Ve Vodafonu ctíme hned několik pravidel, díky nimž má naše podnikání pozitivní dopad na životní prostředí. Vedle závazku být uhlíkově neutrální, podporujeme vlastními produkty cirkulární ekonomiku, snižujeme ekologickou stopu našich produktů a služeb a s tomu samému motivujeme i naše zákazníky.
Uhlíkově neutrální provoz a uhlíková neutralita celého hodnotového řetězce
Od roku 2021 využíváme v celé Evropě pouze elektřinu z obnovitelných zdrojů. Do roku 2025 budeme veškerý elektroodpad z našich sítí znovu využívat nebo recyklovat. Do roku 2028 eliminujeme emise z naší vlastní činnosti a emise, které vznikají v našem dodavatelském řetězci, při cestování nebo používáním námi prodávaných výrobků, snížíme na polovinu. A do roku 2040 pak chceme dosáhnout uhlíkové neutrality. Hlásíme se k Pařížské klimatické dohodě a naše kroky vedoucí k uhlíkové neutralitě jsou ověřené SBTi. Za náš přístup ke klimatické změně jsme získali od organizace CDP rating A a naše detailní plány do roku 2027 najdete v Klimatickém tranzičním plánu.
Velká část emisí spojená s našimi aktivitami souvisí s produkty a službami v našem hodnotovém řetězci. Tyto emise vznikají při výrobě a dopravě námi nakupovaného zboží a služeb, a také plnou z používání výrobků a služeb našimi zákazníky. Ve výběrových řízeních máme pro obchodní partnery povinná environmentální kritéria, s dodavateli spolupracujeme na snižování jejich emisí např. přechodem k obnovitelným zdrojů energií.
Zákazníky se snažíme motivovat k výběru ekologičtějších zařízení. U námi prodávaných telefonů najdou EcoRating - hodnocení dopadu daného telefonu na životní prostředí, nabízíme pojištění zařízení proti poškození, ale i certifikované repasované telefony. V kampani #SwitchToGreen inspirujeme lidi, společnosti a komunity, aby se při používání technologií rozhodovali s ohledem na udržitelnost.
Elektřina z obnovitelných zdrojů
V ČR nakupujeme elektřinu z obnovitelných zdrojů od roku 2011. Nyní, tedy v roce 2024, je 100 % elektrické energie, kterou Vodafone využívá ve své evropské síti, kryto certifikáty obnovitelné energie (REC). Ty potvrzují, že energie, která byla vyrobena a dodána do sítě, pochází z obnovitelných zdrojů, jako je vítr, slunce nebo voda. Kromě toho Vodafone v Evropě nakupuje stále větší část elektřiny přímo od výrobců obnovitelných zdrojů energie prostřednictvím smluv o nákupu elektřiny ("PPA"). Další informace k evropské síti
Motivujeme zákazníky k recyklaci starších zařízení
Elektroodpad je nejrychleji rostoucí kategorií odpadu na světě. Češi a Češky si přitom nový telefon kupují v průměru za dva až tři roky. Výroba mobilních telefonů navíc zatěžuje životní prostředí. Každý z nich má v sobě velký díl plastů a celou řadu cenných kovů, jejichž zásoby jsou omezené. Má proto smysl využívat i starší telefony.
Přes online službu RE-START vykupujeme starší funkční smartphony a poskytujeme je k dalšímu využití. Navíc za každý takto získaný přístroj, který se díky RE-STARTU opětovně využije, Vodafone Group přispívá jednu libru organizaci WWF zabývající se ochranou přírody. Starý nefunkční telefon pak můžete přinést do všech našich prodejen.
Prostřednictvím partnera zrecyklujeme až 95 % všech jeho částí. Peníze z recyklace investujeme do projektů Nadace Vodafone, které podporují technologie s pozitivním společenským dopadem, například aplikace Záchranka, Echo, nebo Bright Sky.
Veškerý odpad z našich sítí znovu využíváme nebo recyklujeme
Modernizace telekomunikačních sítí umožňuje navyšování jejich kapacity, tedy možnost přenášet vyšší množství dat, a přitom současně nezvyšovat spotřebu energií. Výměna technologií ale na druhé straně způsobuje elektroodpad. Spolupracujeme proto s našimi dodavateli i řadou obchodních partnerů a veškerý odpad z naší infrastruktury poskytujeme k dalšímu využití anebo recyklaci.
Pomáháme zákazníkům snižovat jejich vliv na životní prostředí
Podle průzkumů má až 84 % existujících řešení internetu věcí (IoT) potenciál přispívat k naplňování Globálních cílů udržitelného rozvoje (UN SDGs). Díky našim řešením využívajícím IoT tak lze monitorovat a řídit na dálku např. spotřebu energií, svoz odpadů, parkování ve městech nebo zavlažování. IoT je klíčem ke snižování emisí a optimalizaci spotřeby. Jen za rok 2023 jsme našim zákazníkům pomohli ušetřit 29 tisíc tun emisí uhlíku.
Snižujeme ekologickou stopu našich výrobků a služeb
Emise v hodnotovém řetězci (tzv. Scope 3) činí obvykle víc než 70 % všech emisí firem. Postupně proto integrujeme principy cirkularity i do designu našich vlastních výrobků a služeb, které tak mají pozitivní vliv na celkový dopad na životní prostředí našich zákazníků. Naši ekologickou stopu snižujeme i v logistice. Nejen co se týče balení našich zásilek, ale také v např. v Praze máme kurýry, které rozváží zásilky Vodafonu elektromobilem.
Zdroj: www.vodafone.cz