E.ON··9 min

Češi o sdílení energií slyšeli. Obestírá ho ale spousta mýtů. Pomoc jim nabízí E.ON Partner sdílení

E.ON

E.ON

E.ON je holdingová společnost se sídlem v Essenu, je jedním z předních světových energetických společností se silným postavením na trhu v Evropě. Firma vznikla sloučením dvou významných německých energetických firem VEBA a VIAG v roce 2000 a předmětem jejího podnikání je hlavně prodej elektřiny (výroba, distribuce) a zemního plynu.

Tisková zpráva

Už více než půl roku mohou Češi sdílet vyrobenou elektrickou energii v rámci skupin sdílení. A je na spadnutí první plnohodnotná letní sezona, kdy mohou potenciál této novinky plně využít. Nicméně stále existuje mezi lidmi řada mýtů, jež pohled na sdílení zkreslují. A řadu domácností zároveň od zapojení odrazuje poměrně složitý proces. Pro všechny, kteří si se sdílením nevědí rady, je tady nově služba E.ON Partner sdílení, která se o všechny potřebné kroky postará, a to navíc zcela zdarma.

Průzkum společnosti E.ON realizovaný agenturou Talk Group ukázal, že pojem sdílení elektřiny sice zná více než 60 % dotázaných, ale zároveň 36,5 % z nich žije v domnění, že elektrickou energii, kterou vyrobí, mohou využít kdykoliv později v jiném místě.

„Vidíme, že poptávka po sdílení energií předčila naše očekávání. Lidé chtějí maximálně využít svou vyrobenou elektřinu. Klíčové ale je, aby zákazníci měli správné informace o tom, jak systém funguje. Při kontaktu se zákazníky jsme zjistili, že stále věří řadě polopravd a omylů,“ vysvětluje Jan Zápotočný, místopředseda představenstva společnosti E.ON Energie.

Dále dodává, že lidé si myslí, že pro sdílení elektřiny musí mít na svých střechách solární panely. „Je překvapující, že například více než pětina oslovených si myslí, že do sdílení se mohou zapojit jen lidé, kteří vlastí solární panely na střeše svého domu, což je nesmysl. Sdílení elektřiny, registrace a správné nastavení není jednoduchý proces, my ho chceme lidem co nejvíce zpřístupnit a pomoci se v něm orientovat,“ vypočítává Jan Zápotočný.

Češi věří mýtům, zbytek si neověřují

Průzkum E.ON zahrnoval vzorek tisícovky respondentů populace, který reprezentuje většinu tuzemské společnosti. Mapoval, zda už lidé slyšeli o sdílení elektrické energie, jaká by byla je jejich motivace ke sdílení a mimo jiné se soustředil i na to, aby zjistila, jak veřejnost uvažuje o zaběhlých narativech.

Kromě mýtu o odložené spotřebě elektrické energie, kterému věřilo 36,5 % oslovených, například 31 % oslovených také chápe sdílení jako fakt, že elektřinu bude mít zdarma nebo že čím více lidí se do skupiny zapojí, tím to je to pro ně lepší. Tomu věří 32 % oslovených. Zhruba 22,8 % dotázaných si myslí, že sdílení elektřiny je jen pro majitele fotovoltaické elektrárny a polovina předpokládá, že jim díky sdílení elektrické energie přijde nižší faktura od dodavatele energií.

Zájem o sdílení energií roste

Sdílení energií funguje v Česku už více než půl roku. Podle dat Elektroenergetického datového centra bylo koncem února zapojeno do sdílení 14 138 odběrných míst a 5 197 výrobců zapojených do sdílení. Během sedmi měsíců lidé zapojení do sdílení nasdíleli dohromady 3 151,87 MWh elektrické energie. Průměrná česká domácnost spotřebuje za rok zhruba 3 MWh elektřiny, pro představu objem nasdílené energie představuje zhruba celoroční průměrnou spotřebu zhruba 1 000 domácností.

Roste i počet skupin sdílení. Zatímco na startu jich bylo 3466, po sedmi měsících jich Elektroenergetické datové centrum evidovalo už 7728. „Vidíme, že zájem o sdílení energií roste, a očekáváme, že s příchodem teplejších a slunečnějších měsíců se objemy sdílené elektřiny výrazně zvýší, stejně jako počet zapojených odběrných míst,“upřesňuje Šárka Fialová, vedoucí podpory & obslužných procesů společnosti E.ON. Během zimních měsíců bylo běžné, že se domácnostem podařilo sdílet pouze jednotky nebo desítky kWh, s příchodem jara však objemy postupně rostou.

E.ON je partnerem pro sdílení

Společnost E.ON poskytuje komplexní podporu všem, kteří chtějí elektřinu sdílet. „Naším cílem je zjednodušit vstup do sdílení elektřiny. Díky této službě získají zdarma naši klienti přehledné čtvrtletní reporty, technickou podporu a pomoc s registrací do komunit. To vše s cílem zvýšit efektivitu využívání vlastní vyrobené elektřiny,“ osvětluje Rudolf Uzlík, vedoucí akvizičních procesů E.ON.

Zájemci mohou využít bezplatné poradenství, pomoc s legislativou i administrativou a technickou podporu. Díky službě E.ON Partner sdílení je možné snadno vstoupit do světa energetických komunit a maximalizovat efektivitu vlastní spotřeby elektřiny.

Jedním z prvních zapojených zákazníků je Vít Martinásek, který sdílí elektřinu už půl roku. „Jsem testovací zákazník, chtěl jsem si to zkusit,“ vysvětluje Vít Martinásek. Zatím nasdílel jen jednotky kWh, ale očekává, že za pár měsíců to bude řádově více. „Čekám proto na léto, kdy si slibuji, že za slunečných dní bude množství elektřiny řádově vyšší. Zimní měsíce nejsou ideální. Podle mých zkušeností na tom mohou být další zákazníci velmi podobně, přes zimu se jim nepodaří nasdílet více,“ dodává Vít Martinásek.

Společnost chystá další produkty

Energetika se posouvá neustále dopředu a E.ON reaguje na možnosti, které svým zákazníkům bude moci nabídnout. „Připravujeme nové produkty pro efektivnější nakládání s energiemi,“ ujišťuje Jan Zápotočný. V dohledné době uvede E.ON na trh produkt E.ON Flexi, který pracuje s flexibilitou a umožní zákazníkům, kteří nechtějí sdílet elektřinu, přenechat za odměnu řízení své spotřeby a výroby E.ONu. Tato služba zahrnuje nabíjení a vybíjení baterií nebo omezení přetoků elektřiny. Dalším produktem je Virtuální baterie PLUS, určená pro zákazníky s instalovanou fotovoltaikou od E.ONu. Virtuální baterie je dlouhodobý oblíbený produkt u klientů, kteří posílají přetoky ze svých solárních elektráren do sítě a následně se jim pak tato energie odečítá od jejich účtů. Nově si budou moci tuhle energii čerpat i na různých odběrných místech.

Které mýty E.ON zkoumal a jaká je realita?

Mýtus 1: Co si vyrobím, spotřebuji kdykoli (věří 36,5 % lidí)

Jednou z častých mylných představ je, že energii vyrobenou doma si lze odložit na později a spotřebovat ji například o víkendu na chalupě. Realita je však jiná: elektřina musí být spotřebována ve stejném 15minutovém okně, ve kterém byla vyrobena. Odložení spotřeby není možné.

Mýtus 2: Sdílení znamená elektřinu zdarma (věří 25,7 % lidí)

Často se objevuje představa, že pokud se dva lidé zapojí do sdílení, mohou mezi sebou elektřinu předávat bez jakéhokoli omezení. To je pravda jen částečně. Elektřina skutečně putuje mezi členy skupiny ve stejný čas, kdy je vyrobena, ale vždy záleží na konkrétní dohodě mezi účastníky ohledně ceny nebo kompenzace. Zdarma je samozřejmě jednou z možností, ale uvažovala by o ní jen zhruba čtvrtina oslovených.

Mýtus 3: Čím více lidí, tím lepší sdílení (věří 32 % lidí)

Někteří se domnívají, že zapojení většího počtu členů do skupiny zajistí efektivnější využití elektřiny, protože se vždy najde někdo, kdo bude mít v daný moment vysokou spotřebu. Realita je ovšem taková, že energie se mezi členy dělí rovným dílem, takže při velkém počtu účastníků se na každého dostane menší podíl elektřiny. Doporučením je hledat si vhodné partnery pro sdílení, nikoli zapojovat co největší možný počet lidí.

Mýtus 4: Sdílená elektřina automaticky sníží vyúčtování (věří 31 % lidí)

Někteří lidé si myslí, že pokud někdo spotřebuje jejich sdílenou elektřinu, automaticky se jim sníží měsíční vyúčtování. Ve skutečnosti vyrobená elektřina, která se nestihne spotřebovat, putuje do sítě jako standardní přetok a je vykoupena za cenu, kterou má výrobce ve smlouvě. Výrobce tedy dostane zaplaceno méně, než by dostal, kdyby do sdílení nevstoupil. Členové, kteří elektřinu spotřebují, však mohou dle domluvy mezi členy skupiny finančně nebo nefinančně výrobce odměnit.

Mýtus 5: Na odměně za energii, kterou ode mě někdo v rámci sdílení odebere, se můžeme společně domluvit (nevěří 86,4 % lidí)

Lidé tomu nevěří, ale je to pravda. Vždy záleží na konkrétní domluvě mezi výrobcem a osobami zapojenými do sdílení. Odběratel tak skutečně může obdržet sdílenou energii za peníze, další protislužbu, anebo i zdarma. Klidně i za vajíčka.

Mýtus 6: Sdílení je jen pro majitele fotovoltaiky (věří 22,8 % lidí)

Do sdílení energií se mohou zapojit i ti, kteří fotovoltaiku nevlastní. Výrobce však bude vždy jen jeden a odběrná místa bez fotovoltaiky budou příjemci sdílené elektřiny.

Zdroj: www.eon.cz

Další články

Další články od E.ON

Servis fotovoltaiky v ceně elektřiny? E.ON rozšiřuje nabídku produktů Komplet

Servis fotovoltaiky v ceně elektřiny? E.ON rozšiřuje nabídku produktů Komplet

Pravidelný servis zařízení, odborná údržba nebo pomoc s drobnými elektrikářskými pracemi – to jsou hlavní výhody produktů Komplet elektřina a Komplet plyn od společnosti E.ON Energie. Firma letos svou úspěšnou řadu Komplet rozšířila také o varianty určené majitelům solárních systémů a tepelných čerpadel. Součástí těchto produktů je kromě dodávky energie za výhodnou cenu i pravidelná odborná kontrola zařízení, která zákazníkům garantuje, že jejich systémy fungují správně a splňují všechny potřebné technické zkoušky. Produkty řady Komplet dnes využívá už téměř třetina zákazníků E.ONu a zájem o ně stále stoupá.
| E.ON
EG.D zrychluje instalaci chytrých elektroměrů: letos plánuje nasadit 100 tisíc nových kusů

EG.D zrychluje instalaci chytrých elektroměrů: letos plánuje nasadit 100 tisíc nových kusů

Distribuční společnost EG.D, člen skupiny E.ON, navazuje na své pilotní projekty v oblasti instalace chytrých elektroměrů a v letošním roce zrychluje instalace tzv. smartmeterů do sítě. Od začátku letošního roku přibylo do sítě přibližně 20 000 nových přístrojů, čímž se celkový počet instalovaných zařízení vyšplhal na více než 56 000 kusů. Do konce roku plánuje EG.D nasadit dalších 80 000 elektroměrů nové generace.
| E.ON
Hlasujte o ekologický projekt tohoto roku. E.ON Energy Globe představil šestici finalistů

Hlasujte o ekologický projekt tohoto roku. E.ON Energy Globe představil šestici finalistů

Letošní, už sedmnáctý ročník prestižní soutěže v oblasti ekologie a udržitelnosti E.ON Energy Globe dospěl do finále. Ve čtvrtek 29. května odstartovalo hlasování veřejnosti, které určí, kdo se bude na začátku září radovat z vítězství v soutěži, odnese si titul nejlepšího ekologického projektu tohoto roku a částku 500 000 korun od společnosti E.ON. Odborná porota složená ze zástupců Akademie věd během jarních měsíců zhodnotila přes 200 nominací a vybrala šest finálových projektů, které teď soupeří o hlasy veřejnosti. Celkový vítěz bude vyhlášen na třetím ročníku E.ON Ekofestivalu, který se uskuteční v sobotu 6. září v Brně v areálu Nové Zbrojovky.
| E.ON
EG.D uvedlo do provozu novou transformovnu Brno-Sever. Stavba za 400 milionů korun pomůže rozvoji

EG.D uvedlo do provozu novou transformovnu Brno-Sever. Stavba za 400 milionů korun pomůže rozvoji

Distribuční společnost EG.D, člen skupiny E.ON, uvedla do provozu jednu z letošních nejdůležitějších a největších investic. Nová transformovna 110/22 kV na ulici Klusáčkova v Brně významně navýší kapacitu sítě, umožní připojování dalších obnovitelných zdrojů a podpoří rozvoj elektromobility i průmyslových zón v rámci jihomoravské metropole. Součástí investice je i nové kabelové vedení velmi vysokého napětí o délce 2,7 kilometru. Stavba byla realizována v rámci přeshraničního projektu ACON. Náklady na její realizaci činily zhruba 400 milionů korun, z toho významnou část pokryla evropská dotace.
| E.ON
E.ON spouští produkt v rámci flexibility pro domácnosti s fotovoltaikou

E.ON spouští produkt v rámci flexibility pro domácnosti s fotovoltaikou

Mít na střeše fotovoltaiku, ve sklepě baterii a získávat za to pravidelnou finanční odměnu? Přijetí novely LEX OZE III otevírá domácnostem nové možnosti využití jejich obnovitelných zdrojů. Společnost E.ON proto chystá v průběhu května zavést nový produkt v oblasti obchodní flexibility. Služba je připravená pro spuštění a v první fázi ji E.ON nabídne zákazníkům, kteří mají solární elektrárnu nainstalovanou právě od něj. Od září pak rozšíří možnost zapojení i na další zákazníky, kteří odebírají elektřinu od E.ONu a mají kompatibilní zařízení.
| E.ON
Majitelé fotovoltaik a dalších obnovitelných zdrojů, musí mít nově dva EAN kódy

Majitelé fotovoltaik a dalších obnovitelných zdrojů, musí mít nově dva EAN kódy

Od 1. července 2025 by měly mít všechny domácnosti a firmy, které vyrábějí elektřinu a jsou připojené do distribuční soustavy, dva samostatné EAN kódy. Novelizovaná vyhláška o Pravidlech trhu s elektřinou nově požaduje po distributorech samostatnou evidenci dodávky do sítě a odběru ze sítě, a to ve všech případech. Samostatná evidence se děje právě prostřednictvím samostatných EAN kódů. Jen u společnosti E.ON se změna dotkne zhruba 20 000 zákazníků.
| E.ON
Češi o sdílení energií slyšeli. Obestírá ho ale spousta mýtů. Pomoc jim nabízí E.ON Partner sdílení

Češi o sdílení energií slyšeli. Obestírá ho ale spousta mýtů. Pomoc jim nabízí E.ON Partner sdílení

Už více než půl roku mohou Češi sdílet vyrobenou elektrickou energii v rámci skupin sdílení. A je na spadnutí první plnohodnotná letní sezona, kdy mohou potenciál této novinky plně využít. Nicméně stále existuje mezi lidmi řada mýtů, jež pohled na sdílení zkreslují. A řadu domácností zároveň od zapojení odrazuje poměrně složitý proces. Pro všechny, kteří si se sdílením nevědí rady, je tady nově služba E.ON Partner sdílení, která se o všechny potřebné kroky postará, a to navíc zcela zdarma.
| E.ON
Přes čtvrt miliardy na výstavbu dobíjecích hubů pro elektromobily

Přes čtvrt miliardy na výstavbu dobíjecích hubů pro elektromobily

Společnost E.ON Drive Infrastructure, která v rámci skupiny E.ON staví a spravuje veřejnou dobíjecí síť, uspěla se žádostí o dotaci z operačního programu Ministerstva dopravy České republiky a pro výstavbu veřejné dobíjecí infrastruktury v nadcházejících třech letech získá prostředky přesahující 250 milionů korun. Ty budou činit zhruba jednu třetinu všech nákladů, které společnost hodlá v rámci výstavby 81 nových lokalit v Česku zapojených do tohoto projektu zainvestovat.
| E.ON
Nechte to na nás, říká E.ON v nové kampani s hercem Martinem Myšíčkou od VCCP

Nechte to na nás, říká E.ON v nové kampani s hercem Martinem Myšíčkou od VCCP

E.ON spouští novou kampaň „Nechte to na nás“, která odráží měnící se svět energetiky a posiluje roli značky jako lídra v oboru. Kampaň opět vznikla ve spolupráci s VCCP a zdůrazňuje, že chytrá energetická řešení mohou být dostupná a snadná. V hlavní roli série televizních spotů, zaměřených na témata jako fotovoltaika, tepelná čerpadla či sdílení elektřiny, se představil Martin Myšička.
| E.ON
45 milionů EUR pro evropskou nabíjecí infrastrukturu

45 milionů EUR pro evropskou nabíjecí infrastrukturu

Konsorcium vedené společností E.ON získalo 45 milionů EUR z fondů Evropské unie na rozšíření nabíjecí infrastruktury pro elektrická osobní i užitková vozidla v Evropě. V rámci projektu Drive-E vznikne do konce roku 2027 celkem 1 400 nových veřejných dobíjecích bodů, které zahrnují také 430 dobíjecích míst pro těžká užitková vozidla, každé s výkonem 350 kW nebo více. Projekt pomůže rozšířit veřejnou dobíjecí infrastrukturu ve 13 evropských zemích. Díky společnosti E.ON Drive Infrastructure CZ půjdou prostředky i do budování veřejné dobíjecí infrastruktury v České republice, kde by mělo vzniknout 14 dobíjecích lokalit z celkového počtu.
| E.ON