Zákazníkům Vodafonu internetové adresy nedojdou. Do mobilní i pevné sítě nasadil IPv6

|

Počítač, mobil nebo i každý web připojený k internetu má svoji adresu, která je pro fungování internetu důležitá podobně jako ve fyzickém světě adresy domů a bytů. Počet internetových adres „IP“ ale není nekonečný a byl by dokonce už vyčerpaný, kdyby nedošlo k inovaci v podobě zavedení nové verze adres, takzvaného protokolu IPv6. Tento modernější protokol má Vodafone od září nasazený napříč svými sítěmi, to znamená u mobilního připojení i pevného internetu.

Pevný internet od Vodafonu může mít 99 % českých domácností a nově je toto připojení napříč různými technologiemi a lokalitami připravené pro využívání internetového protokolu IPv6. Totéž nově platí také pro mobilní síť Vodafonu.

IPv6 je nová generace internetového protokolu a jde o vylepšení staršího IPv4.

Co je to internetový protokol a k čemu je dobrý?

Internetový protokol (běžně nazývaný IP) je sada dohodnutých norem, které stanoví způsob, jakým internet funguje. Byl oficiálně zaveden v roce 1982 a zajišťuje, aby technická pravidla, na kterých je internet založený, byla po celém světě stejná. IP adresa je základním identifikátorem každého počítače připojeného k internetové síti. Stejně tak ale dostávají IP adresu i jiná zařízení, která se připojují k internetu, ať už jde o mobilní telefon, tablet, televizor a podobně. IP adresu má přidělenou také každý webový server.

„Pro zjednodušení, pokud do prohlížeče zadám adresu www.vodafone.cz, tak takzvaný DNS server zajistí přeložení této adresy na čísla, která by si asi nikdo moc nezapamatoval, a vyhledá si, že stránky Vodafonu sídlí na IP adrese 217.77.163.138. Tam pošle server požadavek na načtení stránky a díky tomu se nám stránka zobrazí,“ vysvětluje Slavomír Slanina, ředitel pro rozvoj sítí Vodafonu.

Vodafonu internetové adresy nedojdou

IPv4 adres je pro celý svět k dispozici 2^32, tedy přes 4 miliardy. Tolik jednotlivých zařízení se může připojit k internetu, ovšem lidí je 8 miliard a zařízení připojených k internetu ještě více. Proto stará verze IPv4 zdaleka nestačí a už dávno se musí různě „ohýbat“ (například pomocí takzvaného překladu síťových adres NAT).

„Kvůli tomu se začal ve světě používat protokol IPv6. Tím se zajistilo, že se k internetu mohou připojovat další a další zařízení. Naše sítě jsou na tento nový standard nyní připravené a zákazníkům budou naše služby fungovat tak, jak jsou dosud zvyklí. Výhodou pro nás i pro zákazníky je to, že se v budoucnu nestane, že by jim nefungovala část stránek na internetu,“ dodává Slavomír Slanina.

Svůj pohled přidává i Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, správce české národní domény: „Sdružení CZ.NIC dlouhodobě upozorňuje na vyčerpání IPv4 adresního prostoru a nezbytnost zavádění moderního internetového protokolu IPv6. Je třeba přijmout fakt, že pokud budou klíčoví operátoři a významné organizace zavádění IPv6 ignorovat, nebude se moci internet dále rozvíjet.“ Sdružení CZ.NIC se podílelo na testování IPv6 v síti společnosti Vodafone. „Zavedení IPv6 v moderní síti takto významného operátora je jasným signálem pro další hráče internetového ekosystému, kteří s tímto krokem zatím otálejí. Doufám, že se brzy rozhodnou i další organizace a nabídnou svým zákazníkům internet budoucnosti, tedy možnost připojení přes IPv6,“ říká Ondřej Filip.

IPv6 adres je k dispozici 2^128, což je přes 340 sextilionů (číslo 34 a za ním 37 nul). To pro představu vystačí i v takové modelové situaci, kdy by si každý člověk na planetě k internetu připojil ledničku, automobil, televizor, tablet, ovladač topení nebo například bezpečnostní kameru apod. IP adresa v protokolu IPv6 může vypadat třeba takto: 2001:0db8:85a3:08d3:1319:8a2e:0370:7334. Na první pohled je vidět, že modernější protokol nabízí mnohonásobně více kombinací.

Zdroj: www.vodafone.cz

Vodafone

Tady Vodafone 72: Jan Šánek o korporátní bezpečnosti

Aby naše firma dobře fungovala a společně s ní i všechny služby pro zákazníky, je velmi důležitá korporátní bezpečnost. Ve Vodafonu ji řídí Jan Šánek, který je hostem dnešní epizody. Se svým týmem vyšetřuje podvody, chrání naše zaměstnance, telekomunikační síť i zákaznická data. Při řešení trestných činů spolupracuje také s policií a zpravodajskými službami. A protože moderní technologie přináší nové možnosti pro podvodníky, v jeho oblasti se pořád něco děje.

Vodafone

Vodafone a AST SpaceMobile uskutečnili první satelitní 5G hovor běžným mobilním telefonem

Dostupnost telekomunikačních služeb kdekoli na světě bez ohledu na lokalitu je součástí digitální strategie Vodafonu. Proto chceme vybudovat mobilní síť využívající nejnovější technologie umístěné ve vesmíru, jejichž signál by mobilní telefony využily automaticky při nedostupnosti signálu z pozemních vysílačů. Na řešení spolupracuje Vodafone se společností AST SpaceMobile a první úspěšný 5G hovor proběhl 8. září 2023.

Vodafone

Tady Vodafone 73: Přemysl Kokeš o projektech Amplla a Nebesys

Nejstarší startupová soutěž u nás, Vodafone Nápad roku, vyhlásila před několika dny vítěze 16. ročníku. Celkem 129 inovativních firem představilo porotě své technologie a já mám dnes ve studiu jednoho z vítězů - architekta Přemysla Kokeše. V Nápadu roku zabodoval rovnou se dvěma projekty. Oba jsou velmi výjimečné. Jedním z nich je hasící přístroj Amplla, který chcete mít stále na očích a ten druhý, s názvem Nebesys vám umožní podívat se skrze střechu až do nebe. Jde totiž o první systém na světě, který je z vnějšku běžnou střechou a zevnitř je průhledný.