍZDNÍ SCHOPNOSTI

• Neocenitelný požitek z jízdy jako jedna ze základních předností LBX

• Posílení základních charakteristik namísto dalších elektronických systémů

• Premiéra podvozkové platformy GA-B pro malé vozy v rámci značky Lexus se zaměřením na lepší dynamické schopnosti

• První vůz v této třídě vybavený systémem regulace postavení karoserie při brzdění vozidla

• Rozsáhlá opatření k potlačení hluku a vibrací

Jedním z klíčových témat v rámci vývoje LBX byly jízdní schopnosti. Snahou konstruktérů tak bylo zprostředkovat typický jízdní projev Lexus v hávu malého vozu, aby vůz dokázal v řidiči vyvolávat pocity sebejistoty, pohodlí a plné kontroly za všech situací. Citlivá a spolehlivá odezva systému řízení, brzdění a škrticí klapky ve spojení se stabilním jízdním chováním za všech podmínek se promítá do přirozeného dialogu a pocitu těsného propojení řidiče s vozidlem.

Vysvětluje hlavní konstruktér Kunihiko Endo: „Naší snahou bylo zajistit agilní jízdní schopnosti s maximálním využitím kompaktních rozměrů a nízké hmotnosti LBX, a tak jsme se více než kdy jindy zaměřili na odladění klíčových charakteristik vozidla namísto spoléhání se na elektronické řízení.“

Opatření tak zahrnovala např. snížení těžiště, rozšíření rozchodu kol ke zlepšení vlastností setrvačnosti, zvýšení tuhosti karoserie, snížení hmotnosti, použití větších a širších pneumatik a přepracování systému zavěšení kol. Díky kombinaci všech opatření vůz reaguje čitelnými pohyby v souladu se záměry řidiče.

Karoserie: první model Lexus postavený na globální podvozkové platformě GA-B

Toto je první vůz značky Lexus postavený na globální podvozkové platformě GA-B pro kompaktní vozy, která byla zásadním způsobem odladěna tak, aby zajistila typický jízdní projev Lexus.

Delší rozvor, krátké převisy a široký rozchod kol zajišťují vyšší stabilitu a lepší jízdní chování na úrovni hatchbacků nebo sedanů. Větší kola a pneumatiky znamenají větší kontaktní plochu s povrchem vozovky, což přispívá k pocitu stability a sebejistoty za volantem.

Použitá platforma propůjčuje LBX nízké těžiště; vztažný bod kyčelního kloubu je ve výšce pouhých 285 mm, a tak poloha za volantem s nataženýma nohama připomíná spíše sedany než vozy SUV, kde nohy směřují více k zemi.

Robustní konstrukce karoserie

Dalším klíčovým prvkem k dosažení typického jízdního projevu Lexus je tuhost karoserie, která podporuje sebejistotu, pohodlí a pocit kontroly za volantem.

Horní část karoserie je vyztužena strukturálními lepidly a vysokým počtem svarových míst s krátkou roztečí, zejména kolem otvoru výklopné zádě. K torzní tuhosti přispívají různé výztuhy, zatímco k dosažení nízkého těžiště a lepší spotřeby napomáhají lehké součásti, jako například hliníková kapota a komponenty z lisovaného plastu v oblasti podběhů kol, dveřních prahů a dole po stranách dveří. K výrobě středových sloupků a výztuh nárazníku se používá pevná a současně lehká ocel tvářená za tepla. Díky promyšlenému umístění výztuh střechy bylo možné použít tenčí střešní panel, což znamená další úsporu hmotnosti.

Ve spodní části karoserie se využívají další opatření ke zvýšení pevnosti, jako například spojování laserem s housenkovými svary a nasazení lepidel s vysokou mírou tlumení. Umístění výztuh ve spodní části karoserie rovněž napomáhá snižovat vibrace ve prospěch pohodlnější jízdy.

Podvozek a zavěšení kol

Systém odpružení byl odladěn ve prospěch co nejlepších reakcí řízení a snadného zatáčení. Detailní úpravy přispěly ke zvýšení tuhosti a odezvy na příčné síly působící v oblasti ramen.

Vpředu se používá nové zavěšení se vzpěrami typu McPherson, které díky vysoké tuhosti a nízké hmotnosti zajišťuje potřebnou agilitu a kvalitní jízdní vlastnosti. Na zadní nápravě provedení s pohonem všech kol najdeme torzní příčku, zatímco LBX se systémem pohonu všech kol

E-Four používá dvojité lichoběžníkové zavěšení s vlečenými rameny.

Aerodynamika

Ke zmenšení součinitele aerodynamického odporu LBX přispívá nový unifikovaný design s vřetenovitou maskou a odhodlaným pohledem, který napomáhá k hladkému proudění vzduchu od předního nárazníku podél boků vozidla.

Ke snadnému obtékání karoserie vozidla přispívá řada detailů včetně zapuštěných bočních lišt, precizního profilování rohů předního nárazníku a boků zadního nárazníku nebo dodatečných lamel v prostoru dveřních prahů. K dobré aerodynamice LBX a nízkému součiniteli Cd na úrovni 0,34 přispívá i tvarování střechy, zadní střešní spoiler ve tvaru hradla a konstrukce zadních skupinových svítilen.

Poloha za volantem

Návrháři Lexus zohlednili všechny aspekty polohy za volantem (včetně snížení vztažného bodu kyčelního kloubu), aby podpořili pocit spojení s vozidlem, který je klíčem k typickému jízdnímu projevu Lexus.

Nový tříramenný volant se posunul o něco blíže k řidiči a je o něco vzpřímenější; k lepšímu výhledu ven přispívá tvar kapoty společně se štíhlými předními sloupky, aby řidič jednoznačně věděl, kde jsou rohy karoserie a omezily se slepé úhly výhledu po obou stranách při manévrování a otáčení.

Nemalou pozornost věnovali návrháři i sedadlům, která mají plošší konstrukci zad a sedáku včetně úpravy délky, aby řidič co nejlépe vnímal chování vozu.

Potlačování hluku a vibrací

Jakkoli je LBX malým vozem, Lexus věnoval nemalé úsilí k vytvoření tichého a poklidného prostředí v kabině na úrovni větších luxusních modelů.

V rámci paketu opatření ke snížení hluku a vibrací byla velká pozornost věnována dveřím. Zvuk při zavírání byl odladěn tak, aby zprostředkoval uklidňující kvalitu – díky tlumicím plechům uvnitř panelů, zakrytí servisních otvorů a použití těsnicího materiálu kolem výplní dveří.

Tmely s vysokými tlumicími schopnostmi v prostoru střechy pomáhají potlačovat přenos ruchů od vozovky, zatímco velkorysá tlumicí vložka ve střeše zachovává ticho v kabině, kdy například tlumí hluk dopadajících kapek deště.

Kolem celého otvoru kapoty je těsnicí hmota, která potlačuje hluk vlivem víření vzduchu. Ke snížení hluku motoru napomohlo doplnění vyvažovacího hřídele; ve spodní části karoserie se používá lepidlo s vysokými tlumicími schopnostmi a jsou zde rovněž menší mezery mezi jednotlivými díly. U vyšších výbavových linií se používá akustické čelní sklo a akustická přední boční okna; na strategických místech po celé kabině najdeme vložky, izolační hmoty, pěnový materiál a další materiály pohlcující hluk.

Regulace postavení karoserie při brzdění vozidla

LBX je prvním vozem ve své třídě, který používá systém regulace postavení karoserie při brzdění vozidla. Automaticky tak rozděluje brzdnou sílu mezi nápravami, čímž napomáhá potlačovat zanořování karoserie při intenzivním brzdění a náklony vozu v zatáčkách. Kromě vyšší jízdní stability potlačuje vibrace ve prospěch pohodlné jízdy.

Systém využívající nezávislé regulátory tlaku pro přední a zadní nápravu upravuje rozdělování brzdné síly mezi nápravami podle používání brzdového pedálu a svislých pohybů systému zavěšení kol. V počáteční fázi brzdění se mírně zanoří příď vozidla, aby řidič postřehl účinek zpomalování. Když řidič sešlápne brzdový pedál silněji, větší brzdná síla se nasměruje na zadní nápravu, aby se potlačilo zvedání karoserie nad zadními koly, a tak nedocházelo k výraznějšímu zanořování přídě. Menší zanořování zvyšuje jistotu za volantem ve spojení s lineární zpětnou vazbou při brzdění a uklidňujícím pocitem bezpečného kontaktu pneumatik s povrchem vozovky, a to i při prudkém brzdění.

LBX používá elektronicky řízený brzdový systém typu „pressure-on-demand“ (tlak na vyžádání) na bázi vysoce výkonného čerpadla, a zajišťuje tak snadné používání a přirozenou zpětnou vazbu při brzdění. Na všech kolech jsou kotoučové brzdy – s vnitřním chlazením na přední nápravě, resp. kotouče bez odvětrávání na zadních kolech.

Řízení

Elektronické servořízení je odladěno ve prospěch agilní a hladké zpětné vazby. Konstrukce zahrnuje pomocný hřídel s mechanizmem prodlužování/zkracování zdvihu, který pomáhá pohlcovat vibrace.

Rozsah podélného nastavování volantu činí 50 mm; rozsah výškového nastavování (sklonu) je 40 mm.

POHON

• Nový hybridní pohon Lexus 1,5 litru s autonomním dobíjením

• Výkon 136 k/100 kW a nejvyšší točivý moment 185 Nm

• Kompaktní a lehký tříválec s mimořádně vysokou termodynamickou účinností

• Nová bipolární hybridní baterie vykazuje vyšší energetickou hustotu a výkon na podporu agilního lineárního zrychlování

• Na přání systém pohonu všech kol E-Four

LBX používá nový hybridní pohon s autonomním dobíjením, který je vysoce hospodárný a současně odladěný ve prospěch agilní akcelerace, která je obvykle spojována s pohonem čistých elektromobilů. Hybridní pohon propůjčuje LBX příjemný jízdní charakter a výrazně podporuje typický jízdní projev Lexus.

Celkový systémový výkon činí 136 k/100 kW s maximem točivého momentu 185 Nm, což vozu s pohonem předních kol umožňuje akcelerovat na 100 km/h za 9,2 sekundy, resp. 9,6 sekundy v případě provedení s pohonem všech kol. Kombinovaná spotřeba podle metodiky WLTP začíná na 4,4 l/100 km při emisích CO2 na úrovni od 100 g/km.

Motor 1,5 litru VVT-iE

Tříválec 1,5 litru se chlubí špičkovými parametry termodynamické účinnosti, ke které přispívá vysokorychlostní spalování – zde Lexus využívá technologie původem ze světa Formule 1 včetně delšího zdvihu, zvětšeného úhlu ventilů a laserového opracování ventilových sedel na straně sání. Na ultra lehkých pístech, konstruovaných pro vysoký výkon za vysokých otáček motoru, se používá povlak z umělé pryskyřice, který snižuje tření se stěnou válců.

K co nejvyšší termodynamické účinnosti dále přispívá systém variabilního chlazení, který reguluje rychlost proudění chladicí kapaliny v závislosti na provozních podmínkách motoru a venkovní teplotě. To přispívá k rychlejšímu zahřátí motoru, nižším ztrátám vlivem tření, nižší spotřebě paliva a lepšímu výkonu klimatizace.

Elektronicky řízené inteligentní proměnné časování ventilů na straně sání – systém VVTi-E – napomáhá vyvažovat spotřebu paliva a agilní odezvu pohonu, a to i za nízkých otáček motoru nebo nízkých teplot oleje.

Hybridní převodovka

Kompaktnější hybridní systém Lexus používá novou převodovku, jejíž konstrukce přináší úsporu hmotnosti i místa. Přesto je o 17 % výkonnější než klasické pohony téhož rozměru a chlubí se příkladnou spotřebou paliva, tichým chodem a nízkými emisemi.

Ke zmenšení převodového soukolí a zkrácení jednotky převodovky napomohly nástroje umělé inteligence společně s metodami vývoje MBD (Model Based Development) a vysoce přesným měřením. Další prostorovou úsporu přinesly dva motorgenerátory na samostatných hřídelích. Konstruktéři podrobili každý prvek pečlivé analýze ve snaze zmenšit rozměry a hmotnost bez negativních dopadů na vlastnosti či kvalitu. Nové je tak například provedení zubů kol, mechanizmy mazání a chlazení, konstrukce zapouzdření nebo použití oleje s nízkou viskozitou.

Nová jednotka řízení energie (PCU) je natolik kompaktní, že ji bylo možné zabudovat přímo nad převodovku, a tím zachovat nízkou křivku kapoty, což je přínosem z hlediska spotřeby paliva i ochrany chodců.

Nová bipolární hybridní baterie

LBX je v návaznosti na zcela nové RX druhým modelem Lexus, který využívá výhod nové vysoce výkonné bipolární baterie typu NiMH v rámci hybridního pohonu.

Inovativní bipolární technologie přináší vyšší energetickou hustotu kompaktnější a lehčí jednotky baterie. Baterie má o polovinu kratší dobu odezvy, což zvyšuje radost za volantem díky hbitým reakcím, kdy dávkování točivého momentu za nižších otáček působí dojmem, který si zpravidla spojujeme s čistými elektromobily. Těží dále z přepracovaného systému chlazení, který přispívá k delší životnosti i výkonu baterie.

Celý bateriový modul je zabudován pod zadními sedadly, a nezmenšuje tím prostor pro cestující ani zavazadelník.

Systém řízení hybridního pohonu

Systém řízení hybridního pohonu (Hybrid Control) s využitím vyššího výkonu elektromotoru a hybridní baterie zprostředkuje agilní odezvu při rozjezdech s pocitem nepřerušované akcelerace. Odezva se v porovnání s předchozími hybridními systémy zlepšila přibližně o 30 % a počáteční akcelerace o 20 %; zrychlování je ustálené, tedy bez pocitu poklesu hybnosti.

K vyššímu požitku za volantem přispívá tento systém i tím, že pomáhá se zrychlováním a zpomalováním v kopcích, aby řidič nemusel tak intenzivně používat akcelerační pedál ve stoupáních, resp. brzdit v klesáních.

Díky intenzivnějšímu zapojení hybridní baterie při rozjezdech jsou otáčky motoru přibližně o 20 % nižší, což se odrazilo v příjemnější lineární vazbě mezi používáním akceleračního pedálu a zvukem motoru.

Systém rozpozná jízdu v klesání a automaticky zapojuje funkci pro regulaci rychlosti v klesání, a to i v případě, že řidič zcela uvolní brzdový pedál.

Systém předvídání Predictive Efficient Drive

Systém „Predictive Efficient Drive“ předvídá chování řidiče a dopravní podmínky ve snaze optimalizovat nabíjení a vybíjení hybridní baterie v souladu s aktuální jízdní situací. Inteligentní způsob regulace tak napomáhá snižovat spotřebu paliva. Zároveň spolupracuje s cloudovou navigací vozidla, kdy shromažďuje data na trasách, po kterých se řidič často pohybuje; podle potřeby jej řidič může vypnout nebo zapnout.

Prediktivní podpora zpomalování rozpoznává vhodná místa ke zpomalení na trase a zobrazuje je v podobě ikon na obrazovce navigace. Když se vozidlo přiblíží k některému z těchto míst, usnadňuje řidiči práci tím, že zesiluje účinek rekuperačního brzdění – funkci lze využívat dokonce i v případě, že není zapnuto navádění podle navigace. Zesílené rekuperační brzdění zároveň přispívá k účinnějšímu dobíjení baterie.

Systém na základě „prediktivního řízení stavu nabití“ (SOC) během navádění na trase určuje v předstihu až 10 km místa jako např. větší stoupání nebo dopravní zácpy s cílem zajistit co nejefektivnější nabíjení nebo vybíjení baterie. Například funkce pro regulaci stavu nabití při jízdě z kopce využívá zbývající kapacitu baterie před dosažením úseku klesání, aby nepřišla vniveč příležitost rekuperovat energii v klesání. Funkce pro regulaci stavu nabití pro jízdu v kolonách využívá aktuální dopravní informace s cílem zajistit dostatečné nabití baterie ještě před dojetím kolony. To pomáhá snižovat počet spouštění spalovacího motoru při popojíždění v pomalé dopravě.

Sekvenční řazení Shiftmatic

Sportovnější verze LBX – výbavové linie Relax a Cool, resp. provedení Bespoke Build – jsou vybaveny systémem sekvenčního řazení Shiftmatic, který řidiči umožňuje měnit převody pomocí ovládacích páček pod volantem.

Systém zprostředkuje velmi citlivé dávkování brzdné síly při brzdění motorem v šesti stupních, kdy navozuje podobné pocity jako při ovládání manuální převodovky s cílem posílit pocity souznění s vozem, zejména při zdolávání venkovských cest plných zatáček.

Elektronicky řízený pohon všech kol E-Four

Volitelně dodávaný systém pohonu všech kol E-Four posiluje jistotu za volantem díky bezpečnému a stabilnímu ovládání v zatáčkách nebo rozjezdech na površích se zhoršenou přilnavostí. Systém s dodatečným elektromotorem na zadní nápravě automaticky dávkuje optimální hnací sílu na zadní kola. Kompaktní a úsporný systém umožňuje rozdělovat hnací moment mezi přední a zadní nápravu v poměru od 100:0 až po 20:80.

BEZPEČNOSTNÍ A ASISTENČNÍ SYSTÉMY

• Třetí generace paketu Lexus Safety System+3 se systémy aktivní bezpečnosti a systémy na podporu řízení již ve standardu

• Vylepšené schopnosti detekce rizik a nové funkce brzdění, řízení a regulace hnací síly pro předcházení nehodám

Vedle výše zmiňovaných funkcí, jako je pokročilý systém parkování nebo regulace postavení karoserie při brzdění, je LBX standardně vybaveno komplexním souborem bezpečnostních prvků a systémů na podporu řízení v rámci nejnovější generace paketu Lexus Safety System+3.

Vozidlo tak disponuje různými systémy k rozpoznávání rizika nehody – ty upozorňují řidiče a podle potřeby automaticky zasahují do řízení a regulují brzdný účinek i hnací sílu, a napomáhají tak se nehodám zcela vyhnout, nebo alespoň snížit jejich dopady.


Přednárazový bezpečnostní systém
(PCS) disponuje větším rozsahem detekce díky nové kombinaci předního radaru a kamerového senzoru. Nyní dokáže rozpoznávat i motocykly a vozidla přijíždějící v protisměru. Vylepšený asistent pro křižovatky rozpoznává vozidla přijíždějící v protisměru a přecházející chodce při odbočování.

Další výhodou systému je nouzový asistent řízení, jenž přispívá k vyšší stabilitě jízdy a udržování vozidla v pruhu při vyhýbání se zaparkovanému vozidlu, chodci nebo jiné překážce na kraji vozovky. Systém je rovněž k dispozici s funkcí aktivní podpory, která se snaží předejít nehodě jemnými zásahy do brzdění a řízení.

Součástí paketu PCS je také funkce zamezující náhlému a neúmyslnému sešlápnutí akceleračního pedálu za jízdy nízkou rychlostí. Na přání dodávaný „systém upozorňování na křižující objekty před vozidlem“ varuje řidiče před blížícími se vozidly (z obou stran) a pomáhá na křižovatkách s nulovým nebo zhoršeným výhledem.

Dynamický adaptivní tempomat (DRCC) podporuje širší rozsah nastavení odstupu mezi vozidly, aby řidič mohl lépe přizpůsobit fungování systému vlastním potřebám.

Jednou z funkcí je automatické snižování rychlosti v zatáčkách, kdy vůz volí vhodnou rychlost pro hladké projíždění zatáček; dále funkce pro prevenci předjíždění, která upravuje rychlost jízdy tak, aby se zamezilo předjíždění pomalejších vozidel z nesprávné strany na komunikacích s více jízdními pruhy. Řidič také může snadno resetovat stálou rychlost jízdy podle aktuálního rychlostního omezení, o němž informuje systém detekce dopravního značení (RSA).

Vylepšen byl i systém varování při opuštění jízdního pruhu (LDA), který rozpoznává více typů objektů včetně uličního příslušenství, jako např. sloupů elektrického vedení, obrubníků a zábradlí. Dokáže také rozpoznat, když se řidič snaží vyhnout chodci nebo zaparkovanému vozidlu v jízdním pruhu LBX.

Vysoce účinná kamera používaná asistentem semiautonomní jízdy (LTA) přesněji rozpoznává vodorovné dopravní značení; pokud je značení zakryto, například v husté dopravě, systém sleduje trajektorii vpředu jedoucího vozidla. Také dokáže rozpoznávat 3D objekty a přizpůsobovat schopnosti tak, aby se dodržoval přiměřený boční odstup od vozidel ve vedlejších pruzích nebo silničních staveb při zachování přirozeného způsobu fungování z pohledu řidiče.

Po zapnutí asistenta LTA je dále k dispozici systém varování při opuštění jízdního pruhu. Když dá řidič znamení k přejetí do jiného jízdního pruhu, systém pomocí radaru a kamery PCS zkontroluje bezpečnost situace, vypočte cílovou trajektorii a přiměřeně zasáhne do řízení. Po přejetí do požadovaného pruhu se LTA přepne do běžného provozního stavu.

Systém monitorující bdělost řidiče pomocí kamery nad volantem nepřetržitě sleduje stav řidiče. Zaznamená-li, že řidič ztratil koncentraci vlivem únavy nebo nevolnosti, aktivuje optické a zvukové výstrahy. Poprvé na světě je tento systém propojen s palubními systémy aktivní bezpečnosti, a tak když řidič nereaguje, vozidlo dokáže samo hladce zpomalit až do úplného zastavení a zapnout výstražná světla (asistent nouzového zastavení vozidla).

Proaktivní asistent řidiče (PDA) zahrnuje asistenta pro předvídání překážek, asistenta pro zpomalování a asistenta řízení. Používá se za nižších rychlostí jízdy, například ve městě. Přední kamera monitoruje prostor vpředu s cílem odhalit možná rizika, jako např. zaparkovaná vozidla, cyklisty nebo chodce chystající se vstoupit do dráhy vozidla nebo pohybující se po okraji vozovky. V případě rizika nehody se systém pomocí brzdění a zásahu do řízení snaží vyhnout překážce, ale současně udržuje vozidlo v daném jízdním pruhu.

Součástí paketu Lexus Safety System+3 je dále automatické přepínání dálkových světel nebo (ve vyšších výbavách) adaptivní systém ovládání dálkových světel (AHS) s automatickým nastavováním světlometů pro optimální výhled vpřed bez oslňování protijedoucích vozidel.

Systém detekce dopravního značení (RSA) rozpoznává a zobrazuje více typů výstražných a příkazových značek na rychlostních komunikacích. Omezovač rychlosti vozidla může být propojen se systémem RSA, kdy omezuje výkon hnacího ústrojí a podle potřeby přibrzďuje v souladu s platným rychlostním omezením v daném úseku.

Při manévrování s vozem pomáhá Asistent sledování provozu v příčném směru za vozidlem s brzdnou funkcí a systém sledování slepého úhlu v součinnosti s kamerou pro couvání a systémem podpůrného brzdění při parkování. Systém podpůrného brzdění při parkování za pomalé jízdy automaticky zasahuje do pohonu a brzdění v situacích, kdy hrozí riziko střetu se statickou překážkou, vozidly přijíždějícími zezadu nebo chodci.

Stěrač s integrovanými ostřikovacími tryskami

K lepšímu výhledu řidiče za nepříznivého počasí pomáhá nový stěrač s integrovanými ostřikovacími tryskami, který se již představil ve vlajkových modelech Lexus LC a LS. Stěrač rozstřikuje kapalinu přímo z lišty, a zajišťuje tak důkladnější a rychlejší očistu čelního skla.

LEXUS LBX Technické údaje

Zdroj: www.lexusnews.eu

Zadavatel
Lexus

Lexus

Lexus je výrobní divize luxusních automobilů, patřící společně se Scionem do koncernu Toyota. Divize byla založena v roce 1989 uvedením sedanu Lexus LS (velice připomínající model W126 automobilky Mercedes-Benz) na trh. Lexus je společně s mateřskou Toyotou průkopníkem v oblasti hybridních pohonů automobilů. Využívají a rozvíjejí technologii Hybrid Synergy Drive, která umožňuje downsizing objemu konvenčních spalovacích pohonů. Automobilka proslula v oblasti šetrnosti k životnímu prostředí a díky svým prvkům aktivní bezpečnosti udává směr, kterým se ubírají moderní automobily.

Další články od Lexus

VÝTVARNÍCI VYTVOŘÍ PRO NOVÝ LEXUS LBX DYNAMICKÉ OBRAZY
Lexus

VÝTVARNÍCI VYTVOŘÍ PRO NOVÝ LEXUS LBX DYNAMICKÉ OBRAZY

Lexus pověřil několik evropských výtvarníků se zaměřením na digitální umění, aby vytvořili dynamické obrazy na oslavu uvedení nového městského SUV s označením LBX.
NOVÝ LEXUS NX OVERTRAIL PŘINÁŠÍ JEŠTĚ VÍCE DOBRODUŽSTVÍ
Lexus

NOVÝ LEXUS NX OVERTRAIL PŘINÁŠÍ JEŠTĚ VÍCE DOBRODUŽSTVÍ

Nové provedení prémiového SUV Lexus NX ve výbavové linii Overtrail přináší ještě vyšší úroveň cestování. Nejde přitom o robustní terénní vůz, ale o nejnovější interpretaci modelu se specifickými stylistickými prvky a vylepšeními určenými výhradně pro tuto edici, pro ještě větší dobrodružství a zážitky na cestách.
NOVÝ LEXUS UX 300h 2024: VYŠŠÍ VÝKON A LEPŠÍ JÍZDNÍ VLASTNOSTI
Lexus

NOVÝ LEXUS UX 300h 2024: VYŠŠÍ VÝKON A LEPŠÍ JÍZDNÍ VLASTNOSTI

Městské SUV Lexus UX, jeden z nejprodávanějších modelů značky v Evropě, se v roce 2024 bude moci pochlubit vylepšeným pohonem a zdokonalenou jízdní dynamikou. UX bylo navržené s cílem zprostředkovat pocit bezpečí a praktickou všestrannost v kombinaci s jízdními vlastnostmi hatchbacku.
NOVÝ LEXUS LBX ZÍSKAL OCENĚNÍ OD MAGAZÍNU WHAT CAR?
Lexus

NOVÝ LEXUS LBX ZÍSKAL OCENĚNÍ OD MAGAZÍNU WHAT CAR?

Model Lexus LBX získává první významná evropská ocenění v podobě titulů Auto roku 2024 a Kompaktní SUV roku 2024, které udělil přední automobilový magazín What Car?
DYNAMICKÁ PREZENTACE – ZCELA NOVÝ LEXUS LBX
Lexus

DYNAMICKÁ PREZENTACE – ZCELA NOVÝ LEXUS LBX

LBX je zcela novým modelem pro nový trh značky Lexus v Evropě. Má ambice změnit pravidla hry a stát se klíčovým modelem k dalšímu růstu značky v tomto regionu.
LEXUS SPOJUJE INOVACE A TECHNOLOGIE, CHCE BÝT PRÉMIOVOU ZNAČKOU ELEKTROMOBILŮ
Lexus

LEXUS SPOJUJE INOVACE A TECHNOLOGIE, CHCE BÝT PRÉMIOVOU ZNAČKOU ELEKTROMOBILŮ

Lexus rozvíjí strategii čistých elektromobilů nové generace, u nichž uplatňuje principy designu a nových technologií, které změní automobilovou budoucnost. Na své každoroční prezentaci Kenshiki forum v Bruselu dal Lexus detailněji nahlédnout do své celosvětové strategie stát se do roku 2035 značkou čistých bateriových elektromobilů (BEV), v Evropě pak dokonce ještě dříve – a to do roku 2030, pokud to podmínky panující na trhu umožní.
LEXUS ODHALÍ NOVÉ LBX NA PAŘÍŽSKÉ ZÁŽITKOVÉ AKCI
Lexus

LEXUS ODHALÍ NOVÉ LBX NA PAŘÍŽSKÉ ZÁŽITKOVÉ AKCI

Lexus v roce 2023 před uvedením svého zcela nového a přelomového modelu LBX pořádá po celé Evropě sérii zážitkových akcí. Poslední z této série navazující na podniky v Milánu, Londýně a Madridu se uskuteční v Paříži v tamním pekařství.
ULTIMATE EDITION JE EXKLUZIVNÍ ROZLUČKOU S MODELEM LEXUS RC F
Lexus

ULTIMATE EDITION JE EXKLUZIVNÍ ROZLUČKOU S MODELEM LEXUS RC F

Nové provedení luxusního sportovního kupé Lexus RC F Ultimate Edition je poslední verzí tohoto úspěšného modelu na evropském trhu. Přináší vrcholnou úroveň kultivovanosti, která vychází z varianty RC F Track Edition a spojuje vylepšenou aerodynamiku, nižší hmotnost a odlišné naladění podvozku pro mimořádné jízdní schopnosti s méně nápadným a uhlazenějším zevnějškem.
LEXUS V JAPONSKU PŘEDSTAVÍ KONCEPTY ELEKTROMOBILŮ NOVÉ GENERACE
Lexus

LEXUS V JAPONSKU PŘEDSTAVÍ KONCEPTY ELEKTROMOBILŮ NOVÉ GENERACE

Lexus na Japonské přehlídce mobility 2023 představuje ve světové premiéře několik nových koncepčních modelů bateriových elektromobilů. Například koncept čistě elektrického sedanu LF-ZC, který naznačuje možnou podobu nového sériového modelu s plánovaným uvedením v roce 2026. Představí také vizi vlajkového čistě elektrického SUV s označením LF-ZL.
LEXUS ODHALÍ KONCEPČNÍ ELEKTROMOBILY PŘÍŠTÍ GENERACE
Lexus

LEXUS ODHALÍ KONCEPČNÍ ELEKTROMOBILY PŘÍŠTÍ GENERACE

Lexus na přehlídce mobility 2023 (Japan Mobility Show) odhalí hned několik koncepčních modelů čistých elektromobilů příští generace. Dále ukáže nové pokročilé technologie s cílem přiblížit návštěvníkům svoji vizi požitku z jízdy budoucnosti.