Menší spotřeba elektřiny, více přenesených dat a do pěti let pouze elektroauta. Vodafone vydal výroční zprávu o udržitelnosti

|

Největším zdrojem uhlíkových emisí jsou u Vodafonu překvapivě obyčejné automobily. Důvod je prostý – už 12 let pohání veškerou infrastrukturu firmy pouze zelená energie. Ačkoliv objem přenesených mobilních dat v síti za posledních pět let stoupl o víc než 850 procent, uhlíkovou stopu i spotřebu elektrické energie drží na uzdě stále efektivnější technologická řešení. Jejich relevance v uplynulém fiskálním roce dramaticky stoupla s příchodem války na Ukrajině a energetické krize. To vše vyplývá z právě vydané nefinanční výroční zprávy Vodafonu.

Digitální technologie jsou naprosto klíčové pro úspory energií, efektivnější využívání přírodních zdrojů, vytváření cirkulární ekonomiky a snižování elektroodpadu, což jednoznačně ukazují i naše data. Klimatická krize je krizí nás všech, zelená a digitální transformace firem a celé ekonomiky je proto naprosto nevyhnutelná,“ říká Zuzana Holá, ředitelka komunikace a udržitelnosti Vodafonu.

Pozitivní vliv technologií na snižování dopadu lidské činnosti na životní prostředí je neoddiskutovatelný, a to i v řeči čísel. Například pomocí řešení internetu věcí loni Vodafone přispěl k úspoře 25 804 tun oxidu uhličitého u svých zákazníků, což je meziroční nárůst skoro o pětinu. Tato řešení pomáhají snižovat spotřebu energií, chytře spravovat budovy nebo vozový park a v neposlední řadě také městům efektivněji, levněji a šetrněji svážet komunální odpad.

Do pěti let se bude ve Vodafonu jezdit pouze elektroauty

Není překvapením, že objem dat přenášených v mobilní síti Vodafonu dlouhodobě roste, mezi lety 2017-2022 stoupl dokonce o 864 % a jen v uplynulém roce pak o dalších 38 %. Množství emisí CO2 na jednotku dat Vodafone přitom snížil o 26 %. Celkovou spotřebu elektrické energie se podařilo snížit o 3 %, a to zejména díky důrazu na energetickou efektivitu, konkrétně například nasazení chytré správy Citrix serverů.

Vodafone už 12 let využívá pro svůj provoz pouze zelenou energii, právě z toho důvodu nejsou hlavním zdrojem znečištění emise z elektřiny, ale obyčejná spotřeba fosilních paliv pro provoz vozového parku a vytápění budov. Také v těchto oblastech ale Vodafone přichází s inovacemi, které pomohly snížit uhlíkové emise.

V minulém obchodním roce Vodafone ve svém datacentru například instaloval tepelné čerpadlo a začal využívat teplo z datacentra pro vytápění kanceláří. Díky tomu bylo možné zrušit dosavadní vytápění z plynové kotelny. „Tento krok snížil spotřebu plynu Vodafonu v České republice o 12 % a celkové množství emisí o 40 tun za rok. Další omezení spotřeby fosilních paliv souvisí se snižováním počtu služebních aut a postupným přechodem k vozovému parku na pohon hybridní, plug-in hybridní a elektrický. Do roku 2028 by se ve Vodafonu mělo jezdit výhradně elektromobily,“ doplňuje Zuzana Holá.

Čtyři měsíce placeného volna pro druhého z rodičů využilo už téměř 160 lidí

Strategie udržitelnosti se ale zdaleka nevěnují jen životnímu prostředí, velmi důležité jsou rovné šance pro každého. Interní statistiky říkají, že ve středním managementu Vodafonu v uplynulém fiskálním roce působilo 41 % žen (oproti 37 % v roce předchozím), v nejvyšším managementu pak byly ženy zastoupeny ze 40 %. Firma celkem zaměstnávala 2 304 lidí.

K větší inkluzi pomáhá také možnost pracovat flexibilněji. Před dvěma lety Vodafone zavedl revoluční změnu a výrazně rozšířil možnosti práce na částečný úvazek pro všechny pozice. Této možnosti už využívá 21 % nováčků, kteří od té doby do firmy nastoupili, a výrazně stoupla obliba part-time úvazků u mužů. Ze všech nováčků na part-time zhruba 28 % tvoří právě muži, což je meziročně o osm procentních bodů více.

Vodafone sází na flexibilitu dlouhodobě a nabízí těm, kteří nemohou nebo nechtějí pracovat pět dní v týdnu, i další možnosti. Řešením je pro ně například zhuštěný pracovní týden, tedy režim, kdy člověk například čtyři dny v týdnu pracuje 10 hodin a pátý už má zkrátka „odpracováno“. Další možnosti pak mají ve Vodafonu lidé s dětmi. Mohou čerpat například 16 týdnů plně placené dovolené pro druhého z rodičů, které využilo během uplynulého fiskálního roku 29 lidí a od spuštění programu v roce 2022 již celkem 156 kolegů a kolegyň.

  1. Kompletní zpráva o udržitelném podnikání Vodafonu ve fiskálním roce 2022/2023 je k dispozici na webových stránkách.

Zdroj: www.vodafone.cz

Vodafone

Vodafone kupuje virtuálního mobilního operátora SAZKAmobil

Společnost Vodafone se dohodla se společností Sazka na odkupu jejího virtuálního mobilního operátora SAZKAmobil. Pro zákazníky tohoto operátora se aktuálně nic nezmění, už dosud využíval mobilní síť právě Vodafonu a zůstane i značka SAZKAmobil.

Vodafone

Štědrý den 2023 v síti Vodafone: Méně SMS i volání než loni, více přenesených dat. Vánoční období už ve statistikách nevyniká

Během letošního Štědrého dne spojila síť Vodafonu zhruba 11 milionů hovorů a přenesla více než 5 milionů textových zpráv. Využití datových služeb vzrostlo oproti loňskému roku o 55 %, což potvrzuje výrazný trend posledních let, kdy se komunikace přesouvá do internetových aplikací. Ačkoliv počet SMS každoročně klesá, stále je během Štědrého dne vůbec nejvyšší z celého roku. V případě hlasových hovorů a objemu přenesených dat už ale vánoční období lze srovnat i s běžným provozem.

Vodafone

Silvestr 2023 v síti Vodafone: lidé si nejčastěji přáli přes mobilní data, zahraniční hovory mířily hlavně na Ukrajinu

Silvestrovský provoz v síti Vodafone opět potvrdil trend posledních let, že lidé si i do nového roku nejvíce přáli přes mobilní data. Využití datových služeb vzrostlo oproti loňskému roku o 38 %, síť spojila 14,5 miliónu hovorů a přenesla 3,5 milionu SMS zpráv. Počet odeslaných SMS ale stále klesá. Poklesl i počet a délka hovorů. Nejvytíženější byla tradičně hodina po půlnoci. Zahraniční hovory mířily hlavně na Ukrajinu.