Rok 2023 v síti E.ON Drive: Elektromobily dobily téměř 2 000 MWh energie

|

„Máme za sebou rekordní rok, co se týče výstavby dobíjecích stanic. Jen v uplynulém roce se nám podařilo vybudovat 176 dobíjecích bodů, což bylo nejvíce v historii. Aktuálně tak máme více než 520 dobíjecích bodů na více než 265 stojanech. Vedle toho jsme modernizovali řadu našich dřívějších lokalit a osadili je silnějšími a výkonnějšími dobíječkami včetně dvou těch nejvýkonnějších, které v Česku řidiči najdou. Rostoucí veřejná dobíjecí infrastruktura ruku v ruce s rostoucím počtem elektromobilů na našich silnicích se pak samozřejmě odráží také na vyšší spotřebě a využití našich dobíječek,“ vysvětluje Martin Klíma, jednatel společnosti E.ON Drive Infrastructure, která má v rámci E.ONu výstavbu a správu veřejné sítě na starost. A dodává ještě jednu zajímavou statistiku, že vozy, které na stanicích E.ON Drive dobíjely nejčastěji, byly Škoda Enyaq, VW ID.4 a KIA eNiro.

Nejčastěji dobíjeli řidiči na pražském Zličíně

Celkem řidiči v dobíjecí síti E.ON Drive provedli v uplynulém roce téměř 90 000 dobití. Nejčastějšími způsoby dobití přitom bylo použití RFID čipů nebo karet vydaných poskytovateli. Ty použili při dobíjení uživatelé v 86 % případů. Přes aplikaci dobíjeli řidiči v 8,6 % procentech případů a jednorázový způsob dobíjení přes platební bránu nebo kartu byl využit v 5,4 % případů.

Z pohledu počtu dobití byla nejvytíženější lokalitou dvojice 50 kW dobíjecích stanic u Hypermarketu Globus v Praze Zličíně. Tam řidiči dobíjeli ve více než 4 100 případech. Následovaly pak Vystrkov u Humpolce s Rozvadovem, kde se dobíjelo na obou místech více než 3 200krát.

Nejvíce energie odebrali uživatelé na dobíječkách v Rozvadově

Co se týče objemu odebrané energie, tak v síti E.ON Drive v Česku dominují dobíjecí huby s ultrarychlými dobíječkami u páteřních tahů – Rozvadov, Vystrkov a Sulejovice u Lovosic. Vůbec nejvíce energie dobili řidiči v Rozvadově, kde využívají dvě dobíječky s výkony 175 kW a 150 kW a odebrali více než 112 MWh elektrické energie. Na druhém místě je pak lokalita Vystrkova u Humpolce se zhruba 102 MWh odebrané elektrické energie a třetí pak Sulejovice u Lovosic, kde řidiči dobili přes 90 MWh elektrické energie. Zajímavostí je i využití jedné AC dobíjecí stanice s výkonem 22 kW u supermarketu Terno v Českých Budějovicích, která se s ročním odběrem přes 42,2 kWh umístila na 9. místě mezi všemi lokalitami sítě E.ON Drive v Česku podle objemu odebrané energie.

Dlouhodobě byl naší nevytíženější lokalitou Vystrkov u Humpolce, ale na spotřebě energie se tam podepsalo částečné omezení provozu na přelomu léta a podzimu, kdy jsme tuto lokalitu kompletně modernizovali a předělali na ultrarychlý dobíjecí hub se čtyřmi stojany o celkovém instalovaném výkonu 1050 kW a možností dobíjení na stanicích s výkony 400 kW, 300 kW a dvakrát 175 kW až pro šest automobilů najednou,“ popisuje Martin Klíma. „I v tomto roce pak máme v plánu dál rozšiřovat a modernizovat naši dobíjecí síť a zařazovat do ní především stanice s vyššími výkony, které jsou aktuálně trendem. Vedle nově budovaných lokalit se tak na vylepšení mohou těšit naši zákazníci i u těch stávajících a zavedených. Ještě více se chceme v tomto roce zaměřit také na kvalitu dobíjecích míst. Zlepšit například přístupnost stanic, instalovat více platebních terminálů a další prvky,“ doplňuje Martin Klíma.

V letošním roce se mohou těšit řidiči na výstavbu ultrarychlých dobíjecích stanic především podél hlavních dopravních tepen. Na jaře by měly začít stavební práce v Hradci Králové, Českých Budějovicích, Ústí nad Labem, Brně, Praze, Olomouci. Další místa budou následovat v průběhu roku. Ve všech lokalitách budou instalovány stanice o výkonech 300 kW a více s možností platby pomocí platebního terminálu.

Zdroj: www.eon.cz

E.ON

Rekordní rok obnovitelných zdrojů v síti EG.D

Téměř trojnásobné množství fotovoltaických elektráren a více než trojnásobný instalovaný výkon v síti. Distribuční společnost EG.D, člen skupiny E.ON, má za sebou rekordní rok 2023 z pohledu připojování obnovitelných zdrojů do své sítě. Do distribuční soustavy na jihu Moravy, v jižních Čechách, na Vysočině a v částech Zlínského a Olomouckého kraje přibylo na 27 300 nových fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem zhruba 330 MW. Na 80 % celkového instalovaného výkonu tvoří zdroje s menším výkonem na hladině nízkého napětí, zbytek pak výrobny připojované na hladině vysokého a velmi vysokého napětí. Počet žádostí o připojení fotovoltaických elektráren do sítě naopak meziročně mírně poklesl. Bateriové úložiště mělo 94 % z celkového počtu instalovaných zařízeních.

E.ON

Přejít k E.ONu se loni rozhodlo více než 100 000 zákazníků. Klienty lákala stabilita i férové ceny

Jeden z nejúspěšnějších roků v rámci nových akvizic má za sebou společnost E.ON Energie. Jako nového dodavatele energií si ji v loňském roce vybralo a podepsalo smlouvu více než 100 000 zákazníků. Klienty lákala stabilita, férové ceny a široká škála produktů, které jim E.ON nabízel. Většina smluv byla uzavřena bezpapírově. E.ON aktuálně dodává energie do zhruba 1,5 milionu domácností a firem.

E.ON

Na distribučním území EG.D odebrali zákazníci vloni nejméně plynu za posledních deset let

Již druhý rok za sebou zaznamenala distribuční společnost EG.D, člen skupiny E.ON, klesající spotřebu energií. Projevilo se to hlavně u plynu, kterého odběratelé spotřebovali v roce 2023 dohromady o 11 % méně než v roce 2022, a dokonce o čtvrtinu méně než v roce 2021. U elektřiny byla spotřeba o 6 % nižší oproti roku 2022 a vůči roku 2021 pak menší o desetinu.