Deloitte··6 min

Volný trh, zahraniční partneři i dotace. České firmy hodnotí 20 let v Evropské unii pozitivně

Deloitte

Deloitte

Deloitte označuje jednu či více společností globální sítě členských společností Deloitte Touche Tohmatsu Limited („DTTL“) a jejich dceřiné a přidružené subjekty (souhrnně „organizace Deloitte“). Společnost DTTL (rovněž označovaná jako „Deloitte Global“) a každá z jejích členských společností a jejich přidružených subjektů je samostatným a nezávislým právním subjektem, který není oprávněn zavazovat nebo přijímat závazky za jinou z těchto členských společností a jejich přidružených subjektů ve vztahu k třetím stranám. Společnost DTTL a každá členská společnost a přidružený subjekt nese odpovědnost pouze za své vlastní jednání či pochybení, nikoli za jednání či pochybení jiných členských společností či přidružených subjektů. Společnost DTTL služby klientům neposkytuje.

Tisková zpráva

– České firmy vnímají dosavadních 20 let České republiky v Evropské unii pozitivně. Členství v EU jim umožnilo expanzi na evropské trhy i spolupráci se zahraničními partnery. Přínosem pro ně je i možnost využití dotací a strukturálních fondů. Vyplývá to z průzkumu mezi českými společnostmi v rámci programu Czech Best Managed Companies (BMC). Jednotný evropský trh jim zároveň přinesl i větší konkurenci, což však většinou vnímají jako impulz k inovacím.

U příležitosti 20. výročí vstupu ČR do Evropské unie hodnotí české firmy jako pozitivum i otevřený pracovní trh. Přivítaly by zároveň i zavedení eura, které by jim přeshraniční spolupráci ještě více usnadnilo a díky kterému by se oprostily od měnového rizika. Své postoje vyjádřily v průzkumu poradensko-technologické společnosti Deloitte v rámci programu Czech Best Managed Companies (BMC), hodnotícího soukromě vlastněné společnosti dle rozsáhlé mezinárodní metodiky.

20 let na jednotném trhu

Hlavní změnou, kterou českým firmám vstup do EU přinesl, je odstranění bariér v rámci mezinárodního obchodu. Jednotný trh je důležitý hlavně pro exportní společnosti, kterým umožnil větší expanzi. Přínosem je pro české podniky i uvolnění cel a omezení na hranicích, což umožňuje kromě exportu i dovoz výrobků z celé unie. I proto by české firmy uvítaly zavedení eura, které by provázanost s jednotným evropským trhem ještě posílilo.

„Přínos našeho vstupu do EU byl určitě zásadní, stát se součástí tohoto otevřeného trhu a odstranění zbytečných obchodních a celních bariér významným způsobem zjednodušilo naše aktivity na exportních trzích. Samozřejmě to přineslo i překážky, například v podobě větší konkurence z okolních zemí, ale konkurence je motorem pokroku a inovací,“ říká Miroslav Vrba, výkonný ředitel společnosti S&K Label, která je největším výrobcem samolepicích etiket ve východní Evropě.

Sjednocená legislativa v rámci evropského trhu zároveň řadě firem zjednodušila byrokracii. V posledních 20 letech bylo kromě toho pro české společnosti výrazně jednodušší přilákat zahraniční investory nebo navázat spolupráci s jinými firmami z EU. V neposlední řadě pak celá řada z nich využívá evropských dotací, které posilují konkurenceschopnost českého byznysu.

Konkurence jako impulz ke zdokonalování

Negativních stránek členství v EU vnímají české společnosti jen minimum. Ačkoli se někdy setkávají s přílišnou regulací či změnami legislativy, řada firem vidí problém spíše s implementací evropských pravidel ze strany českých úřadů.

Jako klíčovou proměnu vnímají české firmy větší konkurenci danou snadnějším přístupem zahraničních společností na český trh. I tu ale většinou berou především jako podnět pro další vývoj a zlepšování.

„Pozitivně lze jistě hodnotit především volný přeshraniční pohyb a otevření trhů. Je logické, že se tím i zvýšila konkurence, ale myslím si, že to v konečném důsledku bylo ku prospěchu, protože právě konkurence nás nutí usilovat o to, být stále lepší. V poslední době si však myslím, že některé regulace a nařízení EU jsou za hranou a Evropu jako takovou silně poškozují,“ říká Jan Smola, CEO HELUZ GROUP.

Otevřený pracovní trh – riziko i příležitost

Stále výrazněji se do fungování českých firem promítá také volný pracovní trh v rámci zemí EU. Ten jim umožňuje přilákat zaměstnance ze zahraničí. Na druhou stranu se však některé společnosti potýkají s odchodem kvalifikovaných pracovníků do jiných zemí.

„Členství v EU a s tím spojený volný obchod nám přináší možnost podnikat a dodávat naše řešení na téměř celém kontinentu. Další výhodou může být zapojení do projektů dotovaných EU. Osobně jsem rád za otevřený trh práce v rámci EU, který ovšem může být pro firmy působící v ČR i překážkou. Myslím tím odliv pracovníků do ekonomicky výkonnějších států EU,“ říká Jan Zinek, CEO společnosti Anect.

Většina společností však i jednotný pracovní trh vnímá spíše jako příležitost. Pro řadu z nich je pak ze strategického pohledu důležité i to, že má jednotný trh silnější pozici v dnešním globalizovaném světě.

„Již 20 let jsme součástí EU a český byznys za tu dobu prošel značnou proměnou. A můžeme jednoznačně říci, že jde o proměnu k lepšímu. Provázanost s jednotným trhem českým firmám umožnila navázat hodnotná partnerství se zahraničními firmami a expandovat do dalších evropských zemí. I proto české firmy doufají, že co přijde další logický krok, tedy přijetí eura. To by dále usnadnilo obchodování se zbytkem EU a přineslo českým společnostem další příležitosti pro růst,“ uzavírá Kateřina Novotná, Czech BMC Leader ze společnosti Deloitte.

Průzkum probíhal v dubnu 2024 mezi několika desítkami českých privátně vlastněných firem v rámci programu Czech Best Managed Companies, který oceňuje nejlépe řízené české společnosti. Vyhlášení ocenění BMC 2024 proběhne 16. května 2024 v Praze.

Czech Best Managed Companies

Program Czech Best Managed Companies společnosti Deloitte oceňuje a pomáhá rozvíjet dobře řízené, privátně vlastněné společnosti. Vytváří tak globální platformu, která podporuje mezinárodní spolupráci a sdílení zkušeností předních privátních firem. Best Managed Companies staví na osvědčené globální metodice Deloitte, která hodnotí kvalitu řízení firmy a managementu v klíčových oblastech: strategické směřování, produktivita a inovace, firemní kultura, a struktura řízení a finanční výkonnost.

Zdroj: www2.deloitte.com

Další články

Další články od Deloitte

Deloitte: EU bojuje s odlesňováním. Nová evropská legislativa se blíží a dotkne se i nečekaných odvětví. 9 z 10 dotčených firem ale ani nezačalo s přípravami

Deloitte: EU bojuje s odlesňováním. Nová evropská legislativa se blíží a dotkne se i nečekaných odvětví. 9 z 10 dotčených firem ale ani nezačalo s přípravami

– Už od prosince se budou muset firmy připravit na nové nařízení EU týkající se deforestace (EUDR), které má za cíl snížit podíl Evropské unie na globálním odlesňování. Toto nařízení ovlivní široké spektrum odvětví a přinese vysokou administrativní zátěž. Deloitte upozorňuje, že české firmy nejsou na tyto změny dostatečně připraveny, a mnohé z nich ani nejsou informovány o jeho dopadech. Nařízení se nevztahuje pouze na obchodníky se dřevem, ale i na všechny, kdo distribuují, importují a exportují zboží jako kávu, kakao, produkty ze skotu, pneumatiky nebo papír, tedy i na nakladatelství a mediální domy či třeba obchodní řetězce. V případě nedodržení hrozí firmám přísné sankce.
| Deloitte
Deloitte: Generativní AI čelí výzvám v oblasti rizik a práce s daty, ukazuje nová studie Deloitte

Deloitte: Generativní AI čelí výzvám v oblasti rizik a práce s daty, ukazuje nová studie Deloitte

- Navzdory rostoucím investicím a počátečnímu nadšení zůstávají správa rizik a práce s daty klíčovými výzvami pro širší využívání generativní umělé inteligence (GenAI). Třetí čtvrtletní zpráva Deloitte AI Institute™ o stavu generativní AI ve firmách ukazuje, že dvě třetiny organizací (67 %) zvyšují investice do GenAI díky jejímu prokázanému potenciálu. Zpráva však také zdůrazňuje, že překážky, jako jsou problémy s daty a řízením rizik, brání plnému rozvoji a tlumí nadšení vedoucích pracovníků. Ukazuje se, že pro pokračující investice bude klíčové prokázat hodnotu nasazení GenAI a překonat výzvy spojené s jejím efektivním začleněním do organizačních struktur.
| Deloitte
Mluvit s šéfem o stresu? Pro většinu mladých Čechů dál tabu. Jejich duševní zdraví je přitom horší, než u mladých v zahraničí, vyplývá z průzkumu Deloitte

Mluvit s šéfem o stresu? Pro většinu mladých Čechů dál tabu. Jejich duševní zdraví je přitom horší, než u mladých v zahraničí, vyplývá z průzkumu Deloitte

- Mladí lidé v Česku se cítí hůře, než mladí ve světě. Zatímco v zahraničí deklaruje duševní pohodu 51 % respondentů z řad generace Z, v Česku je to u stejně starých lidí 43 procent. Přes 54 % mladých v zahraničí také uvedlo, že jejich zaměstnavatel bere duševní zdraví zaměstnanců vážně, zatímco v Česku to bylo jen 41 %. A otevřeně hovořit se svým nadřízeným o pocitu stresu či úzkosti by v zahraničí nevadilo 59 procentům mileniálů, zatímco v Česku to bylo jen 43 % příslušníků stejné generace. Vyplývá to z průzkumu poradenské a technologické společnosti Deloitte.
| Deloitte
Růst zpomalil, ale pokračuje. Počet evropských transakcí vzrostl o 5,3 %. Očekáváme zvýšení aktivity, predikují analytici Deloitte

Růst zpomalil, ale pokračuje. Počet evropských transakcí vzrostl o 5,3 %. Očekáváme zvýšení aktivity, predikují analytici Deloitte

– Ve druhém čtvrtletí letošního roku došlo na trhu fúzí a akvizic k nárůstu počtu transakcí. Jejich počet vzrostl z celkových 2 697 zaznamenaných v prvním letošním kvartále na 2 841, což představuje nárůst o 5,3 %. Souhrnná hodnota uskutečněných obchodů za posledních 12 měsíců rovněž vzrostla - konkrétně z původních 467 na 576 miliard dolarů. Za pozitivním vývojem stojí klesající inflace, snižování eurových úrokových sazeb a veskrze pozitivní situace na akciových trzích. Zlepšující se ekonomika by mohla vést k dalšímu zvýšení aktivity na trhu M&A ve zbývající měsících letošního roku, předpovídají analytici poradenské a technologické společnosti Deloitte ve své predikci.
| Deloitte
Česko je v dostupnosti bydlení nejhorší v celé Evropě a Praha je mezi metropolemi předposlední

Česko je v dostupnosti bydlení nejhorší v celé Evropě a Praha je mezi metropolemi předposlední

- V dostupnosti bydlení, tedy poměru mezd a cen nových bytů, bylo loni Česko ze všech zemí Evropy předposlední a letos skončilo úplně poslední. Pořídit si novou vlastní nemovitost u nás v průměru vyjde na ekvivalent 13,3 hrubých ročních mezd. Praha je navíc hned po Amsterdamu nejméně dostupnou evropskou metropolí. Vyplývá to z aktuálních dat nově publikovaného Deloitte Property Indexu 2024, kterým poradensko-technologická společnost Deloitte každoročně monitoruje to, jak Evropané bydlí a kolik je to stojí.
| Deloitte
Růst nájmů začal zrychlovat, nejvíce hlásí Hradec Králové, Liberec a Brno

Růst nájmů začal zrychlovat, nejvíce hlásí Hradec Králové, Liberec a Brno

- Průměrná cena za metr čtvereční nájemního bydlení v Česku během druhého kvartálu letošního roku stoupla na 305 korun. Oproti prvnímu čtvrtletí loňského roku tak vzrostla o 3,4 %, vyplývá z Deloitte Rent Indexu, který pravidelně srovnává průměrné ceny nájemního bydlení napříč Českem.
| Deloitte
Deloitte s Amazon Web Services spouští společný program na podporu umělé inteligence. Zaměří se na její další rozvoj

Deloitte s Amazon Web Services spouští společný program na podporu umělé inteligence. Zaměří se na její další rozvoj

– Deloitte a Amazon Web Services zřizují program na podporu umělé inteligence. V rámci programu vznikne laboratoř, kde si klienti těchto společností mohou osahat široké možnosti inovativních technologií včetně pokročilé generativní umělé inteligence. Program pomůže i s financováním úspěšných pilotních studií, které v laboratoři vzniknou. Deloitte společně s Amazon Web Services navazují na dosavadní aktivity, ve kterých podporují implementaci AI nástrojů a strojového učení do firem. Deloitte navíc v rámci iniciativy IndustryAdvantage investuje do vývoje inovací zaměřených na konkrétní odvětví 2 miliardy dolarů.
| Deloitte
Růst cen bytů pokračuje. Nejrychleji v Libereckém kraji a na Moravě

Růst cen bytů pokračuje. Nejrychleji v Libereckém kraji a na Moravě

- Během prvního čtvrtletí letošního roku byl na českém nemovitostním trhu zaznamenán pokračující růst cen prodaných bytů. Po roce poklesu tak podruhé v řadě došlo k růstu průměrné ceny, tentokrát o 4 % na 99 300 Kč za metr čtvereční. Vyplývá to z nejnovějších dat žebříčku Deloitte Real Index, který pravidelně vydává poradenská a technologická společnost Deloitte.
| Deloitte
Udržitelnost v Deloitte posiluje Gabriel Marosi, bude řídit ESG

Udržitelnost v Deloitte posiluje Gabriel Marosi, bude řídit ESG

- Česká pobočka největší poradenské firmy světa má od července nového ředitele pro udržitelnost a ESG. Gabriel Marosi bude mít v Deloitte na starost ESG projekty pro největší tuzemské i nadnárodní firmy, včetně těch z bankovního sektoru.
| Deloitte
Predikce medailí z OH v Paříži: Češi přivezou 11 cenných kovů, předpovídají experti Deloitte

Predikce medailí z OH v Paříži: Češi přivezou 11 cenných kovů, předpovídají experti Deloitte

- Už tento pátek odstartují v Paříži letní olympijské hry. Letos se bude rozdělovat 329 sad medailí v celkem 32 sportech. Na základě aktuálních ekonomických a demografických statistik dosazených do predikčního modelu by podle expertů poradenské a technologické společnosti Deloitte měla česká výprava získat 11 medailí. Při posledních dvou letních olympijských hrách predikovali experti Deloitte počet získaných medailí se stoprocentní úspěšností.
| Deloitte