Vystudovala mediální studia, pracovala v marketingu i interní komunikaci, ale stále víc jí to táhlo do technologií. A tak absolvovala tříměsíční kurz datové analytiky u neziskové organizace Czechitas a pak v roce 2022 uspěla v talentovém programu Technology Discover od Vodafonu.
Říká se, že abys vplula do IT, tak to musíš mít “tak trochu v sobě”, vidíš to taky tak?
Ono se toho říká. Podle mě to není pravda. Nemusíš to mít rozhodně v sobě, protože se to prostě naučíš. Člověk musí být schopný si hledat informace, pořád se učit, vědět, kam sáhnout a když neví, tak se ptát. Fakt si myslím, že když chceš, tak se naučíš opravdu všechno. Chce to jen nemít klapky na očích a být trpělivý.
Nějaké předpoklady pro tuhle práci ale určitě budou, co logické myšlení?
To ano. Člověk by měl mít analytické, komunikační a organizační schopnosti. Je třeba si dávat věci do souvislostí. Je to o procesech a postupech. A ty se ale naučíš. Nesmíš se bát vymýšlet i takové možnosti, u kterých si nejsi jistá, jestli budou fungovat. A také to není práce pro někoho, komu vadí, že něco neví. Tady platí, že se pořád učíš něco nového, nikdy nevíš všechno a díky tomu se pořád posouváš dál. Já se snažím hodně informace filtrovat, zkouším, sama hledám a když už fakt nevím, tak se ptám. A v začátcích se to stává opravdu často, ale člověk se toho nesmí bát. Myslím, že holky se do IT často bojí proto, že tomu nebudou rozumět. A spousta lidí si ještě dnes myslí, že pracovat v IT rovná se sedět za počítačem a kódovat. Ta práce je ale rozmanitější, můžeš se věnovat analýze byznys požadavků nebo dat, strategii, projektovému řízení, testování, můžeš pracovat ve vývoji nebo architektuře.
Ve Vodafonu sis vyzkoušela pozici byznys analytičky, ale teď jsi na pozici Junior BI Developerky. Jak se o liší?
V roli byznys analytičky jsem byla takovým překladatelem požadavků mezi byznysem a IT. Je to zajímavá práce, ale já jsem chtěla víc programovat. Nejvíc mě lákal programovací jazyk Python, který je dynamický, poměrně jednoduchý a hodí se pro spoustu věcí, tak jsem se pustila do jeho studia. A měla jsem štěstí, ve Vodafonu se pro mě našlo místo v týmu, který pracuje na projektu Nucleus. Ve zkratce jde o migraci našich dat do cloudu. Spolu s kolegy se staráme o to, aby data správně a v požadovaném stavu doputovala z bodu A do bodu B, jak v rámci migrace, tak i v pozdějších fázích.
Proč je dobré mít datový sklad v cloudu? A je to bezpečné?
Je to pro uživatele rychlejší, nabízí víc technických možností, lepší optimalizaci a flexibilitu. Pro firmu je zase výhodnější v tom, že platíme jen za tu část, kterou skutečně využijeme. Bezpečné to určitě je a navíc všechna data zákazníků máme šifrovaná.
Prošla jsi programem Technology Discover, který ve Vodafonu máme pro mladé lidi se zájmem o kariéru v IT, jaké to bylo?
Hlavním pilířem programu je tříměsíční rotace v IT týmech, kde získáš průřezový pohled na to, co se v našem IT děje. Nahlédneš pod pokličku jednotlivým týmům, zjistíš, na čem pracují a zároveň ti to umožní si to představit jako celek. Tedy jak to do sebe ve firmě všechno zapadá. V prvním ročníku programu jsem byla jediná žena. V našem patnáctičlenném týmu jsem také jediná žena. V pozicích, kde se hodně míchá byznys s IT je žen víc, ale v těch „core“ IT týmech je nás málo. A na manažerské pozici se dají spočítat na prstech jedné ruky. Podle mého názoru je to škoda, protože ženy dokážou přinést do týmů trochu jiný pohled na věc.
Nenarazila jsi někdy na řeči typu, že
Tak to mi asi nikdo nikdy neřekl, určitě ne nahlas. Možná částečně proto, že se pohybují v prostředí, kde se snaha cení a lidé si navzájem pomáhají. Podobně to mám i v týmu. Od kolegů cítím rozhodně respekt, není v tom ani trochu znevažování. A taky není proč.
Zdroj: www.vodafone.cz