Datart··5 min

DATART hlásí povedený závěr roku. Dařilo se mobilům a sušičkám, ale také tyčovým vysavačům

Závěr uplynulého roku hodnotí maloobchodní prodejce elektroniky DATART jako úspěšný. I přes nepříznivou ekonomickou situaci a nově posilující konkurenci v podobě online tržišť se mu v předvánočním období podařilo dosáhnout rekordních prodejů. Největší zájem měli lidé již tradičně o mobilní telefony a jejich příslušenství, chytré hodinky či automatické kávovary. Oblíbené však byly rovněž tyčové vysavače nebo herní konzole. Za očekáváními naopak lehce zaostaly notebooky či robotické vysavače.

V závěru roku a zejména pak v posledních dvou měsících předcházejících vánočním svátkům v maloobchodě tradičně nastává absolutní vrchol prodejů. Jinak tomu nebylo ani v uplynulém roce. I přes složitější ekonomickou situaci, ve které spotřebitelé více zvažují každý nákup, se maloobchodnímu prodejci DATART v závěru loňského roku dařilo. „Máme za sebou velmi obtížnou, ale současně také dobrou vánoční sezónu. Klíčové období listopadu a prosince nám přineslo zajímavé prodeje – ať už z pohledu tržeb či prodaných kusů zboží. V kontextu celého roku jsou tyto měsíce rozhodující a jsem proto rád, že se opět ukázalo, že naše cesta rozložení sil mezi e-shop a robustní retail je ta správná,“ komentuje výsledky Jan Pospíšil, obchodní ředitel Datart.

Listopadový Black Friday odstartoval vánoční sezónu

Celý listopad se v českém maloobchodu nesl ve znamení Black Friday, během kterého obchodníci nabízeli slevy napříč celým sortimentem. O zvýšenou konkurenci na všech frontách se postaral loňský příchod velkých online tržišť na český trh. „Do boje s našimi tradičními konkurenty se přidaly nové marketplace, což mělo za následek ještě agresivnější ceny a tlak na marži po celý listopad,“ vysvětluje Jan Pospíšil. I to se mohlo promítnout do listopadového propadu trhu s elektronikou, kdy ve většině segmentů tržby klesly o 5-10 % ve srovnání s totožným obdobím v roce 2022.

Navzdory tvrdému konkurenčnímu boji se podle Jana Pospíšila DATARTu v listopadu dařilo. „Během akce Black Friday jsme zaznamenali vyšší prodeje o téměř 10 % jako ve stejném období v loňském roce a dařilo se nám posílit podíl na trhu, což vzhledem k současnému vysoce konkurenčnímu prostředí hodnotíme jako velký úspěch,“ shrnuje. Mezi nejpopulárnější produkty během akce Black Friday patřila sluchátka Apple AirPods a herní konzole PlayStation 5.

Listopad je z hlediska prodejů důležitým měsícem pro kategorii velkých domácích spotřebičů, která na tuzemském trhu čelí dlouhodobému poklesu zájmu spotřebitelů. Negativně se trh vyvíjí zejména v kategoriích chlazení a mrazení. „Celý trh velkých domácích spotřebičů klesá již 19 měsíců za sebou. Nám se ale dlouhodobě daří dosahovat podobných výsledků jako v předchozím roce a výrazně tak posilujeme naší pozici na trhu“ hodnotí Jan Pospíšil. Nárůst zájmu se týká zejména sušiček prádla, jejichž prodeje byly v předchozím roce zasažené skokovým zdražením energií a zákazníci tak jejich nákup mnohdy odkládali.

Vedle velkých elektrospotřebičů v DATARTu od listopadu stoupaly i prodeje těch menších. V kategorii malých domácích spotřebičů zaznamenal Datart meziroční nárůst téměř o 13 %. Dále tak v tomto segmentu upevnil svou pozici jedničky mezi zákazníky. Na růstu se nejvíce podílely zejména elektrické zubní kartáčky (+30,8 %) nebo tyčové vysavače (+25,9 %).

Rekordní denní prodeje

Momentum si DATART udržel i v průběhu prosince, kdy dále gradovaly předvánoční prodeje. „Za celý prosinec se nám podařilo překonat plán i výsledky z roku 2022 o 6 %. Čísla z předchozího roku jsme dokázali pokořit každý den od 4. do 22. prosince, kdy se nám podařilo vygenerovat rekordní denní prodej Datartu,“ říká Jan Pospíšil. Nejvíce se na růstu podílely prodeje mobilních telefonů a jejich příslušenství, chytrých hodinek, automatických kávovarů, tyčových vysavačů, ale také sušiček prádla. Méně se naopak dařilo segmentu notebooků, chladniček, praček či robotických vysavačů. Výrazně rostly především prodeje značek Apple, ETA, TCL, Playstation, Acer, Dyson či Garmin.

Na předvánoční nákupní šílenství vzápětí mezi svátky navázaly povánoční slevy zaměřené na zúžení skladových zásob po Vánocích. Největší poptávku DATART aktuálně zaznamenává v segmentu velkých domácích spotřebičů, televizí, mobilních telefonů a příslušenství k nim. Často se podle Jana Pospíšila jedná o produkty, kterými si lidé dělají radost a pořizují si je za peníze, které našli pod stromečkem.

Zdroj: www.datart.cz

Zadavatel
Datart

Datart

DATART je jedním z největších elektro prodejců v České republice a na Slovensku. Je součástí skupiny HP TRONIC Zlín, spol. s r. o. Datart má 115 prodejen na českém a 21 prodejen na slovenském trhu, více než tisíc elektrospecialistů, síť DATART dopravců. Je držitelem ocenění Mastercard Obchodník roku 2021 v kategorii elektro a titulu Nejdůvěryhodnější značka obchodníků 2020, 2021 a 2022.

Další články od Datart

Nová kapitola: HP TRONIC se propojí s NAY
Datart

Nová kapitola: HP TRONIC se propojí s NAY

Po schválení spojení zlínské skupiny HP TRONIC a NAY českým Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v březnu, obdržely obě společnosti zelenou k vytvoření společného holdingu i od slovenského Protimonopolného úradu (PMÚ). Povolení od těchto soutěžních úřadů bylo nezbytnou podmínkou pro realizaci plánovaného záměru. Tímto spojením vznikne na českém a slovenském trhu nová entita s velkým inovačním potenciálem.
Jak si zpříjemnit domácí sledování sportu? Mezi Čechy roste zájem o domácí grily nebo výčepní zařízení
Datart

Jak si zpříjemnit domácí sledování sportu? Mezi Čechy roste zájem o domácí grily nebo výčepní zařízení

V letošním roce čeká české reprezentanty hned několik velkých sportovních událostí, na kterých budou bojovat o ta úplně nejvyšší umístění. Mnoho z nás už nyní v pohodlí domova společně s přáteli sleduje výkony českých hokejistů. Vrchol sezóny čeká také české fotbalisty a olympioniky. Dokonalé zpestření těchto společných sportovních zážitků zajistí třeba domácí gril či výčepní zařízení, o které podle maloobchodního prodejce DATART roste dlouhodobě zájem.
Nové telefony Google Pixel si vyzkoušíte v DATARTu
Datart

Nové telefony Google Pixel si vyzkoušíte v DATARTu

V prodejnách DATART se představuje nová generace telefonů Google Pixel včetně zbrusu nového modelu Pixel 8a a jeho společníků – Pixel 8 a Pixel 8 Pro. Český maloobchodní prodejce elektroniky DATART se stává významným retailovým partnerem pro oficiální distribuci a vystavení telefonů Google Pixel v České republice a svým zákazníkům přináší prvotřídní technologie, které si na vybraných prodejnách mohou na vlastní oči prohlédnout a vyzkoušet.
Češi – národ fanoušků: Během sportovních akcí s českou účastí stoupá poptávka po nových televizích o desetinu
Datart

Češi – národ fanoušků: Během sportovních akcí s českou účastí stoupá poptávka po nových televizích o desetinu

Podle maloobchodního prodejce elektroniky DATART v týdnech před velkými sportovními akcemi s účastí českých reprezentantů pravidelně stoupají prodeje televizí, v průměru o 10 %. Díky souběhu tří velkých sportovních událostí však může v příštích měsících docházet k ještě výraznější nárůstům. Ne každá televize je však podle Michala Nováka, product managera DATART, ke sledování sportovních přenosů vhodná.
DATART podporuje volejbalisty na cestě k úspěchu. Ondřeje Perušiče a Davida Schweinera doprovodí na olympiádu v Paříži
Datart

DATART podporuje volejbalisty na cestě k úspěchu. Ondřeje Perušiče a Davida Schweinera doprovodí na olympiádu v Paříži

DATART již druhým rokem pokračuje v podpoře českého volejbalu. V rámci partnerství s Českým volejbalovým svazem doprovodí beachvolejbalisty Ondřeje Perušiče a Davida Schweinera na Letní olympijské hry v Paříži. Vedle spolupráce s reprezentanty se DATART naplno věnuje rozvoji mládežnického volejbalu. Dále tak pokračuje ve své dlouhodobé strategii podpory sportu, která je jedním z pilířů jeho programu společenské odpovědnosti.
Od dubna musí mít elektrokoloběžky povinné ručení. Změna se však reálně dotkne jen každého pátého modelu
Datart

Od dubna musí mít elektrokoloběžky povinné ručení. Změna se však reálně dotkne jen každého pátého modelu

Po mírném zpoždění v dubnu vstoupil v platnost zákon ukládající majitelům elektrických koloběžek povinnost sjednat si povinné ručení. Reálně se však nová pravidla dotknou poměrně malé části elektrických koloběžek v nabídce DATARTU. Podle category managera DATART Zdeňka Pintery musí mít povinné ručení jen asi pětina prodávaných modelů. I přesto však výrazně vzrostlo množství dotazů zákazníků, kteří si novými pravidly nejsou jistí.
Skupina HP TRONIC uzavřela s Genesis Capital dohodu o odkupu akcií
Datart

Skupina HP TRONIC uzavřela s Genesis Capital dohodu o odkupu akcií

HP TRONIC, do jehož portfolia patří maloobchodní prodejce elektroniky DATART a značka ETA, se dohodl s fondem Genesis Private Equity Fund III (GPEF III) ze skupiny Genesis Capital na odkupu všech akcií, které do dnešního dne držel…
Čas nákupu pomocníků do zahrady letos přišel dřív. Mohou za to vysoké jarní teploty
Datart

Čas nákupu pomocníků do zahrady letos přišel dřív. Mohou za to vysoké jarní teploty

S příchodem jara tráví lidé stále víc času na svých zahradách. Nadprůměrně teplé počasí je navíc v letošním roce vylákalo do zahrad mnohem dříve. Potvrzuje to i maloobchodní prodejce elektra DATART, který v prvním…
Bezpečí na prvním místě: Čtvrtina lidí si s nákupem nového telefonu pořídí i ochranu displeje, trendem jsou fólie na míru
Datart

Bezpečí na prvním místě: Čtvrtina lidí si s nákupem nového telefonu pořídí i ochranu displeje, trendem jsou fólie na míru

Většina českých spotřebitelů (85 %) dnes vnímá ochranu svého telefonu jako nezbytný standard. Vyplývá to z průzkumu mezi zákazníky maloobchodního prodejce DATART[1]. Data z prodejů ukazují, že si hned 25 % zákazníků pořizuje…
Ocenění Obchodník roku 2023 míří do DATARTU. Obchodník DATART naplnil očekávání celkem 72% zákazníků
Datart

Ocenění Obchodník roku 2023 míří do DATARTU. Obchodník DATART naplnil očekávání celkem 72% zákazníků

Zlín, 27. března 2024 V pořadí již v jednadvacátém ročníku soutěže Mastercard Obchodník roku 2023 byl oceněn český maloobchodní prodejce elektra DATART, který se stal vítězem kategorie elektra a elektroniky. Datart má dlouhodobě…