Sazka··6 min

Sazka a Český paralympijský výbor představují projekt ParaRestart

V České republice žije téměř 13 % lidí s určitým typem handicapu, který je dlouhodobě limituje v běžném životě. Vlivem nehod, zranění a závažných onemocnění mezi ně přibude každý rok průměrně 200 Čechů, kteří přijdou o končetinu nebo jsou upoutáni na invalidní vozík. Vyrovnat se s nelehkou životní situací a vrátit se k běžnému životu jim nyní pomáhá nový projekt ParaRestart. Ten seznamuje klienty rehabilitačních center s možností aktivního sportování.

ParaRestart vznikl ve spolupráci Českého paralympijského výboru a společnosti Sazka. Má zvýšit povědomí o možnostech sportování handicapovaných osob a prostřednictvím sportu jim pomoci vyrovnat se s těžkým životním obdobím. Zároveň se jedná o první systematický projekt na vyhledávání budoucích paralympijských sportovců.

Úraz nebo nemoc, která člověka připraví o končetinu nebo ho doživotně usadí na invalidní vozík, to je obrovský zásah do života jeho samotného i do života blízkého okolí. „Z dlouhodobého hlediska se jako jeden z nejlepších způsobů terapie jeví sport. Ten dokáže stav člověka prokazatelně zlepšit po psychické i fyzické stránce,“ říká Zbyněk Sýkora, předseda Českého paralympijského výboru, a dodává: „Ve svazech registrujeme okolo 5 000 parasportovců, kteří sportují minimálně jednou týdně a pravidelný pohyb jim pomohl překonat krizové životní situace. Nový projekt ParaRestart, který teď rozvíjíme se Sazkou, nám pomáhá šířit osvětu o možnostech sportování handicapovaných. A také nám umožní systematicky hledat budoucí paralympioniky.“

Sport jako nejlepší terapie

ParaRestart má za úkol šířit povědomí o parasportu a také financovat specifické podmínky a vybavení pro handicapované sportovce. „Podpoře sportu se v Sazce věnujeme dlouhodobě. Zastáváme myšlenku, že sport má být dostupný všem bez rozdílu. I proto jsme se rozhodli podpořit právě Český paralympijský výbor a spustit projekt ParaRestart,“ uvedl Petr Jonák, ředitel vnějších vztahů a udržitelnosti společnosti Sazka. Náplní ParaRestartu budou mimo jiné semináře a besedy konané v rehabilitačních centrech v České republice. Během nich se klienti těchto center budou setkávat s odborníky z oblasti fyzioterapie a psychologie a také s aktivními parasportovci a úspěšnými reprezentanty. „Seznámí se s různými druhy parasportů, dozvědí se o pozitivních účincích sportu na tělo i psychiku a věříme, že získají novou motivaci a nové sny do života. A kdo ví, třeba mezi nimi najdeme i budoucí reprezentanty či paralympijské medailisty,“ dodává Petr Jonák.

Osvěta v rehabilitačních ústavech

Jedním z pacientů rehabilitačního centra v Kladrubech byl také Petr Svatoš. Jako sedmnáctiletého mladíka ho na vozík usadilo ozařování nádoru v oblasti míchy. Dnes třiatřicetiletý stolní tenista žije aktivním životem, sport vnímá jako jeden z motorů svého života a je připraven motivovat svým příběhem další tělesně postižené.

V dětství jsem hodně sportoval, pak se ale objevil nádor a když mi v sedmnácti po ozařování definitivně odumřela část míchy, myslel jsem si, že je to konec světa. Ale nakonec jsem začal sportovat ještě intenzivněji než před nemocí. Od roku 2013 jsem členem české reprezentace a před dvěma lety jsme spolu s Jirkou Suchánkem vybojovali na paralympiádě v Tokiu bronz. Díky sportu teď cestuji po světě a užívám si život opravdu plnými doušky,“ říká Petr Svatoš.

Finanční náročnost parasportů

S ParaRestartem se budou jednou měsíčně setkávat klienti rehabilitačních ústavů v západočeských Kladrubech, v Košumberku na Pardubicku a v Hrabyni v Moravskoslezském kraji. Za první pololetí by tak měl ParaRestart podniknout celkem 18 zastávek. Součástí zatím pětiletého projektu je rovněž finanční podpora profesionálních parasportovců spojená s pořízením speciálního vybavení či nutných doprovodných služeb. „Parasport je v českých podmínkách finančně stále poměrně náročnou aktivitou,“ potvrzuje Petr Svatoš a pokračuje: „Ačkoli parasportovec využívá stejné potřeby jako sportovec bez handicapu, nutné jsou také některé výdaje nad rámec. Zejména se jedná o doprovod, kompenzační a sportovní vybavení, které je drahé na přepravu, případně speciální protézy na dané sportovní disciplíny. Takže za jakoukoli podporu jsme nesmírně vděční a jsem opravdu rád, že můžu být součástí projektu ParaRestart a předávat své zkušenosti dál.“

Český paralympijský výbor v číslech:

  • Funguje od 26. ledna 1994
  • Sdružuje 29 sportovních svazů a asociací a v nich přibližně 5 000 parasportovců
  • Ti už přivezli z paralympijských her 152 medailí (137 cenných kovů z letních paralympijských her od roku 1996 a 15 medailí ze zimních paralympijských her od roku 1994)
  • Na paralympiádu do Paříže plánuje vyslat minimálně 25 sportovců, pokud se jim podaří se kvalifikovat

Paralympijští sportovci zapojení v projektu ParaRestart:

Petr Svatoš (* 1990)

o Stolní tenis

o V 17 letech odumření míchy v důsledku ozařování

o Medaile: bronz na paralympiádě v Tokiu v družstvech

Jiří Suchánek (* 1982)

o Stolní tenis

o Kvadruplegik, nehoda v autě

o Bronz z paralympiády v Riu de Janeiru - soutěže jednotlivců a bronz v Tokiu v družstvu s Petrem Svatošem

o Manželka a 2 děti

Radek Procházka (* 1985)

o Sport: boccia

o 2 paralympijské medaile v páru (2008 – Peking – bronz; 2012 - Londýn - stříbro)

o 2 děti a manželka

Petr Vrátil

o Atlet (hod oštěpem a hod diskem) + trenér

o Postižen od narození

o Zapojuje parasportovce mezi zdravé atlety

Šárka Musilová (* 1991)

o Lukostřelkyně

o Uklouzla na mokrých schodech, přerušila si míchu

o 2016 – Rio – bronz, 2021 – Tokio – 2× stříbro

Kateřina Antošová (* 1965)

o Handbike

o Spadla ze žebříku

o V závodě s hromadným startem šestá na paralympijských hrách v Tokiu

Anastasja Vištalová

o Paradrezura

o Dětská mozková obrna – spastická diparéza horních a dolních končetin

o Po účasti v Rio de Janeiru a Tokiu usiluje o paralympijský hattrick a kvalifikaci do Paříže

Zdroj: www.sazka.cz

Zadavatel
Sazka

Sazka

Sazka a.s. je největší a nejstarší loterijní společností v České republice, která díky neustálým inovacím a odpovědnému přístupu poskytuje zákazníkům nejširší portfolio her a každodenní zábavy. Nejznámější hrou je Sportka, oblíbená hra s více než 65letou historií. Od roku 2014 je společnost provozovatelem loterie Eurojackpot, jedné z největších her v Evropě. Do rodiny zábavních her patří také stírací losy, sportovní kurzové sázky a rychloobrátkové hry. Sazka poskytuje své produkty na online herním portálu www.sazka.cz a prostřednictvím unikátní prodejní sítě s více než 7 800 prodejními místy po celé České republice. Terminály Sazky lze využít i pro řadu běžných transakcí, od výplaty vkladových knížek přes dobíjení kreditu až po inkaso zásilek. Mezi neloterijní služby patří také provozování největšího českého virtuálního mobilního operátora SAZKAmobil.

Další články od Sazka

Studentská výzva Reborn design 2024 zná své vítěze
Sazka

Studentská výzva Reborn design 2024 zná své vítěze

Reborn design 2024, inovativní projekt zaměřený na podporu mladých designérů, architektů a kreativců, zná své vítěze. Letošnímu ročníku soutěže, v níž účastníci vytváří smysluplné produkty z druhotných surovin, dominují stírací losy od Sazky. Ty i díky vítěznému projektu dostávají nový život. Společnost vybrané studentské projekty plánuje dál rozvíjet a se studenty spolupracovat.
Sazka spouští unikátní projekt Sazka Champs. Talentovaným sportovcům pomáhá plnit sny
Sazka

Sazka spouští unikátní projekt Sazka Champs. Talentovaným sportovcům pomáhá plnit sny

Vycházející ženské i mužské sportovní hvězdy, zástupci zimních i letních sportů, zdraví sportovci i parasportovci. Ti všichni se sešli v týmu Sazka Champs, aby si splnili své sportovní sny. A také aby otevřeli téma sportování pro dnešní mladou generaci. Společnost Sazka tímto zásadním projektem navazuje na svoji tradiční dlouholetou podporu sportu. Plánuje popularizovat i méně obvyklé disciplíny a vést veřejnost ke zdravému životnímu stylu.
Sazka dává výherním losům nový život. Představuje platformu reLosy
Sazka

Sazka dává výherním losům nový život. Představuje platformu reLosy

Stírací losy jsou pro Čechy oblíbenou zábavou již po několik generací. Sazka se jako první loterijní společnost na světě rozhodla losům dávat druhý život. Spouští proto platformu reLosy, skrze kterou bude hledat inovativní možnosti upcyklace losů do nových designových produktů. V rámci spuštění platformy reLosy nyní přichází s kolekcí designových tenisek Sazka Kickz a sérií víceúčelového modulárního nábytku. Na projektech Sazka spolupracovala s předními českými designéry.
Sázející z Česka vyhrál v Eurojackpotu téměř 130 milionů korun
Sazka

Sázející z Česka vyhrál v Eurojackpotu téměř 130 milionů korun

Čech vyhrál druhé pořadí evropské loterie Eurojackpot. Sázející z Prahy vsadil plný tiket náhodným tipem za 400 Kč včetně bonusové hry Extra 6. V pátém sloupci trefil všech 5 čísel z prvního osudí a také jedno ze dvou čísel z osudí druhého. Tím pádem v úterý 16. dubna 2024 vyhrál pohádkových 129 349 298 Kč! V Eurojackpotu se ale dál hraje o téměř 3 miliardy korun!
Češi jsou oproti loňskému roku šťastnější. Pomáhají mezilidské vztahy, altruismus i symboly štěstí
Sazka

Češi jsou oproti loňskému roku šťastnější. Pomáhají mezilidské vztahy, altruismus i symboly štěstí

Na 20. března každoročně připadá Mezinárodní den štěstí. Den, který vyzdvihuje radost, optimismus a pocit štěstí. Češi to své letos hodnotí nadprůměrně, oproti loňskému roku se jejich pocit vnímaného štěstí mírně zvýšil. Kromě faktorů, jako je zdraví, stabilní bydlení nebo finanční svoboda, mohou ke štěstí pomoci také různé rituály a symboly. Modlitba, čtyřlístek nebo podkova jsou oblíbené u žen i mužů, do popředí se ale začíná dostávat také síla pozitivního myšlení nebo léčivých kamenů. Únorového průzkumu pro Sazku, realizovaného prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos, se zúčastnilo 1 048 respondentů ve věku od 18 do 65 let z celé České republiky.
SAZKAmobil přichází s jarní nabídkou nových předplacených balíčků na tři měsíce za výhodnou cenu
Sazka

SAZKAmobil přichází s jarní nabídkou nových předplacených balíčků na tři měsíce za výhodnou cenu

Jarní akce 2+1 zdarma na vybrané předplacené balíčky virtuálního operátora SAZKAmobil právě startuje. Všichni zákazníci s aktivní předplacenou SIM kartou mají možnost si aktivovat vybrané datové, hlasové nebo SMS balíčky na tři měsíce dopředu, a získat tak třetí měsíc zdarma.
Ve Sportce padl Superjackpot. Na účet šťastného sázejícího putuje více než 111 milionů korun!
Sazka

Ve Sportce padl Superjackpot. Na účet šťastného sázejícího putuje více než 111 milionů korun!

Snový start letošního jara zažívá sázející, který v devátém týdnu letošního roku trefil ve Sportce Superjackpot. Nadělil si tak pohádkovou výhru ve výši 111 612 990 korun! Štěstí mu přinesla sázenka zakoupená na internetu v den slosování před 11. hodinou dopoledne.
Od začátku roku již 62 nových milionářů! Milionová vánice od Sazky zasypala Česko
Sazka

Od začátku roku již 62 nových milionářů! Milionová vánice od Sazky zasypala Česko

Nejoblíbenější loterie od Sazky jen od začátku letošního roku proměnily v České republice v milionáře už 62 lidí. Celkem 50 milionářů vzešlo z takzvané Milionové vánice Sportky. Ta letos odstartovala 14. ledna a trvat bude do 28. února 2024.
Zásilky na terminály Sazky nově doručí i WE|DO
Sazka

Zásilky na terminály Sazky nově doručí i WE|DO

Služba Balíky, která umožňuje zákazníkům po celé České republice posílat i vyzvedávat zásilky prostřednictvím prodejních míst Sazka, rozšiřuje síť partnerských dopravců o logistickou společnost WE|DO. Od 31. 1. 2024 si zákazníci mohou nechat zaslat balíčky přes WE|DO na 400 Sazka terminálů. Sazka rozšířením partnerství reaguje na dlouhodobě rostoucí trh s doručováním zásilek a nabízí výdejní místa, která jsou v provozu i ve večerních hodinách či o víkendech. Jen v loňském roce prošlo přes Sazka terminály více než 5 milionů zásilek.
Loterie a stírací losy stále táhnou. Sazka v roce 2023 proměnila 382 sázejících v milionáře
Sazka

Loterie a stírací losy stále táhnou. Sazka v roce 2023 proměnila 382 sázejících v milionáře

Sazka v uplynulém roce opět pomáhala plnit sny. Ze sázejících v loteriích a losech vzešlo 382 milionářů, nejvyšší výhru v Eurojackpotu ve výši 234 900 000 korun si odnesl sázející z Prahy. Nejoblíbenější loterií je Sportka a Eurojackpot, tradici si ale drží také stírací losy, a to hlavně v podobě vánočních dárků.