V Německu, v blízkostí hranic s Českou republikou, byl potvrzen výskyt katarální horečky ovcí (bluetongue). Podle informace, kterou Státní veterinární správa (SVS) obdržela od německé veterinární autority se ohnisko nákazy nachází sedm kilometrů od české hranice ve městě Adorf/Vogtland v okrese Fojtsko v Sasku. Vymezená oblast o poloměru 150 km kolem ohniska, v níž jsou na území Německa uplatňována ochranná opatření, zasahuje na území ČR. Česká republika je zemí prostou katarální horečky ovci (KHO) a uvedená vymezená oblast nemá vliv na nákazový status.
SVS v souvislosti s nákazovou situací v Německu nebude vymezovat ochranné pásmo, v němž by zaváděla restriktivní opatření. Pro přemístění zvířat vnímavých ke KHO z ČR do zahraničí platí zdravotní garance. SVS v souladu s evropskou legislativou zavedla od 1. 9. 2024 zvýšený monitoring u skotu v oblastech do 150 km od hranice s Německem. V souvislosti s uvedeným ohniskem v Německu navíc SVS zavádí zvýšený veterinární dozor v oblasti o poloměru 20 km od ohniska v Německu, která zasahuje na území ČR. Jedná se o příhraniční oblasti Karlovarského kraje. Zde veterinární inspektoři navštíví nejvíce rizikové chovy ovcí, koz a skotu a doporučí preventivní kroky. Další chovatelé budou o vývoji nákazy detailně informováni. O výše uvedených skutečnostech informuje SVS také příslušné chovatelské svazy a soukromé veterinární lékaře.
V dalších regionech ČR, které spadají do oblasti o poloměru 150 km od uvedeného ohniska v Německu, SVS doporučuje ochranu zvířat před tiplíky (krevsajícím hmyzem), kteří onemocnění přenášejí. Ochrana spočívá zejména v aplikaci postřiků odpuzujících hmyz.
Aktuálně se katarální horečka ovcí (sérotyp 3) šíří zejména ve Francii, Německu a dalších západoevropských zemích (Dánsko a Lucembursko).
Katarální horečka ovcí je virové onemocnění domácích a divoce žijících přežvýkavců. Nákaza postihuje především ovce, kozy a skot. U skotu většinou nedochází k výskytu klinických příznaků. Původcem katarální horečky ovcí je orbivirus, který patří do čeledi Reoviridae. Onemocnění je přenášeno krevsajícim hmyzem, konkrétně tiplíky. Nákaza se projevuje horečkou, záněty a otoky v oblasti dutiny ústní, nozder, víček, uší, postiženy mohou být i paznehty. Zejména na sliznici dutiny ústní se objevují krváceniny a vředy. Nákaza není přenosná na člověka.
V České republice se KHO vyskytovala v letech 2007 až 2009. Postupně bylo potvrzeno celkem 14 ohnisek. Poslední případ na území státu byl zaznamenán v září 2009. Od roku 2007 do konce dubna 2011 probíhala v ČR u všeho skotu, ovcí a koz starších tří měsíců povinná vakcinace. Náklady spojené s povinnou vakcinaci byly hrazeny státem. Od 29. dubna 2013 je ČR opět považována za zemi bez výskytu (prostou) této nákazy. Proti aktuálně šířenému sérotypu nákazy neexistuje zatím schválená vakcína.
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS
Zdroj: www.svscr.cz