Tuzemským malým a středním firmám a podnikatelům nadále mírně roste optimismus. Index očekávání firem se po třetím zvýšení za sebou vyhoupl na nejvyšší úroveň od jara 2022. Největší měrou se na tom podílela zlepšující se poptávka, vyplývá z průzkumu ČSOB.
„Pokračuje pozvolné a zatím stále křehké zlepšování nálady malých a středních firem, které navazuje na oživení v celé české ekonomice a je viditelné ve všech sledovaných kategoriích a parametrech. Dominantními signály optimismu jsou zejména plánované rozšiřování podnikání a očekávaný nárůst poptávky. Současně je důležité vzít v potaz, že netriviální světová geopolitická situace i strukturální problémy pro nás zásadní německé ekonomiky, kterými společně procházíme, daný pozitivní pohled korigují. Je důležité si ještě uvědomit, že průzkum byl realizován letos v březnu, tudíž před probíhající celní přestřelkou americké administrativy,“ říká Pavel Prokop, výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB.
Hodnota Indexu očekávání firem se od podzimního měření zvýšila o 2,2 bodu na 5,6 bodu, což bylo nejvýše za tři roky. V případě poptávky po zboží a službách očekávalo 61,2 procenta dotazovaných růst nebo stagnaci. Investovat do svého rozvoje meziročně více nebo stejně pro-středků letos plánovalo 61,5 procenta firem a podnikatelů. Rozšíření záběru podnikání připravuje 16 procent respondentů, naproti tomu 12 procent zvažuje omezení, přerušení, ukončení nebo prodej.
Hlavními plusy pro podnikání jsou technologie a AI
Činnosti firem a podnikatelů nejvíce napomáhají vývoj nových technologií (41 procent) a rozvoj umělé inteligence (32 procent) následované změnami potřeb zákazníků (19 procent). Vyhledávání a zavádění inovací je vlastní pro devět z deseti firem a podnikatelů, přitom 17 procent sami sebe řadí mezi aktivní inovátory a 32 procent zavádí drobné inovace. Dalších 31 procent respondentů inovuje v případě vnějšího podnětu, třeba při změně legislativy nebo na základě chování zákazníků. A 11 procent podnikajících inovuje občas, ale po velkých skocích.
Mezi rizika pronikla i opatření Trumpa
Za hlavní faktor ohrožující podnikání plné dvě třetiny firem označily vysoké ceny energií a surovin. „Topíme plynem a spotřebováváme dost elektřiny, protože máme stroje nejenom dvoufázové, ale i trojfázové a další,“ říká majitel výrobce přikrývek a polštářů 2G Oldřich Glogar. Více než polovina respondentů si stěžovala na ekonomický vývoj (59 procent) a nedostatek kvalitních zaměstnanců (53 procent). K dalším negativním vlivům patří požadavky na udržitelnost a Green Deal a válčení na Ukrajině (shodně 44 procent). Nově se mezi rizikové faktory dostala nová americká administrativa v čele s prezidentem Donaldem Trumpem.
„Firmy si velmi dobře uvědomují, že se na našem napjatém trhu práce kvalitní zaměstnanci shánějí obtížně, a dané bude platit jistě i v následujících letech. Začaly se proto opět o něco více zaměřovat na automatizaci a zvyšování efektivity, dále na realizaci nových tržních příležitostí a aktivit, kterými by doplnily stávající portfolia produktů a služeb, aby v tvrdé konkurenci uspěly. Jsem velmi rád, že české firmy zůstávají vitální, a že jsme je v ČSOB v roce 2024 a v letošním prvním kvartále pod-pořili i my rekordními objemy investic,“ popisuje Pavel Prokop.
Inovativní úvěr pro obchodníky
ČSOB patří k vedoucím hráčům firemního bankovnictví v segmentu malých a středních firem. Jako první banka v České republice nabízí nový úvěr pro obchodníky, který umožňuje získat až milion korun na provozní výdaje bez dokládání finančních výkazů a s naprostou kontrolou nad splácením. Úvěr je nastaven tak, aby usnadnil podnikání a podpořil růst malých a středních firem. ČSOB loni poskytla malým a středním podnikům úvěry za 105,2 miliardy Kč, což bylo meziročně více o šest procent.
Index očekávání firem
Unikátní projekt skupiny ČSOB, pomocí kterého od roku 2013 sleduje vývoj malých a středních firem a podnikatelů na základě monitorování jejich poptávky, investic a rozsahu podnikání. Index od roku 2024 sleduje i vnější faktory působící na firmy a jejich vztah k inovacím. Základem projektu je reprezentativní průzkum agentury Datank, kterého se účastní přes 400 respondentů z různých oborů. Index očekávání firem může nabývat hodnot v rozmezí +100 až −100 bodů. Plusové pole znamená převažující optimismus, záporná hodnota naopak pesimismus. Poslední dotazování českých firem a podnikatelů se konalo v březnu 2025.
Zdroj: www.csob.cz