Dnes je Světový den dárců krve, VZP je odměňuje po celý rok

|

Klienti VZP, kteří pravidelně darují krev, mohou u VZP čerpat příspěvky až do výše 3 000 korun. Využít je mohou k proplacení rehabilitačních aktivit jako jsou masáže či sauna, ale také na dentální hygienu. V loňském roce VZP takových příspěvků proplatila téměř 60 tisíc, v celkové hodnotě překračující 85 milionů korun.

Zájem o příspěvky tak v posledních letech vzrostl o desítky procent, od roku 2019 se také zdvojnásobila částka, kterou VZP dárcům na příspěvcích vyplatila. Jak ale vyplývá z dat Českého červeného kříže, dárců krve přesto každoročně ubývá.

V České republice je dle dat Českého červeného kříže 221 tisíc dárců, jejich počet však stále mírně klesá a nemocnice se tak často potýkají s jejich nedostatkem. V současné době dle odhadu ČČK chybí kolem 80 tisíc dárců. Každoročně přestane darovat, ať už kvůli věku nebo zdravotnímu stavu, více než 30 tisíc z nich a nových dárců pak nepřibývá stejným tempem. Potřeba jsou všechny krevní skupiny, seznam míst, kde lze darovat krev, je dostupný také na webu Českého červeného kříže.

VZP jako poděkování dárcům krve nabízí bonus ve výši 2 000 Kč při potvrzení alespoň jednoho odběru, a to na různé rekondiční a rehabilitační aktivity nehrazené z veřejného zdravotního pojištění (sauna, masáž, solná jeskyně, pohybové cvičení, vodoléčba či elektroléčba atd.). Po předložení potvrzení minimálně dvou odběrů pak VZP nabízí dalších 1 000 Kč na dentální hygienu nebo balíček dentální hygieny zakoupený v lékárně, ordinaci nebo specializované prodejně. Nad rámec toho může získat dárce krve výhodné cestovní pojištění za stanovených podmínek ještě 35 dní cestovního zdravotního pojištění zdarma, nebo zvýhodněnou sazbu ročního pojištění léčebných výloh při opakovaných výjezdech do zahraničí. U Pojišťovny VZP, a. s.

Čerpání příspěvků pro dárce krve, krevních destiček a kostní dřeně

Příspěvky pro dárce krve
Počet příspěvkůCelkem vyplaceno Kč
2019 43 724 42 668 972
2020 43 372 61 929 648
2021 48 089 57 538 990
2022 59 173 85 062 833

Darovat krev, plazmu a krevní destičky může každý zdravý člověk, muž či žena ve věku 18–65 let, který váží minimálně 50 kg. Krev můžete darovat téměř v každém okresním městě v České republice, nebo kdekoliv na území Evropské unie. V rámci bezpříspěvkového dárcovství krve je dárce vyšetřen lékařem a jeho krev se testuje na přítomnost několika povinných infekčních markerů. Dárci mají právo na čerpání placeného pracovního volna a také si mohou uplatnit nárok odpočtu ze základu daně z příjmu, a to ve výši 3000 korun za každý absolvovaný odběr.

Zdroj: www.vzp.cz

VZP

Zkouška dospělosti v kapse. A jak je to po maturitě se zdravotním pojištěním?

Měsíc květen proběhl ve znamení maturitních zkoušek. V této souvislosti je dobré si připomenout, jaké povinnosti čerstvým absolventům mohou vzniknout ohledně zdravotního pojištění. Stát je totiž plátcem pojistného za nezaopatřené dítě po dobu jeho soustavné přípravy na budoucí povolání (maximálně do 26 let). Přehled jednotlivých situací uvádíme níže.

VZP

Užijte si dovolenou bez zbytečných komplikací aneb zdravotní pojištění na cestách v kostce

Období dovolených se blíží a než vyrazíte na prázdniny je dobré zjistit, kde by vám v případě potíží stačil u lékaře český průkaz pojištěnce a jak se vyvarovat toho, abyste si ke vzpomínkám z dovolené přibalili tučný účet za ošetření. Ne všechna péče v zahraničí je hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Přinášíme proto přehled informací, které se mohou hodit každému cestovateli.

VZP

Ukončení studia na vysoké škole

Stát je plátcem pojistného za nezaopatřené dítě po dobu jeho soustavné přípravy na budoucí povolání (maximálně do 26 let). Student, který ukončí vysokou školu je považován za nezaopatřené dítě ještě i kalendářní měsíc, ve kterém řádně ukončil studium a také měsíc po něm následující – tzn. podstatná informace je, ve kterém měsíci student složí závěrečnou zkoušku na vysoké škole (nikoli datum promoce).