VZP··4 min

Dva ze tří oslovených klientů VZP ČR se zapojují do screeningu rakoviny plic, odhaleny byly víc než dvě stovky nádorů

VZP

VZP

Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky (zkratkou VZP ČR nebo VZP) je největší zdravotní pojišťovna, která zabezpečuje veřejné zdravotní pojištění a je zřizována státem. Byla zřízena zákonem č. 551/1991 Sb. s účinností od 1. ledna 1992. Podle zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění pak vede Centrální registr pojištěnců.

Tisková zpráva

Od zahájení programu pro časný záchyt karcinomu plic v ČR v lednu 2022 do konce prvního kvartálu letošního roku se do tohoto screeningu zapojilo víc než 11 000 klientů VZP ČR. Zachyceno u nich bylo 235 nádorů. „Za pozitivní považuji, že dva ze tří oslovených kuřáků se do screeningu zapojí, i když samozřejmě i toto číslo by mohlo být vyšší.

Rakovina plic patří mezi nejrozšířenější a nejagresivnější onkologická onemocnění, její včasná detekce je klíčová pro zlepšení prognózy a snížení úmrtnosti pacientů,“ říká Jan Bodnár, náměstek ředitele VZP ČR pro zdravotní péči. V loňském roce se s nádory plic a dýchacího ústrojí léčilo 16 616 klientů pojišťovny, náklady na jejich léčbu přesáhly 2,1 mld. korun. Zprávu vydává VZP ČR u příležitosti Světového dne rakoviny plic, který připadá na 1. srpna.

Populační program včasného záchytu rakoviny plic je určen pro silné kuřáky (současné či bývalé). V období od zahájení projektu v roce 2022 do konce prvního kvartálu letošního roku bylo praktickými lékaři nebo pneumology osloveno 18 441 klientů VZP ČR, z nich pak se zapojením do screeningu souhlasilo 11 343. Díky tomuto screeningu bylo u zapojených klientů zachyceno pozitivních 235 nálezů. Mezi sledovanými převažovali muži (6862).

Screening rakoviny plic je proces, při kterém se hledají známky této nemoci u lidí, kteří nemají žádné příznaky. Cílem je detekovat rakovinu plic v jejím raném stadiu, kdy bývá nádor ještě dobře operovatelný a bez metastáz do okolních i vzdálených tkání. Tím se zvyšuje šance na úspěšnou léčbu a vyléčení. Rakovina plic může být dlouhou dobu asymptomatická, tzn. pacienti nemusí léta pociťovat žádné projevy onemocnění a zdravotní obtíže. V případě, že je onemocnění diagnostikováno až na základě klinických příznaků, bývá zpravidla již v pozdním stádiu a účinnost léčby může být omezená.

Komu je screening určen?

Screening je určen bývalým či současným silným kuřákům ve věku 55–74 let, kteří minimálně po dobu dvaceti let kouřili 20 a více cigaret denně, a kteří dosud nejsou v této souvislosti nijak sledováni či léčeni. Pokud má člověk sám zájem se do programu zapojit, měl by se obrátit právě na svého praktického lékaře. Při splnění daných podmínek by jeho zapojení nemělo nic bránit. Projekt je dobrovolný a pacientům plně hrazen z veřejného zdravotního pojištění.

Kdo pacienta do programu zapojí?

Prvotním kontaktem by měl být registrující praktický lékař, který má pacienta v dlouhodobé a pravidelné péči. Praktický lékař s pacientem probere jeho anamnézu a pokud zjistí, že se jedná o rizikovou osobu, která splňuje kritéria (věk a kuřáckou historii) programu časného záchytu karcinomu plic, nabídne pacientovi zapojení do programu. Pokud souhlasí, je pacient odeslán k dalšímu vyšetření k lékaři specialistovi – pneumologovi.

Jak probíhá samotný screening?

Pneumolog s pacientem absolvuje krátký pohovor, během kterého si doplní potřebné informace. Následně pacienta fyzikálně vyšetří (pohledem, pohmatem, poslechem, poklepem), vyloučí jiná závažná onemocnění, provede vyšetření plicních funkcí (např. spirometrii, pulzní oxymetrii), případně doplní vhodná diagnostická vyšetření a podpoří pacienta v zanechání kouření krátkou protikuřáckou intervencí (edukačním pohovorem).

Pneumolog následně odešle pacienta k LDCT (low dose = nízkodávkové CT) vyšetření na akreditované radiologické pracoviště v Komplexním onkologickém centru (KOC) nebo na akreditované radiologické pracoviště, které s KOC spolupracuje. LDCT skenování provádí odborný lékař – radiolog, který vyhodnotí vyšetření a podrobně popíše nález. V případě pozitivního nálezu pneumolog odešle pacienta na pneumoonkochirurgické pracoviště KOC ke stanovení postupu onkologické léčby.

Zdroj: www.vzp.cz

Další články

Další články od VZP

Náklady na biologickou léčbu pacientů s lupénkou přesáhly půl miliardy korun

Náklady na biologickou léčbu pacientů s lupénkou přesáhly půl miliardy korun

Péče o 49 tisíc klientů s lupénkou stála VZP ČR jednu miliardu korun, přičemž více než polovina těchto nákladů (570 mil. Kč) byla vynaložena na biologickou léčbu nejtěžších případů. Tu vloni podstoupilo 2 562 pacientů. Analýzu vydává pojišťovna u příležitosti Světového dne lupénky, který připadá na 29. října.
| VZP
Správná životospráva výrazně snižuje riziko mrtvice

Správná životospráva výrazně snižuje riziko mrtvice

Cévní mozková příhoda je celosvětově po nemocech kardiovaskulárního systému druhou nejčastější příčinou smrti a zároveň nejčastější příčinou trvalé invalidity. Každoročně postihuje desítky tisíc lidí v Česku. Jen v loňském roce se s touto diagnózou a jejími následky léčilo přibližně 65 tisíc klientů VZP ČR. Náklady na jejich léčbu dosáhly 2,6 miliard korun.
| VZP
Osteoporózu záchyt potvrdí u každého pátého pacienta

Osteoporózu záchyt potvrdí u každého pátého pacienta

Řídnutí kostí neboli osteoporóza ohrožuje v české populaci dle odborných odhadů až 750 tisíc osob. Léčí se s ním však jen zlomek těch, kterých se týká. Mezi klienty VZP to vloni bylo zhruba 130 tisíc lidí, v naprosté většině (120 tis.) šlo o ženy. Každá druhá žena a každý pátý muž ve věku nad 50 let přitom utrpí osteoporotickou zlomeninu.
| VZP
VZP ČR zaznamenala rekordní zájem o příspěvky na terapie, klientů žádá trojnásobně

VZP ČR zaznamenala rekordní zájem o příspěvky na terapie, klientů žádá trojnásobně

VZP ČR eviduje obrovský nárůst počtu žádostí o příspěvek na psychosociální podporu. Za první pololetí letošního roku o tento příspěvek požádalo 8 000 klientů, což představuje téměř trojnásobný nárůst oproti stejnému období loňského roku (2 800 klientů). Trend potvrzuje rostoucí potřebu pomoci v oblasti duševního zdraví. Zprávu vydává VZP k příležitosti Světového dne duševního zdraví, který připadá na 10. října.
| VZP
Říjen v růžové bojuje proti rakovině prsu

Říjen v růžové bojuje proti rakovině prsu

Měsíc říjen je tradičně věnován prevenci rakoviny prsu a podpoře žen, které s touto nemocí bojují. Symbolem kampaně je růžová stužka, která symbolizuje solidaritu a povědomí o rakovině prsu. VZP ČR dlouhodobě podporuje prevenci svých klientů, a proto se i letos připojuje k celosvětové kampani Pinktober. Aktuálně se s touto diagnózou léčí víc než 57 tisíc klientek pojišťovny.
| VZP
Ředitelem VZP zůstává Zdeněk Kabátek

Ředitelem VZP zůstává Zdeněk Kabátek

Správní rada VZP ČR dnes (30. 9. 2024) potvrdila ve funkci ředitele VZP Zdeňka Kabátka. Pro jeho jmenování hlasovalo 25 členů správní rady, pět se hlasování zdrželo. Jiného kandidáta do čela VZP správní rada nenavrhovala.
| VZP
VZP ČR a Sdružení praktických lékařů se dohodly na mimořádném režimu pro povodněmi zasažené ordinace

VZP ČR a Sdružení praktických lékařů se dohodly na mimořádném režimu pro povodněmi zasažené ordinace

VZP ČR a Sdružení praktických lékařů se dohodly na úpravě režimu poskytovatelů zdravotní péče v povodněmi zasažených oblastech. Zhruba tři desítky ordinací praktických lékařů zde byly velkou vodou přímo zasaženy. V některých případech došlo k poškození části vybavení či zdravotní dokumentace, v jiných byly vodou poškozeny ordinace natolik, že v nich momentálně není možné zajišťovat zdravotní služby. VZP ČR je připravena stejné podmínky zajistit i pro fungování ordinací pediatrů a stomatologů.
| VZP
Počet infarktů klesl, nemoci srdce ale stále patří k nejčastějším příčinám úmrtí v ČR

Počet infarktů klesl, nemoci srdce ale stále patří k nejčastějším příčinám úmrtí v ČR

VZP ČR zaznamenala za poslední dekádu pokles počtu pacientů s infarktem myokardu. Zatímco v roce 2014 postihl téměř 10 888 klientů pojišťovny, vloni jich bylo o čtvrtinu méně, přesně 8 120. I přes tento pozitivní vývoj patří nemoci srdce stále k nejčastějším příčinám úmrtí v Česku.
| VZP
Očkování proti chřipce? Nejlepší čas je právě teď

Očkování proti chřipce? Nejlepší čas je právě teď

Chřipka každoročně postihuje statisíce lidí, na svědomí má také v průměru až 1 500 životů. Nejúčinnější ochranou proti komplikovanému průběhu onemocnění je vakcína. Česko se však dlouhodobě potýká s velmi nízkou proočkovaností. Virus chřipky se u nás vyskytuje v zimních měsících, a proto je vhodné očkovat na podzim, před začátkem chřipkové sezóny.
| VZP
Včasná diagnostika je klíčová pro zpomalení demence, praktici vloni provedli o třetinu víc testů než v roce 2022

Včasná diagnostika je klíčová pro zpomalení demence, praktici vloni provedli o třetinu víc testů než v roce 2022

Alzheimerovou chorobou a jinými formami demence trpí stále více lidí. Vloni se tak léčilo více než 67 tisíc klientů VZP, přičemž nemoc dvakrát častěji postihuje ženy.
| VZP