Vodafone··5 min

{ajťačky}: Anžela Macháčková

Vystudovala mediální studia, pracovala v marketingu i interní komunikaci, ale stále víc jí to táhlo do technologií. A tak absolvovala tříměsíční kurz datové analytiky u neziskové organizace Czechitas a pak v roce 2022 uspěla v talentovém programu Technology Discover od Vodafonu.

Říká se, že abys vplula do IT, tak to musíš mít “tak trochu v sobě”, vidíš to taky tak?

Ono se toho říká. Podle mě to není pravda. Nemusíš to mít rozhodně v sobě, protože se to prostě naučíš. Člověk musí být schopný si hledat informace, pořád se učit, vědět, kam sáhnout a když neví, tak se ptát. Fakt si myslím, že když chceš, tak se naučíš opravdu všechno. Chce to jen nemít klapky na očích a být trpělivý.

Nějaké předpoklady pro tuhle práci ale určitě budou, co logické myšlení?

To ano. Člověk by měl mít analytické, komunikační a organizační schopnosti. Je třeba si dávat věci do souvislostí. Je to o procesech a postupech. A ty se ale naučíš. Nesmíš se bát vymýšlet i takové možnosti, u kterých si nejsi jistá, jestli budou fungovat. A také to není práce pro někoho, komu vadí, že něco neví. Tady platí, že se pořád učíš něco nového, nikdy nevíš všechno a díky tomu se pořád posouváš dál. Já se snažím hodně informace filtrovat, zkouším, sama hledám a když už fakt nevím, tak se ptám. A v začátcích se to stává opravdu často, ale člověk se toho nesmí bát. Myslím, že holky se do IT často bojí proto, že tomu nebudou rozumět. A spousta lidí si ještě dnes myslí, že pracovat v IT rovná se sedět za počítačem a kódovat. Ta práce je ale rozmanitější, můžeš se věnovat analýze byznys požadavků nebo dat, strategii, projektovému řízení, testování, můžeš pracovat ve vývoji nebo architektuře.

Ve Vodafonu sis vyzkoušela pozici byznys analytičky, ale teď jsi na pozici Junior BI Developerky. Jak se o liší?

V roli byznys analytičky jsem byla takovým překladatelem požadavků mezi byznysem a IT. Je to zajímavá práce, ale já jsem chtěla víc programovat. Nejvíc mě lákal programovací jazyk Python, který je dynamický, poměrně jednoduchý a hodí se pro spoustu věcí, tak jsem se pustila do jeho studia. A měla jsem štěstí, ve Vodafonu se pro mě našlo místo v týmu, který pracuje na projektu Nucleus. Ve zkratce jde o migraci našich dat do cloudu. Spolu s kolegy se staráme o to, aby data správně a v požadovaném stavu doputovala z bodu A do bodu B, jak v rámci migrace, tak i v pozdějších fázích.

Proč je dobré mít datový sklad v cloudu? A je to bezpečné?

Je to pro uživatele rychlejší, nabízí víc technických možností, lepší optimalizaci a flexibilitu. Pro firmu je zase výhodnější v tom, že platíme jen za tu část, kterou skutečně využijeme. Bezpečné to určitě je a navíc všechna data zákazníků máme šifrovaná.

Prošla jsi programem Technology Discover, který ve Vodafonu máme pro mladé lidi se zájmem o kariéru v IT, jaké to bylo?

Hlavním pilířem programu je tříměsíční rotace v IT týmech, kde získáš průřezový pohled na to, co se v našem IT děje. Nahlédneš pod pokličku jednotlivým týmům, zjistíš, na čem pracují a zároveň ti to umožní si to představit jako celek. Tedy jak to do sebe ve firmě všechno zapadá. V prvním ročníku programu jsem byla jediná žena. V našem patnáctičlenném týmu jsem také jediná žena. V pozicích, kde se hodně míchá byznys s IT je žen víc, ale v těch „core“ IT týmech je nás málo. A na manažerské pozici se dají spočítat na prstech jedné ruky. Podle mého názoru je to škoda, protože ženy dokážou přinést do týmů trochu jiný pohled na věc.

Nenarazila jsi někdy na řeči typu, že


Tak to mi asi nikdo nikdy neřekl, určitě ne nahlas. Možná částečně proto, že se pohybují v prostředí, kde se snaha cení a lidé si navzájem pomáhají. Podobně to mám i v týmu. Od kolegů cítím rozhodně respekt, není v tom ani trochu znevažování. A taky není proč.

Zdroj: www.vodafone.cz

Zadavatel
Vodafone

Vodafone

Vodafone je telekomunikačním lídrem v Evropě a Africe. Naším cílem je „spojovat pro lepší budoucnost“ a naše odborné znalosti a rozsah působení nám dávají jedinečnou příležitost dosáhnout pozitivní změny pro společnost. Naše sítě udržují rodiny, přátele, firmy i vlády ve spojení a hrajeme zásadní roli při udržování chodu ekonomik a kritických odvětví, jako je vzdělávání a zdravotní péče. Vodafone je největším operátorem mobilních a pevných sítí v Evropě, je největším světovým poskytovatelem připojení k internetu věcí (IoT) a naše technologická platforma M-Pesa v Africe umožňuje 50 milionům lidí těžit z přístupu k mobilním platbám a finančním službám. Mobilní a pevné sítě provozujeme v 21 zemích a ve 47 dalších spolupracujeme v oblasti mobilních sítí s partnery. K 30. červnu 2022 jsme měli více než 300 milionů mobilních zákazníků, více než 28 milionů zákazníků s pevným připojením, více než 22 milionů televizních zákazníků a 160 milionů připojených IoT zařízení a platforem.

Další články od Vodafone

Spolupráce Vodafonu s Mobil Pohotovostí: sada výhod Vodafone FLEX garantuje zákazníkům nejvyšší výkupní cenu na trhu
Vodafone

Spolupráce Vodafonu s Mobil Pohotovostí: sada výhod Vodafone FLEX garantuje zákazníkům nejvyšší výkupní cenu na trhu

V rámci spolupráce s Mobil Pohotovostí garantuje Vodafone svým zákazníkům nejlepší výkupní cenu použitých telefonů a tabletů na trhu. Získané peníze mohou obratem použít při nákupu modernějšího modelu. Služba RE-START je součástí nově představené sady služeb Vodafone FLEX, se kterou operátor cílí na to, aby měli všichni zákazníci ty nejmodernější technologie vždy na dosah jednoduše a dostupně.
Sdílejte s námi Vary! Vodafone TV se rozrůstá o nový filmový KVIFF.TV Channel, přímo na festivalu vyroste Vodafone zóna
Vodafone

Sdílejte s námi Vary! Vodafone TV se rozrůstá o nový filmový KVIFF.TV Channel, přímo na festivalu vyroste Vodafone zóna

Televize od Vodafonu se rozrůstá o nový filmový kanál KVIFF.TV Channel, který bude dostupný výhradně na Vodafone TV. Od 26. června nabídne v nepřetržitém vysílání domácí i zahraniční filmy a dokumenty, které budou proložené reportážemi a pořady vznikajícími zejména během filmového festivalu v Karlových Varech. Během festivalu vyroste nedaleko hotelu Thermal také tradiční Vodafone zóna, která nabídne řadu akcí, odpočinek, občerstvení i soutěže. Festivalem bude provázet aplikace Vodafone KVIFF Guide.
Vodafone v létě přidává data k předplaceným kartám. Například 6,5 GB tak vyjde na 149 korun měsíčně
Vodafone

Vodafone v létě přidává data k předplaceným kartám. Například 6,5 GB tak vyjde na 149 korun měsíčně

Ode dneška rozdává Vodafone v rámci letní akce gigabyty dat k předplaceným kartám. Během června, července i srpna si každý zákazník a zákaznice po splnění podmínek může vyzvednout 5 GB dat navíc, u vyšších balíčků jde dokonce o 10 GB dat.
Vzniká nová esportová soutěž. Díky Vodafone Talent League se může kdokoliv dostat až na vrchol
Vodafone

Vzniká nová esportová soutěž. Díky Vodafone Talent League se může kdokoliv dostat až na vrchol

V Česku na začátku června odstartuje nová soutěž zaměřená na rozvoj nadějných hráčů esportu nazvaná Vodafone Talent League. Nejen mladým hráčům přinese dlouhodobou možnost k rozvoji, cenné zkušenosti a otevře cestu mezi esportovou elitu. Soutěž bude probíhat online, ale finále pro ty nejlepší týmy se odehraje v prostředí pražské Vodafone PLAYzone Areny.
Prima spojení! Vodafone přináší jako jediný operátor na trhu streamovací službu prima+
Vodafone

Prima spojení! Vodafone přináší jako jediný operátor na trhu streamovací službu prima+

Vodafone TV přidává od 21. května do svého názvu znaménko plus. Od nynějška tak bude součástí každého balíčku Vodafone TV+ i předplatné videoslužby prima+, a to rovnou v jejím nejvyšším standardu PREMIUM. Diváci se mohou těšit na originální tvorbu skupiny Prima, kterou uvidí dříve než v televizi a bez reklam, na více než 2000 českých i zahraničních titulů i na archiv odvysílaných pořadů TV Prima. Cena je přitom nejlepší na trhu.
Den linky 155: Loni pomohla více než milionu lidí, každý den přitom byla v akci i aplikace Záchranka
Vodafone

Den linky 155: Loni pomohla více než milionu lidí, každý den přitom byla v akci i aplikace Záchranka

Každý den v roce, sedm dní v týdnu, 24 hodin denně je Zdravotnická záchranná služba připravena poskytnout nezbytnou pomoc všem občanům České republiky. V loňském roce ošetřila více než milion pacientů a z operačních středisek vyjíždí vozidlo záchranné služby přibližně každých 28 vteřin k lidem, kteří potřebují pomoc. Proto si každoročně připomínáme Den linky 155, který symbolicky připadá na 15. května, abychom ocenili práci záchranářů. Součástí systému ZZS je také aplikace Záchranka, dlouhodobě podporovaná Nadací Vodafone, která přináší rychlou pomoc prostřednictvím moderních technologií.
Formule 1 a Moto GP se nově prohání na Vodafone TV, která rozšiřuje svou nabídku o kanály Nova Sport 5 a 6
Vodafone

Formule 1 a Moto GP se nově prohání na Vodafone TV, která rozšiřuje svou nabídku o kanály Nova Sport 5 a 6

Vodafone TV přidává ode dneška do programové nabídky prémiové sportovní kanály Nova Sport 5 a Nova Sport 6. Vysílat budou například závody Formule 1, motocyklové Moto GP a WorldSBK nebo zápasy UFC, tedy elitní soutěže smíšených bojových umění. Na fotbalové fanoušky čeká více obsahu z Bundesligy nebo LaLigy. Novinka přichází ve chvíli, kdy televize Nova zároveň oznámila, že právě na jejích sportovních kanálech se bude od léta vysílat fotbalová Evropská a Konferenční liga UEFA.
Tady Vodafone 85: Richard Erben o aplikaci Vyslovuj.cz
Vodafone

Tady Vodafone 85: Richard Erben o aplikaci Vyslovuj.cz

Dnes vám představíme aplikaci Vyslovuj.cz, měnící pravidla hry v péči o děti s vadou řeči. Jde o moderní umělou inteligenci pro domácí cvičení výslovnosti, která nejen že podporuje logopedickou péči zábavnou formou, ale také monitoruje pokrok dítěte a poskytuje cenná data o jeho cvičení. Ve studiu mám tvůrce a zakladatele portálu Richarda Erbena.
Vodafone Business investuje v Česku tři čtvrtě miliardy do rozvoje ICT služeb a vytvoří téměř 70 nových pracovních míst
Vodafone

Vodafone Business investuje v Česku tři čtvrtě miliardy do rozvoje ICT služeb a vytvoří téměř 70 nových pracovních míst

Kromě značky Vodafone na českém trhu funguje i značka Vodafone Business, která zahrnuje produkty a služby pro firemní zákazníky. Ta nyní výrazně rozšíří svou nabídku takzvaných managovaných služeb se zaměřením na kybernetickou bezpečnost, řízení datových sítí, cloudové technologie nebo internet věcí. Jde o investici, která během čtyř let dosáhne bezmála 750 milionů korun a která přispěje k digitalizaci českých firem a průmyslu.
Charta proti domácímu násilí má další signatáře, podepsal Amazon, Česká pošta, Havel & Partners, KB pojišťovna a Ministerstvo zdravotnictví ČR
Vodafone

Charta proti domácímu násilí má další signatáře, podepsal Amazon, Česká pošta, Havel & Partners, KB pojišťovna a Ministerstvo zdravotnictví ČR

Chartu proti domácímu násilí podepisují další organizace. Po prvotních šestnácti signatářích, kteří podepsali Chartu u jejího představení v prosinci, se 17. dubna připojili také zástupci Amazonu, České pošty, Havel & Partners, KB pojišťovny a Ministerstva zdravotnictví ČR. Celkem 21 subjektů se tak nyní veřejně staví za podporu prevence domácího násilí a pomoci jeho obětem.