FN Brno··6 min

Rozhovor s prof. MUDr. Pavlem Štouračem, Ph.D.: Neurologie, neuroimunologie a léčba pacientů s roztroušenou sklerózou

FN Brno

FN Brno

Fakultní nemocnice Brno je druhé největší zdravotnické zařízení v České republice a přední evropská nemocnice. Komplex FN Brno tvoří areál Bohunice, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu 11.

Tisková zpráva

Co Vás vedlo k rozhodnutí specializovat se na neurologii?

Neurologie propojuje více medicinských specializací, jednak interní lékařství, ale je také úzce navázána na klinickou psychologii, psychiatrii a dále s rozvojem neurověd získává stále více informací z imunologie, molekulární biologie a genetiky, což mně bylo v rámci medicíny blízké. Po promoci jsem zvažoval i kardiologii, ale zvolil jsem neurologii, a jak to mnohdy bývá, volbu rozhodlo vlastní směřování a okolnosti.

Jaké jsou podle Vás klíčové oblasti v neurologii?

Z mého dosavadního působení vyplývá, že většinu svého zájmu a úsilí jsem věnoval oblasti demyelinizačních onemocnění, zejména roztroušené skleróze, a dále neuroimunologii se zaměřením na autoimunitní a paraneoplastické syndromy, tudíž bych mohl říci, že tato oblasti je klíčová. V určitém smyslu tomu tak jistě je, protože roztroušená skleróza je časté onemocnění postihující mladé lidi se závažnými důsledky a nalezení příčin a léčby onemocnění je nanejvýš žádoucí. Samozřejmě problematika jiných neurologických onemocnění tímto není nijak snížena nebo opomíjena.

Jak vnímáte získání titulu profesor neurologie?

Pokud člověk působí v akademickém prostředí a ve školství, získání titulu profesora je důležitým krokem. Znamená to, že jste splnil určité akademické požadavky a dosáhl úspěchu ve svém oboru. Je to i jakási forma uznání za dosavadní úsilí a práci. Z hlediska kontaktu se studenty, kolegy a pacienty se většinou nemění nic zásadního, možná však mohou získat větší důvěru k vašim odborným stanoviskům a doporučením.

Na jakém konkrétním projektu nyní pracujete? Nebo nyní plánujete?

V rámci Centra pro Demyelinizační onemocnění ve FN Brno se věnujeme projektům zaměřeným na testování nových léčiv a v rámci postgraduálních projektů na problematiku biomarkerů a využití zobrazovacích metod.

Jaká největší úskalí a výzvy vnímáte v praxi v oblasti neurologie a léčby roztroušené sklerózy a přidružených nemocí?

Jednak objasnění příčiny vzniku roztroušené sklerózy a s tím úzce související nalezení kauzální léčby. Dynamika vývoje výzkumu a léčby je velmi nadějná, což jasně podporuje fakt, že v současnosti máme k dispozici asi 15 léčebných přípravků pro léčbu roztroušené sklerózy (biologická léčba), které podstatně ovlivňují průběh onemocnění a zpomalují jeho progresi. Nicméně stále nemáme lék, který by onemocnění definitivně vyléčil. Vzhledem k tomu, že přípravky v rámci biologické léčby byly vyvinuty a uvedeny na trh od poloviny devadesátých let, lze doufat, že nalezení kauzálního léku na sebe nenechá dlouho čekat.

Co považujete za nejdůležitější aspekt při péči o pacienty ve vašem oboru?

Poskytnout pacientům nejúčinnější možnou léčbu, v mém případě biologickou léčbu roztroušené sklerózy. Musím říct, že možnosti poskytnutí této léčby jsou srovnatelné s jinými zeměmi EU a přes značnou finanční náročnost jsou v ČR plně hrazeny. Léčba symptomatická a spolupráce s pacientem jsou samozřejmostí.

Jak se za dobu vašeho působení v oboru změnil přístup k pacientům v rámci léčby?

Naším prvním cílem je provést co nejrychlejší stanovení diagnózy a zahájení léčby. Dnes víme, že čím dříve léčbu zahájíme, tím lepší výsledky můžeme očekávat. Vzhledem k možnosti využití MRI a vyšetření mozkomíšního moku se doba ke stanovení diagnózy a zahájení léčby pohybuje v řádu týdnů. Algoritmus léčby se však rovněž mění, takže to vše klade značné nároky na celý tým Centra pro demyelinizační onemocnění, v němž dispensarizujeme 1650 pacientů s touto diagnózou.

Jaké osobní dovednosti a vlastnosti považujete za klíčové ve vašem oboru?

Neurologie a medicína by neměla být jen ryze pragmatickou činností na základě kdysi získaných zkušeností, ale měla by být provázena chutí porozumět věcem hlouběji a ochotou učit se novinkám. Určitě je velkým přínosem být v kontaktu s kolegy na dalších pracovištích, zejména v zahraničí a podstoupit námahu pobytů na pracovištích v zahraničí, mylně mnohdy považovaných za jakousi formu dovolené. Takovéto pobyty jsou velmi inspirující a motivují do další práce. Pokud pak člověk pociťuje, že jeho práce má smysl, je na správném místě.

Setkáváte se často s nějakými mýty nebo předsudky?

Ano, pacienti, kteří se dostávají do nové a obtížné situace kvůli neurologické diagnóze, v tomto případě roztroušené sklerózy, jsou emocionálně zranitelní a mají obavy ohledně svého zdraví a budoucnosti. Obávají se, že skončí na invalidním vozíku, dále ztráty zaměstnání a sociálních vztahů. Určitou reálnost těchto obav lze připustit, ale skutečnost je dnes naštěstí jiná. Pacienti se také často obávají některých lékařských postupů, například lumbální punkce. Při správném poučení většina pacientů tyto procedury akceptuje a zvládne.

Zdroj: www.fnbrno.cz

Další články

Další články od FN Brno

Světový kongres vyzval onkologa FN Brno k přednášce a potvrdil vysokou úroveň české onkologie

Světový kongres vyzval onkologa FN Brno k přednášce a potvrdil vysokou úroveň české onkologie

Významný a velice prestižní kongres pořádaný Mezinárodní společností pro dětskou onkologii (SIOP) se letos uskuteční za účasti českého onkologa a přednosty Kliniky dětské onkologie FN Brno a LF MU prof. MUDr. Jaroslava Štěrby, Ph.D. Vysokou úroveň české onkologie pak ještě více umocňuje a skutečnost, že prof. Jaroslav Štěrba je mezi 23 onkology, kteří byli přímo vyzváni vědeckým výborem SIOP k aktuálním přednáškám v oboru. Zařadil se tak mezi osobnosti letošního setkání světových dětských onkologů.
| FN Brno
FN Brno doporučuje pacientům před plánovanou hospitalizací očkování proti covid-19 a proti chřipce

FN Brno doporučuje pacientům před plánovanou hospitalizací očkování proti covid-19 a proti chřipce

FN Brno doporučuje pacientům, kterým se blíží termín plánované hospitalizace na některých z klinik pracoviště Nemocnice Bohunice a Porodnice, aby zvážili možnost očkovat se proti covid-19 a proti chřipce u svých praktických lékařů nebo v očkovacích centrech. Očkování může snížit riziko infekce bezprostředně před a v průběhu hospitalizace, snížit riziko šíření infekce u bezpříznakových jedinců na ostatní pacienty ohrožené jinými nemocemi i zdravotnický personál v rámci pohybu pacientů v nemocnici a případně snížit riziko odložení plánované hospitalizace, operačních zákroků či jiných plánovaných výkonů.
| FN Brno
Umělá inteligence pomáhá návštěvníkům ve FN Brno-pracoviště Dětská nemocnice

Umělá inteligence pomáhá návštěvníkům ve FN Brno-pracoviště Dětská nemocnice

FN Brno-pracoviště Dětská nemocnice testuje monitor s umělou inteligencí, který zvyšuje informační komfort návštěvníků v rámci navigace a orientace v nemocnici. Jedná se o tzv. aReception, tedy digitální zařízení s lidskou tváří, které je umístěno v Teyschlově hale hned vedle centrální evidence pacientů.
| FN Brno
Časopis Forbes zařadil prof. Šárku Pospíšilovou mezi top vědkyně Česka roku 2024

Časopis Forbes zařadil prof. Šárku Pospíšilovou mezi top vědkyně Česka roku 2024

Časopis Forbes zařadil prof. RNDr. Šárku Pospíšilovou, Ph.D., mezi top vědkyně roku 2024. Prof. Šárka Pospíšilová je vedoucí Centra molekulární biologie a genetiky při Interní hematologické a onkologické klinice FN Brno a LF MU, vede Centrum molekulární medicíny v CEITECu na Masarykově univerzitě a je přednostkou Ústavu lékařské genetiky a genomiky FN Brno a LF MU.
| FN Brno
Kardiovaskulární onemocnění. Důležitá je prevence

Kardiovaskulární onemocnění. Důležitá je prevence

Pravidelné preventivní prohlídky, úprava životního stylu spočívající v eliminaci rizikových faktorů, například kouření, obezita nebo vysoká hladina cholesterolu jsou důležité ukazatele pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění. I přes velkou osvětu a pokroky v moderní medicíně však patří tato onemocnění stále mezi hlavní příčiny úmrtí po celém světě. Upozorňuje na to i Interní kardiologická klinika FN Brno a LF MU pod vedením přednosty prof. MUDr. Petra Kaly, Ph.D, FESC, FSCAI.
| FN Brno
Americký expert přednášel o neuromuskulárních onemocnění

Americký expert přednášel o neuromuskulárních onemocnění

Vynikající přednáška se uskutečnila ve Fakultní nemocnici Brno na pracovišti Dětské nemocnice, kde Assoc. Prof. Robert J. Graham, M.D., z Boston Children´s Hospital (Senior Associate in Critical Care Medicine, Department of Anesthesiology, Critical Care and Pain Medicine), který rovněž působí na Harvardově univerzitě, přednášel o aktuálních novinkách v péči o pacienty s neuromuskulárními onemocněními včetně probíhajících výzkumů.
| FN Brno
Mise Medevac Zambie 2024 za účasti lékaře FN Brno

Mise Medevac Zambie 2024 za účasti lékaře FN Brno

V září 2024 se v africké Zambii uskutečnila lékařská mise MEDEVAC, které se účastnil také přednosta Kliniky dětské otorhinolaryngologie FN Brno a LF MU v Brně, doc. MUDr. Milan Urík, Ph.D. spolu se svými kolegy z FN Motol. Mise byla zaměřena na pacienty s nemocemi v oblasti hlavy a krku. Lékaři pracovali v Univerzitní nemocnici hlavního města Lusaka každý den na 4 operačních sálech, 2 sály byly určeny pro pacienty s nádory hlavy a krku, jeden sál pro pacienty s nemocemi nosu a vedlejších dutin nosních a jeden sál pro pacienty s nemocemi ucha.
| FN Brno
Prof. Martin Repko zvolen do světově prestižní odborné společnosti

Prof. Martin Repko zvolen do světově prestižní odborné společnosti

Přednosta Ortopedické kliniky FN Brno a LF MU (OrtK) prof. MUDr. Martin Repko, Ph.D., byl na nedávno ukončeném výročním světovém spondylochirurgickém kongresu v Barceloně zvolen do dvou výkonných výborů odborné společnosti Scoliosis Research Society (SRS – www.srs.org). Tato společnost, založená v roce 1966 v USA, je od svého vzniku největší a nejvýznamnější mezinárodní společností zabývající se tématikou diagnostiky a léčby deformit páteře dětí a dospělých. Společnost Scoliosis Research Society aktuálně sdružuje 1684 členů z 68 zemí světa.
| FN Brno
Transfuzní a tkáňové oddělení ocení dárce se stým odběrem

Transfuzní a tkáňové oddělení ocení dárce se stým odběrem

Významné odběrové pracoviště v České republice Transfuzní a tkáňové oddělení FN Brno poděkuje všem dárcům krve, kteří v loňském roce dosáhli stého odběru. Slavnostní poděkování se uskuteční ve vile Tugendhat (Muzeum města Brna) v pondělí 23. září 2024 od 14 hodin. Dorazit by mělo přes padesát dárců, kteří pravidelně darovali krev a její složky (plnou krev, krevní destičky, krevní plazmu) na pracovišti Fakultní nemocnice Brno v Bohunicích.
| FN Brno
Neurochirurgové z FN Brno a Univerzitní nemocnice Ženeva provedli unikátní operaci mozku půlročního dítěte

Neurochirurgové z FN Brno a Univerzitní nemocnice Ženeva provedli unikátní operaci mozku půlročního dítěte

V červnu 2024 provedli lékaři z Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Brno a LF MU a Univerzitní nemocnice Ženeva unikátní operaci mozku půlročního Olivera. Ten se narodil v lednu 2024 s diagnostikovanou hemimegaencefalií.
| FN Brno