V červnu 2024 provedli lékaři z Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Brno a LF MU a Univerzitní nemocnice Ženeva unikátní operaci mozku půlročního Olivera. Ten se narodil v lednu 2024 s diagnostikovanou hemimegaencefalií.
Jedná se o vzácnou vrozenou poruchu, při které dochází k abnormálnímu růstu jedné z mozkových hemisfér. Tato asymetrie může vést k různým neurologickým problémům, včetně epilepsie, mentální retardace, motorických poruch a dalších vývojových abnormalit.
V případě Olivera se jednalo o extrémně často se opakující epileptické záchvaty (až 100 za den), trvající v rozmezí 2–30 minut. Léčba hemimegaencefalie je často zaměřena na zmírnění symptomů, především právě epilepsie. Může zahrnovat farmakoterapii, u závažných případů ale může být nutná chirurgická intervence – tzv. hemisferotomie, tedy odstranění nebo odpojení části hemisféry mozku.
Právě tento operační zákrok, který je velmi náročný a v České republice vzácný, provedli neurochirurgové z Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Brno, spolu s neurochirurgy z Neurochirurgické kliniky Univerzitní nemocnice Ženeva. Operace se technicky zdařila, pacientovi se daří dobře a je předpoklad velmi dobrého psychomotorického vývoje malého pacienta. Na úspěchu operace se podíleli také odborníci a personál z mnoha dalších klinik a oddělení FN Brno.
„Součinnost při této operaci je výsledkem již mnohaleté spolupráce mezi Neurochirurgickou klinikou FN Brno, LF MU a Neurochirurgickou klinikou Univerzitní nemocnice Ženeva. S ženevskou neurochirurgií nás pojí například i spolupráce při zakládání Simulačního centra LF MU, společné kongresy a semináře a publikační aktivita,“ řekl přednosta Neurochirurgické kliniky FN Brno a LF MU prof. MUDr. Martin Smrčka, Ph.D., MBA.
„Oddělení dětské neurochirurgie FN Brno dostalo v minulém roce nový impulz ke svému rozvoji změnou organizačního schématu, kdy toto pracoviště nyní integrálně patří k „dospělé“ Neurochirurgické klinice FN Brno, LF MU. Kromě epileptochirurgie se pracoviště profiluje také v operaci mozkových nádorů dětských pacientů a vrozených vývojových vad. Pracoviště v tomto ohledu využívá velmi dobré spolupráce s dalšími klinikami a odděleními v Dětské nemocnici, například s Klinikou dětské onkologie, Klinikou dětské neurologie, Klinikou dětské chirurgie, traumatologie a ortopedie a mnoha dalšími. Tímto propojením se řadí Oddělení dětské neurochirurgie FN Brno mezi dvě čelní pracoviště v ČR,“ řekl vedoucí lékař Oddělení dětské neurochirurgie FN Brno, MUDr. Andrej Mrlian, Ph.D.
Zdroj: www.fnbrno.cz