Datart··5 min

Elektronika pro leváky

Každý desátý Čech je levák. Počítačovou myš v levé ruce však používá jen zlomek z nich.

Ve většině oblastí života už dávno není levorukost hendikepem, ve sportu může být dokonce výhodou. V případě výpočetních technologií a gamingu však leváci stále naráží na překážky, které je nutí používat myš ve své nedominantní ruce. Tímto způsobem počítač ovládá hned 82 % z nich. Myši pro leváky tvoří podle dat maloobchodního prodejce DATART pouhé jednotky procent všech prodaných kusů.

Doby, kdy byla levorukost považována za závažný sociální hendikep a kdy byli leváci násilně přeučováni na praváky, jsou dávno pryč. Ve většině zemí je dnes levorukost běžně přijímaná a v mnoha oblastech života naopak představuje díky své neobvyklosti konkurenční výhodu. Jednou z nich je sport, kde jsou leváci v disciplínách, jako je tenis, stolní tenis či baseball, pro svou pravorukou konkurenci velmi nepříjemným soupeřem. Řada leváků, jako například Rafael Nadal, Martina Navrátilová či Wayne Gretzky, svému sportu přímo dominovala.

Rovné postavení leváků a praváků však ani v dnešní době neplatí všude. Jednou z oblastí, kde leváci nadále naráží na překážky, jsou výpočetní technologie a gaming. Podle odhadů žije v České republice asi jeden milion leváků. Prodeje myší určených pro leváky však podle dat maloobchodního prodejce DATART ani zdaleka neodpovídají jejich podílu v populaci. Z celkového množství prodaných myší tvoří pouhé jednotky procent. Výrazná disproporce se projevuje i u prodejů modelů, které nabízí jak pravoruké, tak i levoruké varianty. Těch levorukých se navzdory omezené nabídce, ze které mohou leváci vybírat, prodá až 25 krát méně

„Podíl prodejů myší pro leváky vůbec nereflektuje počet leváků v populaci. Z části je to tím, že určité procento z nich používá univerzální myši, které mohou bez větších problémů využít jak praváci, tak i leváci. Samozřejmě na tom mírně tratí z hlediska ergonomiky a komfortu. Hlavní důvod, proč tomu tak je, ale tkví v tom, že užívání počítače je jedna z mála oblastí, ve které se velká část leváků stále přeučuje a k ovládání myši používá na rozdíl od praváků svou nedominantní ruku,“ upozorňuje Pavel Haratyk, category manager DATART.

Potvrzuje to i průzkum společnosti Kensington, podle kterého používá myš v levé ruce jen necelá pětina (18 %) dotázaných leváků. Zbylých 82 % myš drží v pravé ruce. „Naprostá většina počítačových sestav počítá s použitím myši v pravé ruce. Když se proto levák v dětství poprvé setká s počítačem, ať už je to doma nebo například ve škole při výuce informatiky, prostě se naučí pracovat s myší ve své slabší ruce,“ vysvětluje Haratyk.

Znevýhodnění v gamingu

Problém může nastat ve chvíli, kdy se chtějí leváci věnovat gamingu, který oproti běžnému použivání počítače klade na uživatele mnohem vyšší nároky z hlediska rychosti a přesnosti pohybu. Výzkumy totiž ukazují, že při využití své dominantní ruky lidé dosahují lepší koordinace a přesnosti pohybu než v případě ruky nedominantní. Leváci používající myš v pravé ruce jsou tak oproti svým pravorukým protějškům znevýhodněni. Jako řešení se na první pohled logicky nabízí použití myši v levé ruce. Zde však leváci často naráží na velmi úzký výběr levorukých myší určených pro gaming.

Myši určené pro gaming musí oproti svým kancelářským příbuzným splňovat řadu důležitých kritérií. Pro hráče je zásadní nízká hmotnost, co nejrychlejší odezva, ale také vhodná ergonomie či možnost využítí dalších přídavných tlačítkek. Zejména v případě tlačítek však mají levorucí gameři často smůlu, protože ačkoliv existuje řada herních myší s univerzálním tvarem, tlačítka jsou zpravidla umístěna na její levé straně tak, aby bylo možné je snadno ovládat palcem. Leváci je však tímto způsobem využít nemohou,“ říká Pavel Haratyk, category manager DATART.

Použití myši v levé ruce navíc často vyžaduje alespoň částečné přemapování ovládacích prvků hry na klávesnici. „Tradiční použití kláves WASD není pro leváky z hlediska ergonomie nejvhodnější. Pravá ruka, která se stará o mačkání tlačítek na klávesnici, se v tomto případě pohybuje velmi blízko levé ruky ovládající pohyb myši, což může být zejména v případě delšího hraní velmi nepohodlné. Leváci, kteří si při hraní potrpí na komfort si proto musí ovládání hry přemapovat,“ popisuje Pavel Haratyk. „Obecně v současné době není svět gamingu pro leváky úplně přívětivý. Doufáme ale, že se bude situace zlepšovat,“ uzavírá.

Left-Handed Mousing Can be for Anyone! 6 Facts About Mouse users | Kensington

Handedness Matters for Motor Control But Not for Prediction - PMC (nih.gov)

Zdroj: www.datart.cz

Zadavatel
Datart

Datart

DATART je jedním z největších elektro prodejců v České republice a na Slovensku. Je součástí skupiny HP TRONIC Zlín, spol. s r. o. Datart má 115 prodejen na českém a 21 prodejen na slovenském trhu, více než tisíc elektrospecialistů, síť DATART dopravců. Je držitelem ocenění Mastercard Obchodník roku 2021 v kategorii elektro a titulu Nejdůvěryhodnější značka obchodníků 2020, 2021 a 2022.

Další články od Datart

Poslední záchrana před vedrem? Klimatizace a větráky Češi ve velkém nakupují až s příchodem tropů
Datart

Poslední záchrana před vedrem? Klimatizace a větráky Češi ve velkém nakupují až s příchodem tropů

Spolu s průměrnými teplotami v Česku podle ČHMÚ roste i četnost tropických dnů, kdy se teploty vyšplhají nad 30 °C. Právě výskyt teplotních extrémů má podle maloobchodního prodejce elektroniky DATART zásadní vliv na poptávku po přenosných klimatizacích, které se v českých domácnostech vlivem rostoucích teplot začínají rychle zabydlovat. Během horkého léta s dlouhodobějším výskytem tropických teplot dochází oproti chladnějším rokům k nárůstům prodejů klimatizací, ochlazovačů a větráků, v extrému např. až o 100 %, někdy i více.
Přesvědčte se, že na velikosti televize opravdu záleží: Největší na světě - 115“ QD-mini LED TV, si nyní prohlédnete v prodejnách DATART v Praze
Datart

Přesvědčte se, že na velikosti televize opravdu záleží: Největší na světě - 115“ QD-mini LED TV, si nyní prohlédnete v prodejnách DATART v Praze

Maloobchodní prodejce elektroniky DATART představuje významný přírůstek do své nabídky – aktuálně největší televizi na světě s bezmála třímetrovou úhlopříčkou a převratnou technologií QD-mini LED od předního světového výrobce TCL. Už nyní je tento technologický zázrak k vidění v prodejnách DATART v nákupních centrech Eden, Nový Smíchov a Chodov. Zákazníci tak mohou na vlastní oči zažít vrchol inovací v oblasti televizorů.
Letní osvěžení přesně podle vašich představ? Mezi Čechy roste zájem o domácí výrobníky sody a zmrzlinovače
Datart

Letní osvěžení přesně podle vašich představ? Mezi Čechy roste zájem o domácí výrobníky sody a zmrzlinovače

V letních měsících se řada z nás snaží hledat cesty, jak se osvěžit a naplno si užít horké dny. S rostoucími teplotami stále více Čechů sahá po domácích přístrojích, které jim pomáhají letní vedra lépe zvládat. Mezi ty úplně nejpopulárnější se řadí výrobníky sody a zmrzlinovače, jejichž obliba v posledních letech výrazně roste. Kromě letního osvěžení přispívají zdravějšímu životnímu stylu a šetří peníze i přírodní zdroje.
Chytré hodinky lámou rekordy. Nositelnou elektroniku u nás používá každý druhý, v Evropě se nám vyrovná jen málokdo
Datart

Chytré hodinky lámou rekordy. Nositelnou elektroniku u nás používá každý druhý, v Evropě se nám vyrovná jen málokdo

V Česku nadále pokračuje boom nositelné elektroniky. Z dat Eurostatu vyplývá, že produkty, jako jsou chytré hodinky nebo fitness náramky, už používá téměř polovina Čechů. V rámci celé Evropské unie nás to řadí na třetí příčku za Nizozemsko a Irsko. Trend potvrzuje i přední tuzemský prodejce elektroniky DATART. V první polovině roku podle něj stouply prodeje chytrých hodinek o 15 %. Rostoucí poptávku prodejce pozoruje zejména u prémiových modelů.
Prodeje produktů péče o tělo stoupají o desítky procent. Napomáhá tomu i zdražování služeb
Datart

Prodeje produktů péče o tělo stoupají o desítky procent. Napomáhá tomu i zdražování služeb

Elektronická zařízení pomáhající s péčí o tělo se i díky zdražování služeb rychle zabydlují v českých domácnostech. Podle dat maloobchodního prodejce DATART v prvním čtvrtletí oproti minulému roku výrazně stouply prodeje napříč celým tímto segmentem. O pětinu větší zájem měli Češi o holicí strojky nebo epilátory, prodeje masážních přístrojů stouply skoro o čtvrtinu.
Nová kapitola: HP TRONIC se propojí s NAY
Datart

Nová kapitola: HP TRONIC se propojí s NAY

Po schválení spojení zlínské skupiny HP TRONIC a NAY českým Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v březnu, obdržely obě společnosti zelenou k vytvoření společného holdingu i od slovenského Protimonopolného úradu (PMÚ). Povolení od těchto soutěžních úřadů bylo nezbytnou podmínkou pro realizaci plánovaného záměru. Tímto spojením vznikne na českém a slovenském trhu nová entita s velkým inovačním potenciálem.
Jak si zpříjemnit domácí sledování sportu? Mezi Čechy roste zájem o domácí grily nebo výčepní zařízení
Datart

Jak si zpříjemnit domácí sledování sportu? Mezi Čechy roste zájem o domácí grily nebo výčepní zařízení

V letošním roce čeká české reprezentanty hned několik velkých sportovních událostí, na kterých budou bojovat o ta úplně nejvyšší umístění. Mnoho z nás už nyní v pohodlí domova společně s přáteli sleduje výkony českých hokejistů. Vrchol sezóny čeká také české fotbalisty a olympioniky. Dokonalé zpestření těchto společných sportovních zážitků zajistí třeba domácí gril či výčepní zařízení, o které podle maloobchodního prodejce DATART roste dlouhodobě zájem.
Nové telefony Google Pixel si vyzkoušíte v DATARTu
Datart

Nové telefony Google Pixel si vyzkoušíte v DATARTu

V prodejnách DATART se představuje nová generace telefonů Google Pixel včetně zbrusu nového modelu Pixel 8a a jeho společníků – Pixel 8 a Pixel 8 Pro. Český maloobchodní prodejce elektroniky DATART se stává významným retailovým partnerem pro oficiální distribuci a vystavení telefonů Google Pixel v České republice a svým zákazníkům přináší prvotřídní technologie, které si na vybraných prodejnách mohou na vlastní oči prohlédnout a vyzkoušet.
Češi – národ fanoušků: Během sportovních akcí s českou účastí stoupá poptávka po nových televizích o desetinu
Datart

Češi – národ fanoušků: Během sportovních akcí s českou účastí stoupá poptávka po nových televizích o desetinu

Podle maloobchodního prodejce elektroniky DATART v týdnech před velkými sportovními akcemi s účastí českých reprezentantů pravidelně stoupají prodeje televizí, v průměru o 10 %. Díky souběhu tří velkých sportovních událostí však může v příštích měsících docházet k ještě výraznější nárůstům. Ne každá televize je však podle Michala Nováka, product managera DATART, ke sledování sportovních přenosů vhodná.
DATART podporuje volejbalisty na cestě k úspěchu. Ondřeje Perušiče a Davida Schweinera doprovodí na olympiádu v Paříži
Datart

DATART podporuje volejbalisty na cestě k úspěchu. Ondřeje Perušiče a Davida Schweinera doprovodí na olympiádu v Paříži

DATART již druhým rokem pokračuje v podpoře českého volejbalu. V rámci partnerství s Českým volejbalovým svazem doprovodí beachvolejbalisty Ondřeje Perušiče a Davida Schweinera na Letní olympijské hry v Paříži. Vedle spolupráce s reprezentanty se DATART naplno věnuje rozvoji mládežnického volejbalu. Dále tak pokračuje ve své dlouhodobé strategii podpory sportu, která je jedním z pilířů jeho programu společenské odpovědnosti.