Recyklace elektrospotřebičů je jedním z cílů udržitelného rozvoje. Je závazkem i příležitostí.
Elektroodpad je nejrychleji rostoucí kategorií odpadů v Evropské unii. Přitom jen 40 procent z jeho celkového množství je recyklováno, jak uvádí statistika evropského parlamentu. Cílem je podpořit delší životnost výrobků, jejich opravitelnost a opětovné využití. Řada českých firem tuto strategii respektuje a usiluje o opětovné využití spotřebičů a jejich ekologickou likvidaci.
Množství vytříděného elektroodpadu v Evropské unii v roce 2020 tvořily hlavně velké domácí spotřebiče - 52,7 %. Další podíl měla zábavní elektronika a fotovoltaické články ve výši 14,6 %, IT a telekomunikační zařízení 14,1 %, malé domácí spotřebiče tvořily 10,1 % a ostatní 8,4 %. (zdroj: europarl.europa.eu).
DATART, maloobchodní prodejce spotřební elektroniky a elektrospotřebičů je společensky odpovědnou značkou, která se v rámci ESG strategie zaměřuje na ekologickou recyklaci spotřebičů. Naplňuje tím jeden z cílů udržitelného rozvoje OSN – odpovědná výroba a spotřeba ekologickou likvidací a recyklací nefunkčních elektrospotřebičů. Celkové množství recyklovaného materiálu v roce 2022 tvořilo 5 661 tun, jde o meziroční nárůst o 6 procent. Z celkového množství tvořily největší část lednice – 2 233,4 tun s meziročním nárůstem 13 procent, množství velkých domácích spotřebičů bylo 3 243 tun. Malé domácí spotřebiče tvořily 91,3 tun, televizory 92,2 tun a světelné zdroje 1,1 tun. V porovnání s evropskou statistikou tvoří největší část vytříděného elektroodpadu rovněž velké domácí spotřebiče, a to s podílem 57,3 %, chlazení tvoří 39,45 %, malé spotřebiče a televizory tvoří 3,2 %.
Z výsledků šetření agentury Focus Marketing & Social Research, která sledovala očekávanou změnu zákaznického chování v důsledku současné ekonomické situace vyplývá, že 83 % respondentů omezuje spotřebu energií v domácnosti používáním energeticky úsporných žárovek a spotřebičů. 53 % respondentů předpokládá, že v následujících šesti měsících omezí nákup elektroniky a domácích spotřebičů. 39 % oslovených respondentů, kteří plánovali nákup elektroniky, v důsledku současné ekonomické situace nákup odložilo. Tato změna zákaznického chování může vést ke snížení ekologické zátěže. Výzkum byl realizován v prosince 2022 na vzorku 1129 obyvatel ČR ve věku 18+.
V případě recyklace elektrospotřebičů jde o opětovné využití některých materiálů, které může u určitých druhů spotřebičů dosahovat až 90 procent. Opětovné využití šetří energii, která by musela být vynaložena na výrobu materiálů a současně chrání životní prostředí před emisemi, které by při výrobě materiálů vznikly. Podobně se zvyšuje nutnost recyklace baterií, kdy v roce 2022 bylo ke zpětnému odběru a následné recyklaci předáno do prodejen DATART 9 076 kg baterií. Z tohoto množství bylo recyklací získáno 6 807 kg druhotných surovin, které se využijí při výrobě nových produktů. V porovnání s rokem 2021 jde o nárůst o 77 procent. Recyklací baterií se získává ocel, která se využívá pro kovové konstrukce, kadmium do akumulátorů, měď pro elektrické vodiče, olovo do autobaterií, lithium pro výrobu sklokeramických varných desek, stříbro pro výrobu mincí a další prvky.
Zdroj: www.datart.cz