Na distribučním území EG.D odebrali zákazníci vloni nejméně plynu za posledních deset let

|

„Loňská celková spotřeba elektřiny byla vůbec nejnižší za posledních devět let. Naposledy naši zákazníci odebrali tak malé množství v roce 2014, a to zhruba o 2,2 % než v roce 2023. U plynu pak dosáhla spotřeba dokonce desetiletého minima. Turbulentní období na energetickém trhu v posledních letech viditelně změnilo návyky klientů. Lidé hledali cesty, jak na energiích ušetřit a efektivní nakládání s nimi se ukázalo jako jedna z možností. I když ceny aktuálně poklesly oproti těm z minulých let, trend šetření přetrvává dál,“ vysvětluje David Šafář, člen představenstva společnosti EG.D.

Odběratelé E.GD vloni spotřebovali lehce přes 13 milionů MWh elektřiny. Pro představu, normální domácnost, která podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) spotřebuje 3 MWh za rok, by takové množství elektrické energie spotřebovávala 4 343 515 let. Plynu pak zákazníci EG.D odebrali téměř 265 milionů m3. S tím by průměrná domácnost, která plynem topí a ohřívá vodu a na základě statistik ČSÚ ho spotřebuje ročně 1 600 m3, vystačila na 165 625 let.

Spotřebu snižovalo i nadprůměrně teplé počasí

Dlouhodobý trend šetření, který začal předloni, potvrzují i data za prosinec 2023. Klienti společnosti EG.D, která distribuuje plyn v Jihočeském kraji a v okrese Pelhřimov a elektřinu v Jihočeském a v Jihomoravském kraji, v částech Zlínského a Olomouckého kraje a na Vysočině, spotřebovali o 9,5 % méně plynu než ve stejném měsíci roku 2022. U elektřiny byla potom spotřeba nižší o téměř 3 % než v prosinci 2022.

„Vliv na spotřebu elektrické energie i zemního plynu mělo jak v prosinci, tak i v ostatních měsících roku 2023, i velmi teplé počasí,“ dodává David Šafář. Prosinec 2023 byl s průměrnou teplotou 2°C na distribučním území EG.D vůbec nejteplejším za poslední tři roky. Spotřebitelé i z tohoto důvodu odebrali v posledním měsíci loňského roku o 3,5 milionů m3 plynu oproti roku 2022 a dokonce o 9,2 milionů m3 než v roce 2021. Navíc podle dat Českého hydrometeorologického ústavu byl celý rok 2023 nadmíru teplý napříč celým distribučním územím EG.D. S průměrnou teplotou 10,5 °C dokonce nejteplejší za posledních čtyři roky.

Kontakty

Lubomír Budný

tiskový mluvčí

M + 420 705 868 642

E [email protected]

www.egd.cz

Zdroj: www.eon.cz

E.ON

Ještě více chytrých prvků i nárůst kabelizace

Rekordní zájem o fotovoltaiky, rozvoj elektromobility, ale i další výzvy jako jsou sdílení energií nebo nástup komunitní energetiky, svědčí o tom, že energetický svět se proměňuje. Aby společnost EG.D, člen skupiny E.ON, zajistila bezpečnou a spolehlivou dodávku energií svým odběratelům, každoročně investuje do obnovy a inovací své distribuční sítě miliardy korun. Letos plánuje prostředky oproti loňsku navýšit a na modernizaci sítě vynaložit téměř 8,15 miliard korun, celkové investice pak přesáhnou deset miliard korun. EG.D tak například dokončí anebo odstartuje rekonstrukce klíčových rozvoden, do sítě implementuje nové chytré prvky a zaměří se na kabelizaci vedení.

E.ON

Projekt EG.D tříd na středních školách se rozšiřuje. Od září se otevřou dvě nové

Energetika je oborem budoucnosti a její role bude v dalších letech ještě výraznější. Společnost EG.D, člen skupiny E.ON, zabezpečuje distribuci elektrické energie na jihu České republiky. Podstatnou část jejích zaměstnanců tvoří lidé na technických pozicích, a právě bez technicky vzdělaných pracovníků se do budoucna neobejde. EG.D i proto dlouhodobě podporuje vzdělávání a ročně do něj investuje více než čtyři miliony korun. Loni v září navíc otevřela ve spolupráci se Střední školou elektrotechnickou a energetickou (SŠEE) v Sokolnicích u Brna pilotní projekt EG.D třídy, který od nadcházejícího školního roku rozšíří i na další dvě školy na svém distribučním území. Jednou z nich je Střední odborná škola elektrotechnická v Hluboké nad Vltavou a pak i Střední průmyslová škola v Třebíči.

E.ON

V rámci 16. ročníku E.ON Energy Globe se hledá udržitelný projekt roku v Česku

Kdo naváže na vítěze loňského ročníku, společnost NIL Textile, a stane se letošním udržitelným projektem roku? Soutěž E.ON Energy Globe, prestižní tuzemské ocenění v oblasti ekologie, udržitelnosti a ochrany životního prostředí, odstartovala svůj už 16. ročník. Až do 3. března se mohou do soutěže hlásit zajímavé projekty i nápady. Odborná porota pak z došlých nominací nebo tipů vybere finálové projekty, které se utkají o přízeň veřejnosti. Vítěz si na slavnostním vyhlášení, které bude letos na konci prázdnin v Brně, odnese hlavní cenu 500 000 korun od společnosti E.ON na svůj další rozvoj. Zkrátka nepřijdou ani ti, kdo zajímavé projekty nominují. Ten, kdo jako první pošle tip, jež nakonec porota vybere do finále, získá poukaz v hodnotě 10 000 korun na glamping – netradiční ubytování v srdci přírody.