Datart··5 min

Herní adaptace lámou rekordy

Začátek roku ve jménu herních adaptací: Prodeje Hogwarts Legacy a The Last of Us lámou rekordy.

Propojení herního a filmového průmyslu se studiím vyplácí. Prodejům značky DATART v prvním čtvrtletí letošního roku dominovala hra Hogwarts Legacy inspirovaná kouzelnickým světem známým z knih o Harrym Potterovi. Skvěle si vedla i hra The Last of Us, jejíž prodeje díky novému stejnojmennému seriálu meziročně vyskočily na šestinásobek.

Spojení herního a filmového světa se ukazuje jako velmi efektivní prostředek pro zvýšení zájmu o herní tituly. Vysoké oblibě se z hlediska prodejů v síti prodejen DATART v prvním čtvrtletí letošního roku těšily zejména dvě hry, které této taktiky dokázaly naplno využít – Hogwarts Legacy a The Last of Us.

S mimořádně pozitivními ohlasy se setkala dlouho očekávaná novinka Hogwarts Legacy odehrávající se ve světě známém z knih a filmů o Harrym Potterovi. Fanouškům tohoto magického světa, ale i ostatním hráčům, dává možnost prozkoumat známé prostředí Bradavické školy čar a kouzel v otevřeném herním světě. Její prodeje v DATARTu na začátku roku dominovaly.

Zájem o hru Hogwarts Legacy byl zejména v prvních dnech po jejím vydání opravdu enormní. Za první čtvrtletí letošního roku se jednalo o vůbec nejprodávanější hru na konzoli PlayStation 5. Hra bezpochyby dokázala ke koupi nalákat i fanoušky, kteří se běžně gamingu nevěnují. Oblíbená byla napříč věkovými skupinami, díky čemuž má nakročeno k tomu stát se klíčovou hrou tohoto roku,“ komentuje Roman Šubrt, vedoucí produktového marketingu DATART.

Jde to i naopak

V případě The Last of Us šla inspirace opačným směrem. V posledních týdnech si svou premiéru odbyl stejnojmenný seriál z produkce HBO v hlavní roli s Pedrem Pascalem a Bellou Ramsey, který se snaží převyprávět příběh známý z této herní klasiky. Seriál sklidil velmi kladná hodnocení jak mezi fanoušky herní série, tak i mezi filmovými kritiky. Vedlejším efektem premiéry se stal výrazný nárůst prodejů jeho dnes již 10 let staré předlohy.

„Každému produktu pomůže, když se o něm ve veřejném prostoru mluví, zvlášť pak když se slova chopí hráč s tak velkým dosahem, jako je HBO. Výrazný zájem jsme zaznamenali už při představení poslední přepracované verze hry koncem minulého roku. Vydání seriálu však prodeje posunulo na další úroveň. V prvním čtvrtletí byly ve srovnání s minulým rokem šestinásobné, oproti poslednímu kvartálu roku 2022, kdy v předvánočním období prodeje her obvykle vrcholí, se zdvojnásobily,“ říká Roman Šubrt.

Prodejům vládne PlayStation 5

Celý segment herních konzolí zaznamenal v prvním čtvrtletí výrazný nárůst. Jejich prodeje v DATARTu v tomto období stouply o téměř 170 %. Největší zájem o konzole byl v březnu, kdy se počet prodaných kusů meziročně téměř ztrojnásobil. Nejvíce se prodávaly konzole nové generace Sony PlayStation 5. Přestože jsou na trhu dostupné už od konce roku 2020, až v posledních měsících se trh dostal do bodu, kdy jsou stabilně k dostání.

„Klíčovým hybatelem trhu se v posledních letech stala dostupnost. Zásoby všech next-genových konzolí, ale i mnoha dalších produktů, byly výrazně poznamenány nedostatkem čipů způsobeným výpadky v dodavatelských řetězcích v důsledku koronavirové pandemie. Nyní se dostupnost postupně zlepšuje, díky čemuž zaznamenáváme rekordní prodeje,“ vysvětluje Roman Šubrt.

Dobrá dostupnost se odrazila i na prodejích herních konzolí Xbox Series X a S konkurenčního Microsoftu, které se meziročně zvýšily o 20 %. Další růst by mohla podpořit i hra Forza Motorsport 8 exkluzivní pro platformy Microsoftu, tedy Xbox a PC, která by měla vyjít v průběhu tohoto roku.

Budoucnost je ve virtuální realitě

Enormní zájem mezi zákazníky vzbudila druhá generace virtuální reality PlayStation VR2. V DATARTu se vyprodala během prvního dne. Podle Romana Šubrta se jedná o jeden z hlavních směrů, kterým se bude herní průmysl v příštích letech ubírat.

VR je kategorie s obrovským potenciálem, což prodeje headsetu od Sony jednoznačně potvrzují. V nejbližších letech budeme díky virtuální realitě objevovat nové možnosti a rozšiřovat hranice gamingu. Zákazníci jsou připraveni zkoušet nové technologie a Datart se jim bude jako lídr v této oblasti snažit vyjít svou nabídkou vstříc,“ uzavírá Roman Šubrt.

Zdroj: www.datart.cz

Zadavatel
Datart

Datart

DATART je jedním z největších elektro prodejců v České republice a na Slovensku. Je součástí skupiny HP TRONIC Zlín, spol. s r. o. Datart má 115 prodejen na českém a 21 prodejen na slovenském trhu, více než tisíc elektrospecialistů, síť DATART dopravců. Je držitelem ocenění Mastercard Obchodník roku 2021 v kategorii elektro a titulu Nejdůvěryhodnější značka obchodníků 2020, 2021 a 2022.

Další články od Datart

Poslední záchrana před vedrem? Klimatizace a větráky Češi ve velkém nakupují až s příchodem tropů
Datart

Poslední záchrana před vedrem? Klimatizace a větráky Češi ve velkém nakupují až s příchodem tropů

Spolu s průměrnými teplotami v Česku podle ČHMÚ roste i četnost tropických dnů, kdy se teploty vyšplhají nad 30 °C. Právě výskyt teplotních extrémů má podle maloobchodního prodejce elektroniky DATART zásadní vliv na poptávku po přenosných klimatizacích, které se v českých domácnostech vlivem rostoucích teplot začínají rychle zabydlovat. Během horkého léta s dlouhodobějším výskytem tropických teplot dochází oproti chladnějším rokům k nárůstům prodejů klimatizací, ochlazovačů a větráků, v extrému např. až o 100 %, někdy i více.
Přesvědčte se, že na velikosti televize opravdu záleží: Největší na světě - 115“ QD-mini LED TV, si nyní prohlédnete v prodejnách DATART v Praze
Datart

Přesvědčte se, že na velikosti televize opravdu záleží: Největší na světě - 115“ QD-mini LED TV, si nyní prohlédnete v prodejnách DATART v Praze

Maloobchodní prodejce elektroniky DATART představuje významný přírůstek do své nabídky – aktuálně největší televizi na světě s bezmála třímetrovou úhlopříčkou a převratnou technologií QD-mini LED od předního světového výrobce TCL. Už nyní je tento technologický zázrak k vidění v prodejnách DATART v nákupních centrech Eden, Nový Smíchov a Chodov. Zákazníci tak mohou na vlastní oči zažít vrchol inovací v oblasti televizorů.
Letní osvěžení přesně podle vašich představ? Mezi Čechy roste zájem o domácí výrobníky sody a zmrzlinovače
Datart

Letní osvěžení přesně podle vašich představ? Mezi Čechy roste zájem o domácí výrobníky sody a zmrzlinovače

V letních měsících se řada z nás snaží hledat cesty, jak se osvěžit a naplno si užít horké dny. S rostoucími teplotami stále více Čechů sahá po domácích přístrojích, které jim pomáhají letní vedra lépe zvládat. Mezi ty úplně nejpopulárnější se řadí výrobníky sody a zmrzlinovače, jejichž obliba v posledních letech výrazně roste. Kromě letního osvěžení přispívají zdravějšímu životnímu stylu a šetří peníze i přírodní zdroje.
Chytré hodinky lámou rekordy. Nositelnou elektroniku u nás používá každý druhý, v Evropě se nám vyrovná jen málokdo
Datart

Chytré hodinky lámou rekordy. Nositelnou elektroniku u nás používá každý druhý, v Evropě se nám vyrovná jen málokdo

V Česku nadále pokračuje boom nositelné elektroniky. Z dat Eurostatu vyplývá, že produkty, jako jsou chytré hodinky nebo fitness náramky, už používá téměř polovina Čechů. V rámci celé Evropské unie nás to řadí na třetí příčku za Nizozemsko a Irsko. Trend potvrzuje i přední tuzemský prodejce elektroniky DATART. V první polovině roku podle něj stouply prodeje chytrých hodinek o 15 %. Rostoucí poptávku prodejce pozoruje zejména u prémiových modelů.
Prodeje produktů péče o tělo stoupají o desítky procent. Napomáhá tomu i zdražování služeb
Datart

Prodeje produktů péče o tělo stoupají o desítky procent. Napomáhá tomu i zdražování služeb

Elektronická zařízení pomáhající s péčí o tělo se i díky zdražování služeb rychle zabydlují v českých domácnostech. Podle dat maloobchodního prodejce DATART v prvním čtvrtletí oproti minulému roku výrazně stouply prodeje napříč celým tímto segmentem. O pětinu větší zájem měli Češi o holicí strojky nebo epilátory, prodeje masážních přístrojů stouply skoro o čtvrtinu.
Nová kapitola: HP TRONIC se propojí s NAY
Datart

Nová kapitola: HP TRONIC se propojí s NAY

Po schválení spojení zlínské skupiny HP TRONIC a NAY českým Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v březnu, obdržely obě společnosti zelenou k vytvoření společného holdingu i od slovenského Protimonopolného úradu (PMÚ). Povolení od těchto soutěžních úřadů bylo nezbytnou podmínkou pro realizaci plánovaného záměru. Tímto spojením vznikne na českém a slovenském trhu nová entita s velkým inovačním potenciálem.
Jak si zpříjemnit domácí sledování sportu? Mezi Čechy roste zájem o domácí grily nebo výčepní zařízení
Datart

Jak si zpříjemnit domácí sledování sportu? Mezi Čechy roste zájem o domácí grily nebo výčepní zařízení

V letošním roce čeká české reprezentanty hned několik velkých sportovních událostí, na kterých budou bojovat o ta úplně nejvyšší umístění. Mnoho z nás už nyní v pohodlí domova společně s přáteli sleduje výkony českých hokejistů. Vrchol sezóny čeká také české fotbalisty a olympioniky. Dokonalé zpestření těchto společných sportovních zážitků zajistí třeba domácí gril či výčepní zařízení, o které podle maloobchodního prodejce DATART roste dlouhodobě zájem.
Nové telefony Google Pixel si vyzkoušíte v DATARTu
Datart

Nové telefony Google Pixel si vyzkoušíte v DATARTu

V prodejnách DATART se představuje nová generace telefonů Google Pixel včetně zbrusu nového modelu Pixel 8a a jeho společníků – Pixel 8 a Pixel 8 Pro. Český maloobchodní prodejce elektroniky DATART se stává významným retailovým partnerem pro oficiální distribuci a vystavení telefonů Google Pixel v České republice a svým zákazníkům přináší prvotřídní technologie, které si na vybraných prodejnách mohou na vlastní oči prohlédnout a vyzkoušet.
Češi – národ fanoušků: Během sportovních akcí s českou účastí stoupá poptávka po nových televizích o desetinu
Datart

Češi – národ fanoušků: Během sportovních akcí s českou účastí stoupá poptávka po nových televizích o desetinu

Podle maloobchodního prodejce elektroniky DATART v týdnech před velkými sportovními akcemi s účastí českých reprezentantů pravidelně stoupají prodeje televizí, v průměru o 10 %. Díky souběhu tří velkých sportovních událostí však může v příštích měsících docházet k ještě výraznější nárůstům. Ne každá televize je však podle Michala Nováka, product managera DATART, ke sledování sportovních přenosů vhodná.
DATART podporuje volejbalisty na cestě k úspěchu. Ondřeje Perušiče a Davida Schweinera doprovodí na olympiádu v Paříži
Datart

DATART podporuje volejbalisty na cestě k úspěchu. Ondřeje Perušiče a Davida Schweinera doprovodí na olympiádu v Paříži

DATART již druhým rokem pokračuje v podpoře českého volejbalu. V rámci partnerství s Českým volejbalovým svazem doprovodí beachvolejbalisty Ondřeje Perušiče a Davida Schweinera na Letní olympijské hry v Paříži. Vedle spolupráce s reprezentanty se DATART naplno věnuje rozvoji mládežnického volejbalu. Dále tak pokračuje ve své dlouhodobé strategii podpory sportu, která je jedním z pilířů jeho programu společenské odpovědnosti.