Národní muzeum··5 min

Národní muzeum připomíná 30. výročí svobody a demokracie

Národní muzeum připravilo k 30. výročí svobody a demokracie celý soubor akcí, a to jak v Praze, tak i v zahraničí. V Historické a Nové budově Národního muzea tak na návštěvníky od 18. listopadu čeká výstavní projekt s názvem Sametová revoluce a otevřena bude také vůbec poprvé i spojovací chodba mezi oběma budovami s multimediální expozicí Momenty dějin. Zároveň ve spolupráci s Českými centry a Slovenským národním muzeem prezentuje Národní muzeum putovní výstavu The Velvet revolution 1989 v celkem deseti místech v Evropě i zámoří.

Výstava Sametová revoluce

Výstava v Historické budově Národního muzea představuje události druhé poloviny 80. let minulého století, samotnou Sametovou revoluci a období do voleb v červnu 1990. Vedle originálních sbírkových předmětů spojených se sametovou revolucí návštěvníci uvidí dalších zhruba 120 sbírkových předmětů jako například řády Václava Havla, figurku Ropáka ze stejnojmenného filmu Jana Svěráka, model Temelína, předměty z bytového divadla Vlasty Chramostové anebo prezidentský slib Václava Havla z prosince 1989. Výstavu v Historické budově doplňují dvě další instalace. Výstava Poprvé svobodně, jež prezentuje plakátovou sbírku Národního muzea z let 1989 – 1990, a která současně patří mezi nejbohatší v ČR. Plakáty jsou podmíněné dobově, ale současně reflektují témata, která řešíme i v dnešní době, jako například problematika znečištění ovzduší, postavení menšin ve společnosti anebo vyrovnávání se s minulostí. Druhá instalace nazvaná Zpátky do lavic se nachází v prostorách původní Sněmovny lidu. Vybrané poslance vrátí zpět do Federálního shromáždění a představí je na základě informací, které vyplnili do dotazníků po svém zvolení v červnu 1990.

Expozice Momenty dějin

Od 18. 11. 2019 budou mít návštěvníci poprvé možnost projít se spojovací chodbou mezi Historickou a Novou budovou Národního muzea. Na celkem 112 metrech projekce uvidí jedinečnou multimediální expozici, která se věnuje bouřlivým událostem 20. století na Václavském náměstí od vzniku Československa až po přelom tisíciletí. Součástí je i pohled na každodennost tohoto prostoru. Zároveň se multimediální program věnuje architektonickému vývoji tohoto místa, od 19. století po soudobé změny. Jedná se o zcela jedinečný multimediální projekt, který je svou technologickou a projekční povahou v Evropě zcela unikátní, zároveň je ale výjimečný i v měřítku celosvětovém. Návštěvníka obklopí přes 2 m vysoký obraz odehrávající se na obou stěnách chodby. Audiovizuální produkce je realizovaná 38 projektory a sound systemem s 32 kanálovým zvukem.

„Národní muzeum připravilo připomenutí 17. listopadu 1989 nikoliv jako jedinou výstavu, ale komplex pro obě své centrální budovy. Navíc nedokumentujeme pouze hektické dny revoluce, ale stav společnosti na konci 80. let a následnou cestu ke svobodným volbám. Zároveň otevíráme ve spojovací chodbě zcela mimořádný multimediální projekt Momenty dějin, který v našem muzejnictví doposud nemá obdobu - a ten se zaměřuje na dramatické osudy Václavského náměstí ve 20. století a také na jeho dynamický architektonický vývoj,“ říká Michal Stehlík náměstek generálního ředitele Národního muzea.

Zahraniční výstava The Velvet revolution 1989

Výstava The Velvet revolution 1989 se ve spolupráci s Českými centry a Slovenským národním muzeem bude postupně otevírat v několika světových destinacích. Tuto výstavu připravilo Ilustrátorské studio Tomski & Polanski a její součástí jsou audiovizuální materiály z období společenské změny v letech 1989 – 1990. Tato výstava se tak návštěvníkům postupně představí v Berlíně, Vídni, Petrohradě, New Yorku, Bruselu, Paříži, Rize, Vilniusu, Budapešti či Moskvě.

Videomapping Cesta ke svobodě

Součástí otevření výstav a připomenutí listopadového výročí bude i videomapping na fasádu Historické budovy Národního muzea s názvem Cesta ke svobodě, který bude moci veřejnost vidět 17. listopadu od 19.30 a od 22.00. Zhruba desetiminutová projekce připomene listopad roku 1989 v kontextu pádu železné opony, konce bipolárního světa, konce komunistického režimu a celého bloku. Mezi hlavní motivy patří zdůraznění uzavřených hranic, rozdělení světa i československé společnosti a role významných osobností během následujícího půlstoletí.

Schody času: 30 let svobody

Jedná se o unikátní zvukovou instalaci Českého rozhlasu ve spolupráci s Národním muzeem, která je umístěna mezi Historickou a Novou budovou Národního muzea. Představuje třicet let svobody ve zvukové paměti. Do minulosti návštěvníky přenesou dobové zvukové nahrávky z archivu Českého rozhlasu, vybrané výroky českých osobností a přehled nejzajímavějších událostí uplynulých let. Vedle sebe se tak objevují společenské a kulturní události, přírodní katastrofy, politické kauzy nebo sportovní výsledky. Celou zvukovou kompozici je možné si poslechnout také online na www.schodycasu.cz.

Vstup nejen na výstavy ale i do celé Nové i Historické budovy Národního muzea bude vyjma výstavy Tutanchamon RealExperience v týdnu od 18. do 24. listopadu 2019 zdarma.

Zdroj: www.nm.cz

Zadavatel
Národní muzeum

Národní muzeum

Národní muzeum v Praze (zkratka NM, od roku 1848 České muzeum, v letech 1854–1919 Museum Království českého) je nejvýznamnější česká muzejní instituce. Bylo založeno v roce 1818 jako Vlastenské muzeum za vlády Františka I. ze soukromých sbírek tehdejší české šlechty. Poslední významná rekonstrukce byla dokončena v říjnu 2018, na sté výročí vzniku Československa.

Další články od Národní muzeum

Národní muzeum otevírá novou výstavu Etiopie objektivem diplomata v Náprstkově muzeu
Národní muzeum

Národní muzeum otevírá novou výstavu Etiopie objektivem diplomata v Náprstkově muzeu

Na nádvoří Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur si mohou návštěvníci nově prohlédnout výstavu s názvem Etiopie objektivem diplomata. Výběr fotografií, jejichž autorem je Miroslav Kosek, představuje přírodní krásy a geografickou rozmanitost Etiopie i každodenní život jejích obyvatel.
Národní muzeum na příští rok připravuje dvě světové výstavy – Čingischán a 100 předmětů, 100 příběhů z Národního palácového muzea na Taiwanu. Smlouvy jsou podepsány!
Národní muzeum

Národní muzeum na příští rok připravuje dvě světové výstavy – Čingischán a 100 předmětů, 100 příběhů z Národního palácového muzea na Taiwanu. Smlouvy jsou podepsány!

Národní muzeum připravuje na příští rok dvě velké výstavy světového významu. Ve spolupráci se zahraničními muzejními institucemi v Mongolsku a na Taiwanu představí v březnu příštího roku návštěvníkům výstavu Čingischán, kterou v září vystřídá výstava 100 předmětů, 100 příběhů z Národního palácového muzea. V Praze tak budou po celý rok vystaveny naprosto jedinečné předměty světového kulturního dědictví.
Národní památník na Vítkově se stal součástí Vojenského historického ústavu
Národní muzeum

Národní památník na Vítkově se stal součástí Vojenského historického ústavu

Národní památník na Vítkově, který byl od roku 2000 součástí Národního muzea, přechází od 1. června 2024 do rukou Ministerstva obrany. Jeho převzetí a spojení s komplexem budov Vojenského historického ústavu Praha tak umožní jeho užívání jako původně zamýšleného symbolu demokratického státu a památníku těch, kteří za něj položili své životy. Až do konce srpna letošního roku zůstanou pro veřejnost v památníku otevřeny expozice a výstavy Národního muzea.
Národní muzeum a Česká televize zvou děti na Den s Déčkem v muzeu
Národní muzeum

Národní muzeum a Česká televize zvou děti na Den s Déčkem v muzeu

Národní muzeum miluje děti. Společně s Českou televizí připravilo na sobotu 8. června den pro rodiny s dětmi plný her, zábavy, tvoření a objevování. Známé pohádkové postavy z vysílání stanice Déčko, jako je ptáček Duháček, Jů a Hele, králíci z klobouku, Večerníček a další provedou dětské návštěvníky tvořivými dílnami, expozicemi Historické budovy a Dětským muzeem. Vstup pro děti a jejich doprovod je na akci v rámci muzejní hry zdarma.
Více než 100 tisíc návštěvníků si v Národním muzeu nenechalo ujít unikátní výstavu Baroko v Bavorsku a v Čechách
Národní muzeum

Více než 100 tisíc návštěvníků si v Národním muzeu nenechalo ujít unikátní výstavu Baroko v Bavorsku a v Čechách

Právě dnes, kdy Historickou budovu opouští poslední exponáty, se Národní muzeum rozloučilo s velmi úspěšným výstavním projektem Baroko v Bavorsku a v Čechách. Unikátní skvosty z období 100 let 17. a 18. století si v době od 8. prosince do 8. května přišlo prohlédnout 103 295 návštěvníků, včetně žáků a studentů v rámci školních programů. I do budoucna chystá Národní muzeum velké výstavní projekty mezinárodního významu.
České primadony v Met opeře. Národní muzeum představuje v New Yorku světové úspěchy českých operních pěvkyň
Národní muzeum

České primadony v Met opeře. Národní muzeum představuje v New Yorku světové úspěchy českých operních pěvkyň

V rámci Roku české hudby připravilo Národní muzeum pro milovníky opery projekt, v němž představuje umění a úspěchy českých operních pěvkyň v zahraničí. Ve spolupráci s Českým centrem a Metropolitní operou v New Yorku otevřelo 22. května zbrusu novou výstavu s názvem České primadony v Met opeře. Nejen prostřednictvím unikátních divadelních kostýmů ze sbírek Národního muzea a Metropolitní opery uvádí výstava slavné české pěvkyně od počátku 20. století až po současnost, které během své kariéry vystupovaly v jednom z nejprestižnějších světových operních domů, Metropolitní opeře v New Yorku, a mnohdy se zde zasloužily o provedení významných českých oper.
Náprstkovo muzeum Národního muzea slaví 150 let od prvního otevření expozic
Národní muzeum

Náprstkovo muzeum Národního muzea slaví 150 let od prvního otevření expozic

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur slaví 150 let od svého otevření. Významné výročí si připomene velkolepým sobotním Etnopiknikem, komentovanými prohlídkami běžně nepřístupných původních prostor domu U Halánků a tvořivými dílnami nejen pro děti.
Národní muzeum otevírá v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur výstavu Vietnam blízký a vzdálený
Národní muzeum

Národní muzeum otevírá v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur výstavu Vietnam blízký a vzdálený

V Náprstkově muzeu se v úterý 30. dubna otevírá nová výstava s názvem Vietnam blízký a vzdálený. Ta přiblíží návštěvníkům tradiční vietnamskou kulturu a dlouhou historii této země, ale i aktuální moderní Vietnam. Zároveň představí příběh početné komunity žijící v České republice, vzájemné vztahy obou kultur a problematiku společného soužití.
Startuje City Nature Challenge! Národní muzeum zahajuje už 7. ročník přírodovědecké výzvy
Národní muzeum

Startuje City Nature Challenge! Národní muzeum zahajuje už 7. ročník přírodovědecké výzvy

V pátek 26. dubna 2024 startuje už 7. ročník mezinárodní přírodovědecké výzvy City Nature Challenge. Ten bude letos v České republice opět probíhat v Praze, Brně, Českých Budějovicích a Uherském hradišti. Nově se zapojí také Ostrava a mikroregion Veselsko. Cílem projektu, který do České republiky přivedlo Národní muzeum, je ukázat, že i příroda ve městech může být unikátní a bohatá, a je potřeba ji chránit.
Výstava loutek v Prachaticích zavede návštěvníky do královéhradeckého Divadla Drak
Národní muzeum

Výstava loutek v Prachaticích zavede návštěvníky do královéhradeckého Divadla Drak

Národní muzeum po zimní přestávce opět otevřelo Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích. Kromě stálé expozice návštěvníky přivítá také další výstava z cyklu Profily českých loutkových divadel. Loutky Marka Zákosteleckého je tentokrát zavedou do královéhradeckého Divadla Drak.