ČSOB··6 min

ČSOB Index bydlení: Ceny domů, bytů i pozemků v Česku začínají opět růst. Už na nic nečekejte, radí experti

Situace na českém trhu bydlení se obrací, ceny bytů i rodinných domů se opět začínají zvyšovat a následují stejný trend u stavebních pozemků. Experti na hypotéky proto radí těm, kteří dosud s hypotékou otáleli kvůli vysokým úrokovým sazbám, aby už na nic nečekali. Opírají se mimo jiné o aktuální výsledky ČSOB Indexu bydlení, který dlouhodobě mapuje situaci na českém trhu s bydlením. V porovnání s posledním čtvrtletím loňského roku zdražily byty o 0,3 procenta, rodinné domy o 1,1 procenta a pozemky o 0,7 procenta. Vývoj na trhu navíc ovlivňují i zlepšující se podmínky financování.

„Vývoj za první čtvrtletí 2024 potvrzuje, že období poklesu cen nemovitostí je definitivně za námi. Lidem, kteří uvažují nad pořízením vlastního bydlení, nelze v současné situaci doporučit nic jiného, než své rozhodnutí neodkládat. Podmínky financování se zlepšují a ceny nemovitostí v naprosté většině regionů už klesat nebudou, právě naopak. Navíc realitní trh v jarních měsících obecně oživuje, takže i z tohoto pohledu lze očekávat růst poptávky,“ říká Martin Vašek, generální ředitel a předseda představenstva ČSOB Hypoteční banky.

Ceny bytů v Česku na začátku roku otočily několikaletý záporný trend a v mezičtvrtletním srovnání se změna poprvé dostala do kladných hodnot (+ 0,3 procent). Rodinné domy rostou nejvíce (+ 1,1 procent) a u pozemků (+0,7 procent), kde je největší poptávka, je nárůst cen nejvýraznější v ročním srovnání (+ 4 procenta).

Trh s byty: stabilizace a rostoucí zájem o rodinné bydlení

Ceny bytů jsou sice stále v průměru o 3,1 procenta nižší než před rokem, lze ale očekávat, že i tento ukazatel se ještě do konce roku dostane do plusových hodnot. Nejrychleji v současné době rostou ceny bytů v Olomouckém a Jihomoravském kraji a také v Praze. Pouze ve dvou krajích – v Pardubickém a Středočeském – byl ještě zaznamenán pokles cen, ale už jen velmi mírný.

Vývoj cen bytů

čtvrtletímezičtvrtletní změna (%)index (Q1 2010 = 100)meziroční změna (%)
Q1/2023−2,5220,3−3,1 %
Q2/2023−2,1215,7
Q3/2023−1,1213,3
Q4/2023−0,2212,9
Q1/2024+0,3213,5

Na trhu novostaveb se cenová hladina stabilizovala, poskytování individuálních slev zákazníkům postupně ustupuje a naopak se u nových projektů objevují první nárůsty cen. Oživení poptávky na trhu s novými byty je nejzřetelnější v Praze a v Brně.

Nabídka starších bytů je také stabilní. Největší zájem je aktuálně o větší byty v kategorii rodinného bydlení, tedy 3+1 a 3+kk zejména v panelových domech, kde se naplno projevuje odložená poptávka po vlastním bydlení a rychleji rostou i ceny. Naopak malometrážní byty cenově stagnují, což ukazuje nedostupnost bydlení pro mladou generaci a přesun části zájemců do nájemního bydlení. Průměrná prodejní doba bytů se mírně zkrátila na 4,2 měsíce.

Oživení trhu bydlení je vidět i na meziročním nárůstu prodejů, který se ustálil na 17 procentech. Například v Ústeckém kraji, kde nižší ceny lákají zejména investory, ale vidíme ještě prudší nárůst prodejů přes 30 procent.

Rodinné domy: zájem o energeticky úsporné bydlení

Ceny rodinných domů stoupají už tři čtvrtletí po sobě a také meziroční změna se dostala do plusových hodnot.

Vývoj cen rodinných domů

čtvrtletímezičtvrtletní změna (%)index (Q1 2010 = 100)meziroční změna (%)
Q1/2023−0,1207,6+1,1 %
Q2/2023−0,6206,4
Q3/2023+0,3207,0
Q4/2023+0,3207,6
Q1/2024+1,1209,9

Poptávka domácností po rodinných domech je značná, meziroční nárůst objemu prodejů dosahuje přes 30 procent. Oproti období let 2018 – 2022 se ale stále prodává méně domů, takže trh má pořád kam růst. Evidentní je i nezájem kupujících o energeticky náročné domy.

„Jednoznačně se projevuje dopad růstu cen energií, kdy se kupující víc než kdy dřív dívají na technický stav nemovitostí. Vybírají takové, které splňují standardy moderního bydlení z pohledu energetické, a tím pádem i ekonomické náročnosti. Udržitelnost podporujeme i my a klientům nabízíme širokou nabídku produktů na financování úsporného bydlení, ať už jde o hypotéky, půjčky nebo nezajištěné úvěry,” shrnuje Martin Vašek.

Nejvíc se na začátku roku stavěly rodinné domy ve Středočeském kraji a v okolí Brna. Zřetelný je také pozitivní dopad stabilizace cen stavebních materiálů na náklady na výstavbu vlastního bydlení.

Pozemky: poptávka dlouhodobě převyšuje nabídku

U pozemků vidíme stabilní růst, který meziročně dosáhl na 4 procenta a s ohledem na velkou poptávku dlouhodobě převyšující nabídku nelze v dohledné době očekávat obrat.

„S rostoucí cenou se zvyšuje zájem i o pozemky ve vzdálenějších lokalitách od velkých měst. Už dávno nejde jen o Středočeský kraj a okolí Brna. Nabídku navíc bohužel mnohdy brzdí zastaralé územní plány a nedostatečná infrastruktura,“ uvádí Martin Vašek.

Vývoj cen pozemků

čtvrtletímezičtvrtletní změna (%)index (Q1 2010 = 100)meziroční změna (%)
Q1/2023+3,8289,4+4,0 %
Q2/2023+2,0295,2
Q3/2023+1,1298,5
Q4/2023+0,1298,5
Q1/2024+0,7300,9

Na cenu pozemků má vedle lokality největší vliv jejich velikost a tvar, vybavení inženýrskými sítěmi, dopravní dostupnost a občanská vybavenost v okolí. Dále pak orientace ke světovým stranám a svažitost terénu.

O ČSOB Indexu bydlení

ČSOB Index bydlení sleduje vývoj cen nemovitostí v České republice od dubna 2011 a je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti skupiny ČSOB. Původně se nazýval HB Index, změna názvu souvisí se změnami směřujícími k vytvoření ucelené nabídky finančních služeb pod jednou střechou a se silným brandem ČSOB.

Skupina ČSOB je lídrem financování bydlení na českém trhu pokrývající se svojí nabídkou a týmem zkušených expertů všechny potřeby klientů ve všech regionech. Loni financovala nové bydlení 21 500 domácnostem, když poskytla hypotéky za 39 miliard korun a úvěry ze stavebního spoření za 7 miliard korun.

Zdroj: www.csob.cz

Zadavatel
ČSOB

ČSOB

Československá obchodní banka, a. s., známá pod zkratkou ČSOB, je bankovní instituce působící na českém a slovenském trhu finančních služeb a řídící osoba stejnojmenného koncernu. Poskytuje bankovní a další finanční služby fyzickým osobám, podnikatelským subjektům, korporátním a institucionálním klientům.

Další články od ČSOB

Na prospěšné projekty vybrala ČSOB s veřejností téměř 5 a půl milionu korun. Nejvyšší částkou lidé po roce opět podpořili psí seniory z jihu Moravy
ČSOB

Na prospěšné projekty vybrala ČSOB s veřejností téměř 5 a půl milionu korun. Nejvyšší částkou lidé po roce opět podpořili psí seniory z jihu Moravy

V jarním kole programu ČSOB pomáhá regionům získalo 75 projektů v 15 regionech celkem 5 439 020 Kč. O finanční podporu banky i široké veřejnosti se v každém regionu ucházelo 5 projektů. Vůbec nejúspěšnějším se stal spolek Smečka z Knihánkova. Obhájce pomyslného vítězství z minulého jara si na účet připsal bezmála půl milionu korun. Peníze organizaci pomohou nadále poskytovat doživotní domov, péči a lásku starým a opuštěným psům.
ČSOB financovala spojení lídrů českého a slovenského elektro obchodu Datart a NAY
ČSOB

ČSOB financovala spojení lídrů českého a slovenského elektro obchodu Datart a NAY

Firma HP Tronic Zlín, spol. s.r.o. , pod níž patří síť maloobchodů s elektronikou Datart, a společnost Nay provozující konkurenční značku Electroworld, se spojily a vytvořily největšího obchodníka spotřební elektroniky na českém a slovenském trhu. Na financování se významně podílela skupina ČSOB.
ČSOB Leasing ještě výhodnější - eKatalog bude nově dostupný v aplikaci ČSOB Smart
ČSOB

ČSOB Leasing ještě výhodnější - eKatalog bude nově dostupný v aplikaci ČSOB Smart

Svět výhod pro klienty ČSOB se neustále rozšiřuje. Novinku v portfoliu služeb nyní představuje ČSOB Leasing. Katalog ze světa auto - moto se ve třetím kvartálu transformuje také do e-verze. Dochází tak k zásadní změně, která nabízí klientům ještě větší a zajímavější benefity.
ČSOB a Policie ČR proškolila na kyberbezpečnost již půl milionu lidí
ČSOB

ČSOB a Policie ČR proškolila na kyberbezpečnost již půl milionu lidí

Banka ochránila v prvním pololetí 1,85 miliardy korun svých klientů, o které je chtěli připravit kyberpodvodníci.
Průzkum: 92 % lidí o státní příspěvek na penzijku přijít nehodlá
ČSOB

Průzkum: 92 % lidí o státní příspěvek na penzijku přijít nehodlá

1. červenec letošního roku přináší v oblasti penzijního spoření několik zásadních změn. Jde zejména o změny výše minimálního a maximálního příspěvku lidí v závislosti na výši státního příspěvku. To, jak se k připravovaným novinkám staví lidé, zjišťoval průzkum ČSOB Penzijní společnosti, který pro společnost vypracovala agentura pro výzkum trhu STEM/MARK. Z něj je mimo jiné zřejmé, že drtivá většina lidí má v plánu si svůj měsíční příspěvek navýšit tak, aby o státní podporu nepřišla.
ČSOB loni darovala na společensky odpovědné aktivity 64 milionů Kč
ČSOB

ČSOB loni darovala na společensky odpovědné aktivity 64 milionů Kč

Na rozvoj filantropie a podporu společensky odpovědných a udržitelných aktivit darovala ČSOB v loňském roce 64 milionů korun. Odpovědné chování a udržitelnost jsou základní součástí firemní filozofie ČSOB a opírají se o čtyři strategické pilíře: Pro soužití, Pro vzdělání, Pro přírodu a Pro podnikání. Uvádí to dnes zveřejněná Výroční zpráva o společenské odpovědnosti a udržitelnosti skupiny ČSOB za rok 2023.
ČSOB rozšiřuje podporu rodičům a stává se hlavním partnerem nové kampaně Mumdoo
ČSOB

ČSOB rozšiřuje podporu rodičům a stává se hlavním partnerem nové kampaně Mumdoo

Společný cíl aktivnějšího pracovního využití volného času rodičů s malými dětmi přivedl ke spolupráci skupinu ČSOB a platformu Mumdoo. ČSOB se stala hlavním partnerem nové kampaně „Mámy to chtěj taky“, která ukazuje, že práce během rodičovské není tabu. Mumdoo propojuje volné kapacity maminek s poptávkou ze strany sektoru malých a středních firem a podnikatelů.
Zelenými obcemi 2024 se staly Černovice a Kamýk nad Vltavou
ČSOB

Zelenými obcemi 2024 se staly Černovice a Kamýk nad Vltavou

Černovice z okresu Pelhřimov a Kamýk nad Vltavou z příbramského okresu se staly vítězi druhého ročníku soutěže Zelená obec roku. V kategorii Sociální počin roku získalo ocenění město Karviná. Slavnostní vyhlášení se konalo v rámci konference Udržitelná budoucnost obcí v pražské centrále pořadatelské skupiny ČSOB.
Dny spálených nosů jsou tu! Dejte si pozor na nejčastější nesnáze při dovolené
ČSOB

Dny spálených nosů jsou tu! Dejte si pozor na nejčastější nesnáze při dovolené

Sezona dovolených se blíží. A to znamená jediné. Nezapomenout si doma opalovací krém, kartičku pojištěnce a sjednat si vhodné cestovní pojištění! Praxe i statistiky dokazují, že se jedná o důležitou součást vašich (nejen) letních radovánek. Den spálených nosů v nadcházejícím slunečném období čeká asi každého, ale na cestách nás často potkají i složitější problémy. A právě cestovní pojištění vám může pomoci s finančními následky spojenými s nesnázemi, která vás mohou nepříjemně zaskočit v zahraničí.
Datum 1. 7. se blíží! Zvyšte si měsíční příspěvek na 1 700 Kč, ať dostáváte od státu maximum
ČSOB

Datum 1. 7. se blíží! Zvyšte si měsíční příspěvek na 1 700 Kč, ať dostáváte od státu maximum

Se začátkem července vejde v platnost celá řada změn vztahujících se ke spoření na penzi. Jednou z nejzásadnějších je úprava podmínek, za kterých mají lidé nárok na státní příspěvek k doplňkovému penzijnímu spoření.