Velikonoce s sebou kromě tradičního veselí přináší i zvýšený počet dopravních nehod. Ty loňské připadly na březen a Policie České republiky během tohoto měsíce evidovala 6 917 nehod. Zhruba 10 % těchto nehod bylo spojeno s alkoholem za volantem, což je dvojnásobek obvyklého průměru. Velikonoce tak pravidelně patří mezi nejrizikovější období na našich silnicích, zejména kvůli kombinaci zvýšeného provozu, nepřiměřené rychlosti a nezodpovědného chování některých řidičů.
„Velikonoční pondělí je tradičně spojeno s rodinnými návštěvami, ale také s konzumací alkoholických nápojů. Apeluji proto na řidiče, aby si uvědomili rizika plynoucí z nezodpovědného chování za volantem především to, že riskují zdraví a život svůj, svých blízkých a dalších účastníků silničního provozu. V případě nehody pak budou čelit významným finančním důsledkům,“ varuje Jan Řezníček, ředitel odboru likvidací pojistných událostí ČSOB Pojišťovny.
Alkohol za volant nepatří
Alkohol má v období Velikonoc tradičně výrazný podíl na nehodách. Zatímco v běžném období představuje podíl alkoholu zhruba kolem 5 %, o Velikonocích se tato čísla často zdvojnásobí. Hlavní příčinou nehod bývá nadměrná rychlost, kterou mnozí řidiči volí na prázdných silnicích. Statistiky ukazují, že právě nepřiměřená rychlost je nejčastějším faktorem smrtelných nehod, následuje ji nedání přednosti v jízdě.
Kromě zvýšeného počtu řidičů na vozovkách, lidé vzhledem k příchodu teplejšího počasí využijí svátky k výletům na kole nebo motorce. Řidiči si proto musí být vědomi, že po zimní přestávce se na silnicích také zvýší počet motorkářů a cyklistů.
Je důležité si uvědomit, že právě tito účastníci silničního provozu jsou zranitelnější, a naopak motorkáři i cyklisté by měli být opatrní, aby svou jízdou neohrožovali ostatní a dbát na přiměřenou rychlost.
Finanční důsledky jízdy pod vlivem alkoholu
ČSOB Pojišťovna připomíná, že z povinného ručení sice hradí škody způsobené třetím stranám, avšak pokud se prokáže, že viník nehody byl pod vlivem alkoholu, pojišťovna bude vzniklou škodu vymáhat zpět v plné výši právě na viníkovi. Příkladem může být situace, kdy řidič pod vlivem alkoholu způsobil nehodu s celkovou škodou přesahující milion korun. Tento řidič následně čelil povinnosti uhradit celou částku zpět, což mělo devastující finanční dopad na jeho rodinný rozpočet.
Takovým situacím lze předejít jednoduchým rozhodnutím – nesedat za volant po požití alkoholu. U havarijního pojištění je situace stejná – pokud je viník pod vlivem alkoholu, pojišťovna škodu nehradí.
Prevence je klíč
Policie České republiky tradičně posiluje svou přítomnost na silnicích během svátečních dnů. Mezi konkrétní opatření patří zvýšené silniční kontroly zaměřené na dodržování rychlosti, kontrolu technického stavu vozidel a používání bezpečnostních pásů. Policisté také provádějí dechové zkoušky na alkohol a testy na návykové látky. V rizikových úsecích a na silnicích s vysokým provozem jsou nasazovány mobilní hlídky, jejichž cílem je okamžitě reagovat na přestupky a předejít závažným dopravním nehodám.
„Chceme, aby Velikonoce byly obdobím radosti a pohody, nikoliv tragédií na silnicích. Apelujeme na řidiče, aby se před usednutím za volant ujistili, že jsou zcela střízliví. Ochrání tak sebe i své okolí,“ dodává Jan Řezníček z ČSOB Pojišťovny.
Alkohol v lidském těle
Mezi hlavní faktory, které mají na odbourávání alkoholu z těla vliv patří:
- výška,
- hmotnost,
- pohlaví,
- zdravotní stav,
- rychlost, s jakou alkohol daná osoba přijme.
Průměrná rychlost odbourávání alkoholu je přitom cca 0,15 promile za hodinu.
Příklady
Menší množství alkoholu – Pokud osoba o hmotnosti 70 kg vypije za 3 hodiny 150 gramů alkoholu (což je přibližně 5 až 6 standardních drinků), bude trvat zhruba 10 hodin, než alkohol zcela opustí její tělo.
Střední množství alkoholu – Osoba vážící 80 kg, která během 2 hodin vypije 200 gramů alkoholu (což odpovídá asi 7 až 8 standardním drinkům), se bude muset připravit na přibližně 13 hodin, než bude zcela střízlivá.
Více informací o čase, který je třeba k odbourání alkoholu najdete na stránkách Policie ČR.
Zdroj: www.csob.cz