Flašinety rozezní srpnovou Prahu i v letošním roce. Národní muzeum pořádá už V. ročník mezinárodního setkání flašinetářů s názvem Flašinet žije!, který se uskuteční v úterý 14. srpna 2018. Pouliční umělci z různých koutů Evropy oživí centrum Prahy třemi koncerty rozdílných žánrů. Zvuky hracích strojků se rozezní v 10.00 hod. v barokním kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí, ve 14.00 hod. na Kampě u Karlova mostu a v 19.00 hod. v Českém muzeu hudby. Nejenže vstup je zdarma na všechny koncerty, ale navíc můžete využít v rámci oslav 200 let od založení Národního muzea i jedinečné příležitosti celodenního volného vstupu do Českého muzea hudby.
Na jednodenním festivalu „Flašinet žije!“ se potkají flašinetáři z Čech, Německa, Slovenska, Rakouska, Švýcarska, Polska a Francie. V rámci V. ročníku se zúčastní zdaleka nejvíce flašinetářů za dobu jeho konání. Celkem přijede přes 20 účastníků. V kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí zazní od 10.00 hod. tóny klasických skladeb. Bude možné slyšet například Sbor židů z opery Nabucco od Giuseppe Verdiho nebo předehru z Figarovy svatby od W. A. Mozarta v jedinečném podání dvou flašinetů naráz. Na Kampě si pak od 14.00 hod. kolemjdoucí můžou vyslechnout improvizované hraní doprovázené živým zpěvem. Festival v 19.00 hod. ukončí v Českém muzeu hudby koncert kolovrátků a výjimečného hudebního nástroje, tzv. pianoly. Zazní zde skladby jako Non, je ne regrette rien od Edith Piafnebo Halelujah od Leonarda Cohena. Po koncertě v Českém muzeu hudby se návštěvníci mohou zblízka podívat na různé druhy flašinetů, zeptat se jejich hráčů na cokoliv, co je k tomuto pozoruhodnému nástroji zajímá, a hru na flašinet si i následně sami vyzkoušet.
Zároveň budou mít příchozí po celý den možnost prohlédnout si zdarma výstavy v Českém muzeu hudby stejně tak jako všechny zde vystavené exponáty. Součástí sbírek Národního muzea - Českého muzea hudby je hned několik velmi zajímavých hracích strojků a orchestrionů. Mezi nejzajímavější patří například Hráč na banjo, který má v zádech ukrytý hřebíčkový hrací strojek a přehrává za sebou dvě krátké melodie. Další mechanismus způsobuje, že figurka pohybuje krkem, rty, mrká očima a rukou imituje hru na banjo. Dalším unikátním nástrojem je takzvaná harfeneta z 18. století, k rozezvučení strun se používá malých dřevěných kladívek. Ze strany nástroje je nalepen štítek s nápisem oznamujícím, že nástroj opravil v roce 1805 Josef Božek, slavný český mechanik a vynálezce.
Mechanické hudební nástroje představují unikátní spojení řemeslného umění a techniky. Od 19. století se rozšířily hřebíčkové nástroje a kolovrátky. Ve snaze o zvukové zpestření a obohacení napodobováním více nástrojů i celého orchestru vznikly různé typy orchestrionů. Nejpodstatnější součástí každého mechanického hudebního nástroje je hrací válec, ale samotný zvuk mohou vydávat třeba pružné zoubky ocelového hřebene, píšťaly, různým způsobem rozeznívané struny či perforovaný papír.
Letošní ročník festivalu „Flašinet žije!“ navazuje nejenom na úspěšné předchozí ročníky, ale je také součástí oslav 200 let od založení Národního muzea. Díky tomu se návštěvníkům naskytne jedinečná příležitost navštívit po celý den České muzeum hudby a všechny jeho expozice zcela zdarma. Přijďte poznat tuto nádhernou budovu, jejíž stavba započala už v roce 1654 a od té doby sloužila jako chrám, sklad cukrovaru, pošta nebo kasárna. Nová kapitola této neobyčejné budovy se začala psát v roce 2001, kdy bylo rozhodnuto, že se z ní stane prostor pro České muzeum hudby. V následujících třech letech prošla doposud poslední velkou rekonstrukcí a 19. listopadu 2004 proběhlo slavnostní otevření Českého muzea hudby veřejnosti. Díky tomu mohou návštěvníci nyní obdivovat stálou expozici Člověk / Nástroj / Hudba, která představuje hudební nástroje jako doklady řemeslné a umělecké zručnosti a jako základního prostředníka mezi člověkem a hudbou. K vidění je i aktuální výstava s názvem Hudba a pohádka, která zaujme rodiny s dětmi i ty, kteří si rádi na své dětství zavzpomínají.
České muzeum hudby bude 14. 8. 2018 mimořádně otevřeno zdarma od 10.00 do 19.00 hod.
Zdroj: www.nm.cz