FN Brno··5 min

Velký úspěch molekulárních genetiček z FN Brno: jejich publikace se umístila mezi nejúspěšnějšími články roku 2024 v časopise Leukemia

FN Brno

FN Brno

FN Brno je jedním z největších zdravotnických zařízení v ČR

Tisková zpráva

Časopis Leukemia, který patří mezi nejprestižnější odborné publikace z oblasti hematologie a onkologie, nedávno zveřejnil seznam The Best of Leukemia 2024. Jedná se o soubor 25 nejcitovanějších, nejčastěji stahovaných a sdílených článků. Na vynikajícím 3. místě tohoto prestižního seznamu se umístila publikace Recommendations for TP53 gene analysis in CLL s doporučeními pro analýzu genu TP53 u chronické lymfocytární leukémie.

Link na publikaci: ERIC recommendations for TP53 mutation analysis in chronic lymphocytic leukemia—2024 update.

Tato publikace je výsledkem mezinárodní spolupráce. Hlavními koordinátorkami a autorkami byly RNDr. Jitka Malčíková, Ph.D., Mgr. Šárka Pavlová, Ph.D., a prof. RNDr. Šárka Pospíšilová, Ph.D., z Interní hematologické a onkologické kliniky FN Brno a LF MU.

Zařazení mezi nejvýznamnější publikace časopisu Leukemia (impakt faktor 12,8) je uznáním nejen kvality vědecké práce, ale také přínosu pro klinickou praxi, kde doporučení TP53 analýz zásadně ovlivňují léčebné strategie pacientů s chronickou lymfocytární leukémií.

Je obrovský úspěch, když takováto diagnostická doporučení jsou plně koordinována z Brna a na článku jsou první autorky z FN Brno a MU (RNDr. Jitka Malčíková, Ph.D. a Mgr. Šárka Pavlová, Ph.D.) a taktéž i poslední korespondující autorka (prof. RNDr. Šárka Pospíšilová, Ph.D.). To jasně ukazuje klíčovou úlohu brněnského pracoviště v molekulárně genetické diagnostice leukémií,“ hovoří o významu tohoto článku prof. RNDr. Šárka Pospíšilová, Ph.D.

Na bližší podrobnosti jsme se zeptali spoluautorky článku RNDr. Jitky Malčíkové, Ph.D.:

Jak dlouho trval výzkum, jehož výsledky jste v článku zveřejnily? A jak probíhala mezinárodní spolupráce, bylo těžké zkoordinovat tým?

Tato doporučení jsou výsledkem více než 20 let výzkumu a diagnostické práce v oblasti TP53. Za tuto dobu jsme publikovali řadu výsledků v prestižních časopisech, koordinujeme program externí kontroly kvality a podílíme se na edukačních aktivitách po celém světě. Samotná aktualizace doporučení trvala téměř 2 roky. Koordinace mezinárodního týmu odborníků Evropské výzkumné společnosti pro CLL (ERIC) nebyla jednoduchá, protože biologie není černobílá, často platí „co odborník, to názor“. Navíc se během vzniku textu rychle měnily jak léčebné strategie u CLL, tak technologie, což vyžadovalo opakované aktualizace dokumentu​​.

Lze ve stručnosti vysvětlit, jaká jsou nová doporučení pro analýzu genu TP53 prezentovaná v článku? Tedy v čem se liší od těch stávajících?

Nová doporučení reagují na technologický pokrok a zavádění sekvenování nové generace (NGS) do klinické praxe. Předchozí doporučení vznikla před více než pěti lety, kdy bylo NGS převážně výzkumným nástrojem. Dnes je však široce využíváno v diagnostice, což přineslo nové výzvy spojené jak s technologií samotnou, tak s interpretací výsledků. V aktualizovaných doporučeních jsme se zaměřili na řešení těchto výzev z pohledu laboratoří i lékařů, kteří s výsledky pracují.

Zásadní změnou je přístup k interpretaci velmi malých klonů nesoucích poškození v genu TP53, jejichž klinický význam byl v uplynulých letech spolehlivě prokázán, mimo jiné i díky výzkumu na našem pracovišti. Nová doporučení kladou důraz na spolehlivou detekci těchto malých klonů, což NGS umožňuje. Nicméně metodicky jde o proces náročný, který vyžaduje pečlivou validaci. Ani interpretace získaných výsledků není vždy jednoduchá, a proto jsme v doporučeních navrhli interpretační algoritmus, který laboratořím umožňuje zjednodušit interpretační postup.

Proč je zkoumání právě tohoto genu pro léčbu chronické lymfocytární leukémie tak důležité?

Gen TP53, označovaný jako "strážce genomu", je zásadní pro správnou funkci buňky. Jeho poškození způsobuje, že nemoc postupuje rychleji a stává se rezistentní vůči klasické chemoterapii. I dnes, kdy jsou dostupné cílené biologické léky, stav genu TP53 významně ovlivňuje výběr léčby. Mutace tohoto genu se dostávají do diagnostických algoritmů i u dalších hematologických malignit, což podtrhuje nutnost přesné a spolehlivé diagnostiky, která je klíčová pro volbu terapie a správný management pacientů, tedy pro aplikaci tzv. precizní medicíny.​

Kontakt na Oddělení komunikace FN Brno zde

Zdroj: www.fnbrno.cz

Další články

Další články od FN Brno

Lékaři Fakultní nemocnice Brno zachránili život těžce popálenému chlapci

Lékaři Fakultní nemocnice Brno zachránili život těžce popálenému chlapci

Jedenáctiletý chlapec byl do FN Brno přijat v polovině února 2025 pro mnohočetné popáleniny 2. a 3. stupně zejména v oblasti hlavy, trupu, horních a dolních končetin. Malý pacient prodělal celkem 22 operačních výkonů v celkové anestezii, což představuje čtyřicet a půl hodin na sále. Chirurgové mu museli odstranit hluboce popálenou kůži a postupně ji nahradit zdravou kůží z nepostižených částí těla. Život mu také pomohly zachránit transfuzní přípravky a krevní deriváty. V současné době se malému pacientovi dohojují zbytkové popálené plochy, čeká jej propuštění domů a intenzivní rehabilitační péče.
| FN Brno
Region Brno a jižní Morava mezi evropskými onkologickými centry

Region Brno a jižní Morava mezi evropskými onkologickými centry

Na půdě Fakultní nemocnice Brno se uskutečnilo v úterý 8. dubna 2025 setkání s předními evropskými odborníky v oblasti onkologické péče, tzv. Comprehensive Cancer Infrastructures for Europe – CCI4EU. Evropskou delegaci vedl Rui Henrique z Onkologického institutu v Portu. Evropští zástupci prezentovali strukturu kompetencí a možnosti zapojení do evropské sítě onkologických center CCI4EU. Během svého programu si prohlédli také infrastrukturální vybavení jednotlivých onkologických pracovišť na jižní Moravě, zejména ve Fakultní nemocnici Brno a v Masarykově onkologickém ústavu. Jednalo se už o druhou návštěvu jihomoravského regionu.
| FN Brno
Fyzioterapie má vliv na průběh těhotenství i rekonvalescenci po porodu

Fyzioterapie má vliv na průběh těhotenství i rekonvalescenci po porodu

„Péči a služby poskytované na Gynekologicko-porodnické klinice neustále rozšiřujeme, držíme se aktuálních trendů, ale především směřujeme naši medicínskou činnost na ženu, její komfort, bezpečí a komplexní péči. Právě proto jsem v roce 2022 inicioval začlenění gynekologicko-porodnické fyzioterapie do našeho portfolia služeb,“ vysvětluje přednosta GPK FN Brno a LF MU prof. MUDr. Vít Weinberger, Ph.D.
| FN Brno
FN Brno má za sebou první ročník studia MHM

FN Brno má za sebou první ročník studia MHM

Dvaadvacet účastníků převzalo v sobotu 5. dubna 2025 z rukou ředitele Fakultní nemocnice Brno MUDr. Iva Rovného, MBA, certifikát o absolvování studia Master of Hospital Management. Jednalo se o první ročník studijního programu, který vedení FN Brno připravilo pro své zaměstnance z řád lékařských ale i nelékařských útvarů s cílem prohloubit si znalosti v oblasti řízení, strategie a efektivity jednotlivých odborností.
| FN Brno
Úspěch imunoterapie u metastatického uroteliálního karcinomu

Úspěch imunoterapie u metastatického uroteliálního karcinomu

V odborném časopise Česká urologie byla publikována kazuistika, která popisuje mimořádně příznivou léčebnou odpověď na imunoterapii pembrolizumabem u pacienta s metastatickým uroteliálním karcinomem. Klíčovým prvkem úspěšné terapie byla komplexní molekulárně-genetická analýza nádorové tkáně, která umožnila cílený, tzv. precizní přístup k léčbě.
| FN Brno
Novým přednostou Interní hematologické a onkologické kliniky je prof. Michael Doubek

Novým přednostou Interní hematologické a onkologické kliniky je prof. Michael Doubek

Prof. Michael Doubek byl až doposud na klinice zástupcem přednosty, zároveň vyučuje na Ústavu lékařské genetiky a genomiky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Je vedoucím výzkumné skupiny, která se zaměřuje na zkoumání genetických predispozic k hematologickým onemocněním. Rovněž působí ve výzkumné skupině Lékařské genomiky ve Středoevropském technologickém institutu.
| FN Brno
Mezinárodní kurz TBL Workshop With Real Temporal Bones

Mezinárodní kurz TBL Workshop With Real Temporal Bones

Ve dnech 13. a 14. března 2025 se v Anatomickém ústavu LF MU v Brně uskutečnil již třetí mezinárodní kurz chirurgie spánkové kosti TBL Workshop With Real Temporal Bones. Organizátorem kurzu a hlavním lektorem byl doc. MUDr. Milan Urík, Ph.D., přednosta Kliniky dětské otorhinolaryngologie FN Brno a LF MU. Záštitu kurzu udělil děkan LF MU prof. MUDr. Martin Repko, Ph.D., kurz probíhal v anglickém jazyce a zúčastnilo se ho 20 lékařů z různých evropských zemí.
| FN Brno
10 let supervize ve Fakultní nemocnici Brno

10 let supervize ve Fakultní nemocnici Brno

Supervize je jeden z důležitých zaměstnaneckých benefitů Fakultní nemocnice Brno a zároveň také nástroj profesního růstu. Supervizní tým vznikl v roce 2015, v současnosti má tři členy a vede jej Mgr. Jana Špačková. Zájem o tento způsob reflexe práce mezi zaměstnanci stále narůstá. Jen v roce 2024 supervizí prošlo 931 zaměstnanců, většinu z nich tvořily individuální supervize zdravotnických pracovníků.
| FN Brno
Máte zdravé ledviny? Nechte se zdarma vyšetřit 13. března

Máte zdravé ledviny? Nechte se zdarma vyšetřit 13. března

Světový den ledvin si každoročně připomínáme druhý čtvrtek v březnu, letos tedy připadá na13. března. Cílem této akce je zvýšit informovanost zdravotníků a laické veřejnosti o nemocech ledvin, jejich včasné diagnostice a možnostech léčby. Tématem kampaně pro rok 2025 je otázka: „Jsou Vaše ledviny v pořádku?“ s doporučením „odhalit včas, chránit zdraví ledvin“.
| FN Brno
Na tematický masopustní odběr do FN Brno přišlo 120 dárců

Na tematický masopustní odběr do FN Brno přišlo 120 dárců

Do karnevalových kostýmů se tentokrát oblékly nejen zdravotní sestřičky, ale slušivé masky nasadila i většina příchozích dárců. Udělat dobrý skutek a přitom si užít nevšední zážitek, tak by se dala shrnout motivace těch, kteří dorazili na tento netradiční odběr. Mezi „maskovanými“ dárci byla i paní Tereza, která přišla na svůj sedmý odběr záměrně právě v tento den. Co ji k tomu vedlo?
| FN Brno