Významný a velice prestižní kongres pořádaný Mezinárodní společností pro dětskou onkologii (SIOP) se letos uskuteční za účasti českého onkologa a přednosty Kliniky dětské onkologie FN Brno a LF MU prof. MUDr. Jaroslava Štěrby, Ph.D. Vysokou úroveň české onkologie pak ještě více umocňuje a skutečnost, že prof. Jaroslav Štěrba je mezi 23 onkology, kteří byli přímo vyzváni vědeckým výborem SIOP k aktuálním přednáškám v oboru. Zařadil se tak mezi osobnosti letošního setkání světových dětských onkologů.
„Zaměřím se na problematiku tzv. metronomické a off label léčby v dětské onkologii, která je sice trochu mimo hlavní pozornost farmaceutického průmyslu, ale v posledních letech nabývá v dětské i dospělé onkologii na významu, a je dnes nedílnou součástí moderních léčebných schémat pro ta nejzávažnější onemocnění, kdy mění osud onkologicky nemocných dětí,“ uvedl přednosta kliniky a významný český onkolog prof. Jaroslav Štěrba. Zmíněné brněnské pracoviště je jedním z pionýrů v této oblasti v Evropě i na světě. Účast českého zástupce znamená také prohloubení mezinárodní spolupráce a užší propojení FN Brno, Lékařské fakulty MU a také ČR se špičkami v oboru.
Vyzvaná přednáška je nejen potvrzením významu tématu, kterému se příslušný vyzvaný řečník dlouhodobě věnuje, ale také velkým vyznamenáním pro pracoviště samotného přednášejícího a celou Českou republiku.
Kongres dětských onkologů se uskuteční ve Spojených státech amerických ve dnech 17. – 20. října 2024. Účastní se ho vždy několik tisíc lidí z celého světa, prezentováno bude 621 sdělení formou přednášek a posterů (mezi nimi 23 speciálních sdělení).
Více o kongresu
Přednosta Kliniky dětské onkologie FN Brno a LF MU prof. MUDr. Jaroslav Štěrba, Ph.D., odpověděl před svým odjezdem na pár otázek.
Proč jste si vybral v rámci Vaší prezentace právě problematiku tzv. metronomické a off label léčby v dětské onkologii?
Protože jde o problematiku, hlavními proudy v onkologii a farmaceutickými firmami přehlíženou, která ale nabízí spoustu zajímavých podnětů a možností za poměrně nízký finanční rozpočet.
Byl jste vyzván k přednášce a ocitl jste se tak ve společnosti předních odborníků. V čem je pro Vás osobně a pro onkologii FN Brno tato účast zásadní?
Je to potvrzení postavení české dětské onkologie, která je na tom velmi dobře, a je srovnatelná s těmi lepšími v oboru v Evropě i v USA, a to i přes přetrvávající, především administrativní problémy s dostupností moderních způsobů léčby, i navzdory selhávání českého státu jako efektivního organizátora a také hlavního plátce zdravotní péče. Účast na kongresu v tomto formátu je velmi významnou příležitostí k posílení spolupráce a k neformálním setkáním a diskuzím, které jsou pro pozdější formální kooperaci a získávání mezinárodních výzkumných a léčebných projektů zásadní.
Jaké aktuální trendy v onkologii nyní sledujete?
Je to jednoznačně personalizovaná, respektive precizní onkologie tak, jak ji dělá i naše nemocnice v Centru precizní medicíny. Dále je určitě důležitým faktorem imunoterapie. Tento program se realizuje a rozšiřuje na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v centru CREATIC za významné spolupráce FN Brno.
Stal jste se v rámci české onkologie jedním z největších odborníků. Jak je na tom česká onkologie v rámci srovnání s ostatními předními zeměmi?
Česká onkologie je na tom velmi, velmi dobře. Podstatně lépe, než by odpovídalo jen prosté matematické extrapolaci zohledňující národní důchod či HDP, a to především díky schopnosti a kreativitě českých zdravotníků.
Kontakt na pracoviště: https://www.fnbrno.cz/klinika-detske-onkologie/k1456
Kontakt na Oddělení komunikace: https://www.fnbrno.cz/pro-media/t4053
Zdroj: www.fnbrno.cz