
Supervize je jeden z důležitých zaměstnaneckých benefitů Fakultní nemocnice Brno a zároveň také nástroj profesního růstu. Supervizní tým vznikl v roce 2015, v současnosti má tři členy a vede jej Mgr. Jana Špačková. Zájem o tento způsob reflexe práce mezi zaměstnanci stále narůstá. Jen v roce 2024 supervizí prošlo 931 zaměstnanců, většinu z nich tvořily individuální supervize zdravotnických pracovníků.
Co je úkolem supervizora?
Úkolem supervizora je vytvořit zaměstnanci bezpečný prostor, ve kterém bude schopen přemýšlet nad svými možnostmi, sdílet emoce a získávat jiný úhel pohledu. Supervize je také určitou formou psychohygieny. Obsahem setkání bývá často vyrovnání se s psychickou zátěží na pracovišti, mezigenerační rozdíly nebo omezená komunikace v rámci týmové spolupráce.
Jaké jsou druhy supervize
Supervizní tým v současnosti poskytuje tři druhy supervize: supervizi individuální, skupinovou a týmovou. Individuální supervize je určena jednotlivcům, skupinovou supervizi využijí skupiny vedoucích pracovníků a na týmovou supervizi se přihlašují týmy jednotlivých pracovišť.
Přehled vývoje supervize ve FN Brno
Začátky supervize ve FN Brno sahají do roku 2012, kdy byl spuštěn grantový projekt s názvem Vytvoření metodiky supervize u NLZP s interním a chirurgickým zaměřením. Výsledky tohoto projektu společně se vzděláváním supervizorů v oblasti systemického supervizního přístupu vedly na začátku roku 2015 ke vzniku Supervizního týmu.
Do roku 2018 kopíroval supervizní koncept z velké části supervizní rámec poskytovatelů sociálních služeb, byl věnován výhradně nelékařským zdravotnickým pracovníkům (NLZP) a měl dva základní pilíře. Tím prvním byla samotná supervizní práce, a to především ve skupinové formě. Druhým bylo vzdělávání nelékařských zdravotnických pracovníků ve spolupráci s Oddělením vzdělávání a péče o zaměstnance. Hlavním cílem bylo minimalizovat mylné představy o supervizi z důvodu neznalosti pojmu.
Supervizní koncept se začal měnit v roce 2018. Tato změna reflektovala náměty zaměstnanců, kteří supervizi absolvovali. V roce 2019 tak došlo ke změně ze skupinových na individuální supervize, které se staly dostupné pro všechny zaměstnance FN Brno. Nově nastupující zaměstnanci v současnosti přichází na první supervizní setkání zhruba do měsíce od nástupu do zaměstnání a jedná se především o seznámení se supervizním procesem. Další setkání jsou dobrovolná. Nabídku reflexe své práce s odstupem přibližně šesti měsíců dostávají všichni absolventi lékařských i nelékařských zdravotnických oborů, ale i nezdravotničtí pracovníci. Zaměstnanci si mohou rezervovat termín supervize na intranetu nemocnice a mají také možnost absolvovat supervizi on-line.
Vzdělávání a multioborová spolupráce
Supervizní tým považuje za důležité vzdělávat zaměstnance o samotné náplni supervize, protože tento termín může vyvolávat mylný výklad, ztotožňující supervizora s osobou, která dohlíží na práci a je spojena s kontrolou. Ve spolupráci s Oddělením vzdělávání a péče o zaměstnance FN Brno tak probíhají kurzy pro vedoucí pracovníky i řadové zaměstnance. Kromě interní edukace Supervizní tým také sdílí své zkušenosti s dalšími kolegy. V letech 2017, 2019 a 2023 Supervizní tým FN Brno uspořádal celostátní konferenci Supervize ve zdravotnictví. Aktivně se také v minulých letech účastnil konference Českého institutu pro supervizi. V rámci FN Brno spolupracuje Supervizní tým s Oddělením klinické psychologie, členy intervenční služby a headhunterem.
Video o supervizi
Rozhovor s vedoucí Supervizního týmu Mgr. Janou Špačkovou čtěte zde.
Kontakt na Oddělení komunikace zde.
Zdroj: www.fnbrno.cz