EG.D zrychluje připojování obnovitelných zdrojů

|

„Jako člen skupiny E.ON podporujeme zelené zdroje a jejich implementaci do sítě. Jsou pro nás jednou z našich hlavních priorit. Boom, který začal v minulém roce stále nijak výrazně nepolevuje. Abychom situaci zvládli, spolupracujeme dohromady se státní správou, regulátorem, kolegy z jiných distribucí i dalšími institucemi. Pomohlo nám i to, že jsme zavedli řadu kroků pro zlepšení situace,“ vysvětluje Pavel Čada, místopředseda představenstva EG.D. Už loni společnost spustila online formulář, který velmi zefektivnil a zkrátil podávání žádostí, dále ještě více posílila kapacity pro instalaci fotovoltaik a letos v březnu spustila tzv. mapu připojitelnosti. „I nadále podnikáme další kroky tak, abychom připojení obnovitelného zdroje do sítě pro naše zákazníky co nejvíce zjednodušili. Výrazně se nám podařilo zkrátit dobu připojení a zároveň navýšit počty připojených fotovoltaik. Celkem jsme od začátku roku do sítě připojili 16 500 fotovoltaických elektráren,“ dodává Pavel Čada.

Od ledna tohoto roku přitom pracovníci EG.D provedli už téměř 18 400 úkonů tzv. uvedení výrobny do trvalého provozu. Každý měsíc navíc kontinuálně rostou počty FVE, které zapojíme do naší sítě. Rekordní byl v tomto ohledu letošní květen, kdy jsme připojili 3 900 solárních elektráren. Stále evidujeme zhruba 12 % marných výjezdů k instalacím, které nemají připravené odpovídající připojovací podmínky stanovené ve smlouvě o připojení. Nejčastějším problémem jsou například zdroje s chybějícími bateriemi, anebo nesprávně připravená zapojení elektroměrových rozvaděčů. Tato místa nejde připojit, a musíme se tak opakovaně vracet,“ dodává Martin Marada, vedoucí oddělení měření společnosti EG.D, s tím, že za celý loňský rok měli technici 1 200 marných výjezdů. Za první tři měsíce letošního roku tak objem marných výjezdů dosáhl téměř objemu jako za celý rok 2022, kdy vyjížděli technici k 960 marným instalacím a po polovině roku ho výrazně překročil.

Celkem tak do sítě technici připojili 16 500 elektráren, které měly všechny náležitosti připravené v pořádku. V minulém roce bylo přitom za celý rok připojeno 11 500 zdrojů v síti EG.D a podle dostupných dat zhruba 32 000 na celém území ČR.

Kroky, které jsme zavedly, tak zafungovaly. Díky tomu se nám podařilo ve druhém čtvrtletí roku 2023 zkrátit dobu, jež uplyne od žádosti o uvedení do trvalého provozu po připojení solární elektrárny, v průměru na 20 dní.

Mapu připojitelnosti využilo téměř 100 000 klientů

Vedle těchto zdrojů společnost EG.D ve své síti eviduje také zvýšený zájem o bezpřetokové zdroje. Od ledna 2021 do poloviny letošního roku připojila vedle zdrojů s přetokem dalších téměř 2 200 bezpřetokových zdrojů. Z toho téměř 1 400 jen v letošním roce. Je tak vidět enormní zájem i o tento typ fotovoltaického řešení. Právě bezpřetokové elektrárny jsou vhodné pro klienty v oblastech, kde už je aktuálně vyčerpaná kapacita sítě. Často se přitom může jednat o přechodnou variantu. Ve chvíli, kdy dojde k posílení sítě v dané lokalitě, si mohou klienti zažádat o povolení přetoku. Aby zákazníci měli takovou informaci co nejdříve a mohli plánovat své projekty, zavedla EG.D jako první distributor v České republice mapu připojitelnosti. Jako užitečný nástroj je hojně využívaná, EG.D spustilo mapu připojitelnosti na svém webu 1. března. Za čtyři měsíce ji využilo zhruba 97 000 klientů.

Zdroj: www.eon.cz

E.ON

Servis plynových spotřebičů se nevyplatí odkládat na topnou sezonu

Nechat si zkontrolovat plynová zařízení v domácnosti pravidelně jednou ročně je základem jejich dalšího bezchybného provozu. A že je teprve léto? Nevadí. Společnost EG.D, distributor plynu v Jihočeském kraji a na Pelhřimovsku, doporučuje odběratelům plynu, aby si pravidelný servis domluvili už nyní a nečekali na podzim, kdy startuje topná sezona. To mají plynoservisy plné kalendáře a čekací lhůty jsou dlouhé. Majitelé zařízení včasným servisem před zvýšenou zátěží zajistí nejen bezchybný provoz spotřebičů, ale předejdou i případným problémům, které se objevily v uplynulé topné sezóně v souvislosti s výskytem nečistot sulfidu měďného.

E.ON

EG.D podporuje prevenci úrazů elektrickým proudem. Video může zachránit život

Jedním z nejzávažnějších úrazů, který má často fatální následky, je úraz elektrickým proudem. Distribuční společnost EG.D, patřící do skupiny E.ON, maximálně dbá na bezpečnost práce a ochranu svých zaměstnanců. Díky tomu je počet úrazů elektrickým proudem u pracovníků EG.D dlouhodobě extrémně nízký, ovšem v případě široké veřejnosti se šplhá v rámci České republiky ke stovkám ročně. Společnost už několik let edukuje dospělé i teenagery, jak úrazům elektrickým proudem předcházet. Podle aktuálních statistik se téměř jedna třetina z nich přihodí dětem do 18 let. I proto EG.D vytvořilo nové vzdělávací video, které bude distribuovat do škol.

E.ON

Společnost EG.D spouští unikátní web Galerievulicich.cz

Nikola Tesla, zvířata Šumavy, Jan Žižka, krabička od zápalek nebo obří žabák. Co mají společného? Všechny tyto motivy jsou vyobrazeny na trafostanicích distribuční společnosti EG.D, patřící do skupiny E.ON. Ta začala už v roce 2015 zkrášlovat trafostanice streetartovými malbami napříč svým distribučním územím. Dnes už jich je v ulicích více než 180. Aktuálně navíc spustila web www.galerievulicich.cz, kde si veřejnost může nejzdařilejší díla prohlédnout pěkně pohromadě. Web tak funguje jako virtuální výstavní síň. Každou malbu pak doplňuje karta s unikátním příběhem. Stránka je dynamická. Do budoucna se na ní budou pravidelně objevovat další malby i aktuality ze světa street artu.