Národní muzeum··6 min

200 let poznáváme svět. Poznejte vy nás a přijďte zakusit Smetanu na Vltavě!

Chcete zažít jedinečný den plný nádherné hudby, která ani po mnoha letech neztratila své kouzlo? Pak se připojte k oslavám 200. výročí od založení Národního muzea a přijďte v sobotu 14. července do Muzea Bedřicha Smetany, kde právě u příležitosti oslav proběhne ojedinělá akce s názvem Smetana na Vltavě.

Během celého dne budou mít návštěvníci možnost zdarma využít bohatého programu. A na co konkrétně se mohou těšit? Tak například na dobové tance v podání skupiny The Wings nebo na koncert Českého saxofonového kvarteta, které zahrajeznámé melodie Bedřicha Smetany a dalších autorů v úpravě pro čtyři saxofony. Chybět nebude ani pohodová swingová hudba. Pro ty, kteří dávají přednost filmům, budou připraveny hned dvě projekce, a to unikátního uměleckého dokumentu Barenboim: Smetana – Má vlast od Martina Suchánka a filmu „Vltava – I nejmenší pramen zpívá“ od Josefa Krčka. Pokud máte rádi projížďky na lodi, pak vás jistě potěší možnost plavby po Vltavě za zvuku Smetanovy symfonické básně, při čemž se navícdozvíte i zajímavosti ze života a díla Bedřicha Smetany. V případě, že se však na loď bojíte, nemusíte zoufat. Spoustu poutavých informací se dozvíte i na komentované prohlídce Muzea Bedřicha Smetany, kde budete mít možnost nahlédnout pod roušku tohoto muzea s jeho kurátory. Prohlédnete si tak zajímavé interiéry včetně pracoven a naskytne se vám jeden z nejlepších výhledů v Praze.

V tento den jsme samozřejmě nezapomněli ani na ty nejmenší. K dispozici jim budou dětské dílny, kde si mohou zahrát na návrháře a scénografy nebo si zasoutěžit v pexesu a puzzlích s motivy Smetanových oper. Vyzkouší si také práci genealoga a vytvoří si na památku originální rodokmen své i Smetanovy rodiny. Od tří hodin do čtyř se navíc mohou zúčastnit workshopu, kde si názornou a tvůrčí formou prostřednictvím poslechu a malby představí celou symfonickou báseň Vltava.

Z bohatého programu si jistě vybere každý. Na památku si navíc můžete udělat „selfíčko“ s Bedřichem Smetanou v našem fotokoutku. Kdo by však v tento den nestihl program Smetana na Vltavě, nemusí zoufat. Národní muzeum si v rámci oslav 200 let od svého založení připravilo i řadu dalších zajímavých akcí. Červenec se nese v duchu hudby, a tak na návštěvníky čeká ještě Piknik z Nového světa, který proběhne 28. Července v Muzeu Antonína Dvořáka.Celý srpen je pak věnován festivalům.

Více informací o programu k oslavám 200 let od založení Národního muzea naleznete na stránkách www.nm.cz

PROGRAM AKCE SMETANA NA VLTAVĚ:

10.00–10.15 / 12.00–12.15

Taneční představení na lávce (terasa Klubu Lávka pod Karlovým mostem)

Přijďte se podívat, jak tančil polku Bedřich Smetana. Skupina The Wings zatančí v plesových šatech dobové tance, a tím zahájí celodenní program oslav v Muzeu Bedřicha Smetany.

10.30–11.30 / 13.00–14.00

Minulost a přítomnost Muzea Bedřicha Smetany (expozice)

Nahlédněte pod roušku Muzea Bedřicha Smetany s kurátory muzea!

Prohlédněte si interiéry muzea včetně pracoven a jednoho z nejlepších výhledů v Praze. Během prohlídky se dozvíte nejen více o Bedřichu Smetanovi, ale i o historii budovy samotné, vzniku instituce a o tom, co obnáší práce muzejníka.

Kapacita je omezená, rezervace na emailu [email protected]

11.00–12.00 / 17.00–18.00

Smetana z Vltavy, projížďka lodí po Vltavě

Smetanova nejslavnější skladba na vlnách …. Využijte výjimečnou příležitost prohlédnout si budovu Muzea Bedřicha Smetany z jiné perspektivy. Během plavby po Vltavě se za zvuku Smetanovy symfonické básnědozvíte i zajímavosti ze života a díla Bedřicha Smetany.

Kapacita je omezená, rezervace na emailu [email protected]

12.15–13.00 / 15.00–15.45

Barenboim: Smetana – Má vlast, projekce filmu Martina Suchánka (sál v přízemí)

Unikátní umělecký dokument o přípravě a provedení cyklu Má vlast Bedřicha Smetany věhlasným dirigentem Danielem Barenboimem, Vídeňskými filharmoniky a Staatskapelle Berlin. Natáčení probíhalo i v Muzeu Bedřicha Smetany a Památníku Bedřicha Smetany v Jabkenicích. Po promítání následuje debata s autorem a režisérem filmuMgA. Martinem Suchánkem(debata pouze v 15.45).

13.30–14.00

„Vltava – I nejmenší pramen zpívá“, projekce filmu Josefa Krčka (sál v přízemí)

Užijte si kromě poslechu i vizuální zážitek, přeneste se s námi k pramenu Vltavy a proplujte celým tokem řeky. Královna našich řek je zde zachycena současným pohledem, od pramene k ústí a během čtyř ročních období. Příběh je obohacen verši Jindřicha Pecky za uměleckého přednesu Alfreda Strejčka a Hany Maciuchové a provází jej stejnojmenná Smetanova symfonická báseň.

Po promítání následuje debata s autorem filmu Josefem Krčkem.

14.00–15.00/ 16.00–17.00

České saxofonové kvarteto, koncert (terasa Klubu Lávka pod Karlovým mostem)

Poslechněte si známé melodie Bedřicha Smetany a dalších autorů v úpravě pro čtyři saxofony. Nebude chybět ani pohodová swingová hudba.

15.00–16.00

„Malujeme a posloucháme Vltavu“, workshop s lektorkou pro děti od 5 do 12 let(expozice)

Trasa vltavských vod malebnou českou krajinou: nevěřili byste, co vše je v této několikaminutové skladbě zaznamenáno. Děti si názornou a tvůrčí formou představí celou symfonickou báseň Vltava, program je založený na poslechu skladby a jejím výtvarném ztvárnění.

Kapacita je omezená, rezervace na emailu [email protected]

18.00–18.30

Má Vlast – Almi duo(expozice)

Klavírní koncert reflektující vztah Bedřicha Smetany k rodné zemi. Vybrané symfonické básně přednesou ve skladatelově čtyřruční úpravě Alena a Michal Grešlovi, a tím slavnostně ukončí den otevřených dveří v Muzeu Bedřicha Smetany.

10.00–12.00 / 16.00–18.00

Dětské dílny (sál v přízemí)

Přijďte si s dětmi zahrát na návrháře a scénografy nebo si zasoutěžit v pexesu a puzzlích s motivy Smetanových oper. Vyzkoušejte si také práci genealoga a vytvořte si na památku originální rodokmen své i Smetanovy rodiny.

Vstup akci Smetana na Vltavě je zcela zdarma

Zdroj: www.nm.cz

Zadavatel
Národní muzeum

Národní muzeum

Národní muzeum v Praze (zkratka NM, od roku 1848 České muzeum, v letech 1854–1919 Museum Království českého) je nejvýznamnější česká muzejní instituce. Bylo založeno v roce 1818 jako Vlastenské muzeum za vlády Františka I. ze soukromých sbírek tehdejší české šlechty. Poslední významná rekonstrukce byla dokončena v říjnu 2018, na sté výročí vzniku Československa.

Další články od Národní muzeum

Národní muzeum otevírá novou výstavu Etiopie objektivem diplomata v Náprstkově muzeu
Národní muzeum

Národní muzeum otevírá novou výstavu Etiopie objektivem diplomata v Náprstkově muzeu

Na nádvoří Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur si mohou návštěvníci nově prohlédnout výstavu s názvem Etiopie objektivem diplomata. Výběr fotografií, jejichž autorem je Miroslav Kosek, představuje přírodní krásy a geografickou rozmanitost Etiopie i každodenní život jejích obyvatel.
Národní muzeum na příští rok připravuje dvě světové výstavy – Čingischán a 100 předmětů, 100 příběhů z Národního palácového muzea na Taiwanu. Smlouvy jsou podepsány!
Národní muzeum

Národní muzeum na příští rok připravuje dvě světové výstavy – Čingischán a 100 předmětů, 100 příběhů z Národního palácového muzea na Taiwanu. Smlouvy jsou podepsány!

Národní muzeum připravuje na příští rok dvě velké výstavy světového významu. Ve spolupráci se zahraničními muzejními institucemi v Mongolsku a na Taiwanu představí v březnu příštího roku návštěvníkům výstavu Čingischán, kterou v září vystřídá výstava 100 předmětů, 100 příběhů z Národního palácového muzea. V Praze tak budou po celý rok vystaveny naprosto jedinečné předměty světového kulturního dědictví.
Národní památník na Vítkově se stal součástí Vojenského historického ústavu
Národní muzeum

Národní památník na Vítkově se stal součástí Vojenského historického ústavu

Národní památník na Vítkově, který byl od roku 2000 součástí Národního muzea, přechází od 1. června 2024 do rukou Ministerstva obrany. Jeho převzetí a spojení s komplexem budov Vojenského historického ústavu Praha tak umožní jeho užívání jako původně zamýšleného symbolu demokratického státu a památníku těch, kteří za něj položili své životy. Až do konce srpna letošního roku zůstanou pro veřejnost v památníku otevřeny expozice a výstavy Národního muzea.
Národní muzeum a Česká televize zvou děti na Den s Déčkem v muzeu
Národní muzeum

Národní muzeum a Česká televize zvou děti na Den s Déčkem v muzeu

Národní muzeum miluje děti. Společně s Českou televizí připravilo na sobotu 8. června den pro rodiny s dětmi plný her, zábavy, tvoření a objevování. Známé pohádkové postavy z vysílání stanice Déčko, jako je ptáček Duháček, Jů a Hele, králíci z klobouku, Večerníček a další provedou dětské návštěvníky tvořivými dílnami, expozicemi Historické budovy a Dětským muzeem. Vstup pro děti a jejich doprovod je na akci v rámci muzejní hry zdarma.
Více než 100 tisíc návštěvníků si v Národním muzeu nenechalo ujít unikátní výstavu Baroko v Bavorsku a v Čechách
Národní muzeum

Více než 100 tisíc návštěvníků si v Národním muzeu nenechalo ujít unikátní výstavu Baroko v Bavorsku a v Čechách

Právě dnes, kdy Historickou budovu opouští poslední exponáty, se Národní muzeum rozloučilo s velmi úspěšným výstavním projektem Baroko v Bavorsku a v Čechách. Unikátní skvosty z období 100 let 17. a 18. století si v době od 8. prosince do 8. května přišlo prohlédnout 103 295 návštěvníků, včetně žáků a studentů v rámci školních programů. I do budoucna chystá Národní muzeum velké výstavní projekty mezinárodního významu.
České primadony v Met opeře. Národní muzeum představuje v New Yorku světové úspěchy českých operních pěvkyň
Národní muzeum

České primadony v Met opeře. Národní muzeum představuje v New Yorku světové úspěchy českých operních pěvkyň

V rámci Roku české hudby připravilo Národní muzeum pro milovníky opery projekt, v němž představuje umění a úspěchy českých operních pěvkyň v zahraničí. Ve spolupráci s Českým centrem a Metropolitní operou v New Yorku otevřelo 22. května zbrusu novou výstavu s názvem České primadony v Met opeře. Nejen prostřednictvím unikátních divadelních kostýmů ze sbírek Národního muzea a Metropolitní opery uvádí výstava slavné české pěvkyně od počátku 20. století až po současnost, které během své kariéry vystupovaly v jednom z nejprestižnějších světových operních domů, Metropolitní opeře v New Yorku, a mnohdy se zde zasloužily o provedení významných českých oper.
Náprstkovo muzeum Národního muzea slaví 150 let od prvního otevření expozic
Národní muzeum

Náprstkovo muzeum Národního muzea slaví 150 let od prvního otevření expozic

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur slaví 150 let od svého otevření. Významné výročí si připomene velkolepým sobotním Etnopiknikem, komentovanými prohlídkami běžně nepřístupných původních prostor domu U Halánků a tvořivými dílnami nejen pro děti.
Národní muzeum otevírá v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur výstavu Vietnam blízký a vzdálený
Národní muzeum

Národní muzeum otevírá v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur výstavu Vietnam blízký a vzdálený

V Náprstkově muzeu se v úterý 30. dubna otevírá nová výstava s názvem Vietnam blízký a vzdálený. Ta přiblíží návštěvníkům tradiční vietnamskou kulturu a dlouhou historii této země, ale i aktuální moderní Vietnam. Zároveň představí příběh početné komunity žijící v České republice, vzájemné vztahy obou kultur a problematiku společného soužití.
Startuje City Nature Challenge! Národní muzeum zahajuje už 7. ročník přírodovědecké výzvy
Národní muzeum

Startuje City Nature Challenge! Národní muzeum zahajuje už 7. ročník přírodovědecké výzvy

V pátek 26. dubna 2024 startuje už 7. ročník mezinárodní přírodovědecké výzvy City Nature Challenge. Ten bude letos v České republice opět probíhat v Praze, Brně, Českých Budějovicích a Uherském hradišti. Nově se zapojí také Ostrava a mikroregion Veselsko. Cílem projektu, který do České republiky přivedlo Národní muzeum, je ukázat, že i příroda ve městech může být unikátní a bohatá, a je potřeba ji chránit.
Výstava loutek v Prachaticích zavede návštěvníky do královéhradeckého Divadla Drak
Národní muzeum

Výstava loutek v Prachaticích zavede návštěvníky do královéhradeckého Divadla Drak

Národní muzeum po zimní přestávce opět otevřelo Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích. Kromě stálé expozice návštěvníky přivítá také další výstava z cyklu Profily českých loutkových divadel. Loutky Marka Zákosteleckého je tentokrát zavedou do královéhradeckého Divadla Drak.