Vodafone a AST SpaceMobile uskutečnili první satelitní 5G hovor běžným mobilním telefonem

|

Dostupnost telekomunikačních služeb kdekoli na světě bez ohledu na lokalitu je součástí digitální strategie Vodafonu. Proto chceme vybudovat mobilní síť využívající nejnovější technologie umístěné ve vesmíru, jejichž signál by mobilní telefony využily automaticky při nedostupnosti signálu z pozemních vysílačů. Na řešení spolupracuje Vodafone se společností AST SpaceMobile a první úspěšný 5G hovor proběhl 8. září 2023.

První hovor proběhl mezi havajským ostrovem Maui a španělským Madridem přes standardní mobilní telefon Samsung Galaxy S22 a testovací satelit BlueWalker 3 společnosti AST SpaceMobile.

BlueWalker 3 je největší komerční komunikační soustavou umístěnou na nízké oběžné dráze Země. AST Space Mobile jejím prostřednictvím překonala rychlostní rekord širokopásmových mobilních datových služeb využovajících vesmírmé technologie, když dosáhla rychlosti stahování 14 Mb/s. Technologie může změnit způsob poskytování datových a hlasových služeb jejich dostupností v nejodlehlejších oblastech pouze s využitím standardně nabízených smartphonů.

Margherita Della Valle, generální ředitelka Vodafone Group vysvětluje, že „Vodafone usiluje o odstranění rozdílů v užívání mobilních služeb pro miliony lidí v Evropě a Africe. První vesmírný 5G hovor do Evropy je významným krokem k dosažení tohoto cíle. Je skvělé, že díky spolupráci s AST SpaceMobile stojíme v čele využívání vesmírných technologií.“

Technici Vodafonu testují služby AST SpaceMobile ve Španělsku, jehož infrastruktura bude základem budování satelitní sítě. Tamní dohledové centrum pokrývá odlehlé pevninské oblasti Evropy a Středozemního moře. Na první čtvrtletí roku 2024 plánuje AST SpaceMobil vypuštění pěti komerčních družic BlueWalker3.

Zdroj: www.vodafone.cz

Vodafone

Tady Vodafone 73: Přemysl Kokeš o projektech Amplla a Nebesys

Nejstarší startupová soutěž u nás, Vodafone Nápad roku, vyhlásila před několika dny vítěze 16. ročníku. Celkem 129 inovativních firem představilo porotě své technologie a já mám dnes ve studiu jednoho z vítězů - architekta Přemysla Kokeše. V Nápadu roku zabodoval rovnou se dvěma projekty. Oba jsou velmi výjimečné. Jedním z nich je hasící přístroj Amplla, který chcete mít stále na očích a ten druhý, s názvem Nebesys vám umožní podívat se skrze střechu až do nebe. Jde totiž o první systém na světě, který je z vnějšku běžnou střechou a zevnitř je průhledný.

Vodafone

Více dat, neomezené volání i SMS do všech sítí. Vodafone rozšiřuje nabídku základních tarifů

Vodafone přináší nabídku mobilních služeb pro každého. Dvě třetiny zákazníků si pořizují tarify s neomezenými mobilními daty a pro ty ostatní přichází vylepšení základní nabídky. Její hlavní trojici tvoří Red Basic tarify se 3 GB, 6 GB a 10 GB dat, neomezeným voláním i SMS. Také pro tyto tarify mohou lidé se zdravotním postižením nebo napjatým rozpočtem získat dvousetkorunovou dotaci.