Dalších devět startupů úspěšně zakončilo akceleraci Start it @ČSOB. Připojily se tak k více než stovce inovativních projektů, kterým tento program už dříve pomohl. 14. ročník programu tradičně zakončily krátké prezentace účastníků před odbornou porotou a publikem. Hodnotitele nejvíce zaujal software Recon Wave pomáhající firmám předcházet kyberútokům, a projekt GreenWool, díky kterému se ročně zpracuje přes 600 tun odpadu ovčí vlny.
„Tento ročník byl opravdu pestrý, a to jak na segment B2B, tak B2C. Sešly se nám startupy z oblasti biochemie, kyberbezpečnosti, financí, ale také firmy přinášející produktová řešení, a to od hnojiva z ovčí vlny až po prémiové módní doplňky pro psy z veganské kůže,“ přibližuje detaily Markéta Uhrová, lídryně Start it @ČSOB, a s úsměvem dodává: „Zajímavostí také je, že poprvé za dobu trvání akcelerátoru se žádný ze startupů nepřejmenoval.“
Účastníci za sebou mají intenzivních pět měsíců, během kterých využívali mentoring a individuální podporu, která byla sestavena každému z nich na míru. Na závěr všichni startupisté svoji inovaci krátce představili odborné porotě. Jednotlivé prezentace posuzovali Jan Kubíček, ředitel útvaru Strategická partnerství, OBI a inovace z ČSOB, CEO Abectiv Ondřej Štěpánek a spoluzakladatel startupu Nostress Ventures Jiří Skopový. Nakonec se porota po velké diskusi rozhodla ocenit hned dva startupy.
„Hodnotili jsme aktuální potřeby trhu, ale také nás zajímal technologický přínos. To za nás nejvíce splňoval startup Recon Wave. Speciální cenu jsme se ale rozhodli udělit i startupu GreenWool, který vyrábí hnojivo z odpadu z ovčí vlny, v tom vidíme velkou ESG přidanou hodnotu,“ vysvětluje rozhodnutí poroty Jan Kubíček z ČSOB.
„Jsem samozřejmě moc rád, že naše startupové řešení, které se na firmy dívá očima hackerů, porotu zaujalo a označila ho jako nejlepší. Nicméně ocenění bych přál i ostatním, po těch intenzivních měsících práce by si ho zasloužili všichni,“ říká jeden ze zakladatelů oceněného projektu Recon Wave Lukáš Forst.
Účastníci čtrnácté vlny Start it @ČSOB
- Recon Wave: SaaS platforma pro automatické monitorování online prezence a vnějších hrozeb pro organizace
- GreenWool: organické hnojivo z ovčí vlny
- Taxy: webová a mobilní aplikace pro řízení účetních a daňových kanceláří
- Alexmia: prémiové doplňky pro psy
- Deep MedChem: software zrychlující proces vyhledávání molekul
- Moovin.space: pomoc firmám najít vhodné nájemce do jejich nevyužívaných prostor
- MotionTrex: analytická platforma pro optimalizaci pohybu lidí a zboží ve skladu nebo výrobě
- Flatform: změna pro trh nájemního bydlení (bez zbytečných kaucí a větší ochrana pronajímatelů)
- Influenze: digitální marketplace, který propojuje značky s influencery
Aktuálně ČSOB sbírá přihlášky do 15. ročníku Start it @ČSOB. Startupy se mohou přihlásit do 30. dubna. Program Start it @ČSOB pomohl od roku 2018 už více než 100 startupům, které přitahují investory a sbírají úspěchy i za hranicemi Česka.
Validation Campy už prošlo přes 600 studentů
Součástí akcelerátoru Start it @ČSOB jsou také pravidelné Validation Campy, které jsou určené studentům z vysokých a středních škol. Jde o intenzivní víkendový workshop, v rámci něhož se účastníci učí ověřovat poptávku po svých podnikatelských a startupových nápadech.
První Validation Camp proběhl před dvěma a půl lety a za tu dobu ho Start it @ČSOB zorganizoval už 16krát s různými partnery z řad vysokých škol a inovačních center napříč Českem. Celkem Validation Campy navštívilo už přes 600 účastníků a ukázalo se 208 projektů.
Mezi úspěšné účastníky patří třeba Daniel Izák, kterému Validation Camp pomohl vymyslet a rozjet deskovou hru „Já budu podnikatel“, kterou připravil ve spolupráci s úspěšným podnikatelem a zakladatelem společnosti Rohlík Tomášem Čuprem. Dalšími z úspěšných absolventů jsou například Marek Svítek se svým projektem Rekrabice a Veronika Hývnarová, která organizuje víkendové tábory pro děti.
Poslední Validation Camp se konal na konci března v Praze a zúčastnilo se ho přes 50 studentů a desítka mentorů a lektorů.
Zdroj: www.csob.cz