Při teplotách nad 26 stupňů klesá reakční doba řidiče o více než 20 procent

|

Poslední dny sužují celou Evropu letní horka. Uvnitř vozu pak může být až o 30 stupňů Celsia tepleji než venku. Při venkovní teplotě 30 °C pak může být v autě smrtelných 60 °C. Černý volant a palubní deska se mohou zahřát až na 85 °C. Takové teploty pak mají vliv na reakční dobu řidiče za jízdy. Odborníci ze skupiny AURES Holdings, provozovatele mezinárodní sítě autocenter AAA AUTO, připomínají, co jsou příznaky přehřátí a jak se mu při cestování vyhnout.

Rychlost, s jakou se mohou auta zahřívat, je znepokojující. Pokud je venku příjemná teplota 24 °C a auto stojí na slunci, během 10 minut může teplota uvnitř dosáhnout 38 °C a za 30 minut se teplota přiblíží 50 °C. Podle skandinávských vědců – Davida Wyona, Inger Wyonové a Fredrika Norina – může i mírné zahřátí ovlivnit úroveň bdělosti řidiče při řízení. Autoři studie zjistili, že řidiči jedoucí při teplotě nad 26 °C o 50 % častěji přehlédnou semafory a o 22 % pomaleji reagují na podněty než řidiči jedoucí při teplotě nad 21 °C.

„Udržování přijatelné teploty ve voze je především otázkou bezpečnosti, nikoliv jen komfortních podmínek, ve kterých s ním jezdíme. To je důležité zejména při dlouhých cestách s cestujícími, za které je každý řidič zodpovědný. Při přemýšlení o bezpečnosti na cestách přitom toto většina řidičů podceňuje, včetně dostatečného množství tekutin. Podle Evropské agentury pro bezpečnost potravin je doporučené množství denního příjmu vody pro ženy 2 litry a pro muže 2,5 litru. Jedná se však o množství doporučené k vypití při mírných teplotách a průměrné fyzické aktivitě," uvedla Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva skupiny AURES Holdings, provozovatele mezinárodní sítě autocenter AAA AUTO.

Pokud pociťujete únavu, ospalost, zhoršující se náladu nebo dezorientaci, je nezbytné sáhnout po vodě.
I mírná dehydratace negativně ovlivňuje naše fungování. První příznaky dehydratace se mohou objevit již při ztrátě tekutin o něco vyšší než 1 %. Tehdy se snižuje fyzická výkonnost, zhoršuje se termoregulace a klesá chuť k jídlu. Při ztrátě tekutin nad 4 % se stále více snižuje fyzická výkonnost, což je doprovázeno zhoršenou koncentrací, bolestmi hlavy, podrážděností, zvýšenou tělesnou teplotou a dechovou frekvencí. Pokud se deficit tekutin zhorší a překročí 8 %, může dojít až k úmrtí.

Podle odborníků z AAA AUTO je sice v horkých dnech ideální zapnout klimatizaci v autě, abyste se příjemně ochladili, ale vyplatí se dodržovat několik dalších rad, abyste zabránili přehřátí organismu:

  1. plánovat jízdu, když už slunce nesvítí naplno,
  2. před odjezdem se osprchovat chladnou vodou,
  3. nosit světlé, volné oblečení,
  4. dělat si během jízdy přestávky,
  5. nechat otevřená okna, aby teplý vzduch mohl unikat ven,
  6. pít hodně chladných tekutin – zejména vody,
  7. použít mokrý ručník jako obklad,
  8. zakoupit si žaluzie na zakrytí oken, pokud nejsou skla tónovaná.

Zdroj: www.aaaauto.cz

AAA Auto

AURES v červenci prodal rekordních 8882 aut, zákazníky táhne i akce na palivo zdarmaAURES v červenci prodal rekordních 8

Skupina AURES Holdings, provozovatel mezinárodní sítě autocenter AAA AUTO, prodala v červenci rekordních 8 882 automobilů. To je nejsinější červencový výsledek v celé jednatřicetileté historii společnosti. Rekordní prodeje podpořila i kampaň, díky které každý 250. zákazník, který si koupí auto v síti autocenter v Česku, na Slovensku nebo v Polsku, získá palivovou kartu v hodnotě 20 000 korun. Společnost do dnešního dne již rozdala kupujícím karty na nákup paliva v celkové hodnotě 1 120 000 korun.