E.ON··6 min

První v Česku: Comett Plus zajišťuje linkovou dopravu elektrobusy

E.ON

E.ON

E.ON je holdingová společnost se sídlem v Essenu, je jedním z předních světových energetických společností se silným postavením na trhu v Evropě. Firma vznikla sloučením dvou významných německých energetických firem VEBA a VIAG v roce 2000 a předmětem jejího podnikání je hlavně prodej elektřiny (výroba, distribuce) a zemního plynu.

Tisková zpráva

Už přes dva měsíce jezdí po Táboře osm plně elektrických autobusů, které doplňuje dalších šest vozů na linkách mezi Jihočeským a Středočeským krajem. Společnost Comett Plus tak zajišťuje v pilotním projektu linkovou dopravu elektrickými vozidly jako první v České republice. Za rok by elektrická vozidla měla urazit dohromady téměř milion kilometrů a převést více než 1,7 milionu cestujících. Klíčovou infrastrukturu pro dobíjení elektrobusů navrhla a postavila společnost E.ON Energie.

Táborský dopravce Comett Plus má s nízkoemisní hromadnou dopravou dlouholeté zkušenosti. Už v roce 2006 zařadil do své flotily první autobusy na CNG, kterými zajišťoval městskou hromadnou dopravu pro takřka padesátitisícovou aglomeraci Tábora – Sezimova Ústí a Plané nad Lužnicí a cestou ekologické dopravy šel i nadále. „Provoz jsme si vyhodnotili jako ekologický a ekonomický zároveň. Vedle té městské jsme přistoupili k provozu CNG autobusů i v linkové dopravě hned o rok později a v roce 2009 jsme přidali i kamionovou dopravu. Od roku 2019 je provoz MHD na Táborsku zajišťován ze sta procent na pohon CNG. V letech 2020 až 2022 všech 34 autobusů pro provoz MHD doplňovalo až 23 autobusů CNG v linkové autobusové dopravě, což bylo přibližně 40 % celkového linkového provozu. V současné době provozujeme zhruba 40 autobusů na CNG a 3 tahače na LNG,“ vypočítává Aleš Melich, jednatel společnosti Comett Tábor.

A k nim přibylo 14 elektrických autobusů, které se už teď pohybují po táborských ulicích a okolí. Jedná se o šest autobusů Iveco Crossway LE pro linkovou dopravu a o osm vozů Solaris Urbino 12 electric pro MHD. K nim by v letošním roce měly přibýt ještě další dva elektrické autobusy a flotila vozů pro MHD tak bude z jedné třetiny plně elektrická. A podle možností pak plánují pořízení dalších pěti elektrických strojů.

Elektrické autobusy byly v Táboře a na linkách Tábor – Mladá Vožice – Vlašim a Tábor – Mladá Vožice – Benešov do pilotního režimu nasazeny už prvního prosince loňského roku a dopravce tak může vyhodnocovat první zkušenosti, kdy na šesti denně vypravovaných elektrobusech najíždí zhruba 42 000 kilometrů za měsíc a jen za první měsíc provozu přepravili 18 tisíc cestujících. Celkově je provoz na linkách naplánován na 540 000 kilometrů ročně a při podobném množství jako dosud přepraví přes 200 000 cestujících. V síti MHD pak na zhruba 450 000 kilometrů ročně přepraví více než 1,5 milionu cestujících.

E.ON navrhl řešení dobíjecí infrastruktury

„Z dosavadních zkušeností provozu elektrobusů je nesmírně důležité správně definovat konfiguraci baterii s ohledem na denní dopravní výkon v návaznosti na možnosti dobíjení. E.ON byl od začátku velmi důležitým partnerem při plánování a počítání průběhu a kapacitních možnostech dobíjení na jednotlivých dobíjecích stanicích a především pak v dobíjecím depu v Mladé Vožici, kde je omezen výkon dobíjecí stanice z důvodu kapacity distribuční sítě,“ doplňuje Aleš Melich.Právě s dobíjecí infrastrukturou a nastavením celého konceptu Comettu Plus E.ON výrazně pomohl. „Elektrifikace městské hromadné dopravy je trend, kterému se nevyhneme. Na příkladu dobíjení pro společnost Comett Plus se jasně ukazuje, že neexistuje unifikované řešení a je důležité správně nastavit a navrhnout celý systém na míru každého zákazníka. Máme už řadu zkušeností s firemními fleety nebo dobíjením pro dodávky dovážkových služeb, kde jsme pro naše klienty dodávali dobíjecí huby v počtech několika desítek dobíječek. Tady se jedná o první instalaci pro autobusovou dopravu, kde je nadmíru důležité vše správně napočítat a naplánovat. Řešení jsme navrhli s ohledem na aktuální potřeby dopravce, ale zároveň s možnou rezervou pro další rozvoj flotily elektrických autobusů do budoucna,“ vysvětluje Jan Zápotočný, místopředseda představenstva společnosti E.ON Energie.

Klíčové bylo vybrat správnou technologii, která bude odpovídat potřebám dopravní společnosti i technickým možnostem místa. Volba padla na řešení finského výrobce Kempower, které nabízí dynamické řízení výkonu, komplexní správu nabíjecích stanic, dálkové ovládání, automatické dobíjení vozidla podle plánu i integraci se systémy třetích stran jako je správa dopravy, správa depa nebo telematika. Vedle toho jsou dobíjecí body zásobovány pouze ze dvou výkonových kabinetů a nepotřebují tak tolik místa na výstavbu jako jednotlivé dobíjecí stanice. Jedná se o první takovou instalaci tohoto výrobce v České republice vůbec.

E.ON postavil depa v Táboře i v Mladé Vožici

„Pro Comett Plus jsme postavili dvě dobíjecí depa. Jedno z nich je přímo v areálu společnosti v Táboře a druhé pak pro potřeby linkové dopravy v Mladé Vožici. Především v Mladé Vožici jsme se museli popasovat s omezením ze strany distribuční sítě, ale i to se nám povedlo efektivně vyřešit ve prospěch klienta a to právě díky vyspělým možnostem plánování a řízení dodaného řešení. Celkovou dodávku jsme doplnili ještě o mobilní dobíjecí stanici o výkonu 40kW od stejného výrobce například pro potřeby servisu,“ připomíná Jakub Kott, vedoucí oddělení Mobility Services společnosti E.ON Energie.

V Táboře je v tuhle chvíli k dispozici 12 dobíjecích bodů s celkovým výkonem 700 kW děleným do dvou jednotek po 350 kW, kdy je na každou připojeno šest dobíjecích bodů. Celý systém je pak jednoduše rozšířitelný o 2x50 kW. Do budoucna pak může přibýt v této lokalitě v dalších etapách ještě minimálně 24 dobíjecích bodů. V Mladé Vožici je pak pět dobíjecích bodů o celkovém výkonu 100 kW, což byl limit sítě v daném místě, i tak zvládnou nabíjet pět autobusů najednou.

Zdroj: www.eon.cz

Další články

Další články od E.ON

Servis fotovoltaiky v ceně elektřiny? E.ON rozšiřuje nabídku produktů Komplet

Servis fotovoltaiky v ceně elektřiny? E.ON rozšiřuje nabídku produktů Komplet

Pravidelný servis zařízení, odborná údržba nebo pomoc s drobnými elektrikářskými pracemi – to jsou hlavní výhody produktů Komplet elektřina a Komplet plyn od společnosti E.ON Energie. Firma letos svou úspěšnou řadu Komplet rozšířila také o varianty určené majitelům solárních systémů a tepelných čerpadel. Součástí těchto produktů je kromě dodávky energie za výhodnou cenu i pravidelná odborná kontrola zařízení, která zákazníkům garantuje, že jejich systémy fungují správně a splňují všechny potřebné technické zkoušky. Produkty řady Komplet dnes využívá už téměř třetina zákazníků E.ONu a zájem o ně stále stoupá.
| E.ON
EG.D zrychluje instalaci chytrých elektroměrů: letos plánuje nasadit 100 tisíc nových kusů

EG.D zrychluje instalaci chytrých elektroměrů: letos plánuje nasadit 100 tisíc nových kusů

Distribuční společnost EG.D, člen skupiny E.ON, navazuje na své pilotní projekty v oblasti instalace chytrých elektroměrů a v letošním roce zrychluje instalace tzv. smartmeterů do sítě. Od začátku letošního roku přibylo do sítě přibližně 20 000 nových přístrojů, čímž se celkový počet instalovaných zařízení vyšplhal na více než 56 000 kusů. Do konce roku plánuje EG.D nasadit dalších 80 000 elektroměrů nové generace.
| E.ON
Hlasujte o ekologický projekt tohoto roku. E.ON Energy Globe představil šestici finalistů

Hlasujte o ekologický projekt tohoto roku. E.ON Energy Globe představil šestici finalistů

Letošní, už sedmnáctý ročník prestižní soutěže v oblasti ekologie a udržitelnosti E.ON Energy Globe dospěl do finále. Ve čtvrtek 29. května odstartovalo hlasování veřejnosti, které určí, kdo se bude na začátku září radovat z vítězství v soutěži, odnese si titul nejlepšího ekologického projektu tohoto roku a částku 500 000 korun od společnosti E.ON. Odborná porota složená ze zástupců Akademie věd během jarních měsíců zhodnotila přes 200 nominací a vybrala šest finálových projektů, které teď soupeří o hlasy veřejnosti. Celkový vítěz bude vyhlášen na třetím ročníku E.ON Ekofestivalu, který se uskuteční v sobotu 6. září v Brně v areálu Nové Zbrojovky.
| E.ON
EG.D uvedlo do provozu novou transformovnu Brno-Sever. Stavba za 400 milionů korun pomůže rozvoji

EG.D uvedlo do provozu novou transformovnu Brno-Sever. Stavba za 400 milionů korun pomůže rozvoji

Distribuční společnost EG.D, člen skupiny E.ON, uvedla do provozu jednu z letošních nejdůležitějších a největších investic. Nová transformovna 110/22 kV na ulici Klusáčkova v Brně významně navýší kapacitu sítě, umožní připojování dalších obnovitelných zdrojů a podpoří rozvoj elektromobility i průmyslových zón v rámci jihomoravské metropole. Součástí investice je i nové kabelové vedení velmi vysokého napětí o délce 2,7 kilometru. Stavba byla realizována v rámci přeshraničního projektu ACON. Náklady na její realizaci činily zhruba 400 milionů korun, z toho významnou část pokryla evropská dotace.
| E.ON
E.ON spouští produkt v rámci flexibility pro domácnosti s fotovoltaikou

E.ON spouští produkt v rámci flexibility pro domácnosti s fotovoltaikou

Mít na střeše fotovoltaiku, ve sklepě baterii a získávat za to pravidelnou finanční odměnu? Přijetí novely LEX OZE III otevírá domácnostem nové možnosti využití jejich obnovitelných zdrojů. Společnost E.ON proto chystá v průběhu května zavést nový produkt v oblasti obchodní flexibility. Služba je připravená pro spuštění a v první fázi ji E.ON nabídne zákazníkům, kteří mají solární elektrárnu nainstalovanou právě od něj. Od září pak rozšíří možnost zapojení i na další zákazníky, kteří odebírají elektřinu od E.ONu a mají kompatibilní zařízení.
| E.ON
Majitelé fotovoltaik a dalších obnovitelných zdrojů, musí mít nově dva EAN kódy

Majitelé fotovoltaik a dalších obnovitelných zdrojů, musí mít nově dva EAN kódy

Od 1. července 2025 by měly mít všechny domácnosti a firmy, které vyrábějí elektřinu a jsou připojené do distribuční soustavy, dva samostatné EAN kódy. Novelizovaná vyhláška o Pravidlech trhu s elektřinou nově požaduje po distributorech samostatnou evidenci dodávky do sítě a odběru ze sítě, a to ve všech případech. Samostatná evidence se děje právě prostřednictvím samostatných EAN kódů. Jen u společnosti E.ON se změna dotkne zhruba 20 000 zákazníků.
| E.ON
Češi o sdílení energií slyšeli. Obestírá ho ale spousta mýtů. Pomoc jim nabízí E.ON Partner sdílení

Češi o sdílení energií slyšeli. Obestírá ho ale spousta mýtů. Pomoc jim nabízí E.ON Partner sdílení

Už více než půl roku mohou Češi sdílet vyrobenou elektrickou energii v rámci skupin sdílení. A je na spadnutí první plnohodnotná letní sezona, kdy mohou potenciál této novinky plně využít. Nicméně stále existuje mezi lidmi řada mýtů, jež pohled na sdílení zkreslují. A řadu domácností zároveň od zapojení odrazuje poměrně složitý proces. Pro všechny, kteří si se sdílením nevědí rady, je tady nově služba E.ON Partner sdílení, která se o všechny potřebné kroky postará, a to navíc zcela zdarma.
| E.ON
Přes čtvrt miliardy na výstavbu dobíjecích hubů pro elektromobily

Přes čtvrt miliardy na výstavbu dobíjecích hubů pro elektromobily

Společnost E.ON Drive Infrastructure, která v rámci skupiny E.ON staví a spravuje veřejnou dobíjecí síť, uspěla se žádostí o dotaci z operačního programu Ministerstva dopravy České republiky a pro výstavbu veřejné dobíjecí infrastruktury v nadcházejících třech letech získá prostředky přesahující 250 milionů korun. Ty budou činit zhruba jednu třetinu všech nákladů, které společnost hodlá v rámci výstavby 81 nových lokalit v Česku zapojených do tohoto projektu zainvestovat.
| E.ON
Nechte to na nás, říká E.ON v nové kampani s hercem Martinem Myšíčkou od VCCP

Nechte to na nás, říká E.ON v nové kampani s hercem Martinem Myšíčkou od VCCP

E.ON spouští novou kampaň „Nechte to na nás“, která odráží měnící se svět energetiky a posiluje roli značky jako lídra v oboru. Kampaň opět vznikla ve spolupráci s VCCP a zdůrazňuje, že chytrá energetická řešení mohou být dostupná a snadná. V hlavní roli série televizních spotů, zaměřených na témata jako fotovoltaika, tepelná čerpadla či sdílení elektřiny, se představil Martin Myšička.
| E.ON
45 milionů EUR pro evropskou nabíjecí infrastrukturu

45 milionů EUR pro evropskou nabíjecí infrastrukturu

Konsorcium vedené společností E.ON získalo 45 milionů EUR z fondů Evropské unie na rozšíření nabíjecí infrastruktury pro elektrická osobní i užitková vozidla v Evropě. V rámci projektu Drive-E vznikne do konce roku 2027 celkem 1 400 nových veřejných dobíjecích bodů, které zahrnují také 430 dobíjecích míst pro těžká užitková vozidla, každé s výkonem 350 kW nebo více. Projekt pomůže rozšířit veřejnou dobíjecí infrastrukturu ve 13 evropských zemích. Díky společnosti E.ON Drive Infrastructure CZ půjdou prostředky i do budování veřejné dobíjecí infrastruktury v České republice, kde by mělo vzniknout 14 dobíjecích lokalit z celkového počtu.
| E.ON